Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic Wkrętak dynamometryczny (Read 1193 times)
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Wkrętak dynamometryczny
27. Nov 2019 at 08:34
Print Post  
Ktoś z was korzysta z wkrętaków dynamometrycznych do pracy z komputerami? Przydają się?
  
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Wkrętak dynamometryczny
Reply #1 - 27. Nov 2019 at 11:09
Print Post  
GL1zdA wrote on 27. Nov 2019 at 08:34:
Ktoś z was korzysta z wkrętaków dynamometrycznych do pracy z komputerami? Przydają się?


One się przydają, a w zasadzie są potrzebne, jak się zajmujesz ciągłym montażem  większych ilości sprzętu dla klientów i wymagana jest powtarzalna jakość. Lub jeśli np. prowadzisz serwis notebooków gdzie producenci wymagają dokręcania odpowiednim momentem.
Wg mnie do celów hobbystycznych (w przypadku komputerów) - bez zastosowania.
Osobiście 90% tematów ogarniam po prostu wkrętakiem elektrycznym z ustawionym odpowiednio sprzęgłem (i to jest bardzo przydatne narzędzie), a pozostałe - wkrętakiem, którym zwyczajnie nie da się zbyt mocno (niszcząc gwint) czegoś dokręcić.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Wkrętak dynamometryczny
Reply #2 - 27. Nov 2019 at 14:39
Print Post  
GL1zdA wrote on 27. Nov 2019 at 08:34:
Ktoś z was korzysta z wkrętaków dynamometrycznych do pracy z komputerami? Przydają się?


To zależy od operatora.

Jak masz nisko wykwalifikowany personel, który nie ma doświadczenia praktycznego i nie wie jakiego momentu siły użyć aby nie zerwać gwintów, to oczywiście tak. Robotnikom z linii ustawia jakiś majster wkrętak i nim operuje bez użycia mózgu.

W serwisowaniu przez ponad 20 lat nie natrafiłem nigdy potrzeby jego użycia bo i jak w praktyce? Aby cokolwiek ustawić na nim, musisz wiedzieć ile zaleca producent do przykręcenia konkretnie tej jednej śrubki... Tu liczy się jedynie doświadczenie praktyczne i wyczucie. Niestety je trzeba nabyć i trochę na początku nauki zerwać trochę gwintów aby nauczyć się kiedy ten moment wystąpi. Zresztą siły jakie by się ustawiało musiały by być w zakresie dosłownie paru Nm, a to są małe siły i ciężko o precyzyjny wkrętak, w którym by widać i czuć praktyczną różnicę np między 5 a 8Nm.

Mam parę elektrycznych wkrętaków w tym markowe Bosch, Black & Decker - ale używam ich tylko w ograniczonym stopniu i w 99% przy demontażu a raczej złomowaniu starego sprzętu komputerowego. Przy elektryku nie masz takiej kontroli i precyzji jak przy wprawnej ręce. Śrubki i gwinty równie łatwo możesz uszkodzić przy przykręcaniu jak i odkręcaniu, wystarczy tylko aby jedna śrubka była za mocno przykręcona a Ty niedostatecznie dociśniesz do śrubki wkrętak, aby nie wyskoczył i nie obrobił gniazda w które wkładasz śrubokręt.

  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Wkrętak dynamometryczny
Reply #3 - 28. Nov 2019 at 08:36
Print Post  
Okay, czyli po prostu muszę poprawić swojego skilla w kręceniu wkrętakiem Wink Bo zawsze się stersuję, czy nie przekręcę gwintu. Nie to, żeby mi się to często zdarzało, ale stres jest, szczególnie przy retro.
  
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top