Page Index Toggle Pages: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk (Read 39561 times)
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #75 - 06. Jan 2020 at 20:21
Print Post  
Panie Callahan! Nic Pan nie rozumie! To jest prawdziwy retro-computing, a nie jakieś oszustwa z innymi komputerami! Może miałbym od razu Windows 10 zainstalować?

Mogłem, nawet po głowie mi to chodziło. W tym buildzie mam jednak dysk włożony do obudowy z maty bitumicznej i nie chciało mi się tego rozbierać ;]
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #76 - 07. Jan 2020 at 00:48
Print Post  
Czemu nie Ghost? Czemu nie PING? Czemu nie CloneZilla (szczególnie, że ta działa po Sambie spoko, z resztą zdaje mi się, że PING chyba też to potrafił - co do CloneZilli jednak nie mam pewności czy na S7 by ruszyła).
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #77 - 07. Jan 2020 at 06:06
Print Post  
Z Clonezillą próbowałem z ostatnimi buildami dla architektur 486 i 586 z 2014 roku i nie szło ich zabootować, rzucała kernel panic z niemożnością zamontowania systemu plików. Znalazłem dyskusje na ten temat z 2007 roku z konkluzją, że trzeba skompilować kernel ze zmienioną jedną opcją, więc zaniechałem prób z poprzednimi wersjami.

O innych programach po prostu nie pomyślałem. Kojarzę Ghosta, ale używałem jako dzieciak ostatnim razem. Najwięcej używałem Clonezilli i Acronisa właśnie.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #78 - 07. Jan 2020 at 12:15
Print Post  
O ile pamiętam z CloneZillą na takich starszych maszynach miałem dawno temu problemy, ale PING działał OK (przy czym nie miał niektórych przydatnych ficzerów) - nie wiem czy CloneZilla to fork PINGa bo ostatecznie używałem jednak tej drugiej jeśli tak, to możliwe jest że (jeśli są) nowsze wersje PINGa też będą miały problemy...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #79 - 07. Jan 2020 at 12:44
Print Post  
Przełożyłbym dysk  Cool
Zawsze tak robię, najlepiej zanim zdążę pomyśleć ile to zajmie i czy to koszerne i czy jest sens Grin

Ale teraz jak mam sprawny streamer to bajka z bakupami  Cool
w życiu nie spodziewałem się, że to takie luks rozwiązanie.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #80 - 07. Jan 2020 at 12:47
Print Post  
Osobiście nie widzę wygodniejszego rozwiązania niż PXE z Clonezillą i backupowanie po Sambie Smiley Tylko sieciówka musi to obsługiwać, ale porządne 3Comy i Intele, a także co nowsze zintegrowane sieciówki nie mają z tym problemu.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #81 - 07. Jan 2020 at 13:52
Print Post  
forteller wrote on 07. Jan 2020 at 12:47:
Osobiście nie widzę wygodniejszego rozwiązania niż PXE z Clonezillą i backupowanie po Sambie Smiley Tylko sieciówka musi to obsługiwać, ale porządne 3Comy i Intele, a także co nowsze zintegrowane sieciówki nie mają z tym problemu.


I tak działam u siebie od kilku lat - wygoda środowiska PXE po prostu rewelacja. 3C905C startuje na P233MMX i bootuje to co mam w swoim środowisku.



forteller wrote on 07. Jan 2020 at 06:06:
Z Clonezillą próbowałem z ostatnimi buildami dla architektur 486 i 586 z 2014 roku i nie szło ich zabootować, rzucała kernel panic z niemożnością zamontowania systemu plików. Znalazłem dyskusje na ten temat z 2007 roku z konkluzją, że trzeba skompilować kernel ze zmienioną jedną opcją, więc zaniechałem prób z poprzednimi wersjami.


Przyczyna jest iście prozaiczna czemu nie startuje ona na starszych komputerach mimo kompilacji kernela na i386/i686, etc... konstrukcja CloneZilli. Czy to Live CD czy start z PXE wymaga on załadowania całego obrazu systemu plików (squashfs) do pamięci RAM. Obecne wersje Clonezilli wersje mają squashfsy już prawie na styk z 256MB. A kto ma w 486 czy Pentium 1 co najmniej 256MB RAM?

Ostatnie wersje działające z PXE na 128MB RAM to:
Clonezilla Live Debian 2.2.3-10 i486
Clonezilla Live Ubuntu 20140415 i386
Czyli sprzed ~5 lat.

Na małą ilość ram faktycznie może pomóc np Ghost 2003 startowany z małego obrazu dysku/dyskietki. Ja na takie wypadki zbudowałem sobie taki mały obraz hipotetycznej dyskietki o wielkości 16MB z systemem plików Fat12 i na niego wrzuciłem FreeDOS. Tak przygotowany obraz można sobie montować w trybie R/W w macOS zwyczajnie "dwuklikiem". Wrzuca się co się chce "odmontowuje" a potem na docelowej maszynie wykonuje co się chce, np flash BIOSu czy inne czynności. Jest to o tyle poręczne bo taki obraz jest dodatkowo rozpoznawany jako np dyskietka "A:"
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #82 - 07. Jan 2020 at 14:13
Print Post  
Wydaje mi się, że przyczyna leży gdzie indziej, ale zreprodukuje logi, napiszę dokładnie kod błędu i sprawdzę na 256MB RAM. Ja sprawdzałem na:
clonezilla-live-2.2.3-25-i486.iso
clonezilla-live-2.4.2-61-i586.iso
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #83 - 07. Jan 2020 at 16:14
Print Post  
forteller wrote on 07. Jan 2020 at 14:13:
Wydaje mi się, że przyczyna leży gdzie indziej, ale zreprodukuje logi, napiszę dokładnie kod błędu i sprawdzę na 256MB RAM. Ja sprawdzałem na:
clonezilla-live-2.2.3-25-i486.iso
clonezilla-live-2.4.2-61-i586.iso


Te dwie wersje już przekraczają granicę 128MB.
Zapewne miałeś Kernel Panic z tekstem "...not tainted..." - po prostu cały file system się nie załadował do ram to i nie miał jak prawidłowo wystartować.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #84 - 07. Jan 2020 at 16:35
Print Post  
forteller wrote on 07. Jan 2020 at 14:13:
Wydaje mi się, że przyczyna leży gdzie indziej, ale zreprodukuje logi, napiszę dokładnie kod błędu i sprawdzę na 256MB RAM. Ja sprawdzałem na:
clonezilla-live-2.2.3-25-i486.iso
clonezilla-live-2.4.2-61-i586.iso


Tu masz starsze wersje Clonezilli i PINGa których używałem dawno temu...

(You need to Login or Register to view media files and links)

A g4l to jakiś Ghost4Linux o ile pamiętam...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #85 - 07. Jan 2020 at 17:59
Print Post  
Wszystkie wersje aktualne jak i archiwalne Clonezilli są dostepne na Sourceforge tu:

(You need to Login or Register to view media files and links)

EDIT: Aktualny PING 4.0 potrzebuje ~150MB RAM do załadowania initrd.

Do zabaw na 386/486 i wczesnych Pentium z RAM <256MB przydał by się mały obraz startowy jakiegoś linuxa, z np systemem plików np po iSCSI, tak aby po PXE startować tylko paro MB "bootdisk" a resztę mieć na iSCSI... Muszę pokminić... iPXE pozwala na różne cuda w tej materii.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #86 - 07. Jan 2020 at 19:42
Print Post  
28 w samych wydaniach stable... a ja mu podrzuciłem jeden czy dwa obrazy, wersji które ~10 lat temu używałem jeszcze z takimi maszynami...
Ty to potrafisz ludziom życie skomplikować...  no ale rozumiem, że tu chodzi o więcej RetroSchmerzu  Grin Grin Grin
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #87 - 07. Jan 2020 at 20:19
Print Post  
HanJammer wrote on 07. Jan 2020 at 19:42:
a ja mu podrzuciłem jeden czy dwa obrazy, wersji które ~10 lat temu używałem jeszcze z takimi maszynami...

Thia... a świstak siedzi i zawija w te sreberka...

  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #88 - 07. Jan 2020 at 21:36
Print Post  
Chill, Panowie, chill Cheesy Potwierdziły się słowa @314TeRa. Dopchałem RAMem do 640MB i poszły rzeczone clonezille.

Ale, ale! To mi nie wystarcza! Za mało w tym bólu! Postanowiłem zrealizować swój sen o PXE! Zrobiłem to i... nie działa!

;(

Właściwie to nawet działa, jestem w stanie odpalić TinyCore. Kernel 4.19 na K6-III? No problem Cool

A jednak nie mogę odpalić ani Clonezilli, ani Parted Magic. Ciągle otrzymuję błąd, że brakuje modułu phram. Jest do tego dokumentacja:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Chciałbym jednak mieć środowisko, które bootuje pliki iso od strzała, a nie mam już dziś sił by z tym walczyć, więc chyba zostawiam to na jutro...
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: RetroSchmerz - ból istnienia, płacz, łzy, tęsk
Reply #89 - 07. Jan 2020 at 23:09
Print Post  
@forteller - z płyty startuje? a z PXE nie chce?

Jakiej karty sieciowej używasz? 3com? Starsze wersje bootpomów 3COMa strzelają focha i trzeba aktualizować go.

Ja używam tftp na synology. Mój wpis dotyczący ostatniej wersji Clonezilli i386 wygląda tak:
Code
	LABEL Clonezilla-live.i386
		MENU LABEL ^2. Clonezilla Live 20190903 disco i386
		KERNEL images/Clonezilla-20190903-disco-i386/vmlinuz
		APPEND initrd=images/Clonezilla-20190903-disco-i386/initrd.img boot=live username=user union=overlay config components quiet noswap edd=on nomodeset nodmraid locales= keyboard-layouts= ocs_live_run="ocs-live-general" ocs_live_extra_param="" ocs_live_batch=no net.ifnames=0 nosplash noprompt fetch=tftp://192.168.x.x/images/Clonezilla-20190903-disco-i386/filesystem.squashfs 



Z płyty lub zipa wypakuj: vmlinuz, initrd.img, filesystem.squashfs do jakiegoś katalogu na tftp i popraw ścieżki.

PS Stosowne wpisy w dhcp masz?
PSS Generalnie warto by przenieść wartościową dyskusję o PXE do osobnego wątku.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top