Page Index Toggle Pages: 1 2 [3] 4 5  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie (Read 18497 times)
zyga64
Full Member
***
Offline



Posts: 457
Location: Sulęcin, lubuskie
Joined: 29. Dec 2017
Gender: Male
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #30 - 21. Jul 2019 at 10:16
Print Post  
HanJammer wrote on 21. Jul 2019 at 00:24:
Mogę przetestować jutro, ale daj paczkę zip z tą grą -> czasami binarki nie są jednakowe w grach DOSowych ze względu na różne kraki albo nawet wersje jakie wydawał producent...

Np. TD2 The Duel występuje w dwóch różnych wersjach - jedna brzmi beznadziejnie na  PC Speakerze, a druga... mniej beznadziejnie ;d


Dzięki. Oto paczka: (You need to Login or Register to view media files and links)
  


- C64 /1541 II /Pi1541 /SD2IEC /EasyFlash3 /WiC64
- SCAMP /286@20 /4MB /CL-GD5422 /CMI8330
- i420EX /486DX33 /16MB /TGUI9440 /GUS+ALS100+MT32Pi
- i430FX /K6-2@400 /64MB /Rage Pro PCI /ES1370+YMF718
- i440BX /P!!!750 /256MB /MX440 /SBLive!+Vibra16s
- iB75 / i5 3470s /4GB /HD7750 /ALC662
Back to top
 
IP Logged
 
Bullfrog
YaBB Newbies
*
Offline



Posts: 11
Location: Czeladź
Joined: 09. Aug 2019
Gender: Male
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #31 - 11. Aug 2019 at 16:08
Print Post  
Dołączę się do pytania. Mam moduł MT-32 i finalnie chciałbym podłączyć go składanego obecnie retro peceta. Problem polega na tym że nie mam jeszcze wybranej karty dźwiękowej - teoretycznie mam live 5.1 (i gdzieś pewnie SB16) na PCI i tylko jedną szynę ISA na płycie. Rolanda MPU 401 nie kupię bo mnie po prostu na to nie stać. O ile się tak da to chciałbym podłączyć bezpośrednio moduł pod kartę, no chyba że ktoś ma LAPC 1 i nie żal mu jej sprzedać Wink
  

Spis: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #32 - 11. Aug 2019 at 19:48
Print Post  
Bullfrog wrote on 11. Aug 2019 at 16:08:
Dołączę się do pytania. Mam moduł MT-32 i finalnie chciałbym podłączyć go składanego obecnie retro peceta. Problem polega na tym że nie mam jeszcze wybranej karty dźwiękowej - teoretycznie mam live 5.1 (i gdzieś pewnie SB16) na PCI i tylko jedną szynę ISA na płycie. Rolanda MPU 401 nie kupię bo mnie po prostu na to nie stać. O ile się tak da to chciałbym podłączyć bezpośrednio moduł pod kartę, no chyba że ktoś ma LAPC 1 i nie żal mu jej sprzedać Wink


SoftMPU jest odpowiedzią - uruchamia tryb inteligentny na kartach które normalnie wspierają tylko tryb uart.
(You need to Login or Register to view media files and links)

Nadal potrzebujesz kabelka gameport <-> midi out

Wszelkie potrzebne info znajdziesz na (You need to Login or Register to view media files and links)

PS: SoftMPU wymaga trybu wirtualnego do działania więc 386 wzwyż, co jest troszkę bólem dupki, bo MT-32 to czasy 286 bardziej ale jak się nie ma co się lubi... ;]
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3597
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #33 - 12. Aug 2019 at 07:29
Print Post  
Albo szukaj karty soundscape 2000 , posiada w pełni sprawne mpu401 dla mt32
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Bullfrog
YaBB Newbies
*
Offline



Posts: 11
Location: Czeladź
Joined: 09. Aug 2019
Gender: Male
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #34 - 12. Aug 2019 at 08:45
Print Post  
Dzięki wielkie panowie. Idę sobie poczytać o SoftMPU, co do karty zaś to ostatnio ktoś na alledrogo sprzedawał s-2000 lecz niestety cena przerosła moje oczekiwania więc nawet nie próbowałem licytować.
  

Spis: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #35 - 08. Nov 2019 at 19:16
Print Post  
Podepnę się pod wątek, tylko proszę się nie śmiać z mojej niewiedzy i bycia laikiem. Wink
Wzięłam się za renowację 386. Oprócz wymiany baterii chcę mu dokupić kilka rzeczy, w tym także kartę dźwiękową. Niestety, jak już zaznaczyłam, wiedzę mam marną i generalnie jestem zielona, więc pytanie do Was.
Jaką kartę moglibyście polecić?
Oczywiście ISA, ale nie bardzo ogarniam jak do karty dźwiękowej ma się interfejs IDE i na jakiej zasadzie to działa w 386?  Lips Sealed
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #36 - 08. Nov 2019 at 20:30
Print Post  
Ze względu na to, że to 386 i chcesz zamontować w nim CDROM - polecałem coś z interfejsem IDE do jego podpięcia. Dlaczego? Bo normalny kontroler dysku na ISA ma tylko jeden kanał do podpięcia dysków (max. 2 urządzenia), no i zdecydowana część tych kontrolerów ma problem z obsługą standardu ATAPI (podczas gdy działa to bez problemu na kartach dźwiękowych). Co do konkretnej karty to zależy to od budżetu, którym dysponujesz. Szukałbym jakiejś dysponującej prawdziwym układem OPL3 (np. karty na układzie Yamaha YMF719 są godne polecenia (~20-40zł), całkiem spoko są też karty Aztech (od 40 zł w górę)). Z droższych kart to o oczywiście Sound Blastery 16 (od 80 zł w górę), ale też niektóre Sound Blastery Vibra 16 (generalnie tańsze od 40 zł). Jeśli te będzie trudno znaleźć to coś na układzie ESS AudioDrive 1868 - one co prawda nie mają prawdziwego OPL3 ale emulacja jest na dobrym poziomie. Raczej łatwiej powiedzieć jakich kart napewno należy się wystrzegać. Różnice między większością kart z punktu widzenia grania w starsze gry są wg mnie na tyle mało istotne, że najczęściej nie ma co zawracać sobie nimi głowy (a to jakiś instrument brzmi trochę inaczej, a to słychać jakieś zakłócenia bardziej, a to problem z tzw. 'hanging notes' czy delikatnym 'klikaniem' przy odtwarzaniu muzyki - no taki jest ich urok i tyle). Generalnie realia są takie, że kupuje się to co jest dostępne i w dobrej cenie. Przełom taki jaki przyniosły karty dźwiękowe do gier pod DOSem był porównywalny z tym co potem stało się wraz z pojawieniem się akceleratorów 3D - szok jakościowy po prostu.

Co do zasady to pod DOS zwykle karty nie potrzebują sterowników ale nie jest to reguła. Do interfejsu IDE często sterownik jest potrzebny no i do uruchomienia CD-ROMu też potrzebny jest sterownik CD-ROMu.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #37 - 08. Nov 2019 at 20:56
Print Post  
Dzięki za wyjaśnienie. Smiley

Widzę, że na allegro nie ma dużego wyboru, a ja niestety z tych, co muszą w pierwszej kolejności patrzeć na cenę...

Abstrahując od karty dźwiękowej, zastanawiam się nad tym cd-romem. Nie bardzo wiem co wybrać i na co patrzeć, żeby po pierwsze działało, a po drugie się nie pogryzło. Zresztą takiej nówki chyba nigdzie już nie dostanę?

Niestety w obecnej chwili nie bardzo mam pomysł i wiedzę jak to prawidłowo zgrać.  Lips Sealed
  
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4203
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #38 - 09. Nov 2019 at 08:36
Print Post  
Napęd optyczny bierz jaki Ci w ręce wpadnie. Z 386 nic się nie powinno pogryźć. Każdy napęd IDE obsługuje tryb PIO. Podłączało się z braku laku wypalarki DVD i śmigało - tylko pod DOSem trzeba dobrać odpowiedni sterownik, bo jest kilka(naście). Osobiście preferuję najwolniejsze dostępne, bo przecież reszta sprzętu nie nadąży z wyjcem 52x. Ale najwolniejszy sprawny jaki mi się trafił to 24x, zazwyczaj wlatują 32x i jest ok. Ale jak ładujesz do nieco nowszego sprzętu jak Socket 7 to już może być różnie, bo niektóre napędy się gryzą w trybie DMA (kiedy płyta nie obsługuje jeszcze UDMA).
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #39 - 09. Nov 2019 at 15:51
Print Post  
Lou Fontaine wrote on 08. Nov 2019 at 20:56:
Dzięki za wyjaśnienie. Smiley

Widzę, że na allegro nie ma dużego wyboru, a ja niestety z tych, co muszą w pierwszej kolejności patrzeć na cenę...

Abstrahując od karty dźwiękowej, zastanawiam się nad tym cd-romem. Nie bardzo wiem co wybrać i na co patrzeć, żeby po pierwsze działało, a po drugie się nie pogryzło. Zresztą takiej nówki chyba nigdzie już nie dostanę?

Niestety w obecnej chwili nie bardzo mam pomysł i wiedzę jak to prawidłowo zgrać.  Lips Sealed


Jak przetestuję flopy to wrzucę Ci fotkę tych które mam w obecnej chwili (mam za dużo i nie mam co z nimi robić) - jeśli zdecydujesz się na zakup stacji dyskietek 5,25" to CD-ROMa dostaniesz w gratisie.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #40 - 15. Nov 2019 at 05:08
Print Post  
HanJammer wrote on 09. Nov 2019 at 15:51:
jeśli zdecydujesz się na zakup stacji dyskietek 5,25" to CD-ROMa dostaniesz w gratisie

Dziękuję i chętnie skorzystam. Smiley

Oglądam sobie właśnie allegro pod kątem tych kart i widzę, że jest ogromna rozbieżność cen. Karty za 20-30 zł, przy których nie ma wzmianki czy w ogóle działają, a potem już od 80 zł do grubo w górę.
Myślę, że interesuje mnie coś w granicach 30-40 zł góra.  Huh
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #41 - 15. Nov 2019 at 10:41
Print Post  
W takim razie szukaj czegoś na ESS AudioDrive (1868, 1688) lub Yamaha YMF-719. Karty Aztech z OPL3 i IDE też się trafiają, ale zauważyłem, że sprzedają się ostatnio w wyższych cenach.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #42 - 15. Nov 2019 at 11:16
Print Post  
Przeklejam z innego tematu:
forteller wrote on 09. Nov 2019 at 10:03:
Adapter CF to koszt groszowy a umożliwia już łatwą wymianę danych pomiędzy starym a nowym komputerem. Jest to rozwiązanie najwygodniejsze, zwłaszcza jeśli zainwestujesz w adapter, który wkłada się w slot kart rozszerzeń. Wtedy kartę wkłada się z tyłu komputera i jest dostępna bez jego rozbierania.

GOTEK jest rozwiązaniem najbardziej kompatybilnym. Niektóre gry i narzędzia wymagają, by były uruchamiane z nośnika pod literką A:, bądź na sztywno piszą po napędzie A:. Dodatkowo, ergonomia jest jeszcze lepsza, bo masz napęd dostępny w formie portu USB na przodzie komputera. Minus to ograniczona pojemność. Obsługa nie jest taka skomplikowana.

Napęd CD-ROM może być dowolny jeśli kupisz odpowiedni kontroler IDE (w formie karty dźwiękowej na przykład). Podsyłam najtańszą kartę dźwiękową, którą udało mi się znaleźć z wymaganym interfejsem:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Niestety ten wariant posiada CQM czyli implementację OPL3 od Creative. Według mnie brzmi znacznie gorzej od kart z prawdziwym OPL3, ale zdania na ten temat są mocno podzielone (@HanJammer zdaje się pisał już dość dokładnie o tym w innym temacie). Tutaj karta która ma wszystko:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Jest OPL3, jest złącze IDE. Jedynie zwrócić uwagę należy na pogięte piny od złącza IDE, lecz bez problemu powinno udać się je naprostować. Ceny obu są uczciwe - tyle to mniej więcej kosztuje.

Uważaj na SoundBlastery z interfejsem Creative / Panasonic. Fizycznie jest identyczne jak IDE, lecz potrzebny jest inny napęd. Przykład takiej karty:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Budżet 40zł ogranicza mocno. Na chwilę obecną nie udało mi się znaleźć Yamahy która miałaby złącze IDE.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #43 - 15. Nov 2019 at 11:25
Print Post  
forteller wrote on 15. Nov 2019 at 11:16:
Budżet 40zł ogranicza mocno.

Ale tak sobie myślę, że w tym miesiącu na pewno nie dam już rady tego zakupić, no a potem są święta, w tym święto wielkiego kalibru: skończę spłacać kredyt.  Cheesy Grin Więc zapewne po nowym roku będzie mnie stać na lepszą kartę dźwiękową i wtedy z pewnością na coś się zdecyduję. Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Jaką kartę dźwiękową na ISA polecacie
Reply #44 - 15. Nov 2019 at 12:18
Print Post  
Tu jest karta z chipem yamahy. Niestety bez śledzia i nietestowana i beż IDE ale sprzedawca jest OK Smiley
(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 2 [3] 4 5 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top