Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Sprzęt współczesny (Read 10876 times)
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Sprzęt współczesny
Reply #15 - 27. Nov 2019 at 23:51
Print Post  
Najlepiej aby @Lou Fontaine określiła dokładnie do czego ma służyć owa karta.

Jak tylko słuchawki - to najwięcej jakości da nawet podstawowy DAC na USB.
Jak głośniki proste analogowe, to one same i tak są ograniczeniem, to zapewne zwykły Sound Blaster Play 1/2 na USB też ogarnie temat a ma też wejście mikrofonowe.
Jak głośniki 5.1 to w ogóle bym się nie pchał w żadne analogowe karty muzyczne, a poszukał już dziś kultowych Logitechów Z-5500. Zetki mają dekodery DD/DTS, podłączyć je po cyfrze i żadna karta analogowa do kwoty kilkuset PLN nie podskoczy, a zyskujemy pilot 2 wejścia cyfrowe 3 wejścia analogowe które mogą działać jako jedno 5.1.

Dróg jest wiele, wszystko zależy od budżetu czy potrzeb.

Można też połączyć np FiiO E10k ma też wyjście cyfrowe które można połączyć z Z-5500, i co najważniejsze spdif w E10 puszcza AC3/DTS passthru, więc Z-5500 zdekodują, a jak potrzebujemy słuchawki do gier to mamy je podpięte na stałe w wyjście słuchawkowe.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Sprzęt współczesny
Reply #16 - 28. Nov 2019 at 03:53
Print Post  
forteller wrote on 27. Nov 2019 at 21:49:
Co dokładnie się dzieje?

Miałam zwyczajne głośniki 2.1, pierdziały i trzaskały niemożebnie, nawet kiedy nie słuchałam żadnej muzyki. Po podłączeniu do innego komputera przestały...
Mam od pewnego czasu głośniki 5.1 i też ciągle coś tam buczy, szumi, popierduje... Ostatnio miałam taką dziwną sytuację, że koleżanka puściła jakiś program z internetów i wtedy nagle jeden z kanałów (głośnik satelitarny) przestał działać. Odpaliłam test, dźwięk z tego jednego głośnika był bardzo cichy, a do tego głośnik zaczął popierdywać. Nie wiem, może to był jakiś problem typowo software'owy, bo wcześniej ściągnęłam kilka aktualizacji (system + karta graficzna)... Co pomogło? Zamiana głośników miejscami.    

314TeR wrote on 27. Nov 2019 at 23:51:
Najlepiej aby @Lou Fontaine określiła dokładnie do czego ma służyć owa karta.

Do głośników 5.1 właśnie. Smiley Słuchawek używam bardzo rzadko, a jeśli już jest taka potrzeba - mam jakieś tam z mikrofonem, które są na USB.
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Sprzęt współczesny
Reply #17 - 28. Nov 2019 at 07:58
Print Post  
Z tym głośnikiem centralnym to brzmi jak uszkodzony kabel, albo niedociśnięta gdzieś wtyczka i przez to słaby kontakt. Na szum jednakże pomoże tylko zmiana karty dźwiękowej na lepszą.

Moja propozycja to:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Jedna z lepszy kart dźwiękowych PCI do retro. Obsługuje oficjalnie systemy od Windows 98 do Windows 7. Nieoficjalnie można dodać obsługę DOSa, oraz najnowszych systemów.
(You need to Login or Register to view media files and links)

Najnowsze aktualizacje Windows 10 (od 1903) psują kompatybilność z powyższą paczką sterowników, ale karta jest kompatybilna ze sterownikiem od Audigy RX.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Sprzęt współczesny
Reply #18 - 11. Dec 2019 at 17:22
Print Post  
Odkryłam pewną rzecz... Głośniki i karta dźwiękowa znowu dostały głupawki i to znowu po aktualizacji sterowników do karty graficznej (GeForce GTX 1070). Tak, używam GeForce Experience, wiem, że to generalnie syf, ale ma kilka przydatnych funkcji, m.in. przypomnienie o aktualizacji sterowników.
Coś tu się ewidentnie gryzie. Pytanie co i jak to naprawić...
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Sprzęt współczesny
Reply #19 - 11. Dec 2019 at 17:37
Print Post  
Niech zgadnę - masz Windows 10 i korzystasz z sterowników do tego układu od producenta płyty czy generiki Realteka?

Realtek® ALC1150 jaki masz na płycie ma problemy z działaniem prawidłowo na sterownikach R282 w połączeniu z ostatnimi kompilacjami Win10. Jak używasz ostatnich sterowników od Realteka, to wywal je i zainstaluj starsze od producenta płyty. Uważaj też, bo podczas instalacji sam windows blokuje jakiś komponent który wadliwie działa i NIE nalezy go odblokowywać, bo inaczej będziesz miała KP przez niekompatybilny RTKVHD64.sys.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Sprzęt współczesny
Reply #20 - 11. Dec 2019 at 18:53
Print Post  
314TeR wrote on 11. Dec 2019 at 17:37:
Niech zgadnę - masz Windows 10 i korzystasz z sterowników do tego układu od producenta płyty czy generiki Realteka?

Ok, to wiele wyjaśnia.  Lips Sealed Wink
Dzięki za informację, pobawię się tym za moment i zobaczymy...
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Sprzęt współczesny
Reply #21 - 11. Dec 2019 at 19:01
Print Post  
Realtekowi w ogóle należy się reprymenda. Jak wcześniej w miarę regularnie udostępniał pakiet sterowników do swoich układów dla różnych systemów, to od ~2 lat tego nie robi, efektem czego najnowsze sterowniki do układów ALC są z 2017/07/26 - owa felerna wersja 282. Od kompilacji Windows 1809 - RTKVHD64.sys sypie koncertowo KP na tych sterach, jak i na tych od producenta mobo o ile przegapi się monit o pozwoleniu na blokadę jakiegoś tam komponentu niekompatybilnego z aktualną kompilacją Windows.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Sprzęt współczesny
Reply #22 - 11. Dec 2019 at 19:06
Print Post  
314TeR wrote on 11. Dec 2019 at 19:01:
Realtekowi w ogóle należy się reprymenda. Jak wcześniej w miarę regularnie udostępniał pakiet sterowników do swoich układów dla różnych systemów, to od ~2 lat tego nie robi, efektem czego najnowsze sterowniki do układów ALC są z 2017/07/26 - owa felerna wersja 282. Od kompilacji Windows 1809 - RTKVHD64.sys sypie koncertowo KP na tych sterach, jak i na tych od producenta mobo o ile przegapi się monit o pozwoleniu na blokadę jakiegoś tam komponentu niekompatybilnego z aktualną kompilacją Windows.



Kto jak kto, ale miłośnicy retro powinni wiedzieć, że karta dźwiękowa zawsze będzie lepsza niż zintegrowane dziadostwo Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Sprzęt współczesny
Reply #23 - 11. Dec 2019 at 19:10
Print Post  
Tiaa... W tym względzie to właśnie Creative ma najwięcej za uszami, a i Asus miał swoje wpadki.

Realteka kojarzę z dość ociezalego panelu dźwiękowego, ale właśnie kojarzylem że sterowniki wydają dość często i ogólnie rzecz biorąc - działają. Nie wiedziałem o problemach o których piszecie, ale już nie przerabiam dziesiątek komputerów miesięcznie...

Może spróbować z wbudowanym sterownikiem od Microsoftu dla urządzeń HDA? Co prawda moje doświadczenia są takie, że często kulawo działa wejście mikrofonowe, ale wyjście dźwięku powinno działać bez problemu.

Edit:
Wygooglowałem problem i nie jest tak, że Realtek nie wydaje nowych sterowników od 2 lat, tylko przeszli na sterowniki "UWP". (You need to Login or Register to view media files and links)
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Sprzęt współczesny
Reply #24 - 11. Dec 2019 at 22:31
Print Post  
Dzięki za info @forteller - jakiś czas temu szukałem info czemu są Blue Screeny z sterowników Realteka i nie wyrzuciło google tej informacji.

Tylko to jakiś nonsens z tymi sterownikami. Czemu nie ma ich na stronie Realteka. Linki odsyłają do (You need to Login or Register to view media files and links) która znów nie działa "Error 503: Backend unavailable"
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Sprzęt współczesny
Reply #25 - 12. Dec 2019 at 07:21
Print Post  
forteller wrote on 11. Dec 2019 at 19:10:
Tiaa... W tym względzie to właśnie Creative ma najwięcej za uszami, a i Asus miał swoje wpadki.

Realteka kojarzę z dość ociezalego panelu dźwiękowego, ale właśnie kojarzylem że sterowniki wydają dość często i ogólnie rzecz biorąc - działają. Nie wiedziałem o problemach o których piszecie, ale już nie przerabiam dziesiątek komputerów miesięcznie...

Może spróbować z wbudowanym sterownikiem od Microsoftu dla urządzeń HDA? Co prawda moje doświadczenia są takie, że często kulawo działa wejście mikrofonowe, ale wyjście dźwięku powinno działać bez problemu.

Edit:
Wygooglowałem problem i nie jest tak, że Realtek nie wydaje nowych sterowników od 2 lat, tylko przeszli na sterowniki "UWP". (You need to Login or Register to view media files and links)


Dla Creative istniała alternatywa sterowników pod nazwą kx Driver. Uwalniały tez funkcje niedostępne dla oryginalnych sterowników. Działały od SB live, poprzez różne wersje Audigy do X-Fi. Z tym nie miałem problemu.
Po X-Fi przesiadłem się na Sound Blastera Z i tutaj już byłem zmuszony używać sterów Creative. Pierwsze wersje miały błędy. Ostatnie działają bezproblemowo.
Natomiast Realtek miał większe sporą wpadkę, że w niektórych grach powodował nawet BSDOa czy całkowite zawieszenie systemu (w Bad Company 2, czy BF3).
  
Back to top
 
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Sprzęt współczesny
Reply #26 - 12. Dec 2019 at 11:19
Print Post  
leosh wrote on 12. Dec 2019 at 07:21:
forteller wrote on 11. Dec 2019 at 19:10:
Tiaa... W tym względzie to właśnie Creative ma najwięcej za uszami, a i Asus miał swoje wpadki.

Realteka kojarzę z dość ociezalego panelu dźwiękowego, ale właśnie kojarzylem że sterowniki wydają dość często i ogólnie rzecz biorąc - działają. Nie wiedziałem o problemach o których piszecie, ale już nie przerabiam dziesiątek komputerów miesięcznie...

Może spróbować z wbudowanym sterownikiem od Microsoftu dla urządzeń HDA? Co prawda moje doświadczenia są takie, że często kulawo działa wejście mikrofonowe, ale wyjście dźwięku powinno działać bez problemu.

Edit:
Wygooglowałem problem i nie jest tak, że Realtek nie wydaje nowych sterowników od 2 lat, tylko przeszli na sterowniki "UWP". (You need to Login or Register to view media files and links)


Dla Creative istniała alternatywa sterowników pod nazwą kx Driver. Uwalniały tez funkcje niedostępne dla oryginalnych sterowników. Działały od SB live, poprzez różne wersje Audigy do X-Fi. Z tym nie miałem problemu.

I nie obsługiwały EAX, co w zasadzie wykluczało używanie ich przez graczy.
  
Back to top
IP Logged
 
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Sprzęt współczesny
Reply #27 - 14. Dec 2019 at 11:02
Print Post  
Zrobiłam reinstall sterowników, wywaliłam co miałam i zainstalowałam sterowniki z płyty producenta. Trochę się poprawiło, ale głośnik satelitarny wciąż jest praktycznie bez dźwięku... Nie wiem teraz, czy to jest wina samych głośników (a konkretnie wejścia w subwooferze, bo każdy głośnik podpięty w to wejście tak się zachowuje), czy tej nieszczęsnej karty, a nie mam żadnego innego sprzętu, żeby sprawdzić głośniki 5.1...
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Sprzęt współczesny
Reply #28 - 14. Dec 2019 at 13:27
Print Post  
Zamień miejscami podłączenia głośników, np przód z tyłem i będziesz wiedzieć czy charczą głośniki czy dźwiękówka na płycie.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Sprzęt współczesny
Reply #29 - 14. Dec 2019 at 14:02
Print Post  
314TeR wrote on 14. Dec 2019 at 13:27:
Zamień miejscami podłączenia głośników, np przód z tyłem i będziesz wiedzieć czy charczą głośniki czy dźwiękówka na płycie.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, ale próbowałam takiej kombinacji: przepinałam głośnik satelitarny, zamieniałam go na inny, taki sam (swoją drogą, wszystko podłączyłam wg instrukcji, mam nadzieję że mnie nie zmyliły te idiot friendly obrazki xD) i dalej ten jeden nie ma dźwięku.

Opcja z podłączeniem zielonej wtyczki do panelu przedniego niestety nie działa w tym przypadku. Tam działają tylko słuchawki lub ewentualnie zestaw 2.1.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top