Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 ... 5 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Jak przerobić Włącznik AT na ATX (Read 11590 times)
DooM
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 525
Joined: 19. May 2017
Jak przerobić Włącznik AT na ATX
25. Jun 2019 at 17:07
Print Post  
Czesc, mam fajna obudowe AT. wchodzi do niej płyta At ktora ma tez wejscie ATX wiec moge bez problemu uzyc normalnego nowego zasilacza. Pytanie jak przerobić włącznik AT na ATX. Z tego mojego At wychodzą 4 kable do zasilacza, jak wiadomo plyty ATX mają wejscie 2 kablowe z wtyczką do płyty głownej. jak to ogarnąc?
  
Back to top
 
IP Logged
 
pawlak
Full Member
***
Offline


.

Posts: 463
Location: Starogard Gdański
Joined: 29. Jan 2018
Gender: Male
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #1 - 25. Jun 2019 at 17:33
Print Post  
Ja swój włączam resetem. Albo podłącz klawisz TURBO jeśli jest  w miejsce wlacznika ATX na płycie. Na upartego możesz podpiąć te dwa kabelki ATX pod włącznik AT. Bez miernika dojdziesz do tego gdzie. Po prostu wpinając kabelki ATx pod różnego koloru kabelki z włacznika AT tak by były w jednej linii, nie przeciwlegle. Minus tego jest taki ze ręcznie musisz udawać impuls załączając włącznik AT i natychmiast rozłączając.;p
  
Back to top
 
IP Logged
 
DooM
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 525
Joined: 19. May 2017
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #2 - 25. Jun 2019 at 17:41
Print Post  
Ale nie spale nic jak źle podłącze?
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #3 - 25. Jun 2019 at 17:43
Print Post  
Możesz rozciąć zielony przewód od wtyczki ATX (PS_ON) - po zetknięciu go z masą (dowolnym czarnym przewodem) zasilacz się włącza i płyta dostaje zasilanie i ma je tak długo, jak zielony przewód jest zwarty do masy. Czyli w praktyce do włącznika obudowy podpinasz czarny przewód (dowolny ze złącza ATX czy z MOLEXa - tylko tego nie odcinaj od wtyczek oczywiście) i zielony przewód w sposób aby po włączeniu włącznika piny do których je przypniesz były zwarte.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
pawlak
Full Member
***
Offline


.

Posts: 463
Location: Starogard Gdański
Joined: 29. Jan 2018
Gender: Male
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #4 - 25. Jun 2019 at 17:49
Print Post  
Na pewno nie. Ważne żeby po właczeniu wtedy komputera włącznikiem At natychmiast wyłączyć włącznik. Dlatego bezpieczniej i wygodniej jednak podłączyć przycisk reset jako power:)
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #5 - 25. Jun 2019 at 17:52
Print Post  
pawlak wrote on 25. Jun 2019 at 17:49:
Na pewno nie. Ważne żeby po właczeniu wtedy komputera włącznikiem At natychmiast wyłączyć włącznik. Dlatego bezpieczniej i wygodniej jednak podłączyć przycisk reset jako power:)


Ale reset się przydaje ;]
Nie wszystkie obudowy mają też Turbo (który znowu - działa bistabilnie jak włącznik). Więc najlepiej zrobić zgodnie z moim opisem i po prostu wykorzystać linię PS_ON która dokładnie do tego celu służy i normalny włącznik który będzie działał zgodnie z tym jak został zaprojektowany...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
pawlak
Full Member
***
Offline


.

Posts: 463
Location: Starogard Gdański
Joined: 29. Jan 2018
Gender: Male
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #6 - 25. Jun 2019 at 17:56
Print Post  
HanJammer wrote on 25. Jun 2019 at 17:52:
Ale reset się przydaje ;]
Nie wszystkie obudowy mają też Turbo (który znowu - działa bistabilnie jak włącznik). Więc najlepiej zrobić zgodnie z moim opisem i po prostu wykorzystać linię PS_ON która dokładnie do tego celu służy i normalny włącznik który będzie działał zgodnie z tym jak został zaprojektowany...


Rzeczywiście to będzie najlepszym rozwiązaniem Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #7 - 25. Jun 2019 at 18:06
Print Post  
Nie będzie to rozwiązanie nawet bliskie dobremu, bo wymaga nieodwracalnej ingerencji w sprzęt oraz jest niezgodne ze standardem ATX. Najlepiej wykorzystać reset.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
DooM
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 525
Joined: 19. May 2017
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #8 - 25. Jun 2019 at 18:09
Print Post  
A takie coś :
(You need to Login or Register to view media files and links)
33912

Tylko widzę że tu są dwa kable do włącznika at a ja mam 4
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #9 - 25. Jun 2019 at 18:44
Print Post  
DooM wrote on 25. Jun 2019 at 18:09:
A takie coś :
(You need to Login or Register to view media files and links)
33912

Tylko widzę że tu są dwa kable do włącznika at a ja mam 4


Dla takiego rozwiązania potrzebne są tylko 2. Tak, dokładnie to będzie działać na takiej zasadzie, ale nie potrzebujesz tej przelotki z AT na ATX bo Twoja płyta ma już złącze ATX.

Po prostu sprawdź miernikiem które piny włącznika są zwarte kiedy go włączasz i do nich podepnij przewód zielony i przewód czarny z wtyczki ATX. Będzie działać.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #10 - 25. Jun 2019 at 21:08
Print Post  
reset najczysciej i najprosciej dla leniwych (bo tylko wpiecie sie w plyte) (a dla zachowania funkconalnosci resetu zamontowac przycisk gdzies z tylu , w zaslepce.. gdziekolwiek:P)

albo zamontowac zwykly wlacznik .. gdziekolwiek (chocby na sledziu ,  .. lub robiac zaslepke w zatoce 5,25 3,5 lub z tylu w miejscu nieuzywanego portu
ewentualnie jezeli standardowy przycisk ma zachowac swoja funkcjonalnosc (jesli  przycisk opisany power ma zostac przyciskiem  power) to niedestrukcyjnie zdemontowac (one zwykle sa przykrecane) i zamiast izostatu dac zwykly przycisk i urzezbic na podkladce korpus zeby oryginalna nakladka pasowala (lub jak jest okragla to dobrac podobna)

pawlak wrote on 25. Jun 2019 at 17:33:
Minus tego jest taki ze ręcznie musisz udawać impuls załączając włącznik AT i natychmiast rozłączając.;p


prawie jak odpalanie plyty zwierajac piny widelcem.. Cool
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #11 - 25. Jun 2019 at 22:50
Print Post  
forteller wrote on 25. Jun 2019 at 18:06:
Nie będzie to rozwiązanie nawet bliskie dobremu, bo wymaga nieodwracalnej ingerencji w sprzęt oraz jest niezgodne ze standardem ATX. Najlepiej wykorzystać reset.


Jakiej nieodwracalnej ingerencji? O czym Ty piszesz? Jaka zgodność ze standardem?  Roll Eyes
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #12 - 25. Jun 2019 at 22:59
Print Post  
Od kiedy cięcie przewodu nie jest ingerencją? Co ze sleep, soft-shutdown, jakąś obsługą ACPI? Nie bez powodu w ATX to płyta steruje zasilaniem. Znam płyty które nie będą działać w ogóle odpalone w sposób opisany przez Ciebie.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #13 - 25. Jun 2019 at 23:09
Print Post  
forteller wrote on 25. Jun 2019 at 22:59:
Od kiedy cięcie przewodu nie jest ingerencją? Co ze sleep, soft-shutdown, jakąś obsługą ACPI? Nie bez powodu w ATX to płyta steruje zasilaniem. Znam płyty które nie będą działać w ogóle odpalone w sposób opisany przez Ciebie.


A słyszałeś o możliwości zaciśnięcia pinu na przewodzie? Nie? To odnośnie nieodwracalnej ingerencji w sprzęt...
Zauważ, że on chce to zrobić na płycie AT + ATX - te płyty często posiadały ograniczoną zgodność z ACPI a zgodność z ATX polegała na tym, że miały złącze ATX i obwód właśnie podający masę na PS_ON.

PS: Jak na gościa, co robi jakieś mody XP-ków żeby pracowały w roli MP to bardzo przejmujesz się zgodnością ze standardami i zachowaniem wysokiego poziomu oryginalności jakże unikalnych i nieosiągalnych zasilaczy ATX jak widzę  Grin Grin Grin

PPS: Jeszcze inna możliwość to przerobienie włącznika bistabilnego na astabilny i podpięcie do PWR SW - w przypadku kołyskowych jest to łatwe.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Jak przerobić Włącznik AT na ATX
Reply #14 - 25. Jun 2019 at 23:22
Print Post  
Ja nie robię osobistych wywodów. A płyty AT z zasilaniem ATX, które posiadałem potrafiły miękko się wyłączać i przechodzić w stan wstrzymania. Jego sprawa co zrobi ze swoim zasilaczem, wg mnie takie podejście nie jest poprawne i wyraziłem swoją opinię.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 ... 5
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top