Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic Co zamiast dyskietek? (Read 1689 times)
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Co zamiast dyskietek?
09. Nov 2019 at 06:44
Print Post  
Jeszcze w temacie mojego 386. Smiley
Komputer ma podłączoną stację dyskietek 3,5, z tego co wiem jest sprawna, no ale jak tu w 2019 zgrywać coś na dyskietki, zresztą wszystkie jakie miałam w domu już dawno zdechły...  Grin

Wiem, że istnieje kilka alternatyw, ale nie mam pojęcia jak zastosować je w 386. Emulator do kart CF (ponoć najlepsze rozwiązanie)? GoTek podobno jest skomplikowany... Plus, jak pisałam w innym wątku, myślę też o zainstalowaniu CD-romu, tylko obawiam się potencjalnych trudności typu sterowniki i tak dalej... Zresztą po prawdzie to nawet nie wiem jaki CD-rom nadaje się do 386, czy po prostu ata czy musi być coś bardziej antycznego?

Jakieś pomysły i sugestie?
  
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Co zamiast dyskietek?
Reply #1 - 09. Nov 2019 at 07:45
Print Post  
W swoim 386 zdecydowałem się na adapter IDE-CF. Działa prawidłowo, a karta ma pojemność 256MB. Mam też adaptery IDE-SD, ale te sobie zostawiłem do szybszych jednostek.

Tutaj możesz zobaczyć w działaniu:

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Co zamiast dyskietek?
Reply #2 - 09. Nov 2019 at 10:03
Print Post  
Adapter CF to koszt groszowy a umożliwia już łatwą wymianę danych pomiędzy starym a nowym komputerem. Jest to rozwiązanie najwygodniejsze, zwłaszcza jeśli zainwestujesz w adapter, który wkłada się w slot kart rozszerzeń. Wtedy kartę wkłada się z tyłu komputera i jest dostępna bez jego rozbierania.

GOTEK jest rozwiązaniem najbardziej kompatybilnym. Niektóre gry i narzędzia wymagają, by były uruchamiane z nośnika pod literką A:, bądź na sztywno piszą po napędzie A:. Dodatkowo, ergonomia jest jeszcze lepsza, bo masz napęd dostępny w formie portu USB na przodzie komputera. Minus to ograniczona pojemność. Obsługa nie jest taka skomplikowana.

Napęd CD-ROM może być dowolny jeśli kupisz odpowiedni kontroler IDE (w formie karty dźwiękowej na przykład). Podsyłam najtańszą kartę dźwiękową, którą udało mi się znaleźć z wymaganym interfejsem:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Niestety ten wariant posiada CQM czyli implementację OPL3 od Creative. Według mnie brzmi znacznie gorzej od kart z prawdziwym OPL3, ale zdania na ten temat są mocno podzielone (@HanJammer zdaje się pisał już dość dokładnie o tym w innym temacie). Tutaj karta która ma wszystko:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Jest OPL3, jest złącze IDE. Jedynie zwrócić uwagę należy na pogięte piny od złącza IDE, lecz bez problemu powinno udać się je naprostować. Ceny obu są uczciwe - tyle to mniej więcej kosztuje.

Uważaj na SoundBlastery z interfejsem Creative / Panasonic. Fizycznie jest identyczne jak IDE, lecz potrzebny jest inny napęd. Przykład takiej karty:
(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Co zamiast dyskietek?
Reply #3 - 09. Nov 2019 at 10:11
Print Post  
Albo wsadzić kartę sieciową i przerzucać pliki po FTP, to jest bardzo wygodne.
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1706
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Co zamiast dyskietek?
Reply #4 - 09. Nov 2019 at 13:40
Print Post  
CF warto użyć jako alternatywę, zastępstwo starych wolnych głośnych i awaryjnych HDD.

Zamiast FDD - Gotek, szczególnie po modzie zmieniającym firmware na FlashFloppy dokładającym OLED i obrotowy selektor staje się bardzo wygodnym narzędziem. Na pendrive USB wrzucasz obrazy dyskietek np DOS622.IMG i na wyświetlaczu widzisz co wybierasz kręcąc gałą. Obrazy dyskietek znów możesz montować na dzisiejszym komputerze i je edytować, ja w macOS mam wbudowane w system wszystko co mi jest potrzebne do edycji takich obrazów, więc dla mnie to idealne rozwiązania. Po prostu rozklikuję obraz dyskietki, robię co chcę, odmontowuję i pendrive wraca dla Goteka. Oryginalnego Goteka da radę też użyć, ale faktycznie jest "upierdliwy", potencjał pokazuje dopiero po modzie do FlashFloppy.

FlashFloppy - (You need to Login or Register to view media files and links)

W załączniku adapter do CF jakiego używam.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Co zamiast dyskietek?
Reply #5 - 09. Nov 2019 at 15:48
Print Post  
Lou Fontaine wrote on 09. Nov 2019 at 06:44:
Jeszcze w temacie mojego 386. Smiley
Komputer ma podłączoną stację dyskietek 3,5, z tego co wiem jest sprawna, no ale jak tu w 2019 zgrywać coś na dyskietki, zresztą wszystkie jakie miałam w domu już dawno zdechły...  Grin

Wiem, że istnieje kilka alternatyw, ale nie mam pojęcia jak zastosować je w 386. Emulator do kart CF (ponoć najlepsze rozwiązanie)? GoTek podobno jest skomplikowany... Plus, jak pisałam w innym wątku, myślę też o zainstalowaniu CD-romu, tylko obawiam się potencjalnych trudności typu sterowniki i tak dalej... Zresztą po prawdzie to nawet nie wiem jaki CD-rom nadaje się do 386, czy po prostu ata czy musi być coś bardziej antycznego?

Jakieś pomysły i sugestie?


Tak jak już wcześniej pisałem na FB - osobiście preferuję rozwiązanie Adapter CF + sieć Ethernet (pod DOSem używam mTCP i pobieram FTPem to co potrzeba bez konieczności wyjmowania karty). Najtańsze i najefektywniejsze rozwiązanie.

  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top