Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 4  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Karty graficzne w przyszłości pożądane (Read 13209 times)
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #15 - 31. Dec 2019 at 10:18
Print Post  
Neo wrote on 31. Dec 2019 at 08:52:
leosh wrote on 31. Dec 2019 at 08:06:
Repliki starych konsol/komputerów są retro, ale oryginalne Atari czy C64 już nie ?

Dokładnie. Takie jest właśnie właściwe znaczenie słowa retro - sprzęt stylizowany na stary, nie faktycznie stary oryginalny.


Moim zdaniem termin jest na tyle elastyczny, że nie ma sensu się trzymać książkowej definicji w odniesieniu do starych kompów. W potocznym języku związanym z tą modą na stare komputery, gry i konsole stosuje się określenie "retro pc" czy "retro konsole" i mało kto się czepia. Dziś P4 jeszcze nie jest retro, a za rok już będzie. Przypomina mi się jałowa i miejscami żenująca dyskusja na temat "definicji Amigi". Co nią jest, a co nie. Po co to komu to ja nie wiem.
Dajcie se siana, bo to zwykłe czepialstwo. Przyjęło się retropc w naszym środowisku i niech już tak będzie. Co komu to przeszkadza ?
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #16 - 31. Dec 2019 at 14:11
Print Post  
Nie, nie jest elastyczny. Słowa mają swoją ścisłą definicję. Na deskorolkę nie powiem rower bo ma kółka i służy do jeżdżenia. Brak trzymania się definicji prowadzi do nieporozumień i problemów.

Ludziom się to myli bo jako pierwszy pojawił się retrogaming czyli aktywność polegająca na graniu w stare gry na nowym sprzęcie, stare gry na starym sprzęcie, nowe gry stylizowane na stare na nowym sprzęcie itd.

PS: Większość świata mówi poprawnie - vintage pc nie retro pc :]
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #17 - 31. Dec 2019 at 14:38
Print Post  
HanJammer wrote on 31. Dec 2019 at 14:11:
Większość świata mówi poprawnie - vintage pc nie retro pc :]

wiekszosc swiata przyjela za uniwersalny jezyk angielski, ktory np. nie odroznia wiśni od czereśni  Grin
a Ty czepiasz sie tak szerokiego pojecia, jakim jest retro  Cheesy
skad przekonanie, ze retro polega na stylizacji ? jezeli w obudowie Codegena z roku 2001 mam teraz Athlona X2 5200+ z DDR2 to wg definicji, ktora uznales za pewnik, jest to retroPC
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #18 - 31. Dec 2019 at 14:51
Print Post  
@HanJammer
Dzięki za wyjaśnienie Wink Również jestem zdania by słów używać w stricte ich znaczeniu. Ludzie mylnie rozumieją słowa np podział równy a sprawiedliwy, mówiąc jedno mają na myśli drugie a tak wogóle wydaje mi się że niekiedy sami nie wiedzą o czym bełkoczą Grin
  
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #19 - 31. Dec 2019 at 16:11
Print Post  
MarianX wrote on 31. Dec 2019 at 14:51:
Ludzie mylnie rozumieją słowa np podział równy a sprawiedliwy, mówiąc jedno mają na myśli drugie

a zdajesz sobie sprawe, ze ten przyklad nie ma nic wspolnego z tematem ?
mylenie slow powszechnie znanych i uniwersalnych to oznaka niewiedzy/niskiej inteligencji,
a interpretacja wlasna pojec wymyslonych do opisania jakiegos niesprecyzowanego zjawiska to jednak nie jest powod, by samozwanczy purysci jezykowi na podstawie wikipedii musztrowali reszte,

w biedzie byla seria sprzetow AGD nazwana vintage, a byly to funkiej nowki tostery i czajniki stylizowane na lata 50' w hamburgerowni,
czy autor tego pomyslu nie czyta wikipedii ? przeciez to powinno nazywac sie retro,a nie vintage - a mysle, ze autor to jednak swiatowy czlowiek, moze nawet blisko miejsca produkcji tego sprzetu,
czyli argument o reszcie swiata upadl  Cool

P.S.
ja tez lubie nazywac rzeczy po imieniu, ale nalezy tez zachowac umiar i rozsadek - sa miejsca, gdzie nalezy przestrzegac porzadku (technika i precyzja) i takie, gdzie nalezy pozostawic swobode, by ludzie mogli sie dogadac (czyli rozne bzdety),
w tym kraju jak zwykle na odwrot  Angry
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #20 - 31. Dec 2019 at 20:00
Print Post  
KGB wrote on 31. Dec 2019 at 16:11:
MarianX wrote on 31. Dec 2019 at 14:51:
Ludzie mylnie rozumieją słowa np podział równy a sprawiedliwy, mówiąc jedno mają na myśli drugie

a zdajesz sobie sprawe, ze ten przyklad nie ma nic wspolnego z tematem ?
mylenie slow powszechnie znanych i uniwersalnych to oznaka niewiedzy/niskiej inteligencji,
a interpretacja wlasna pojec wymyslonych do opisania jakiegos niesprecyzowanego zjawiska to jednak nie jest powod, by samozwanczy purysci jezykowi na podstawie wikipedii musztrowali reszte,

w biedzie byla seria sprzetow AGD nazwana vintage, a byly to funkiej nowki tostery i czajniki stylizowane na lata 50' w hamburgerowni,
czy autor tego pomyslu nie czyta wikipedii ? przeciez to powinno nazywac sie retro,a nie vintage - a mysle, ze autor to jednak swiatowy czlowiek, moze nawet blisko miejsca produkcji tego sprzetu,
czyli argument o reszcie swiata upadl  Cool

P.S.
ja tez lubie nazywac rzeczy po imieniu, ale nalezy tez zachowac umiar i rozsadek - sa miejsca, gdzie nalezy przestrzegac porzadku (technika i precyzja) i takie, gdzie nalezy pozostawic swobode, by ludzie mogli sie dogadac (czyli rozne bzdety),
w tym kraju jak zwykle na odwrot  Angry

A zdajesz sobie sprawę że ten przekład nie ma nic wspólnego z tematem? Czepiasz się mojej linijki a sam walisz esej. Jesteś z tych mających zasady czy piszących o nich?

A inteligencję to oceniaj własną
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #21 - 31. Dec 2019 at 20:18
Print Post  
Ilu Polaków tyle poglądów i o jeden więcej  Grin i jeszcze personalne wrzutki, welcome in Poland.

Imo p4 478 nie będzie dalej nic warty...  dla w98 jest za nowy-łyka za dużo ramu, pokusa pow 1GB wielka, i sata. I z kolei jak wziąć na tym xp... to ten pójdzie i na i7 natywnie... czyli platforma 478 jest skierowana na niebyt.
A więc idąc dalej mamy tu agp x8 czyli karty agp x8 nie osiągną takich cen @Voodooman. Jedyna inna opcja to wymaksowanie kartą agp x8 płyty głównej agp x4..
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #22 - 31. Dec 2019 at 21:24
Print Post  
Dobrze mówi polać mu. Z tym że alternatywne topowe karty agp będą w cenie bo to konkurencja dla nudnego duopolu nvidiia/ati a retro świrów przybywa z roku na rok i co chwila jakiś chce się wyróżniać.. Juz dzisiaj ludzie dają po 1000 dolców za takie sis xabre 600 albo volari v8 duo...
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #23 - 01. Jan 2020 at 02:29
Print Post  
Bo takie volari czy sis to były produkty niszowe-mało komu to oferowano w sklepach dla Kowalskiego. Mało tego na runku wtórnym przez to. Już S4 był bardziej popularny choć w gruncie rzeczy też niszowy-i mniej pożądany...
Z drugiej strony jak zabraknie w końcu gf2/gf3/GF4 to te młodziaki r.1999 może zapragną gf4mx, a na w/w wybałuszą jedynie oczy? I to MX będzie w wysokiej cenie? Ale wtedy taki gf3ti500 będzie kosztował tyle co dzisiaj V4?...  Huh
Naprawdę trudno powiedzieć w jakim kierunku pójdzie rynek, bo co z emulacją wszelkiego rodzaju?
Trzeba sprawdzić na ostatnim przykładzie tych klonów atarynek-czy oryginały zdrożały przez to?
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
pawlak
Full Member
***
Offline


.

Posts: 463
Location: Starogard Gdański
Joined: 29. Jan 2018
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #24 - 01. Jan 2020 at 03:36
Print Post  
W cenie zawsze będzie tylko to co topowe w swojej generacji oraz to co ja otwierało. Przykład socked 7. Mimo wieku drogie są tylko k6iii i plyty je obsługujące i p75. Zwykłej płyty S7, mimo wieku nikt za więcej niż 30 zł nie kupi. Zwykły Pentium 1 to samo. 15zl max. Mam wrazenie że wcześniej szlyl drożej. To samo ostatnio tyczy się 486. Niedawno płyty 486 leciały po 100zł około każda jak leci. Dziś musi pracować z 133mhz albo mieć VESA bo inaczej powiedzą że do bani. To co po środku się nie liczy. Slot 1? Albo pii 233mmx albo tualking 1400. Drobny wyjątek to pii400. Celeron 300 taki kultowy a wartości też jakoś nabrać z wiekiem nie potrafi. Ta sama zasada tyczy się kart nvidia i ati. Zupełnie co innego jeśli chodzi o producentow którzy wyciągnęli kopyta. Tu ceny stale rosną i rosnąć będą że względu na egzotyke marki.
Tak czy inaczej to co pomiędzy chyba nawet tanieje.
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #25 - 01. Jan 2020 at 16:17
Print Post  
pawlak wrote on 01. Jan 2020 at 03:36:
W cenie zawsze będzie tylko to co topowe w swojej generacji oraz to co ja otwierało. Przykład socked 7. Mimo wieku drogie są tylko k6iii i plyty je obsługujące i p75. Zwykłej płyty S7, mimo wieku nikt za więcej niż 30 zł nie kupi. 


Bardzo ciekawa opinia, tylko zupełnie niezgodna z prawdą. Każda S7 którą wystawiałem na Allegro poszła za minimum 80 zł. Obecnie sprzedaję spokojnie po 120 zł już poza Allegro. Chyba że piszesz o sprzęcie "nietestowany, chyba sprawny ale nie wiem, sprzedaję jako uszkodzony". Miej na uwadze, że specyficzne modele od np. ASUSa też są więcej warte... Lub cokolwiek na HXie.

pawlak wrote on 01. Jan 2020 at 03:36:
Tak czy inaczej to co pomiędzy chyba nawet tanieje. 


Kwestia tego jak rynek się nasyca. Nasza pecetowa banieczka jest bardzo mała nawet na tle ogółu ludzi interesujących się starym sprzętem komputerowym w ogóle (których ogólnie jest niewiele). Na Allegro licytują i wystawiają stale te same osoby. Na AmiBayu podobnie.

Niezgadzam się też ze stwierdzeniem że tylko topowe części lub pierwsze wypusty się dobrze sprzedają - sprzedaje się w dobrej cenie to czego ludzie akurat potrzebują i akurat wskoczy im w lukę w kolekcji sprzętu (patrz ten LS486E, którego ostatnio wystawiałem razem z Am5x86 - wziął go jakiś gość z RPA - w PL nikt go nie chciał, na Ami też chwilę wisiał). Z tego co widzę i rozmawiam z ludźmi to prawie nikt nie kupuje 'na sztukę' żeby mieć np. tylko jedną płytę 486 - to jest raczej jak z Pokemonami (zbierz je wszystkie) ;]
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
pawlak
Full Member
***
Offline


.

Posts: 463
Location: Starogard Gdański
Joined: 29. Jan 2018
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #26 - 01. Jan 2020 at 19:06
Print Post  
Fakt,swoje obserwacje buduje głownie na Allego i wierzę, że po za nim jest lepiej. Swoj pesynizm jednak kieruje w sprzęt retro czy tam vintage który niczym w sobie się nie wyróznia jak gf MX. Z socketem 7 rowniesz chodziło mi o płyty pokroju  AP5VM AOpen. Coś takiego jak sie pojawi na allegro sprawdzone za 20-30zł potrafi i tak ze trzy miesiące wisieć. Wcześniej szybciej to schodziło ale coś jak by się uklarowało pośród kupujących. Oglądałem ostatnio program o starych  samochodach  i było oceniane jakieś tam volvo. Dostało odjęte punkty za co? Za to ze to nie była najbogatsza wersja tego modelu a jak już kupować pożądany dawniej model który dziś jest osiągalny łatwiej cenowo to niech już jest w najbogatszej wersji-takie mieli kryteria. Z PC jest już podobnie. Dlatego jeśli ktoś chce robić sobie z tej klasy sprzętu lokatę to może się to skończyć zbieractwem i utopieniem pieniędzy w coś co owszem pewnie i się zwróci ale czas i energia i miejsce na skladowanie mogą nie być tego warte.

Najlepiej widać co jest warte uwagi jak się wejdzie w dział NASZE BULIDY. Nikt tam nie prezentuje  "zwykłego volva" Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3601
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #27 - 01. Jan 2020 at 21:21
Print Post  
Pawlak Socket 7  a nie Socked 7 Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #28 - 01. Jan 2020 at 23:08
Print Post  
Dobrze gada chłopak.
A błędów ortograficznych nie wytykaj- byli lepsi  Cool
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #29 - 02. Jan 2020 at 01:25
Print Post  
MarianX wrote on 31. Dec 2019 at 20:00:
A inteligencję to oceniaj własną

juz dawno swoja sprawdzilem/ocenilem - wyszlo, ze moge pochylic sie na innymi osobnikami w tej kwestii  Cool

MarianX wrote on 31. Dec 2019 at 20:00:
A zdajesz sobie sprawę że ten przekład nie ma nic wspólnego z tematem? Czepiasz się mojej linijki a sam walisz esej.
jednak ma, bo odnioslem sie do twojej wypowiedzi w temacie retro vs. vintage ,a nie w temacie watku,
moj esej jest o sprzecie AGD nazwanym vintage, wiec jest jak najbardziej na temat,

teraz kwestia ,czy sie czepiam ? mogles odniesc takie wraznie, jednak nie bylo to moja intencja,
zwrocilem jedynie uwage, ze twoj przyklad równo vs. sprawiedliwie jest nietrafiony w kontekscie  przyjecia przez Ciebie prawdy objawionej  znaczenia RETRO,
jest nietrafiony, bo tak jak napisalem, dotyczy innej klasy pojec i nie nalezy tego wiazac,

nie rozumiem natomiast, dlaczego mnie zaatakowales, skoro poparlem twoja wypowiedz w kwestii "Ludzie mylnie rozumieją słowa...niekiedy sami nie wiedzą o czym bełkoczą" - o tym napisalem, ze to "oznaka niewiedzy/niskiej inteligencji"
chcialbym sie zatem dowiedziec z czego wynika mylenie znaczenia slow i belkotanie , jezeli nie z niewiedzy/niskiej inteligencji  Huh

  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 4 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top