Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280 (Read 22461 times)
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 870-C45/8GB/GTX280
Reply #15 - 03. Jan 2020 at 12:34
Print Post  
Mój entuzjazm był przedwczesny. Wystarczyło prawidłowo umieścić wentylator na procesorze, minimalizując przepływ powietrza wokół VRM, aby uśmiercić sekcję zasilania. No cóż, Gigabyte GA-890FXA-UD5 już kupiona, teraz wystarczy czekać aż przyjdzie.

Mój błąd, że nie monitorowałem temperatury na bieżąco. Parę razy zmierzyłem i było 50-60*C więc nawet nie zastanawiałem się nad tym od jakiegoś czasu. Teraz parę minut po incydencie było 80*C więc musiało być gorąco Tongue
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 870-C45/8GB/GTX280
Reply #16 - 03. Jan 2020 at 13:04
Print Post  
bez przesady, az taka slaba ta sekcja nie byla - chyba juz wczesniej swoje przeszla, skoro to ja zabilo,

mowilem,ze sprzet przestrzelony - na X2 bys sekcji nie upalil  Tongue
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 870-C45/8GB/GTX280
Reply #17 - 03. Jan 2020 at 13:17
Print Post  
Tak jak widać na zdjęciach, wcześniej wentylator leżał sobie luzem i wydmuchiwał ciepło z VRMów, teraz przymocowałem go do wieży i przestał wydmuchiwać.

Zabiła ją temperatura. Do tej pory płyta działała przez 7 lat z Athlonem II X2, potem niecały rok z obecnym procesorem przy domyślnych ustawieniach z odblokowanymi rdzeniami. To płyta główna z komputera mojej dziewczyny. Jak ja się teraz jej pokażę? Sad

O, nawet ktoś zrobił to samo co ja nie tak dawno temu:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Sprawdziłem u siebie i też usmażyłem P0903BD Cheesy pech chciał że akurat pożyczylem lutownicę. Wylutowałbym niesprawnego mosfeta i śmigałbym na trzech fazach Smiley
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Phenom II X2/MSI 870-C45/8GB/GTX280
Reply #18 - 03. Jan 2020 at 13:51
Print Post  
KGB wrote on 02. Jan 2020 at 22:33:
a widziales jaka tam jest grafa  Tongue
no to tak do gier to nie za szybki  Grin

integra, pytanie co sie tam da wcisnac bez fajerwerkow (tzn na co zasilacz pozwoli) bo pcie16x niby jest..

"wcześniej wentylator leżał sobie luzem i wydmuchiwał ciepło z VRMów, teraz przymocowałem go do wieży i przestał wydmuchiwać."

czyli bedzie dodatkowy nawiew na sekcje zasilania  oile dalej masz w planach meczenie tej plyty;)
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 870-C45/8GB/GTX280
Reply #19 - 03. Jan 2020 at 13:59
Print Post  
W przypadku tego wcześniejszego kompa większym ograniczeniem niż zasilacz jest układ low-profile.

Poużywałbym tej płyty tylko do czasu, aż przyjdzie Gigabyte. Naprawiłbym ją dla świętego spokoju, ale dostępne zamienne mosfety to raczej chińczyki. Dzisiaj wbija do mnie znajomy elektronik to poszukamy jakiegoś mosfeta na podmianę. Mam trochę padniętych płyt głównych.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Phenom II X2/MSI 870-C45/8GB/GTX280
Reply #20 - 03. Jan 2020 at 14:11
Print Post  
forteller wrote on 03. Jan 2020 at 13:59:
Mam trochę padniętych płyt głównych.

no, to oczywiste zrodlo czesci;D
forteller wrote on 03. Jan 2020 at 13:59:
większym ograniczeniem niż zasilacz jest układ low-profile.

meh, byl taki fajny mem z grafika wcisnieta po wyrznieciu dziury w obudowie tego typu kompa
Roll Eyes jak na zlosc znalezc nie moge.. (a ze to nowoczesna masowka..) chyba ze low profile ma jeszcze jakies inne ograniczenia niz tylko fizyczny rozmiar karty..

kurde no i sie zastanawiam nad tym malym ustrojstwem za 250 zapostowanym wczesniej Angry
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 870-C45/8GB/GTX280
Reply #21 - 15. Jan 2020 at 23:57
Print Post  
Ja to tylko tak tutaj zostawię Smiley

Na konkretny update posta przyjdzie jeszcze czas. Zmuszony byłem do powrotu do Modecom Carbon 430 przy przejściu na obecną płytę główną, więc na powrót mam problem z wyłączaniem zasilania przy obciążeniu karty graficznej.

W każdym razie, wszystkie ustawienia napięć są takie same jak na poprzedniej płycie, a mogłem ustawić pół mnożnika więcej, więc w efekcie mam 3750MHz zmiast 3600MHz. Wydajność w 3DM06 zaskakująco mocno poszła w górę jeśli chodzi o CPU, a duże przyrosty w Cinebenchu są zasługą uruchomienia w środowisku 64-bitowym.

Gdy zmienię zasilacz wyciśnie się więcej Smiley
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #22 - 25. Jan 2020 at 18:24
Print Post  
W pierwszym poście prawie wszystkie benchmarki zostały ponowione przy 3,75GHz na nowej płycie głównej, a do tego doszły 3DMark Vantage, Cinebench R15 oraz R20.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #23 - 28. Oct 2020 at 12:05
Print Post  
Wybrałem ten zestaw jako drugi do używania na nowym mieszkaniu (obok nieśmiertelnego K6-III+) i niestety mam problemy.

Przez ostatni rok zestaw był trochę "ogołocony". Do innych komputerów wziąłem z niego RAM i dysk SSD, więc żeby przywrócić mu sprawność, musiałem poklonować dyski. No i zrobiłem z powrotem szacher-macher z RAMem. Skołowałem też swój stary zasilacz Corsair CX750M, który zastąpił OCZ.

Tak poskładany zestaw uruchomiłem i poddałem testom w FurMarku. Jako iż temperatura momentalnie rosła do 105*C, wymieniłem pastę termoprzewodzącą. Po tym, wzrost temperatury był znacznie wolniejszy, choć również szybowała wysoko - tutaj podejrzewam zużycie pasty termoprzewodzącej pomiędzy rdzeniem karty, a blachą która przykrywa rdzeń - GTXy 200 oraz na pewno 400/500 mają taki niefortunny patent.

Minęło ze dwa dni, postanowiłem puścić kilka demek i wtedy zaczęły się schody, bo regularnie wywala się jedno demko bardzo szybko od odpalenia. Początkowo podejrzewałem niestabilność OC (choć rok wcześniej na tych ustawieniach zestaw przeszedł naprawdę dużo testów), co było podyktowane tym, że na domyślnych ustawieniach w BIOSie demka przechodziły, lecz szybko okazało się, że nawet na domyślnych ustawieniach FurMark, który parę dni wcześniej spokojnie działał przez kilka minut (tyle potrzebowałem na diagnozę temperatury), obecnie wywala się po kilku sekundach od uruchomieniach. A gdy zestaw jest podkręcony - w mniej niż sekundę.

To samo zachowanie obserwuję po podmianie na GTX 760.

Obecnie podejrzewam zasilacz, choć pod miernikiem nie obserwuję żadnych znaczących spadków na linii +12V (12,25V w spoczynku, 12,17V przez te kilka sekund jak działa FurMark). Procesor / RAM mogę obciążać godzinami i nic się nie dzieje zarówno podkręcone jak nie. Niemniej wydaje mi się to dziwne - mam go od nowości (jakoś 2014-2015) i do tej pory nie było z nim problemów w różnych nowszych komputerach (2500k z GTX 1080, 3770k z GTX 970 i im podobne).

Niestety OCZ wywiozłem do domu - muszę przywieźć go z powrotem i będę testował.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #24 - 28. Oct 2020 at 18:01
Print Post  
Za dużo zmiennych - musi po kolei zmieniać podzespoły które podejrzewasz, a znajdziesz ten co szwankuje. Może przez ten czas przerwy np jakieś kondensatory na płycie na tyle wyschły, że już teraz pod obciążeniem nie dają rady.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #25 - 29. Oct 2020 at 08:23
Print Post  
Zwiozłem OCZ i problemy zniknęły. Długo nie podejrzewałem zasilacza, bo jednak mając go od nowości i wcale nie jakoś strasznie długo, jakoś podświadomie odrzucałem myśl, że to może być jego wina Smiley

Pierwszy raz również bawiłem się w wymianę termopadów - uciążliwe zajęcie dociąć 24 malutkie kwadraciki (16 kości pamięci, 7 elementów VRM oraz mostek NVIO), lecz w końcu GTX 280 trzyma jakkolwiek sensowne temperatury po raz pierwszy odkąd go mam. Choć z drugiej strony, 92*C przy otwartej obudowie, 18*C na zewnątrz i wentylatorze na 100% trudno nazwać sensownym. W dalszym ciągu podejrzewam pastę między blachą a rdzeniem. W jednym GTX 560 Ti robiłem wymianę tej pasty na ciekły metal i temperatura pod obciążeniem spadła o 20*C - zupełnie jak w procesorach Intela z glutem. Mimo wszystko, nie chciałbym drugi raz tego robić - metoda na zdjęcie tej blachy jest bardzo brutalna Smiley

W każdym razie, finał jest taki że na powrót szukam zasilacza do tego komputera, bo OCZ ma za krótkie kable no i jest za słabym zasilaczem - to niby 500W, ale w rzeczywistości jedynie 2x18A, a zestaw potrafi wciągnąć ponad 500W z gniazdka. No i planuję kiedyś włożyć drugą kartę graficzną. No i posiada jedynie jeden wtyk PCI-E 6-pin, gdzie już teraz potrzebuję 8+6-pin, więc rozwiązane jest to w taki sposób, że karta jest zasilana przez dwie przejściówki: 6-pin->8-pin oraz 2xmolex->6-pin. Z resztą zobaczcie na zdjęcia Wink
(You need to Login or Register to view media files and links)
(pod linkiem pełna rozdzielczość, można nawet coś tam z monitora rozczytać Wink )
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #26 - 29. Oct 2020 at 14:24
Print Post  
A może wyschły mu kondensatorki - to by przypominało obserwację jaką masz. Jeszcze działa, ale pod obciążeniem zaczyna klękać.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #27 - 03. Jan 2023 at 08:27
Print Post  
Dziadek służył wiernie, ale w końcu przyszedł jego czas. Kilka dni temu zestaw został zwinięty i będzie zastępiony czymś szybszym. Po drodze pojawiły się komplikacje, toteż aktualnie zostałem bez komputera w piwnicy, ale @smola już położył ręce na problematycznym komponencie, tak że myślę że tylko kwestią czasu jest, aż opublikuję co finalnie się urodzi Wink
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #28 - 03. Jan 2023 at 14:38
Print Post  
zmieniasz na jakis sprzet AMD, czy plebejski intel i drugiej lub trzeciej gen ?  Tongue

w MSI zmieniales mosfeta, jezeli tak to jak to sie sprawowalo po naprawie?
usmazylem jeden mosfet na wejsciu w DFI i zastanawiam sie jakie sa szanse naprawy,
plyta to troche kulawy egzemplarz, ale moglaby sobie jeszcze kulawo podzialac - tylko nie widze dawcy z takim samym mosfetem i moge dobrac jedynie o zblizonych parametrach
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #29 - 03. Jan 2023 at 15:39
Print Post  
Dobrą masz pamięć, ja już zdążyłem zapomnieć o tej płycie Cheesy Niestety nie pomogę, z tego co pamiętam po prostu wylutowałem uszkodzonego mosfeta i płyta śmigała dalej, choć już jej nie podkręcałem.

A uchylę rąbka tajemnicy, ma być intel 2-gen z usb 3.0, fdd, ide oraz 2x PCI z posadzonym Prolimatech Megahalems.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top