Page Index Toggle Pages: 1 2 [3] 4  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Karty graficzne w przyszłości pożądane (Read 13196 times)
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #30 - 02. Jan 2020 at 17:03
Print Post  
KGB wrote on 02. Jan 2020 at 01:25:
juz dawno swoja sprawdzilem/ocenilem - wyszlo, ze moge pochylic sie na innymi osobnikami w tej kwestii 


O ho ho!

Roll Eyes

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
win98user
Full Member
***
Offline


Zawsze coś kręcę!

Posts: 370
Location: Wielkopolska
Joined: 15. Mar 2018
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #31 - 02. Jan 2020 at 23:54
Print Post  
MarianX wrote on 31. Dec 2019 at 10:17:
Nieśmiało zapytam. Jeśli chodzi o samą definicję. Skoro graty które zbieramy nie są retro to jak można je nazwać?

@MarianX, że tak powiem to są już prawie zabytki
  

Hyundai Super286 E + i287, HerculesGC + Hyundai HMM 1401 bursztynowy
MSI BX-Master, Celeron300a(@450), 256Mb SDRam ECC, Matrox G550 + Voodoo2 8Mb, AVE64 CT-4500
M575 S7@SS7, AMD k6-2-500(6*83), 128Mb, Voodoo Rush 6Mb, CT2960
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #32 - 03. Jan 2020 at 07:20
Print Post  
win98user wrote on 02. Jan 2020 at 23:54:
MarianX wrote on 31. Dec 2019 at 10:17:
Nieśmiało zapytam. Jeśli chodzi o samą definicję. Skoro graty które zbieramy nie są retro to jak można je nazwać?

@MarianX, że tak powiem to są już prawie zabytki



Czasem i zbytki Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #33 - 03. Jan 2020 at 07:38
Print Post  
leosh wrote on 03. Jan 2020 at 07:20:
win98user wrote on 02. Jan 2020 at 23:54:
MarianX wrote on 31. Dec 2019 at 10:17:
Nieśmiało zapytam. Jeśli chodzi o samą definicję. Skoro graty które zbieramy nie są retro to jak można je nazwać?

@MarianX, że tak powiem to są już prawie zabytki



Czasem i zbytki Smiley

Oryginały
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #34 - 03. Jan 2020 at 09:06
Print Post  
Jak już ktoś chce spekulować na kartach graficznych (LOL) to ja bym łowił nVidia Titany Wink.

Ceny niektórych "retro" sprzętów są tak bez sensu, że ludzie zamiast się nim bawić i składać zaczynają trzymać go na półkach. O ile jestem w stanie zrozumieć, że kupowanie Voodoo ma wartość, bo gry na nim wyglądają inaczej niż u konkurencji z tego okresu, to kupowanie jak ktoś kupuje Xabre do "kolekcji" to nie jest to kolekcjonerstwo tylko natręctwo (polecam odnaleźć sobie scenkę na temat kolekcjonowania z Wilka z Wallstreet). Tseng ET6100? Serio? Akcelerator Windows przedmiotem kolekcjonerskim? Żeby na tym jeszcze dało się grać pod DOSem, ale to ustrojstwo ma problem z ogarnięciem Commandera Keena. Number Nine IV ze złączem OpenLDI? Mam 4, ale przynajmniej mam 1600SW, żeby go do niego podłączyć. Albo ludzie rzucający się na AWE32 CT3990 (najgorsze AWE32 do grania), chyba tylko po to żeby długością karty przedłużyć sobie braki w innych miejscach.

A po drugiej stronie złomiarze wystawiający swoje "rarytasy" znaleziona na wystawce u niemca. Jeżdżą tacy to dawnego NRD jakby to było europejskie Klondike. "Stara płyta główna RARYTAS"! Świetnie, szkoda tylko debilu, że wyrzuciłeś do niej daughtercardy ze slotami SIMM. "Wyjęte ze sprawnego serwera"! To se teraz znajdź zasilacz do tego. "Obudowa nosi ślady użytkowania"! Bo ją chyba ciągnąłeś przypiętą na linie do swojego Cinquecento Vana w LPG.
  
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #35 - 03. Jan 2020 at 09:18
Print Post  
GL1zdA wrote on 03. Jan 2020 at 09:06:
Jak już ktoś chce spekulować na kartach graficznych (LOL) to ja bym łowił nVidia Titany Wink.

Ceny niektórych "retro" (...)

To se teraz znajdź zasilacz do tego. "Obudowa nosi ślady użytkowania"! Bo ją chyba ciągnąłeś przypiętą na linie do swojego Cinquecento Vana w LPG.


Cały post to bardzo dobre podsumowanie tematu.

Generalnie jak to w starej piosence Raya Stevensa z filmu "Cannonball Run" było "It's not what you got, it's how you use it". Gromadzenie sprzętu tylko po to żeby go trzymać w pudełkach zamiast używać? Sorry, to nie są auta kolekcjonerskie. Chcecie w coś inwestować - to niestety karty graficzne (dźwiękowe, płyty główne, whatever) są nędzną długoterminową lokatą kapitału. Natomiast obracanie nim tak aby już w w tej chwili mieć profit, za który można sobie hobbystycznie coś kupić - jak najbardziej (na sprzedaży nowego sprzętu mam może 5% zysku, jak jest 10% to jestem w niebo wzięty, a na sprzedaży tych starych gratów nierzadko jest i 100% - oczywiście nie ma co tego porównywać, bo to nie takie kwoty i nie takie ilości, oraz nie ma tylu chętnych klientów, ale na "utrzymanie" sobie tego hobby kasa jest jak znalazł).
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #36 - 03. Jan 2020 at 10:02
Print Post  
Y so serious? Wink

Ja uprawiam zbieractwo. Mam sporo sprzętu na strychu, jego część ma jakąś tam wartość pieniężną i prawdopodobnie jestem w stanie uzyskać zwrot poniesionych na zakup kosztów, ale mam też trochę "pospolitego chłamu", który jednak dla mnie ma jakąś tam wartość. Lubię mieć płytę główną pod każdą podstawkę, procesory po prostu kataloguję i zbieram, a karty rozszerzeń kupuję ze względu na coś co nagle sobie w danym momencie uwidzę (ot, kupiłem Radeona 8500 bo chciałem sprawdzić TruForm. Ostatecznie tego nie zrobiłem i mogłem do tego użyć młodszej karty, ale chciałem konkretnie Radeona 8500).

Wydaje mi się, że nie jestem jedynym tej kategorii świrem na forum, ale nie upatrywałbym w takim zachowaniu jakiejś przeraźliwej obsesji.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #37 - 03. Jan 2020 at 10:21
Print Post  
GL1zdA wrote on 03. Jan 2020 at 09:06:
O ile jestem w stanie zrozumieć, że kupowanie Voodoo ma wartość, bo gry na nim wyglądają inaczej niż u konkurencji z tego okresu, to kupowanie jak ktoś kupuje Xabre do "kolekcji" to nie jest to kolekcjonerstwo tylko natręctwo (polecam odnaleźć sobie scenkę na temat kolekcjonowania z Wilka z Wallstreet). Tseng ET6100? Serio? Akcelerator Windows przedmiotem kolekcjonerskim? Żeby na tym jeszcze dało się grać pod DOSem, ale to ustrojstwo ma problem z ogarnięciem Commandera Keena. Number Nine IV ze złączem OpenLDI? Mam 4, ale przynajmniej mam 1600SW, żeby go do niego podłączyć. Albo ludzie rzucający się na AWE32 CT3990 (najgorsze AWE32 do grania), chyba tylko po to żeby długością karty przedłużyć sobie braki w innych miejscach.


Bo widzisz w tym całym retro przepraszam, tutaj proszę sobie wstawić słowo, które komu pasuje fenomenie już nie chodzi tylko o to, żeby korzystać ze sprzętu, który najlepiej się do tego nadaje i to za normalne pieniądze... to wszystko już dawno przekroczyło granicę zdrowego rozsądku i dzisiaj liczy się LANS, nieustanna pogoń za "unikatowymi" podzespołami i to za wszelką cenę... Ale nikt tego sam nie wymyślił, to po prostu rynek zweryfikował Wink

Sam się nieraz temu dziwie i tych przykładów można by wymieniać mnóstwo... dlaczego ludzie dają ponad 3tysiące złotych za paskudnego GeForce FX 5800 Ultra, kiedy można mieć szybsze wersję za grosze? Dlaczego NV1 jest tak pożądana, kiedy zaledwie kilka gierek na niej chodzi a na RAGE 3D nikt nawet nie splunie?

Można to różnie uzasadniać: ludzie się po prostu za bardzo nakręcają, chcą mieć rzeczy których prawie nie ma, mają za dużo kasy, nie wiedzą co robić z wolnym czasem... ale tak już po prostu jest Wink I kto bogatemu zabroni? Tongue

Jeden zbiera bo chce grać, drugi zbiera bo chce mieć, trzeci zbiera bo testuje a czwarty zbiera bo się masturbuje do pudełka Smiley
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #38 - 03. Jan 2020 at 10:30
Print Post  
forteller wrote on 03. Jan 2020 at 10:02:
Ja uprawiam zbieractwo. Mam sporo sprzętu na strychu, jego część ma jakąś tam wartość pieniężną i prawdopodobnie jestem w stanie uzyskać zwrot poniesionych na zakup kosztów, ale mam też trochę "pospolitego chłamu", który jednak dla mnie ma jakąś tam wartość. Lubię mieć płytę główną pod każdą podstawkę, procesory po prostu kataloguję i zbieram, a karty rozszerzeń kupuję ze względu na coś co nagle sobie w danym momencie uwidzę (ot, kupiłem Radeona 8500 bo chciałem sprawdzić TruForm. Ostatecznie tego nie zrobiłem i mogłem do tego użyć młodszej karty, ale chciałem konkretnie Radeona 8500).


I o to chodzi. Abstrahując od tego, czy projekt się udał czy nie, to kupiłeś Radeona, żeby coś z nim zrobić, a nie postawić na półkę, żeby się kurzył. Tylko pytanie, czy byś to zrobił, gdyby Radeon 8500 kosztował 600 PLN, bo jakaś grupa rozpoczęła kult "pierwszego Radeona co miał shadery kompatybilne z DirectX". Tak jak dziś, jak ktoś chce GeForce'a do DX7, to najlepiej brać GeForce4 MX, bo GeForce został obwołany pierwszym "GPU" (co jest czystym marketingiem).

Zbieractwa CPU nigdy nie rozumiałem. Nie wiem, czemu ludzie przypisują wyjątkowość temu, że wysoko zintegrowany układ zamknięto w jednej paczce. Największą wartością mikroprocesora w stosunku do CPU zbudowanego z kilku układów jest to, że jest tani, nie ma tam jakiejś tajemnej magii.1p
  
Back to top
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #39 - 03. Jan 2020 at 10:47
Print Post  
VooDooMan wrote on 03. Jan 2020 at 10:21:
Sam się nieraz temu dziwie i tych przykładów można by wymieniać mnóstwo... dlaczego ludzie dają ponad 3tysiące złotych za paskudnego GeForce FX 5800 Ultra, kiedy można mieć szybsze wersję za grosze? Dlaczego NV1 jest tak pożądana, kiedy zaledwie kilka gierek na niej chodzi a na RAGE 3D nikt nawet nie splunie?


Bo nie rozumieją co kupują Wink To jak z kultem Apple 1, za którego płacą setki tysięcy dolarów. Komputer, jakich w tamtych czasach stworzono dziesiątki podobnych. 8-bitowy mikroprocesor obudowany kilkoma peryferiami żeby zintegrować to z klawiaturą i wyświetlaczem, jednocześnie nadal pozostający sprzętem tylko dla hobbystów, bo był dostarczany jako "płytka". Dla człowieka znającego historię to Apple II, który był jednym z 3 komputerów, które doprowadziły do rewolucji komputerowej końca lat 70-tych, powinien być najważniejszym sprzętem wczesnego Apple'a. Tylko jego powszechność powoduje, że jest "tani", więc nikt nie opowie w wiadomościach, że kolejny Apple II został sprzedany na aukcji.
  
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #40 - 03. Jan 2020 at 10:51
Print Post  
Zbieractwo CPU jestem w stanie zrozumieć bo:
- są małe - zajmują mało miejsca i można je prezentować na ograniczonej przestrzeni
- mniej więcej jednorodny 'form factor' w ramach danej generacji
- ograniczona liczba producentów i relatywnie nieduża liczba modeli
Coś jak ze znaczkami...

  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3597
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #41 - 03. Jan 2020 at 11:08
Print Post  
Wg mnie gówno burza. Jeden zbiera motyle drugi kapsle. I nie ma reguły, gadanie typu że po co gf256 skoro można mieć 20x tańszego mx'a nie ma sensu
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #42 - 03. Jan 2020 at 11:10
Print Post  
GL1zdA wrote on 03. Jan 2020 at 10:30:
Zbieractwa CPU nigdy nie rozumiałem.

bo male, fajne i pasuje do ozdobnej kasetki ;P
HanJammer wrote on 03. Jan 2020 at 09:18:
Natomiast obracanie nim tak aby już w w tej chwili mieć profit, za który można sobie hobbystycznie coś kupić


i nie musiec szukac magazynu zeby trzymac wszystko jak sie kupuje cale komputery "rarytasy" dla jednej karty Cool
GL1zdA wrote on 03. Jan 2020 at 09:06:
To se teraz znajdź zasilacz do tego.

a to to czasem jest masakra Roll Eyes
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #43 - 03. Jan 2020 at 11:18
Print Post  
GL1zdA wrote on 03. Jan 2020 at 10:47:
Bo nie rozumieją co kupują Wink


Dokładnie, ale skoro im to daje szczęście w jakiś sposób...

Mnie to już nic nie dziwi Smiley Teraz głównie obserwuje i analizuje trendy, staram się je "akceptować" w swojej irracjonalności i mogę jedynie ubolewać, że pewnych rzeczy nie zdobyłem wczesniej bo teraz mnie po prostu na nie nie stać Sad  (Tak, tak XGI Volari Duo i Videlogic 5D Sonic mówię o was...) a jak mogę na czymś zarobić to staram się to wykorzystać na MAXA kierując się zasadą: im więcej zarobię, tym więcej innych śmieci kupię...

A dyskutowanie na temat tego kto co zbiera i dlaczego oraz próby kwestionowania tego już dawno odrzuciłem Smiley Ogólnie od jakiegoś czasu staram się kierować tym, że nie rozmawiam z laikami o moich hobby WCALE (po prostu nie ma sensu...) ale za od retro fanatyków oczekuję wzajemnego zrozumienia: Ja zbieram to, Ty zbierasz tamto i tyle fajnie może będziemy mogli sobie pomóc Wink Pytania typu: co? dlaczego? po co? w naszym infantylnym świecie niepraktycznych retro śmieci nie powinny w ogóle padać Tongue Za dużo ich się słyszy od zwykłych śmiertelników...
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Karty graficzne w przyszłości pożądane
Reply #44 - 03. Jan 2020 at 11:41
Print Post  
HanJammer wrote on 03. Jan 2020 at 09:18:
Chcecie w coś inwestować - to niestety karty graficzne (dźwiękowe, płyty główne, whatever) są nędzną długoterminową lokatą kapitału.

Jakiś czas temu to pisałem. W dodatku są całkiem ryzykowną "lokatą".
VooDooMan wrote on 03. Jan 2020 at 11:18:
mogę jedynie ubolewać, że pewnych rzeczy nie zdobyłem wczesniej bo teraz mnie po prostu na nie nie stać Sad  (Tak, tak XGI Volari Duo i Videlogic 5D Sonic mówię o was...)

W obu przypadkach szczerze ci mówię nie masz czego żałować. Odpaliłbyś, chwilę byłoby "no dobra tu działa, a tu nie działa" i goodbye na półkę. Ja miałem króciutką chwilę zwątpienia jakiś czas temu i nawet zastanawiałem się nad poszperaniem w ich poszukiwaniu ale mi przeszło. Nawet nie dopuszczam do siebie myśli by kupić coś "do kolekcji" albo "na wypadek gdyby jeden egzemplarz padł to kupię drugi". Nowości pojawiające się co chwila oferują tyle, że coraz mniej czasu mam by się zajmować zabytkami.
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 2 [3] 4 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top