Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Nowy PC do biura xD (Read 6914 times)
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Nowy PC do biura xD
05. Dec 2019 at 11:41
Print Post  
Hej, mam bojowe zadanie złożyć w firmie kompa typu biurowego bo "stary zamula". Obecnie siedzi w nim i5-4460 i 8GB pamięci, integra VGA i zwykły HDD. Wydaje mi się że po prostu łindołs leży ale tym zajmę się później Smiley

Polecicie na szybkości coś sensownego? Musi być 16GB pamięci i w miarę mocny proc, płyta aby pociągnęła proca i miała dużo USB. Może jakiś SSD? Po taniości naturalnie i f-vat Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #1 - 05. Dec 2019 at 12:04
Print Post  
MarianX wrote on 05. Dec 2019 at 11:41:
Hej, mam bojowe zadanie złożyć w firmie kompa typu biurowego bo "stary zamula". Obecnie siedzi w nim i5-4460 i 8GB pamięci, integra VGA i zwykły HDD. Wydaje mi się że po prostu łindołs leży ale tym zajmę się później Smiley

Polecicie na szybkości coś sensownego? Musi być 16GB pamięci i w miarę mocny proc, płyta aby pociągnęła proca i miała dużo USB. Może jakiś SSD? Po taniości naturalnie i f-vat Smiley



A nie wystarczyłaby wymiana HDD na dobry SSD i zrobienie klona starego dysku ?
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #2 - 05. Dec 2019 at 12:05
Print Post  
Zmień HDD na SSD, przeinstaluj system jeśli musisz no i po problemie.

Ja w biurze mam i3 2gen, 8GB RAM i SSD na SATA. Nie używam go wyłącznie do Outlooka i Worda (robię też bardziej skomplikowane rzeczy) i ten sprzęt działa jak należy! Nie widzę istotnych różnic wydajnościowych w porównaniu z domowym configiem na Ryzenie (z sygnatury). Czyt. oba zapi...ją.
W obu jest Windows 10 (w obu przypadkach upgrade z Windows 7 - od czasu instalacji Windows 7 system na obu _nigdy_ nie był stawiany od zera.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
8art33z
Full Member
***
Offline


Retro since 1979

Posts: 793
Location: Zjednoczony Poznań
Joined: 20. Mar 2018
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #3 - 05. Dec 2019 at 12:08
Print Post  
SSD musi być, szczególnie Windows 10 bez dysku SSD słabo działa. Reszta moim zdaniem ma mniejsze znaczenie jeśli chodzi o responsywność.
  

486SX-33MHz / BEK-P405 / 64MB / Sound Blaster 16 (CT2290) / S3 Trio64V+
Pentium MMX 200@250MHz / PcPartner 35-8333 / 128MB / Sound Blaster AWE64 (CT4520) / Matrox Millenium II + 3Dfx Voodoo 4MB
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #4 - 05. Dec 2019 at 12:11
Print Post  
Też tak myślę z SSD. Z klonowaniem systemu pójdzie mi słabiej ale to się ogarnie. Tak czy inaczej zapodam więcej ramu bo ktoś mi coś opowiadał o programie do księgowości z wymaganiami 12GB pamięci Cheesy

Jeśli zrobię klona starego HDD i odtworzę go na SSD to winda nie będzie nadal zabita?
  
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #5 - 05. Dec 2019 at 12:14
Print Post  
MarianX wrote on 05. Dec 2019 at 12:11:
Też tak myślę z SSD. Z klonowaniem systemu pójdzie mi słabiej ale to się ogarnie. Tak czy inaczej zapodam więcej ramu bo ktoś mi coś opowiadał o programie do księgowości z wymaganiami 12GB pamięci Cheesy

Jeśli zrobię klona starego HDD i odtworzę go na SSD to winda nie będzie nadal zabita?


Przyjmuje się, że lepiej instalować system na świeżo na SSD, ale czasem to odpada bo ktoś już ma wszystko tak jak chce, więc klona można zrobić i będzie działał. I na pewno zauważalnie szybciej niż na HDD.
Polecam Acronics True Image lub Macrium Reflect.
Pamięć oczywiście można dołożyć, dziś są tanie więc warto.
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #6 - 05. Dec 2019 at 12:23
Print Post  
Reinstalka raczej nie wchodzi w grę bo obecnie jest tam masa programów i z odtworzeniem tego zejdzie mi do świąt Wink Nie wiem jaka pojemność będzie potrzebna. Jakie SSD polecicie pomiędzy 250GB a 1TB?
  
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #7 - 05. Dec 2019 at 12:30
Print Post  
MarianX wrote on 05. Dec 2019 at 12:23:
Reinstalka raczej nie wchodzi w grę bo obecnie jest tam masa programów i z odtworzeniem tego zejdzie mi do świąt Wink Nie wiem jaka pojemność będzie potrzebna. Jakie SSD polecicie pomiędzy 250GB a 1TB?


Prościej gdy nowy dysk będzie taki sam pojemność lub będzie większy. Kilka kliknięć typu klonuj ze źródłowego na docelowy i tyle. Jak dysk SSD mniejszy to czasem mogą być problemy. Są opcje wyrównania partycji, ale... przy dzisiejszych cenach po prostu kup większy niż ten który jest.

Osobiście preferuję SSD na kościach MLC. Droższe ale trwalsze.  Samsung Pro, albo ADATA SU900.
Nie muszę chyba dodawać że kopię bezpieczeństwa trzeba robić i nie trzymać danych tylko na jednym dysku Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #8 - 05. Dec 2019 at 12:49
Print Post  
Planuję zostać zakładowym władcą komputerów więc będą kopie bezpieczeństwa, przecinanie wstęg itp xD. Nie wiem jaki HDD tam siedzi ale trudno będzie kupić twardziela 1TB ale to też podsunę. Co w przypadku gdy nowy SSD będzie mniejszy i będą problemy z odtworzeniem na nim obrazu ze starym systemem?

EDIT:
Zapomniałem dodać że dysk chyba jest podzielony na partycje. Postać rzeczy zmienia się jeśli pierwsza partycja starego HDD będzie mniejsza niż nowy SSD. Tego zostawię jako jedną partycję
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #9 - 05. Dec 2019 at 12:53
Print Post  
Jeśli chodzi o dyski SATA, to od roku polecam Cruciale MX500 i jest ok. Obecnie cena to około 300zl za 500GB więc zdecydowanie nie najtaniej, ale nie ma niespodzianki w postaci kontrolerów bez pamięci podręcznej itp.

Sam bardzo długo byłem przeciwnikiem kości TLC, ale wybór MLC dziś praktycznie zmalał do zera, więc o ile koszt jest argumentem i nie można wybrać Samsunga z serii Pro, warto zdecydować się na SSD w wariancie co najmniej 500GB, ale na kościach TLC.

Czterordzeniowe i5 w zastosowaniach biurowych jeszcze bardzo długo będzie w porządku. Jestem daleki od stwierdzenia, że nie ma różnic pomiędzy czymś szybszym, ale do takich zastosowań jest bardziej niż w porządku.

EDIT:
Ja podczas klonowania, często robiłem tak, że gdy były dwie partycje to klonowałem cały dysk, a następnie usuwałem drugą partycję z SSD i pierwszą z HDD, a następnie rozciągałem objętość obu partycji na cały dysk. Wtedy jest win-win, bo dla użytkownika końcowego nie ma zmian użytkowych.

EDIT2:
Zasada jest taka, że dopóki ilość zajętego miejsca na starym dysku nie przekracza objętości nowego dysku, to Acronis True Image sobie radzi i skaluje odpowiednio partycje.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #10 - 05. Dec 2019 at 13:16
Print Post  
Spoko, dzięki Smiley Postaram się dziś ogarnąć jaki HDD siedzi w PC dam znać Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #11 - 05. Dec 2019 at 13:36
Print Post  
Sytuacja jest jasna, płyta główna to gigabyte ga-h81b-s2v a HDD to toshiba DT0ACA100 ponoć 1TB ale na kompie jest tylko jedna partycja ~250GB ale nie wiem co z resztą. Komp jest m.in. firmowym serwerem do np subiekta i czegoś tam jeszcze. Czy te zaginione ~750GB może być ukryte z udostępnionymi plikami lub pocztą?
  
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #12 - 05. Dec 2019 at 14:26
Print Post  
Może nie ma drugiej partycji i ta przestrzeń jest niewykorzystana Smiley
Panel sterowania, narzędzie administracyjne, zarządzanie komputerem i najeżdżasz na zarządzanie dyskami i masz wgląd w układ partycji.
  
Back to top
 
IP Logged
 
pawelemtica
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1118
Joined: 30. Jan 2018
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #13 - 05. Dec 2019 at 14:49
Print Post  
Jak wyżej dodać ssd i kość ramu. Jak nie klonowaleś partycji to przetestuj to najpierw na domowym sprzęcie, bo jak sie coś sp...li i będziesz ostatnią osobą, która się dotykala to nie chciałbym być w Twojej skórze Wink
  

Jeśli są błędy w moich postach to znaczy, że piszę z tel Smiley
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Nowy PC do biura xD
Reply #14 - 05. Dec 2019 at 14:53
Print Post  
Komp szefowej...

Do dziś trzaskam obrazy windy98 na wszelki wypadek jakby coś się popsuło Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top