Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) K7S5A/Athlon XP 1.2/Voodoo 3 3000 (Read 3046 times)
Macfly
YaBB Newbies
*
Offline


FSO Master ;)

Posts: 8
Location: Kraków
Joined: 21. Jul 2019
Gender: Male
K7S5A/Athlon XP 1.2/Voodoo 3 3000
21. Jul 2019 at 23:35
Print Post  
Historia tego sprzętu jest dość złożona . Zaczęło się kilka lat temu u mojego dziadka . Jako że zawsze grzebałem w elektronice dziadek się zapytał czy nie chcę jego starego komputera bo i tak nie działa a może coś mi się z podzespołów przyda . Zgarnąłem cały sprzęcior w którym był uszkodzony dysk i walnięty zasilacz na próbę wykręciłem z PCta mojego Ojca Dysk oraz zasilacz . Komp wstał postawiłem na nim XPka na nim na próbę czy wszystko działa . System wstał ale mulił więc stwierdziłem że jest idealny pod postawienie 98 . Jako że  zasilacz i dysk  był pożyczony tylko z  komputera który używa mój ojciec na co dzień więc znowu zostałem  można powiedzieć z wybrakowanym PCtem . Jakiś czas później znajomy przywlekł mi komputer do naprawy po który się nie zgłosił bo okazało się że kupił nowy komputer  i go nie potrzebuje już  szybko rozebrałem go niestety zasilacz nie możliwy do zamontowania w innej obudowie niż był do tego płyta mini ATX a moja ATX to wyjąłem tylko z niego dysk i zasilacz  który leżał poza obudową dysk wsadzony 98 skołowana  przyszedł czas na instalacje partycja zrobiona restart kompa i ciągle zwis przy check Disku . Instalka sprawdzona na Virtualu instaluje się no to wychodzi że płyta mimo że z lat świetności 98 max początku XPka brikuje instalator i za żadne skarby nie chce instalować czegokolwiek starszego niż XP . Komputer rozebrałem na części dysk i zasilacz wrócił do poprzedniej obudowy i złożyłem sobie komputer do muzyki  do garażu ale to bardziej złożona przeróbka którą opiszę w innym temacie . Mijał czas a mi ciągle po głowie chodziło zrobienie kompa na którym mógłbym odpalić stare gierki z dzieciństwa bez żadnych Dos boxów i innych Virtualnych systemów .I tu dochodzimy do sedna  . Przeglądałem allegro i trafiłem na komputer max z okolic 2001 roku z XPkiem . Cena atrakcyjna to myślę spoko zostały mi  graty z komputera który dostałem od dziadka więc sobie coś poskładam byłe ten sprzęt z aukcji  był sprawny .  Po paru dniach  przyszła paczka wyjmuje  i już coś mi nie pasuje bo przy wyjmowaniu słyszałem w środku latające śrubki . Okazało się że odkręcona była śruba od  jednego mocowania płyty głównej  i od kraty graficznej która była tylko kawałek wpięta i wisiała na porcie AGP .  Poprawiłem kartę graficzną i powkręcałem brakujące śrubki . Po podłączeniu do zasilania komp wstał ale się wieszał w Biose . Okazało się że jakiś mądry pracownik serwisu komputerowego z którego kupowałem ten sprzęt źle pozakładał zworki na dyskach twardych i komputer się wieszał przy wykrywaniu dysków . Nie mam bladego pojęcia jakim cudem zrobili zdjęcia tego PC przy działającym Systemie Windows w takim stanie jak były ustawione zwory w dyskach  . Po poprawnym ustawieniu zworek odpalił się Windows XP Home SP3  który zgadzał się z naklejką która była na obudowie . Zainstalowałem coś obsługującego 3D żeby sprawdzić czy karta działa oraz czy procesor się nie  grzeje . Wszystko było w porządku więc  przyszła zabawa . Wyleciała karta z obecnego zestawu gdyż jest po prostu za mocna  uszczupliłem trochę ramu i wyjąłem dysk z XPkiem (szkoda było mi go formatować a wiadomo XPka w Home trzeba aktywować co w tych czasach nie jest takie proste ...) .

Komputer przyszedł do mnie w specyfikacji :

Płyta: MSI :MS 6570 socket A
Proc: AMD ATHLON XP 1.2 GHZ
Ram:  2X1 GB KNGSTON 1GB 400 MHz
Karta: ATI RADEON X800GTO 256MB
Dyski: 160 GB ATA Seagate (z zainstalowanym XPkiem) i 2 Seagate 110 GB
Zasilacz  "Chińczyk" Ultra Media 400W
Nagrywarka DVD ASUS

Po instalacji Windowsa 98 SE Plus sprzęcior się przedstawiał się tak :

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

BTW trafiła mi się bardzo spoko wersja od Palita która posiada 2 dodatkowe wyjścia wideo S-Video oraz chinch Smiley

Niestety po jakimś czasie zaczął dawać się we znaki ten chiński zasilacz gdyż zaczął piszczeć podczas użytkowania. Międzyczasie u ojca zrobiłem update płyty z procem i kartą  i zasilacz zrobił się za słaby więc został wymieniony na mocniejszy a ja przytuliłem zasilacz z PC ojca  niestety miał 1 wadę wiatrak brzęczał jak cholera prócz tego był sprawny

Więc dawca Wiatraka :

(You need to Login or Register to view media files and links)

Biorca :

(You need to Login or Register to view media files and links)

Przy okazji porównanie jak jest zrobiony Chinol i Markowy zasilacz

Chinol  od razu wiadomo dlaczego piszczał powylewały się kondensatory :

(You need to Login or Register to view media files and links)

Chieftec :

(You need to Login or Register to view media files and links)

W między czasie poszukiwałem ciągle karty dźwiękowej gdyż zintegrowana karta doprowadzała mnie do szały na 98 charczał na niej dźwięk na szczęście na Giełdzie RTV Trafił mi się Sound Blaster LIVE! 5.1 SB0100  dorzuciłem wiatraczek na przód obudowy by poprawić przepływ powietrza w obudowie a na Makrecie FB  trafiłem zewnętrzną kieszeń do Dysków HDD Sprzątając na strychu w domu znalazłem jeszcze Starego Joysticka z lat 90tych którego kupował jeszcze mój Tata i o dziwo działa .

Tak się przezentował w pierwszym wydaniu sprzęcior Smiley

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

Joy :

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

Komputer dziadka  od którego się zaczęło ( już trochę wybebeszony z płytą na której normalnie nie che się instalować 98 )

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

Jakiś czas później zakupiłem 3Dfx Voodoo 3 3000 niestety nie popatrzyłem że na płycie MSI mam nowszego typu wejście AGP i za nic go do tej płyty nie wsadzę i zawiedziony kombinowałem z  jak odpalić gry wykorzystujące Glide . Znalazłem tzw. Wrapery ale jedyną grę jaką zmusiłem na tym do działania to Star Wars Racer . Wkurzony obrotem sytuacji wszedłem na YT i zacząłem szukać jakiegoś rozwiązania . Przypadkiem trafiłem na 1 kanał i Oglądając filmik na nim mnie olśniło . K7S5A mimo że blokuje instalator to już zainstalowany windows powinien się na niej uruchomić  pomyślałem sobie to może się udać . Wykręciłem płytę MSI i K7 z obudów przełożyłem z k7 mojego Athlona XP 2600 do płyty MSI żeby nie walał się luzem i żebym nie pogiął nóżek a procek z MSI trafiił do K7  wraz z chłodzeniem z płyty MSI bo jest wydajniejsze a co najważniejsze cichsze . Musiałem też przeorganizować ułożenie kabli od wentylatorów bo niestety w KV7 wejście na dodatkowy wentylator jest w innym miejscu . Tak po 2 godzinnej walce przy browarku poskładałem takiego monstra .

Karta 3Dfx Voodoo 3 3000

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

Denerwuje mnie tylko fakt że do owej płyty nie posiadam blaszki na tył i mała liczą portów USB będę musiał dokupić albo kartę rozszerzeń albo Huba  Sad

A zapomniał bym jeszcze przerzutka proców

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

Po testach okazało się że Niestety owy model Voodoo na AGP strasznie się grzeje . Tak że na szybko wpadłą taka prowizorka wiem za ładnie nie jest będę miał chwilę to zakupię jakiś normalny wentylator póki co założone jest to co było pod ręką .

(You need to Login or Register to view media files and links)

I na koniec taki smaczek :

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Retro sprzęcior

ESC :K7S5A
AMD ATHLON XP 1.2 GHZ
1 GB KNGSTON 1GB 400 MHz
3Dfx Voodoo 3 3000

Współczesny sprzęcior:

Silentium PC Gladius M35W Pure Black
ASRock X470 Master SLI
2x8 GB Ram DDR4 HyperX 2133 MHz
AMD Ryzen 5 1600X, 3700 MHz
Windforce nVIDIA GeForce GTX 770 2GB
Philips FTV "32"
HL-DT-ST DVDRAM GH22NS40
WDC WD2500BEVT-08A23T1
Samsung SSD 860 QVO 1TB

Xbox One S

Wehikuły czasu :

1997 FSO ATU 1.4 16V "Limited"
1997 Fiat 126 ELX 1.2 MPI
1980 Polski fiat 125p
Back to top
 
IP Logged
 
Kosiara
Senior Member
****
Offline



Posts: 1313
Location: Płońsk
Joined: 17. Jul 2017
Gender: Male
Re: K7S5A/Athlon XP 1.2/Voodoo 3 3000
Reply #1 - 22. Jul 2019 at 08:22
Print Post  
Witam nowego użytkownika.
Jest specjalny temat gdzie możesz się przywita. Miejmy nadzieję, że zostaniesz nami na dłużej.
Bardzo fajny procesor pod tą kartę. Nie widzę dobrze daty produkcji. Jeśli jest wyprodukowany przed 39 tygodniem 2003 roku to możesz mu zwiększyć mnożnik. Gdyby płyta nie pozwoliła na to można to wymusić odpowiednio. Przy wysoko taktowanym CPU to z V3 można i w GTA III pograć. Voodoo 3 to ciepła karta, praktycznie każdy używa dodatkowego wentylatora i wygląda to podobnie jak u Ciebie.
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: K7S5A/Athlon XP 1.2/Voodoo 3 3000
Reply #2 - 22. Jul 2019 at 09:35
Print Post  
Ustaw sobie szynę 133MHz jeśli chcesz podnieść wydajnosć, bo w chwili obecnej masz zaniżone taktowanie procesora.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1750
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: K7S5A/Athlon XP 1.2/Voodoo 3 3000
Reply #3 - 22. Jul 2019 at 11:17
Print Post  
K7S5A... legenda badziewności. Na tym czymś nawet nie próbowałbym budować retro zestawu. W czasach świetności socketu A, ten model płyty był jednym z najgorszych,  o ile nie najgorszym. Puchnące kondensatory, zwiechy i niestabilność z byle powodu, kapryśna co do RAMów, zaniżona wyjdajność procków na fsb 200 i wiele innych usterek. Miesięcznie kilkanaście sztuk leciało na serwis i nigdy nie były naprawiane tylko korekta. Powstało kilka rewizji tego modelu i co kolejna to nowe problemy.
Nie idź tą drogą Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Macfly
YaBB Newbies
*
Offline


FSO Master ;)

Posts: 8
Location: Kraków
Joined: 21. Jul 2019
Gender: Male
Re: K7S5A/Athlon XP 1.2/Voodoo 3 3000
Reply #4 - 22. Jul 2019 at 14:40
Print Post  
leosh wrote on 22. Jul 2019 at 11:17:
7S5A... legenda badziewności. Na tym czymś nawet nie próbowałbym budować retro zestawu


Była za darmo to wleciała tym bardziej że jest w 100% sprawna ten sprzęt i tak budowałem po kosztach i poprostu z czystej zajawki .

leosh wrote on 22. Jul 2019 at 11:17:
Puchnące kondensatory, zwiechy i niestabilność z byle powodu, kapryśna co do RAMów


W tej takie rzeczy nie występują stabilna , nie wiesza się ramami nie wybrzydza a kondesatory to nawet w nowszej płycie mogą walnąć wymienić je to przynajmniej dla mnie nie jest jakiś duży problem .

Kosiara wrote on 22. Jul 2019 at 08:22:
Jeśli jest wyprodukowany przed 39 tygodniem 2003 roku to możesz mu zwiększyć mnożnik


Z którego roku jest to ci nie powiem w każdym razie proc jest zablokowany tak samo jak mój 2600+ na Bartonie . Za czasów gdy ten proc killował znalazłem w internecie jeszcze na google Video film instruktażowy jak ten proc odblokować ale to za wysoka szkoła jazdy dla mnie aż tak precyzyjnej ręki to niestety nie posiadam.

  

Retro sprzęcior

ESC :K7S5A
AMD ATHLON XP 1.2 GHZ
1 GB KNGSTON 1GB 400 MHz
3Dfx Voodoo 3 3000

Współczesny sprzęcior:

Silentium PC Gladius M35W Pure Black
ASRock X470 Master SLI
2x8 GB Ram DDR4 HyperX 2133 MHz
AMD Ryzen 5 1600X, 3700 MHz
Windforce nVIDIA GeForce GTX 770 2GB
Philips FTV "32"
HL-DT-ST DVDRAM GH22NS40
WDC WD2500BEVT-08A23T1
Samsung SSD 860 QVO 1TB

Xbox One S

Wehikuły czasu :

1997 FSO ATU 1.4 16V "Limited"
1997 Fiat 126 ELX 1.2 MPI
1980 Polski fiat 125p
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: K7S5A/Athlon XP 1.2/Voodoo 3 3000
Reply #5 - 22. Jul 2019 at 14:50
Print Post  
Procesory po 39 tygodniu 2003 roku są permanentnie zablokowane i mnożnika nie da się już odblokować. Bartony / Thortony sprzed tej daty mają odblokowany mnożnik.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Macfly
YaBB Newbies
*
Offline


FSO Master ;)

Posts: 8
Location: Kraków
Joined: 21. Jul 2019
Gender: Male
Re: K7S5A/Athlon XP 1.2/Voodoo 3 3000
Reply #6 - 22. Jul 2019 at 16:41
Print Post  
Bardziej mi chodziło bardziej odblokowanie zablokowanego procka tak jak na tym filmie . Bartona mogłem niby podkręcić ale przez blokadę właśnie napięć sie wysypwał bo pamięam że do 2800+ zmieniałem mu taktowanie ale ze względu na właśnie brak możliwości podwyższenia napięcia system walił BSOD ...

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Retro sprzęcior

ESC :K7S5A
AMD ATHLON XP 1.2 GHZ
1 GB KNGSTON 1GB 400 MHz
3Dfx Voodoo 3 3000

Współczesny sprzęcior:

Silentium PC Gladius M35W Pure Black
ASRock X470 Master SLI
2x8 GB Ram DDR4 HyperX 2133 MHz
AMD Ryzen 5 1600X, 3700 MHz
Windforce nVIDIA GeForce GTX 770 2GB
Philips FTV "32"
HL-DT-ST DVDRAM GH22NS40
WDC WD2500BEVT-08A23T1
Samsung SSD 860 QVO 1TB

Xbox One S

Wehikuły czasu :

1997 FSO ATU 1.4 16V "Limited"
1997 Fiat 126 ELX 1.2 MPI
1980 Polski fiat 125p
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: K7S5A/Athlon XP 1.2/Voodoo 3 3000
Reply #7 - 22. Jul 2019 at 17:04
Print Post  
Na filmiku pokazany jest starszy Palomino. To co mówię dotyczy Bartonów, Throtonów oraz Throughbredów. One miały odblokowany mnożnik i nie wymagały malowania ścieżek, ale tylko przed "0339".

W załączniku masz skan procesora. Zaznaczyłem na nim czerwonym markerem datę produkcji. 0410 oznacza 10 tydzień 2004 roku.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: K7S5A/Athlon XP 1.2/Voodoo 3 3000
Reply #8 - 22. Jul 2019 at 17:50
Print Post  
(szkoda było mi go formatować a wiadomo XPka w Home trzeba aktywować co w tych czasach nie jest takie proste ...) .
pro aktywowalem bez problemu
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: K7S5A/Athlon XP 1.2/Voodoo 3 3000
Reply #9 - 22. Jul 2019 at 18:16
Print Post  
forteller wrote on 22. Jul 2019 at 17:04:
Na filmiku pokazany jest starszy Palomino. To co mówię dotyczy Bartonów, Throtonów oraz Throughbredów. One miały odblokowany mnożnik i nie wymagały malowania ścieżek, ale tylko przed "0339".

W załączniku masz skan procesora. Zaznaczyłem na nim czerwonym markerem datę produkcji. 0410 oznacza 10 tydzień 2004 roku.


A możesz wrzucić ten załącznik, albo dać jakiś link gdzie jest opisane jak rozpoznać datę produkcji?

Zaciekawił mnie temat odblokowanych Athlonów ponieważ chcę zbudować sobie Platformę na Socket A.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Macfly
YaBB Newbies
*
Offline


FSO Master ;)

Posts: 8
Location: Kraków
Joined: 21. Jul 2019
Gender: Male
Re: K7S5A/Athlon XP 1.2/Voodoo 3 3000
Reply #10 - 22. Jul 2019 at 22:15
Print Post  
m4us wrote on 22. Jul 2019 at 17:50:
tować a wiadomo XPka w Home trzeba aktywować co w tych czasach nie jest takie proste ...) .
pro aktywowalem bez problemu


Szczerze to mój 1 oryginalny XPek w karierze to szkoda formatować Tongue może się przydać jeszcze . Tym bardziej żę ciągle mam tą Płytę MSI Athlona 2600 i Tego Radka 256 MB Wink
  

Retro sprzęcior

ESC :K7S5A
AMD ATHLON XP 1.2 GHZ
1 GB KNGSTON 1GB 400 MHz
3Dfx Voodoo 3 3000

Współczesny sprzęcior:

Silentium PC Gladius M35W Pure Black
ASRock X470 Master SLI
2x8 GB Ram DDR4 HyperX 2133 MHz
AMD Ryzen 5 1600X, 3700 MHz
Windforce nVIDIA GeForce GTX 770 2GB
Philips FTV "32"
HL-DT-ST DVDRAM GH22NS40
WDC WD2500BEVT-08A23T1
Samsung SSD 860 QVO 1TB

Xbox One S

Wehikuły czasu :

1997 FSO ATU 1.4 16V "Limited"
1997 Fiat 126 ELX 1.2 MPI
1980 Polski fiat 125p
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: K7S5A/Athlon XP 1.2/Voodoo 3 3000
Reply #11 - 23. Jul 2019 at 07:22
Print Post  
@ 314TeR

A nie wiem jak to się stało, że się nie dołączyło ^^
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top