Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT (Read 2651 times)
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 2571
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
20. Jul 2019 at 13:54
Print Post  
W związku z kolejną przebudową mojego zestawu na MicroATX, postanowiłem założyć temat by kolejne jego konfiguracje nie zginęły.

Komputer trafił w moje ręce około rok temu w następującej konfiguracji:
Pentium III 500 Katmai
128MB RAM
MSI MS-6156 (440ZX)
Riva TNT2 M64 16MB z radiatorem przyklejonym sylikonem (Jenot mówił, że to typowe dla Optimusa w tym czasie)
Enlight 145W

Zestaw bardzo mi się spodobał. Obudowa jest wysokiej jakości i w dobrym stanie. Panel czołowy montowany na sześciu śrubach. Tacka na płytę główną i karty rozszerzeń jest jednym elementem, który demontuje się po wykręceniu trzech śrub. Zasilacz Enlight po wyczyszczeniu okazał się być oparty o japońskie kondensatory i pomimo bardzo niskiej mocy, był w idealnym stanie i podawał idealne napięcia. Płyta główna posiadała pożądany zestaw AGP+PCI+ISA w formacie mATX.

Postanowiłem rozbudować ten komputer. Fabrycznie montowany zasilacz miał 2/3 długości normalnego, lecz był za słaby do jakiejkolwiek mocniejszej konfiguracji, a w planach był od początku montaż najmocniejszego Tualatina wraz z szybką kartą graficzną. Jednakże po wymianie napędu CD-ROM, na króciutki napęd Lite-Ona DVD-RW, okazało się, że przy odrobinie rzeźby wszystko mieści się idealnie na styk.

Płyta przyjęła Tualatina, lecz niestety nie pozwalała ustawić szyny 133MHz. Realną alternatywą był Tualeron 1,4GHz, lecz zależało mi aby uruchomić PIII-S. W związku z powyższym, kupiłem płytę główną Gigabyte GA-6ZMA która okazała się produktem zaskakująco wysokiej jakości. Znów - japońskie kodzioły i bardzo fajna jakość wykonania, a także wysoka wydajność. Niestety ze względu na bug w BIOSie, płyta zawieszała się podczas ekranu POST z Tualatinem wyświetlając jakąś absurdalną częstotliwość taktowania. Jakiekolwiek próby dodania mikrokodów do BIOSu również zakończyły się fiaskiem - płyta odmawiała POSTu ze zmodyfikowanym BIOSem.

Gdy wszystko wydawało się stracone (heh), zdecydowałem się na wgranie zmodyfikowanego pod Tualatina BIOSu od GA-BX2000+ i... płyta wstała! Co prawda w Win98 raportowała nieistniejące porty COM oraz LPT, ale poza tym działała z Tualatinem 1,4GHz poprawnie... a przynajmniej dopóki nie próbowałem odpalić 3DMarka2001. Okazało się wówczas, że zestaw jest niestabilny, jednak pozytywnie reagował na podnoszenie napięcia. Gdy w końcu przy 1,75V udało się ukończyć test (przy 1,475V zwiecha następowała po sekundzie od pokazania się 3D) i dostałem bardzo wysoki wynik w 3DM2001SE (rzędu 9600pkt przy GF4200 taktowanym pomiędzy 4400/4600), spłonęły tranzystory na sekcji zasilania którym zmierzyłem około 155*C.

Tak docieramy do konfiguracji z którą pojechałem na zlot. Udało mi się dorwać prawdopodobnie jedyną płytę główną oficjalnie obsługującą Tualatiny w formacie mATX ze slotem ISA, czyli Chaintech 6VIA5T opartą na chipsecie Apollo 133T. Wydajność trochę spadła, ale przynajmniej zestaw działa względnie bezproblemowo. Marian pisał coś, że PCChips również zrobił taką płytę, ale ani widu ani słychu takiego mobasa Tongue

W czasie zlotu zestaw spisywał się bez zarzutu pod WinXP, lecz pod Win98 zdarzały się niestety zwiechy. Jako że to Via z mostkiem 686B, to prawdopodobnie chodzi o sieciówkę na PCI, albo po prostu złą wersję VIA 4in1. Z resztą swego czasu mocno rzeźbiłem na tej instalacji Win98 gdy goniłem się z VoodooManem na wydajność w 3DM2001SE, więc pewnie przydałaby się reinstalka Smiley

W każdym razie, oto konfiguracja na zlot:
Pentium III-S 1,4GHz SL6BY
2x 256MB RAM CL2 133MHz Infineon
Chaintech 6VIA5T
Gainward GeForce 3 Ti PP/450 @ 250/500MHz
3com 3C905B TX
Fortron FSP350-60MDN
Matrox 40GB

Od początku problemem jest zasilacz, który okazało się, że ma dziwną konfigurację kabli z 4xSATA i 2x Molex, gdzie pierwsza wtyczka molex jest dosłownie parę cm od zasilacza! Rozwiązałem to podpinając dysk przez przelotkę zasilania SATA->Molex i na zlocie rozwiązanie sprawdziło się bez zarzutu. Jednak w związku z planowanym upgrade grafiki do odpalania nowszych demek, musiałem jakoś rozwiązać kwestię chłodzenia i okablowania.

Ostateczne rozwiązanie widoczne jest na poniższych zdjęciach:
(You need to Login or Register to view media files and links) (You need to Login or Register to view media files and links) (You need to Login or Register to view media files and links) (You need to Login or Register to view media files and links)

Dysk został zamontowany za pomocą adaptera 3,5" -> 5,25", będąc jednocześnie obrócony do góry nogami aby ten ultra-krótki Molex do niego dosięgnął. Przy upchnięciu wszystkiego dosłownie na milimetry (dysk musiałem dopasować na adapterze tak, aby minął się z kablami zasilacza po jednej stronie i nie wypchnął zaślepki 5,25" po drugiej) oraz dłuższej zabawie z ułożeniem i podpięciem wszystkiego, udało się wszystko zmieścić w bardzo małej przestrzeni. Minus rozwiązania jest taki, że dysk jest podpięty taśmą 40-żyłową, ale prawie pewnym było, że jak zacznę w ten sam sposób wyginać taśmą 80-żyłową, to przestanie ona działać. Na dystansie paru cm jest ona obrócona o 180* (złącze napędu względem złącza dysku). Drugim problemem jest "kiszenie" dysku, ale jak będzie robił jakieś problemy to wymieni się go na inny. Plusem jest to, że mogłem wywalić sanki na dysk i w ich miejscu zamontowany został wentylator 12cm.

Parę detali później - oto efekt końcowy:
(You need to Login or Register to view media files and links) (You need to Login or Register to view media files and links) (You need to Login or Register to view media files and links)

Finalna konfiguracja różni się tym, że jest BFG GeForce 6800GT z chłodzeniem AC Accelero X1. Dzięki dwóm śmigłom 12cm w tej malutkiej obudowie 6800 mimo wszystko jakoś się nie smaży, choć temperatury potrafią oscylować w granicach 70*C przy katowaniu testami. W grach zazwyczaj problemu nie ma, ponieważ ograniczeniem jest P3 i 6800 się nudzi. Grafika zasilana jest przez przejściówkę SATA -> Molex, więc trochę niefortunnie. Z drugiej strony, dmucha na to wszystko wentylator, a sama przejściówka jest wysokiej jakości, z fajnymi konektorami i grubymi kablami. W mojej ocenie sprawdza się lepiej niż wtyk molex prosto z zasilacza, który ma jeden przewód masowy Shocked

Czas rozbudować RAM do 1GB i sprawdzić czy pójdzie na tym Crysis Cheesy Dajcie znać co Wy myślicie o tym zestawie. Jego głównym zadaniem jest odpalenie gier oraz demek na zlot, stąd bardzo specyficzna konfiguracja.

EDIT 9.08.2019
Wymiana karty graficznej na Leadtek GeForce FX 5900XT 128MB z chłodzeniem Pentagram Freezone XC-70 Al+
(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Zestawy: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Opracowania: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1269
Joined: 21. Jan 2019
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #1 - 20. Jul 2019 at 15:30
Print Post  
faaaajne Grin bo male Cheesy
co do dysku i miejsca..
idz w adapter ide sata wpinany do MB (jesli cie ni boli niepoprawnosc historyczna Wink i dysk 2.5' (tylko nie ze wszystkimi toto dziala poprawnie Sadale...
takiego to wcisniesz doslownie wszedzi.. no i tasmy nie beda przeszkadzac  Wink
(u mnie miejsca jeszzce mnie a dyski wlazly 2 (bez cd coprawda i jeszcze tymczasowo bo nie skonczylem niezdrowych przejsciowek.... ale nic sie nie kisi i nie gotuje, temperatury pod loadem do 40*Cforteller wrote on 20. Jul 2019 at 13:54:
Zestaw bardzo mi się spodobał. Obudowa jest wysokiej jakości i w dobrym stanie.


ta buda jest sliczna, igla jak z fabryki Cheesy

jakby komus sie trafila jakas mikro buda w stanie doslownie szrotowym chetnie przygarne w zamian za jakas flaszeczke Wink

forteller wrote on 20. Jul 2019 at 13:54:
gdzie pierwsza wtyczka molex jest dosłownie parę cm od zasilacza!


sam bym tak chcial Cheesy

(mam do upchniecia peto kabli z tagana, chyba to pospinam i wrzuce w zatoki 5.25.. i innych zaslepek poszukam)
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1266
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #2 - 20. Jul 2019 at 16:28
Print Post  
Ta obudowa to produkt Enlight, tak jak oryginalnego zasilacza. Kiedyś dystrybuował te obudowy TCH. Zawsze lubiłem tę markę ze względu na wysoką jakość użytych materiałów oraz staranne wykonanie.

Jak masz problem z okablowaniem to mam narzędzia, kable i złączki aby przerobić gdybyś potrzebował.

Ja do mojego Lan-Boxa planuje tez wsadzić PIII-S 1,4, mam nadzieję, że się uda.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 2571
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #3 - 20. Jul 2019 at 18:48
Print Post  
@ m4us

Ten dysk jest dość chłodny. Co prawda nie ma obecnie upałów, a ja nie sprawdzałem temperatury, ale ten Maxtor nigdy mi się nie grzał. Raczej zostawię to tak jak jest, bo sporo wysiłku mnie kosztowało upchnięcie tam tego. Poza tym dyski 2,5" na PATA to straszna padaka wydajnościowa. Już prędzej musiałbym pójść w przejściówkę na SATA i dysk SSD, ale tak jak jest, jest naprawdę przyzwoicie jeśli chodzi o szybkość działania. Poza tym, podoba mi się że to tak jest tam upakowane Cheesy

@ 314TeR
Dzięki za ofertę. Obecne rozwiązanie się sprawdza, dlatego też nie planuję nic tu zmieniać. Na upartego mógłbym przelutować kable zasilające z jakiegoś padniętego zasilacza, ale... czy mi się chce? Chyba nie Tongue

Obudowa jest naprawdę super jeśli chodzi o jakość wykonania. Wczorajszego dnia łapy upychałem naprawdę ciasno w różne miejsca i każda jedna krawędź jest gładko wykończona i nie ma żadnego przecięcia.

Enlight chyba bardzo blisko obok Chiefteca przebywał. W którymś momencie szły identyczne zasilacze jednej i drugiej firmy (nawet oznaczenie modelu i naklejka były takie same - inne tylko logo firmy). Z resztą ten Enlight 145W ma naklejkę bardzo podobną do późniejszych Chiefteców GPS.
  

Zestawy: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Opracowania: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
dominiqe
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 91
Location: Częstochowa
Joined: 06. Jun 2017
Gender: Male
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #4 - 20. Jul 2019 at 21:51
Print Post  
Piękny komp. Możesz jeszcze wybielić tego LiteOn'a bo kłuje w oczy żółtaczką  Wink
Jak sprawuje się GeForce 6800 pod Win98 i jakiej wersji sterów używasz?
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1266
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #5 - 20. Jul 2019 at 22:41
Print Post  
Zasilacze to mógł klepać np Seasonic, można by poszukać jakiś informacji na PCB, może udało by się ustalić oryginalnego producenta.

Znalazłem krótką notkę prasową - masz obudowę z serii EN-715x - gdzie pod x podstaw jakąś cyferkę, generalnie one różniły się niuansami i detalami jak inny dół panelu frontowego. Niektóre miały też ten dolny ozdobnik wymienny.

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 2571
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #6 - 20. Jul 2019 at 22:53
Print Post  
Jak działa 6800 pod Win98 trochę osób już napisało. Dobre samochody skończyły się w latach ... to znaczy, dobre sterowniki Nvidii skończyły się na serii 4x, a te kończą się na FX-ach Tongue Używam 66.93, rzekomo są najlepsze pod Win98 i sam system zachowuje się poprawnie, choć karta graficzna działa w trybie AGPx2, gdzie wcześniejsze GF4Ti oraz GF3Ti śmigały na AGPx4. W 3DM2001 pod 98 mam 11 tysięcy punktów, gdzie pod XP jest 11,5. Ku mojemu zaskoczeniu pierwszy Croc działa poprawnie, ale o starych NFSach mogę zapomnieć. Więcej gier póki co nie sprawdzałem, ale zastanawiam się nad instalacją dgvoodoo2 pod w98 aby ominąć problem ze sterownikami i móc odpalać stare gierki na zlocie. Pomyślę jeszcze nad tym.

Jeśli o budę chodzi, to po zdjęciach na pewno nie jest to 7150, ponieważ inaczej mam zasilacz. Pozostałych wariantów Google mi nie wynajduje Sad
  

Zestawy: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Opracowania: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1266
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #7 - 20. Jul 2019 at 23:05
Print Post  
715x miały zasilacze poziomo - jak u Ciebie, przynajmniej te które przewinęły się w czasach PII/PIII przez moje ręce. Ja osobiście nie widziałem wersji z zasilaczem inaczej umieszczonym niż u Ciebie. Wariacji tych bud jak pamiętam było kilkanaście.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 2571
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #8 - 22. Jul 2019 at 09:39
Print Post  
Pod EN-7150 znalazłem takie zdjęcie:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Stąd mój komentarz. Ustalenie dokładnego modelu chyba nie będzie możliwe, bo nie ma na obudowie żadnych oznaczeń.
  

Zestawy: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Opracowania: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
OfflinePosts: 3237
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #9 - 22. Jul 2019 at 09:41
Print Post  
Bardzo ładne, choć na te GPU to wolałbym zamontować jakieś chłodzenie w stylu blower... a w ogóle, jakieś GF 4 czy 5, albo Radka 8500 wsadzić Cheesy
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 2571
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #10 - 22. Jul 2019 at 09:56
Print Post  
Mam GF4, GF5 czy Radka 8500, ale chodziło o to by uruchamiać późniejsze demka, które wymagają Shaderów 3.0 w trakcie zlotu Smiley

Taki cooler był na tej karcie jak ją kupiłem, jedynie wymieniłem go na egzemplarz z niezużytym wentylatorem - o dziwo, wciąż da się kupić te coolery, a pasują jednie do serii 6800/7800. Kosztują kilka-kilkanaście złotych zależnie od źródła, więc kiedyś pewnie sklepy zrobiły za duże zapasy i w dalszym ciągu leżą. W stylu blower jest AC NV Silencer 5, ale on wymaga usunięcia radiatora na sekcji zasilania czego nie chcę robić.
  

Zestawy: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Opracowania: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1266
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #11 - 22. Jul 2019 at 13:04
Print Post  
Blachy wewnętrzne były w różnych wersjach, z biegiem lat też się delikatnie zmieniały. mimo, że buda miała wciąż te samo oznaczenie, późniejsze rewizje miały np miejsce na dodatkowy wentylator z tyłu czy inne ulepszenia.

Odnalazłem na webarchive - po froncie masz z linii "Infinity Series D" - dokładnie to "7151 D"


  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 2571
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #12 - 22. Jul 2019 at 13:22
Print Post  
To wygląda dokładnie jak moja buda Smiley Podesłałbyś źródła z webarchive?
  

Zestawy: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Opracowania: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1266
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #13 - 22. Jul 2019 at 13:33
Print Post  
Code
https://web.archive.org/web/20011205071640/http://www.enlightcorp.com/main_frame.html Strona dziwna - nie mogę dać Ci bezpośredniego linka, ale przegrzeb sobie przez "products".
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 2571
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: PIII-S 1,4G / 6VIA5T / 512M / 6800GT
Reply #14 - 22. Jul 2019 at 14:01
Print Post  
Jak na to patrzę, to lepiej by mi się sprawdziła EN-7130, ale to co mam dostałem za darmo, więc nie patrzę w zęby Smiley Dzięki za linka!
  

Zestawy: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Opracowania: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top