Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Potrzebna pomoc z domową siecią. (Read 11150 times)
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #15 - 26. Jun 2019 at 19:04
Print Post  
Asusy mają własnościowe rozwiązanie WiFi Mesh, które robi wszystko za Ciebie. Po prostu sobie to włącz i wszystko zostanie ustawione za Ciebie i nie będziesz musiał się zajmować serwerami DHCP czy innymi pierdołami. Postaw sobie w środku pierwszego piętra jeden i w środku piętra drugi.

Z routera dostawcy idzie po jednym kablu do każdego z Asusów i wpinasz go do portu LAN. Na każdym Asusie odpalasz wbudowany kreator który powinien przestawić je w odpowiedni tryb.

W praktyce serwer DHCP byłby w routerze dostawcy, a w routerach Asusa śmigałaby logika dotyczącą WiFi Mesh i przenoszenia użytkownika pomiędzy Asusami.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #16 - 26. Jun 2019 at 19:44
Print Post  
Aha... czyli łatwiej niż się wydaje.

Mam jeszcze dwa wzmacniacze takie malutkie najprostrze Tendy...
ale ich już raczej w to nie włączać? żeby były tam gdzie słabszy ew. zasięg? Czy można i to nie zaszkodzi.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #17 - 26. Jun 2019 at 20:01
Print Post  
To o czym mówisz to straszna grzybnia, nie włączaj nawet Smiley
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
pawelemtica
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1118
Joined: 30. Jan 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #18 - 27. Jun 2019 at 00:08
Print Post  
HanJammer wrote on 26. Jun 2019 at 17:15:
Generalnie coś takiego proponuję.

Serwera DHCP na ASUSie, mimo że miło to rozwiązali bym nie ustawiał, bo raz, że musiałbyś wyłączyć go w ustawieniach routera światłowodowego (nie wiem czy masz dostęp administracyjny), dwa, że jeśli będziesz miał problem z siecią, to będziesz biegał po domu i sprawdzał czy pies/dzieciaki/żona nie wyłączyły któregoś z urządzeń. A tak od razu będziesz wiedział, gdzie szukać. Rezerwacja IP w DHCP dla routerów ASUSa nie jest bezwzględnie wymagana, ale jeśli nie będziesz jej używał, to ustaw im jakiś wysoki adres IP (192.168.1.252 i 253 czy coś - zgodnie z tym jaką adresację masz teraz).

Jeśli bardzo Ci zależy na wykorzystaniu portów WAN na ASUSach jako portów switcha to w domyślnym sofcie ASUSa _CHYBA_ takiej możliwości brak, natomiast napewno da się to zrobić w alternatywnych firmware-ach typu DD-WRT / Tomato (o ile router pozwala na ich wgranie).


Znam namiar na dobrego montażystę kabla internetowego Cheesy

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Jeśli są błędy w moich postach to znaczy, że piszę z tel Smiley
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #19 - 27. Jun 2019 at 00:26
Print Post  
pawelemtica wrote on 27. Jun 2019 at 00:08:
HanJammer wrote on 26. Jun 2019 at 17:15:
Generalnie coś takiego proponuję.

Serwera DHCP na ASUSie, mimo że miło to rozwiązali bym nie ustawiał, bo raz, że musiałbyś wyłączyć go w ustawieniach routera światłowodowego (nie wiem czy masz dostęp administracyjny), dwa, że jeśli będziesz miał problem z siecią, to będziesz biegał po domu i sprawdzał czy pies/dzieciaki/żona nie wyłączyły któregoś z urządzeń. A tak od razu będziesz wiedział, gdzie szukać. Rezerwacja IP w DHCP dla routerów ASUSa nie jest bezwzględnie wymagana, ale jeśli nie będziesz jej używał, to ustaw im jakiś wysoki adres IP (192.168.1.252 i 253 czy coś - zgodnie z tym jaką adresację masz teraz).

Jeśli bardzo Ci zależy na wykorzystaniu portów WAN na ASUSach jako portów switcha to w domyślnym sofcie ASUSa _CHYBA_ takiej możliwości brak, natomiast napewno da się to zrobić w alternatywnych firmware-ach typu DD-WRT / Tomato (o ile router pozwala na ich wgranie).


Znam namiar na dobrego montażystę kabla internetowego Cheesy

(You need to Login or Register to view media files and links)


aby się do mnie do domku na parter wspiąć nie czeba hardkora… wystarczy zwykly forfiter
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #20 - 27. Jun 2019 at 01:32
Print Post  
forteller wrote on 26. Jun 2019 at 19:04:
Asusy mają własnościowe rozwiązanie WiFi Mesh, które robi wszystko za Ciebie. Po prostu sobie to włącz i wszystko zostanie ustawione za Ciebie i nie będziesz musiał się zajmować serwerami DHCP czy innymi pierdołami. Postaw sobie w środku pierwszego piętra jeden i w środku piętra drugi.

Z routera dostawcy idzie po jednym kablu do każdego z Asusów i wpinasz go do portu LAN. Na każdym Asusie odpalasz wbudowany kreator który powinien przestawić je w odpowiedni tryb.

W praktyce serwer DHCP byłby w routerze dostawcy, a w routerach Asusa śmigałaby logika dotyczącą WiFi Mesh i przenoszenia użytkownika pomiędzy Asusami.


Pytanie czy ten Mesh nie uaktywnia też Mesha na linku radiowym... bo jeśli tak to na dzień dobry kilkadziesiąt % spadku max. wydajności radia.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #21 - 27. Jun 2019 at 01:54
Print Post  
Batyra wrote on 26. Jun 2019 at 19:44:
Aha... czyli łatwiej niż się wydaje.

Mam jeszcze dwa wzmacniacze takie malutkie najprostrze Tendy...
ale ich już raczej w to nie włączać? żeby były tam gdzie słabszy ew. zasięg? Czy można i to nie zaszkodzi.


To potencjalnie może nawet obciąć Ci zasięg z routerów ASUSa - interferencja - stosuj w ostateczności.

Co do Twojego pytania o DHCP - jak w tej chwili wpinasz w router światłowodowy jakieś urządzenie (np. notebooka) to z automatu dostaje adres IP (jeśli tak jaki jest ten adres IP?)? Jeśli tak to gdzieś w sieci (najpewniej na tym routerze) działa właśnie serwer DHCP (poza tym "ipconfig /all" w wierszu poleceń Windows prawdę Ci powie).

Niebieskie porty na routerze stosujesz jeśli dostawca internetu dostarcza Ci łącze bezpośrednio do internetu - generalnie router ma uruchomiony NAT (translację adresów) - na porcie WAN (niebieski port) masz jakiś publiczny adres IP, po stronie LAN (żółte porty) prywatne adresy (192.168.X.X, 10.X.X.X, 172.16.X.X itp):

Internet ----- [np. modem kablowy] ----- port WAN public ip np. 83.144.91.24 [router wifi] port LAN private ip np. 192.168.1.1 --------- jakiś komputer w LAN np. 192.168.1.10

Oczywiście też nic nie stoi na przeszkodzie żeby taki router miał na porcie WAN prywatny adres z LANu w który go wepniesz, a na portach LAN - kolejny LAN, chociaż w domu do niczego się to nie przyda i komplikuje sprawę np. z przekierowywaniem portów:

Internet ----- [np. modem kablowy] port LAN private IP np. 192.168.1.1 -----  port WAN private IP np. 192.168.1.2 [router wifi] port LAN private ip np. 10.0.1.1 --------- jakiś komputer w LAN za routerem wifi np. 10.0.1.10

(nie rób tak).

  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #22 - 27. Jun 2019 at 07:03
Print Post  
HanJammer wrote on 27. Jun 2019 at 01:32:
Pytanie czy ten Mesh nie uaktywnia też Mesha na linku radiowym...

Nie. Tzn jak ma połączenie kablem, to idzie po kablu.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #23 - 27. Jun 2019 at 09:09
Print Post  
HanJammer wrote on 27. Jun 2019 at 01:54:
poza tym "ipconfig /all" w wierszu poleceń Windows prawdę Ci powie


O tak mi wyświetla. Mówi Wam to coś?
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #24 - 27. Jun 2019 at 09:27
Print Post  
No router dostawcy tworzy sieć 192.168.0.0/24 i działa jako serwer DHCP który na siebie bierze również DNS. Nic nadzwyczajnego - najbardziej standardowe rozwiązanie w domu.

Jak popodpinasz Asusy tak jak opisałem i uaktywnisz wifi mesh, to powinno pójść od strzała. Możesz też Asusy spiąć ze sobą, i tego z parteru wpiąć do routera dostawcy jeśli tak Ci jest wygodniej. W ten sposób będziesz miał do dyspozycji jeden port LAN więcej na piętrze i potencjalnie mniej kabli w jednym miejscu (do routera dostawcy będzie szedł jeden a nie dwa).

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #25 - 27. Jun 2019 at 09:33
Print Post  
Aha czyli albo Modem - i routery oddzielnie do modemu, Albo modem-router(żółty)-router(niebieski)... Oczywiście + aktywacja mesh.

Kurde dzięki chłopaki... ja za chiny ludowe i pół ameryki bym tego nie rozgryzł... te wszystkie sieciowe cuda to dla mnie czarna magia Smiley
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #26 - 27. Jun 2019 at 09:46
Print Post  
Tak, dokładnie. Teraz przeczytałem jeszcze raz pierwszy post i widzę że na parterze masz 3 urządzenia, więc będziesz musiał osobno pociągnąć oba Asusy do routera dostawcy (technicznie to router a nie tylko modem), bo w konfiguracji z Asusami spiętymi ze sobą pozostaną Ci tylko 2 porty do dyspozycji na dole.

Możesz ewentualnie użyć portu WAN parterowego Asusa do spięcia się z routerem dostawcy (zakładając podpięcie sieci tak jak na obrazku), ale HanJammer wytłumaczył Ci że nie warto tego robić. W ten sposób robisz tzw. podwójny NAT (podwójne tłumaczenie adresów zanim pakiet trafi do Internetu). No ale jeśli nie potrzebujesz dostępu z Internetu do swojej sieci wewnętrznej, nie przeszkadzają Ci pingi dłuższe o parę ms, to jest to ewentualnie do rozpatrzenia jeśli podpięcie routerów w ten sposób jest dla Ciebie korzystniejsze i koniecznie potrzebujesz trzech LANów na parterze.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #27 - 27. Jun 2019 at 09:49
Print Post  
Nie. Podłącze oba bezpośrednio do modemu - bo mam w nim dwa wyjścia i mam juz jeden kabel pociągnięty na górę bezpośrednio z niego.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #28 - 27. Jun 2019 at 09:56
Print Post  
Ostatnia rzecz - RT-AC68U to fajny routerek, ale już dość leciwy (premierę miał w 2014 roku). AiMesh dodali do niego jako aktualizację FW i poczytałem sobie o nim. Podobno na najnowszych wersjach firmware są problemy z AiMesh i ogólnym działaniem routera, więc możliwe że ich postawienie będzie wymagało wgrania konkretnego firmware na obu i zablokowania aktualizacji.

Tego nie przewidziałem wcześniej, wybacz że wpuściłem Cię w potencjalne problemy tego typu. RT-AC68U kojarzę jako blisko-topową konstrukcję sprzed lat i doczytałem że obsługuje AiMesh, dlatego ją poleciłem.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Potrzebna pomoc z domową siecią.
Reply #29 - 27. Jun 2019 at 09:58
Print Post  
No ale to chyba odpowiedni firmware i brak aktualizacji i będzie OK? Co nie? Zobaczę jaki będzie zainstalowany "na dzień dobry" i dam Ci znać to mi pomożesz  Grin
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top