Page Index Toggle Pages: [1] 2 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Potrzebna pomoc z domową siecią. (Read 11027 times)
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Potrzebna pomoc z domową siecią.
26. Jun 2019 at 15:03
Print Post  
A więc tak.
Na dole mam router światłowodowy do którego dochodzi mi internet ze studzienki... Router ten ma 2 wyjścia "komputerowe" i dwa dla telewizji.

(kabel od telewizji to zupełnie co innego niż do internetu. Poniżej to co piszę to chodzi mi tylko o podłączenia internetowe, żeby np. hulał netflix w tv)

Do podłączenia na dole mam (kablem)
- Komputer syna
- Playstation
- Telewizor

Do podłączenia na górze mam (kablem):
- Swój komputer
- NAS
- Telewizor 2
- Komputer 2 (jeśli się da).

Zależy mi żeby to możliwie najszybciej śmigało jak się da. Bezprzewodowe wifi też jest ważne bo jest jeszcze kilka laptopów i komórki z których się korzysta bez przerwy...

Poleććie mi proszę na allegro co kupić - chodzi o jakiś router, słicz, czy inne badziewie...  No i gdzie to postawić itp.? Ostatecznie kable (choć wolałbym nie) mogą lecieć po balkonie z piętra na piętro.

A może jakieś dwa urządzenia? jedno podłączone bezpośrednio z routera światłowodowego na dole... a drugie też bezpośrednio z routera światłowodowego na górze? i one by rozdzielały net góra dół i dawały wifi na górze i dole???


Patrzyłem na coś takiego:
(You need to Login or Register to view media files and links)

ale to ma tylko 4 wyjścia za to chyba szybki internet wifi... to raczej bez sensu...

Aha i najważniejsze - konfiguracja dla idioty - nie ma mowy o żadnych linuksach itpp. Podlączam kable. Wpisuje 192.168..bla bla bla… ustawiam hasło do wifi i leci.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #1 - 26. Jun 2019 at 15:12
Print Post  
Gotowa oferta Asusa z całą pewnością nie jest najtańsza, najbardziej rozbudowana i najbardziej konfigurowalna, ale jest solidna (mają dobre te urządzenia) i prosta w postawieniu.

Zależy gdzie i jak chcesz mieć szybkie wifi i jakie możliwości. Możesz w maksymalnie rozpustnej wersji kupić dwa takie Asusy jak podesłałeś i skofigurować je w Mesh. W ten sposób będziesz miał efektywnie 6 portów LAN (po jednym zajętym w każdym na połączenie obu ze sobą, albo do routera dostawcy) i bardzo szybkie wifi na obu piętrach. Jeśli koszta nie grają dużej roli, to najlepsze rozwiązanie - Asus ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć Mesh.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #2 - 26. Jun 2019 at 15:13
Print Post  
Batyra wrote on 26. Jun 2019 at 15:03:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Nie orientuje sie, jaki obecnie router+ap wifi jest ok, ale tego asus stawiasz tam, gdzie najwiecej ma byc wifi, a niego dopinasz trzy kable: jeden do tego routera ze swiatlowodem, dwa do switchy 1gb takich po 5 portow (jeden na gore, jeden na dol)....

choc pewnie bedziesz musial bawic sie w wifi mesh, bo zasiegu wszedzie z jednego klocka nie bedzie Tongue
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #3 - 26. Jun 2019 at 15:17
Print Post  
To chyba jest najkorzystniejsze rozwiązanie:
(You need to Login or Register to view media files and links)

WiFi 'ax' to spory krok względem 'ac' i dobrze w to zainwestować.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #4 - 26. Jun 2019 at 15:18
Print Post  
@forteller... powiedzmy że 1000-1200 to moje maksimum na całą zabawę... (dużo nowych kabli cat 6 mam bo mi śfagier dał)


PS...
mam dwa wzmacniacze zasięgu od tendy jeszcze. i mam teraz tp link "tp wr1043nd"...

więc albo dwa przyzwoite urządzenia do 600zł po jednym na piętrze albo taki drogi asus na górze (do mojego kompa) + na dole do tv i kompa syna i playstation??
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #5 - 26. Jun 2019 at 15:19
Print Post  
@forteller. nie za bardzo wiem co to ax i ac... ale jakieś 1800zł to przekracza mój budżet..

Aha to 2 pac... ale też za drogo trochę... 1200...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #6 - 26. Jun 2019 at 15:26
Print Post  
AX to względnie świeża rzecz. Jeśli jest ponad budżet (brak na razie tanich urządzeń) to bierz dwa razy:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Ja osobiście nic nie mam do używanych routerów (sam taki zaproponowałeś), więc coś się znajdzie w tym budżecie. Dwie nówki wychodzą 1250zł.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #7 - 26. Jun 2019 at 15:32
Print Post  
o! super! Baaardzo Ci dziękuję!

Wziąłem! dwa powystawowe... takie za 470 - tylko sprawdziłem dokładnie bo te tańsze to większości mają słaby zasięg lub nie obsługują czegoś itp. - czyli walnięte. Te są 100% sprawne.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #8 - 26. Jun 2019 at 16:01
Print Post  
Była już taka dyskusja na forum (zdaje się, że Callahan ją zaczynał) - była tam dość ciekawa wymiana zdań, m.in. odnośnie rozwiązań MikroTika o ile pamiętam.

Ja mimo wszystko z rozwiązań sklepowych (łatwo dostępnych) do WiFi polecam urządzenia ASUSa - mimo kijowego supportu i wysokiego poziomu 'poprawności politycznej' (pasma poograniczane aż za bardzo). Porównywałem je z innymi konsumenckimi urządzeniami jak też z takimi bardzo profi rozwiązaniami cisco czy Ruckusa i radziły sobie w moim mieszkaniu (betnonowe ściany), w bardzo zaszumionym środowisku najlepiej. Swoją drogą to Horizon od UPC też działał bardzo dobrze.

Niezależnie od tego jeśli masz możliwość położenia zwykłej gigabitowej sieci ethernet to to zrób...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #9 - 26. Jun 2019 at 16:15
Print Post  
No to właśnie jak radził @forteller wziąłem dwa asusy RT-AC68U
Jeden bezpośrednio z routera światłowodowego bedzie podłaczony na dole a drugi (też bezpośrednio - bo router światłowodowy ma dwa wyjścia) na górze.

Wszyskie możliwe rzeczy będą podłączone kablami (jak TV, PS4, komputery i laptopy) - mimo że wifi mają ale w domku z bardzo grubymi ścianami działa to dupnie...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #10 - 26. Jun 2019 at 16:32
Print Post  
Batyra wrote on 26. Jun 2019 at 16:15:
No to właśnie jak radził @forteller wziąłem dwa asusy RT-AC68U
Jeden bezpośrednio z routera światłowodowego bedzie podłaczony na dole a drugi (też bezpośrednio - bo router światłowodowy ma dwa wyjścia) na górze.

Wszyskie możliwe rzeczy będą podłączone kablami (jak TV, PS4, komputery i laptopy) - mimo że wifi mają ale w domku z bardzo grubymi ścianami działa to dupnie...


Będzie Pan zadowolony... odnosząc się do ostatniego akapitu w pierwszym poście - routery podpinasz do sieci w trybie AP (jednym z portów switcha na routerach WiFi) - wtedy niezależnie gdzie, co i jak podepniesz to wszystko będziesz miał w jednej sieci (tak jakby były wpięte bezpośrednio do routera światłowodowego). No i tylko na jednym routerze powinieneś mieć włączony serwer DHCP (obojętnie którym - ten od kablówki lub jeden z dwóch ASUSów).
Oczywiście zakładam, że operator od którego masz ten router bezprzewodowy nie zastosował jakiejś dziwnej konfiguracji w której każdy z tych dwóch portów switcha jest w osobnym VLANie czy coś bo i takie rzeczy widziałem...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #11 - 26. Jun 2019 at 16:42
Print Post  
Co to znaczy "podpinasz w trybie ap" - to się ustawia w tych ustawieniach?

W routerze światłowodowym (przewodowy... kabel wychodzi ze studzienki i wchodzi mi do domu Wink ) oni to po prostu tak konfigurowali że dwa wyjscia są na TV a dwa na komputery i tyle - nic mi nie wiadomo o jakiś "dziwactwach"...

A co to i po so ten jakiś DHCP?

Sorry jeśli głupie pytania zadaję ale się na tym wogóle nie znam...
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #12 - 26. Jun 2019 at 16:59
Print Post  
Batyra wrote on 26. Jun 2019 at 16:42:
Co to znaczy "podpinasz w trybie ap" - to się ustawia w tych ustawieniach?


Tak.

W praktyce możesz też zostawić tryb routera i po prostu nie korzystasz z portu WLAN (niebieskiego) tylko wszystko (kablami) spinasz za pomocą portów LAN (żółtych). ASUSy jak większość innych routerów mają domyślnie zbridge-owane kable z radiem więc nic tu nie zmieniasz.

Batyra wrote on 26. Jun 2019 at 16:42:
A co to i po so ten jakiś DHCP?

Sorry jeśli głupie pytania zadaję ale się na tym wogóle nie znam...


DHCP odpowiada m.in. (a w domowych zastosowaniach w zasadzie wyłącznie) za ustawianie adresacji IP. Jeśli zostawisz włączone DHCP na obu urządzeniach (domyślnie są włączone w trybie routera i _CHYBA_ wyłączone w trybie AP) to będziesz miał konflikty adresacji. Jeśli w tej chwili router światłowodowy przypisuje Ci adresy urządzeń (np. notebooka po wpięciu kablem w jeden z portów o których pisałeś) to znaczy że DHCP tam działa i na ASUSach powinieneś tę usługę wyłączyć. Nie zapomnij też o wyresetowaniu urządzeń do ustawień fabrycznych (jak rozumiem kupiłeś używane) zanim zaczniesz cokolwiek z nimi robić...
Tak czy inaczej bez ręcznego pogrzebania w ustawieniach jeśli ma to być dobrze zrobione się nie obędzie...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #13 - 26. Jun 2019 at 17:15
Print Post  
Generalnie coś takiego proponuję.

Serwera DHCP na ASUSie, mimo że miło to rozwiązali bym nie ustawiał, bo raz, że musiałbyś wyłączyć go w ustawieniach routera światłowodowego (nie wiem czy masz dostęp administracyjny), dwa, że jeśli będziesz miał problem z siecią, to będziesz biegał po domu i sprawdzał czy pies/dzieciaki/żona nie wyłączyły któregoś z urządzeń. A tak od razu będziesz wiedział, gdzie szukać. Rezerwacja IP w DHCP dla routerów ASUSa nie jest bezwzględnie wymagana, ale jeśli nie będziesz jej używał, to ustaw im jakiś wysoki adres IP (192.168.1.252 i 253 czy coś - zgodnie z tym jaką adresację masz teraz).

Jeśli bardzo Ci zależy na wykorzystaniu portów WAN na ASUSach jako portów switcha to w domyślnym sofcie ASUSa _CHYBA_ takiej możliwości brak, natomiast napewno da się to zrobić w alternatywnych firmware-ach typu DD-WRT / Tomato (o ile router pozwala na ich wgranie).
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #14 - 26. Jun 2019 at 18:09
Print Post  
Wielkie dzięki! Sporo mi to tłumaczy. Nie myślałem nawet aby to podłączać po "żółtych"... (choć będę miał wtedy jedno wejście mniej)

Wydaje mi się tylko że do światłowodowego nie mam dostępu - monterzy to zablokowali jak montowali. Więc jeśli tam nie moge tego ruszyć a nie ma DHCP (jak to sprawdzić?) to w jednym (dowolnym?) z asusów ustawić?

BTW. w takim razie do czego jest niebieskie?


Przepraszam. Nie mogłem się oprzeć. To silniejsze ode mnie!
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top