Page Index Toggle Pages: [1] 2 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Trochę o przesiadce na Ryzena i W10 (Read 9322 times)
leosh
Senior Member
****
Online


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
05. Sep 2019 at 14:15
Print Post  
Trochę problemów się uzbierało, a sprzęt mam dopiero od dwóch tygodni. Dla przypomnienia Ryzen 5 3600, Gigabyte Aorus B450 Elite, 2x8GB DDR4 3200Mhz, RTX 2070 Super, SSD M.2 Adata SX8200 Pro.

System niestety Win10, świeżo zainstalowany z najnowszymi aktualizacjami i sterownikami.

Jako zapalony gracz, po miesiącach przymusowego postu od gier, zainstalowałem Forza 7 Motosport, Battlefield 1, Wiedźmin 3, World War 3, No Mans Sky.

Trzy ostatnie działają prawidłowo. Za to Forza 7 to jest po prostu coś niewyobrażalnego. Spadki FPS, mikroprzycięcia, losowe wywalanie do pulpitu. Większość akcji kończy się wpisem do dziennika zdarzeń:


Wystąpił skorygowany błąd sprzętowy.

Składnik: PCI Express Endpoint
Źródło błędu: Advanced Error Reporting (PCI Express)

Główna magistrala:urządzenie:funkcja: 0x8:0x0:0x0
Pomocnicza magistrala:urządzenie:funkcja: 0x0:0x0:0x0
Nazwa głównego urządzenia:PCI\VEN_1106&DEV_3483&SUBSYS_34831106&REV_01

A wcześniej:

Nazwa aplikacji powodującej błąd: ForzaMotorsport7.exe, wersja: 0.0.0.0, sygnatura czasowa: 0x5d3a447d
Nazwa modułu powodującego błąd: ForzaMotorsport7.exe, wersja: 0.0.0.0, sygnatura czasowa: 0x5d3a447d
Kod wyjątku: 0xc0000005
Przesunięcie błędu: 0x00000000011881df
Identyfikator procesu powodującego błąd: 0x34c
Godzina uruchomienia aplikacji powodującej błąd: 0x01d55aabd20d134a
Ścieżka aplikacji powodującej błąd: C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.ApolloBaseGame_1.174.4791.2_x64__8wekyb3d8bbwe\Forza
Motorsport7.exe
Ścieżka modułu powodującego błąd: C:\Program Files\WindowsApps\Microsoft.ApolloBaseGame_1.174.4791.2_x64__8wekyb3d8bbwe\Forza
Motorsport7.exe
Identyfikator raportu: 6bc06c11-5183-4732-be74-9b3b826fedad
Pełna nazwa pakietu powodującego błąd: Microsoft.ApolloBaseGame_1.174.4791.2_x64__8wekyb3d8bbwe
Identyfikator aplikacji względem pakietu powodującego błąd: forzamotorsport7"

Nieważne jakie stery, czy vsync on, czy off - gra się wypieprza.

BF1 na Ultra 150FPS i...mikroprzycięcia. Wcześniej grałem w tę grę namiętnie na podkręconym 2600k z GTX1080 pod win7 i gra zapierdalała aż miło.
Tutaj FPSów dużo, ale mikroprzycięcia irytują podczas gry.
Nie wiem z czego to wynika. Gram na dx11, bo pod dx12 jest dużo gorzej z mikroprzycięciami i częstsze są spadki FPS.

Bios jest najnowszy, płyta ustawiła zegar boost 4091Mhz. Wszelkie oszczędzacze energii wyłączone. Plan zasilania wysoka wydajność.
No kurwa nic nie pomaga.

Mnie się wydaje, że jest gdzieś problem na linii GPU - płyta, bo po wystąpieniu problemu w Forzy 7 jest komunikat:
"Wystąpił skorygowany błąd sprzętowy.

Składnik: PCI Express Endpoint
Źródło błędu: Advanced Error Reporting (PCI Express)

Główna magistrala:urządzenie:funkcja: 0x8:0x0:0x0
Pomocnicza magistrala:urządzenie:funkcja: 0x0:0x0:0x0
Nazwa głównego urządzenia:PCI\VEN_1106&DEV_3483&SUBSYS_34831106&REV_01" - a to urządzenie to po prostu RTX2070

Kartę przetestowałem Furmarkiem i zero błędów. W innych grach zapierdala, a Forza 7 wypieprza się z błędem jak wyżej, a BF1 zalicza mikroprzycięcia.

  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #1 - 05. Sep 2019 at 14:30
Print Post  
FM7 to przepis na problemy. FH4 wydana rok później jest pod tym względem dużo lepsza. Sprawdź sobie demko czy też się tak wysypuje.

PS. Zacznij od wyłączenia XMP.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #2 - 05. Sep 2019 at 14:33
Print Post  
Jestes w stanie na tym sprzecie zainstalowac win7 ?
na 2200G posadzonym na GB A320 win7 nawet nie yswietlal pierwszego ekranu, troche z winy plyty GB, wiecej z winy APU, bo jest niekompatybilne z win10,
stad moje pytanie o kompatybilnosc ZEN2 z win7, bo jakos nigdzie w testach sie nie zajakneli,

co do twojego problemu, to GB troche ma obsuwe we wprowadzaniu nowych biosow, wiec na poczatek powinienes sprawdzic, czy masz najnowszy bios z agesa 1.0.0.3 (czy jakos tak, w kazdym razem 3 na koncu), bo tam zawarli poprawki - jakas gimbazowa gierka w ogole snie dzialala, a na nowej agesie smiga,
druga sprawa to mozliwe klopoty we wspolpracy z PCI-E, bo byla zamota z obsluga trybu 4.0 przez starsze plyty, wprowadzili w pierwszych wersjach, pozniej usuneli,
niby ma to dzialac automatycznie, ale z automatami roznie moze byc, wiec wymus prace 3.0 w biosie, albo 2.0 jezeli wyzsze sa tylko na auto
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #3 - 05. Sep 2019 at 14:39
Print Post  
Przecież ma RTXa, więc tak czy siak ma PCI-E 3.0.

Jeśli chodzi o błąd w AGESA o którym wspominasz, to był z kategorii poważnych - generator liczb losowych zawierał błąd, który poza brakiem możliwości odpalenia Destiny 2, uniemożliwiał instalację nowoczesnych dystrybucji Linuxa.

Jeśli chodzi o Windows 7, to na starych płytach działa. Z X570 są już problemy, ale da się "wyrzeźbić".
(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Online


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #4 - 05. Sep 2019 at 15:09
Print Post  
Win7 odpalił mi ze starego SSD, ale długo się nim nie nacieszyłem. Po instalacji sterowników pod chipset ze strony AMD wywaliło BSODA i po restarcie system zdechł. Nie działa awaryjny, ani przywracanie systemu, ani ostatnia dobra konfiguracja.
Poza tym i tak nie działała mysz na usb, więc podłączałem ją pod dodatkowy kontroler usb na pci-ex (jakieś badziewie na VIA) który raz działał, raz nie.

Siłą rzeczy skupiłem się na win10. Wyłączałem profil XMP i nic to nie zmieniło z Forzą, nadal się losowo wywalała. W grze jest nawet wbudowany benchmark i raz przejdzie z mikroprzycinkami, a za drugim/trzecim razem zwis gry i wywala do pulpitu.

Bios mam najnowszy, pisałem do supportu Gigabyte to odpisali, że to wina karty graficznej. Taa... jasne...

Mam też Forzę Horizon 4 i ta działa, choć za długo w nią nie grałem, więc trudno powiedzieć czy przy dłuższych sesjach działa stabilnie.

Inna jeszcze rzecz co do procka, który nie osiągnął nigdy 4,2Ghz. Max to 4091, a pod obciążeniem 3917Mhz na 4 rdzeniach o 3970 na dwóch pozostałych.
Mimo, że taki jest zegar to raz wydajność jest wyższa raz niższa. Przykładem jest benchmark wbudowany w CPU-Z. W single thread raz jest 501 punktów, a po kilkunastu minutach pracy robi się 460-466 punktów przy tym samym zegarze...
  
Back to top
 
IP Logged
 
pawelemtica
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1118
Joined: 30. Jan 2018
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #5 - 05. Sep 2019 at 18:01
Print Post  
Pewnie nie ma to związku, ale ostatnia aktualizacja w10 muli kompy, na idle bierze 30-40% zasobów.

Edit
(You need to Login or Register to view media files and links)

Microsoft potwierdził problemy z wydajnością Windows 10

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Jeśli są błędy w moich postach to znaczy, że piszę z tel Smiley
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #6 - 05. Sep 2019 at 20:29
Print Post  
Ja po ostatniej aktualizacji musiałem żonie kompa naprawiać, przestała działać sieciówka np, musiałem ją ręcznie wywalić i szukać sterowników. I były jeszcze problemy z logowaniem....
Dlatego ja po zainstalowaniu 10 na swoim lapku od razu wyłączyłem aktualizacje, problem z głowy.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #7 - 05. Sep 2019 at 20:46
Print Post  
U mnie znów na W10 na moim Maximusie Impact VII (Z97 + 4790K) - problem stwarzają sterowniki Realteka do ALC1150. Jak spróbuję zainstalować sterowniki od Realteka - system pada, KP od sterownika dźwięku. Odinstalowanie wymaga niezłych kombinacji. Podobnie z sterownikiem ze strony producenta, tyle, że w tym przynajmniej sam W10 coś blokuje i NIE wolno odblokować jakiegoś "rozszerzenia dźwięku", bo inaczej KP.

Ostatnim Windowsem którego używałem do pracy był XP, a i tak w pewnym momencie miałem dość "przynoszenia pracy do domu" i przesiadłem się do pracy na macOS i Linuxy. Windows na kompie mam jedynie do gier, a nawet to nie gwarantuje, że jak go odpalę np po 2 - 3 tygodniach przerwy to pogram... a to znów jakaś aktualizacja, a to coś innego się wysypie... litości... ile lat potrzebuje firma z takim zapleczem i finansowym i ludzkim, aby napisać wreszcie stabilny system.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Online


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #8 - 05. Sep 2019 at 21:51
Print Post  
Miałem możliwość wymiany płyty, więc skorzystałem. Jutro dotrze do mnie Asus TUF B450-PRO GAMING. Zobaczę jakie taktowanie procesora ta płyta ustawi, oraz czy pojawi się błąd pci-ex endpoint podczas gry w Forzę.
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #9 - 05. Sep 2019 at 23:23
Print Post  
To ja nie wiem. Ja Windowsa reinstaluje tylko przy grubszych zmianach sprzętu. Pierwsza instalację w10 miałem od premiery do 2017, kiedy zmieniłem platformę i dysk SSD na obecny i od tamtej pory przychodzą kolejne wersje systemu, a póki co wszystko działa.

X299 z Windowsem 1703 to był dramat. Komputer nie potrafił się... Wyłączyć, a pierwsza duża aktualizacja nie potrafiła się wykonać na dysku nvme Samsunga - jedyna rada to była instalacja na nowo. Problem obszedłem klonując dysk na SSD SATA na czas aktualizacji, a potem z powrotem na NVME Tongue Od tamtej pory i Windowsa 1803 jakoś to działa i problemów w sumie większych nie mam (choć nie pogardzilbym obsługa kombinacji WAKE-ON-LAN + Fast Boot).

Odpowiem przewrotnie. Te Wasze AMD są po prostu kulawe Wink
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #10 - 06. Sep 2019 at 00:04
Print Post  
Ja mam nadal na komputerze system który zainstalowałem... hmmm no jak Windows 7 wyszedł - kiedy to było? Upgrade do 10 w międzyczasie, nadal śmiga jak zły.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Online


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #11 - 08. Sep 2019 at 01:04
Print Post  
Zainstalowałem win7, wrzuciłem konfig BF1 z w10 i żadnych mikroprzycięć. Ten sam sprzęt, stery najnowsze, te same ustawienia i na w7 zasuwa bez najmniejszych spadków, a na w10 nadal mikroprzycięcia.

  
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #12 - 08. Sep 2019 at 02:20
Print Post  
nie uzywam, ale slyszalem, ze te duze paczki poprawek do win10 to najczesciej szkodza i zaraz lataja to poprawkami poprawek,
najwyrazniej M$ nie nadaza za swoim wlasnym planem wydawniczym i twoj komputer jest tego ofiara,
nie ma co sie dziwic AMD, ze postanowilo wydawac sterowniki do APU co kwartal, skoro APU dzialaja tylko na win10 - po co wydawac czesciej sterowniki, skoro byle poprawka systemu moze rozlozyc je na lopatki,
lepie pozostan na win7, ja sie dopytywalem o dzialanie tego OSa, bo gdy kupie w koncu AM4, to chcialbym zeby pracowal pod win7

forteller wrote on 05. Sep 2019 at 23:23:
Odpowiem przewrotnie. Te Wasze AMD są po prostu kulawe Wink

szukasz guza  Angry
uszczypliwosci w strone AMD od kogos, kto ma w avatarze znaczek wieswagena to gruba przesada  Cheesy
  
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Online


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #13 - 08. Sep 2019 at 08:51
Print Post  
Niestety Forzy 7 nie sprawdzę pod win7 (póki co, bo podobno w7, ma dostać dx12)
(You need to Login or Register to view media files and links)
pomaga_studiom_przenosic_gry-10056.html

  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Trochę o przesiadce na Ryzena i W10
Reply #14 - 08. Sep 2019 at 10:57
Print Post  
KGB wrote on 08. Sep 2019 at 02:20:
forteller wrote on 05. Sep 2019 at 23:23:
Odpowiem przewrotnie. Te Wasze AMD są po prostu kulawe Wink

szukasz guza  Angry
uszczypliwosci w strone AMD od kogos, kto ma w avatarze znaczek wieswagena to gruba przesada  Cheesy

Może jeżdżę Wieśwagenami, ale przynajmniej używam prawdziwych procesorów Wink

Wróćcie w ogóle najlepiej do Windows XP. Taki dobry był Wink
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top