Page Index Toggle Pages: 1 2 [3]  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280 (Read 22458 times)
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #30 - 03. Jan 2023 at 23:26
Print Post  
szkoda, ze nie naprawiles plyty, znowu bede eksperymentowal,

taka troche kompatybilnosc brzegowa z winXP wyjdzie ten twoj nowy sprzet,
ja szykuje cos wedlug filozofii maksymalnego wykorzystanie przez winXP,
mam Biostara MCP6PB M2+ v6.3 ,ktory ma slaba sekcje i 2xDIMM, ale obsluguje nawet PhenomaII,
wiec wejdzie 3gb ramu, jakis X2 (pewnie przetestuje od A64 przez AthlonaII, Phenoma i PhenomaII) i x800GTO,
czyli maks. obslugowana pamiec i najwyzszy obslugiwany DX9c (karta dx9b, ale nie mam 9c na pci-e, wiec trudno),
proc powyzej 2 rdzeni raczej nudzilby sie,
mam 2xSata i IDE, wiec mysle ze dam SSD na sata ,a IDE przyda sie do optyka,
w rezerwie jest jeszcze 1xPCI gdyby zachcialo sie SBlive lub sieciowke wi-fi,
od FDD trzymam sie jak najdalej, mam nadzieje zmienic bios na najnowszy Winflashem (w asrocku z AM2 musialem zmieniac bios przez FDD, wiec sobie odswiezylem - na nastepna dekade wystarczy  Tongue , chyba ze jakis socket7 mnie zmusi)
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #31 - 04. Jan 2023 at 15:20
Print Post  
Na Phenomie miałem dual-boot Windows 7 oraz Windows XP postawione w dniu zakończenia wsparcia dla Windows 7. Niestety kończy się bonusowy czas dla Windows 7 i powoli programy przestają go wspierać, w tym chrome jakoś niebawem. Używam tego komputera dość intensywnie, dlatego na nowej platformie do dual-boota XP+7 dołączy Windows 11 na osobnym dysku. Spotify + możliwość sprawdzenia różnych pdfów na necie to podstawowa funkcjonalność na codzień, niemniej od czasu do czasu odpalam jakąś grę i tutaj GTX 280 pod Windows XP sprawuje się bajecznie. Wszystkie problematyczne gierki (NFS3-5, Monster Truck Madness 2, Midtown Madness, ale też nowsze jak Far Cry) śmigają bez problemu, a X-Fi zapewnia przyzwoitą jakość dźwięku z pełnym EAX (np w F.E.A.R.). To w połączeniu z dotychczasowym K6-III+ (któremu również planuję upgrade) najbardziej uniwersalny zestaw dwóch pecetów jaki miałem i pokrywa wszystkie gry w jakie grałem. Natywnie.

Przesiadka na i5 nie powinna nic w tym względzie zmienić.

Flopa czasem zdarza mi się jednak użyć i nie mam takich negatywnych doświadczeń.

W tym komputerze brakowało mi natywnego USB 3.0. Miałem dołożony kontroler USB3.0 od VIA, bo tylko takie miały header na front panel i miałem z nim wieczne problemy. Najpierw nie działał sleep (co zostało ogarnięte aktualizacją firmware), a potem poszczególne porty przestawały losowo działać, albo przełączały się na USB 2.0. No i mając tylko USB 3.0 z przodu, nie byłem w stanie komputera wystartować podpinając pendrive pod przedni port. Ah, i jeszcze pod BIOSem USB miało prędkość 1.1, więc działało jak krew z nosa dopóki OS nie przejął kontroli nad kontrolerem USB.

Co masz na myśli mówiąc o "filozofii maksymalnego wykorzystania przez winXP".
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #32 - 04. Jan 2023 at 20:11
Print Post  
forteller wrote on 04. Jan 2023 at 15:20:
Niestety kończy się bonusowy czas dla Windows 7 i powoli programy przestają go wspierać

nie jest zle, dopoki steam dziala  Tongue
ale nie wiem dlaczego epic przestal, moze sterowniki nV jak zwykle cos spieprzyly, ale musze sprawdzic,
mam szybki dysk nvme kupiony przez przypadek i jakims cudem/przypadkiem udalo mi sie zmusic win7 do wykrycia go - troche dziwnie to wyglada, bo system mam na znacznie wolniejszym dysku, a ten robi za magazyn,
niestety ale odwrotna sytuacja wymaga win10, a ten moment chce odwlec na ile sie da,

swoja droga, to dyski na zlacza krawedziowe sa prawdziwa drzazga w palcu pod wzgledem dzialania z windowsami

forteller wrote on 04. Jan 2023 at 15:20:
Przesiadka na i5 nie powinna nic w tym względzie zmienić.

chodzi mi o to, ze przy takim sprzeciez to trzeba zmusic winXP by zechcial to obsluzyc, trzeba mu sypnac dodatkowych sterownikow robianych na sile, by zapewnic biurowa kompatybilnosc z najpopularniejszym systemem operacyjnym wszechczasow

forteller wrote on 04. Jan 2023 at 15:20:
Flopa czasem zdarza mi się jednak użyć i nie mam takich negatywnych doświadczeń.

a ja staram sie omijac juz od dwoch dekad, z powodow oczywistych :
pierwszy to stacje,
drugi to dyskietki,
jeno i drugie sypiace sie na potege - to ze dyskietki padaja od lezenia to oczywista oczywistosc, ale ze od lezenia padaja stacje to juz przesada,
mam gore stacji, uzywam rzadko i nie oznaczylem sobie, ktore jeszcze sa sprawne,
z wybawieniem przyjalem nagrywarki dyskow w niskich cenach i pendraki,
moze i dlatego tak niechetnie podchodze do starego sprzetu, ktory nie ma wbudowanego z plyte kontrolera IDE  Wink

forteller wrote on 04. Jan 2023 at 15:20:
Co masz na myśli mówiąc o "filozofii maksymalnego wykorzystania przez winXP".

tak jak napisalem, skoro winXP obluguje maks 3gb to nie widze sensu wkladania mu wiecej, skoro obsluguje dx9 to dam szybka karte z obsluga dx9, bo po co ma siedziec np. dx10 i sie marnowac,
jezeli robie skrzynke typowo pod winXP do sporadycznego uzytku to nie widze sensu, zeby przestrzelic sprzet,
do 2019 siedzialem na winXP i oczywiscie sprzet byl mocniejszy, bo hd3870 nawet w dx9 jest znacznie szybszy od x800gto, ale gdy moge cos odpalic na win7, to nie musze wracac do winXP
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 615
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #33 - 04. Jan 2023 at 20:40
Print Post  
Jak juz chcecie sie kisic na xp, to moze warto rozwazyc opcje 64-bit, apki 32-bit beda dzialac jak dawniej a max mem to (You need to Login or Register to view media files and links). Ofkoz per system/64-bit appz, dla 32-bit nadal limit 4GB, no ale cos za cos.
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #34 - 04. Jan 2023 at 22:57
Print Post  
smola na winXP nie da sie kisic, bo nie da sie go juz uzywac do codziennego korzystania z kompa,
ostatnie aktualizacje przegladarek maja juz kilka lat, na nieaktualnych wersjach trudno wyswietlic strone majaca jakiekolwiek goowniane obrazki reklamowe - czyli absolutnie wszystkie strony nie bedace forum,
jotuba tez nie poogladasz plynnie, bo brak swiezych dekderow video internetowego,
nawet z jakimis stronami bankowymi moze byc problem (chociaz nie sprawdzalem, ale slyszalem),

my tu nie wrazamy do winXP, tylko dobieramy sprzet, ktory pozwoli go uzywac, zeby z kolei uzywac na nim programow, ktore nie dzialaja prwidlowo na nowszych win
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #35 - 05. Jan 2023 at 14:21
Print Post  
KGB wrote on 04. Jan 2023 at 20:11:
forteller wrote on 04. Jan 2023 at 15:20:
Niestety kończy się bonusowy czas dla Windows 7 i powoli programy przestają go wspierać

nie jest zle, dopoki steam dziala  Tongue
ale nie wiem dlaczego epic przestal, moze sterowniki nV jak zwykle cos spieprzyly, ale musze sprawdzic,
mam szybki dysk nvme kupiony przez przypadek i jakims cudem/przypadkiem udalo mi sie zmusic win7 do wykrycia go - troche dziwnie to wyglada, bo system mam na znacznie wolniejszym dysku, a ten robi za magazyn,
niestety ale odwrotna sytuacja wymaga win10, a ten moment chce odwlec na ile sie da,

swoja droga, to dyski na zlacza krawedziowe sa prawdziwa drzazga w palcu pod wzgledem dzialania z windowsami

Przez dyski krawędziowe rozumiem, że masz na myśli te z protokołem NVMe? Na Win 8/10/11 działa od kopa, na 7 trzeba spreparować instalator i tyle. Vista / XP oczywiście nieobsługiwane.
KGB wrote on 04. Jan 2023 at 20:11:
forteller wrote on 04. Jan 2023 at 15:20:
Przesiadka na i5 nie powinna nic w tym względzie zmienić.

chodzi mi o to, ze przy takim sprzeciez to trzeba zmusic winXP by zechcial to obsluzyc, trzeba mu sypnac dodatkowych sterownikow robianych na sile, by zapewnic biurowa kompatybilnosc z najpopularniejszym systemem operacyjnym wszechczasow

forteller wrote on 04. Jan 2023 at 15:20:
Flopa czasem zdarza mi się jednak użyć i nie mam takich negatywnych doświadczeń.

a ja staram sie omijac juz od dwoch dekad, z powodow oczywistych :
pierwszy to stacje,
drugi to dyskietki,
jeno i drugie sypiace sie na potege - to ze dyskietki padaja od lezenia to oczywista oczywistosc, ale ze od lezenia padaja stacje to juz przesada,
mam gore stacji, uzywam rzadko i nie oznaczylem sobie, ktore jeszcze sa sprawne,
z wybawieniem przyjalem nagrywarki dyskow w niskich cenach i pendraki,
moze i dlatego tak niechetnie podchodze do starego sprzetu, ktory nie ma wbudowanego z plyte kontrolera IDE  Wink

forteller wrote on 04. Jan 2023 at 15:20:
Co masz na myśli mówiąc o "filozofii maksymalnego wykorzystania przez winXP".

tak jak napisalem, skoro winXP obluguje maks 3gb to nie widze sensu wkladania mu wiecej, skoro obsluguje dx9 to dam szybka karte z obsluga dx9, bo po co ma siedziec np. dx10 i sie marnowac,
jezeli robie skrzynke typowo pod winXP do sporadycznego uzytku to nie widze sensu, zeby przestrzelic sprzet,
do 2019 siedzialem na winXP i oczywiscie sprzet byl mocniejszy, bo hd3870 nawet w dx9 jest znacznie szybszy od x800gto, ale gdy moge cos odpalic na win7, to nie musze wracac do winXP

No cóż, ja miejsce mam ograniczone, dlatego ograniczam się do dwóch pecetów na raz. I komputer, który potrafi wesprzeć Windows XP/7/11 oraz osobny do DOS / w98 to połączenie - dla mnie - idealne Smiley Sterowniki przy tym nie są robione na siłę. Podobnie jak z Intelem 865 pod Windows 98, tutaj to po prostu działa.

Jeśli chodzi o XP 64-bit, to podziękuję. Nie bez powodu do niedawna tłuczono Windowsy w wydaniach 32-bitowych. syswow64 to nie to samo co 32-bitowy system. No i wsparcie sterowników jest bardzo słabe, a na samym XP nie uruchamiam niczego co potrzebuje więcej pamięci operacyjnej niż 32-bitowy system jest w stanie zaadresować.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #36 - 05. Jan 2023 at 18:21
Print Post  
forteller wrote on 05. Jan 2023 at 14:21:
Przez dyski krawędziowe rozumiem, że masz na myśli te z protokołem NVMe? Na Win 8/10/11 działa od kopa, na 7 trzeba spreparować instalator i tyle.

bynajmniej,
chodzi o NVMe i o sata M2, oba protokoly sa tak samo problemowe,
na win7 dzialaja M2, ale tylko te, ktorych kontroler jest wspierany przez win7,zreszta z win10 nie lepiej, bo dysk nowszy niz wersja win10 nie zostanie wykryty,
NVMe rozni sie po prostu tym, ze na win7 nie zainstaluje sie niezaleznie od kombinacji

z dymi dyskami to zatoczylismy krag od czasu kontrolerow na ISA
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #37 - 03. Feb 2023 at 10:58
Print Post  
Jakoś umknęła mi Twoja odpowiedź.

Nie rozumiem dlaczego miałyby być problemy z instalacją Windows 7 na dyskach M.2 SATA, skoro protokół jest przez siódemkę bez problemu wspierany, ale nie mam doświadczenia w tej materii, więc trudno mi się do tego odnieść. Z tradycyjnych dysków na złącze SATA przesiadłem się prosto na NVMe i nie używałem nigdy dysków M.2 SATA.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #38 - 04. Feb 2023 at 01:27
Print Post  
w sumie to nie wiem, czy sprawdzalem bezposrednio na win7 ten przykladowy dysk M.2 SATA, ale skoro win10 18H2 go nie widzial, to na 90% win7 tez go nie zobaczy,
(tzn. sprawdzalem win7, ale tam siedzi R3 3100, wiec win7 i tak nie pojdzie),
dysk zostal wyprodukowany w polowie 2019 i starszy win10 go nie widzial,
sciagniety nowszy win10 20H1 (lub H2, to byl koniec lipca 2020) bez problemu zainstalowal sie na tym dysku,

moj dysk M.2 SATA wyprodukowany na poczatku 2018 i z innym kontrolerem byl widoczny przez win7 i zainstalowalem chyba bez problemow,
jak widac standard M.2 SATA to nie jest tylko kwestia kontrolera na plycie glownej, ale tez kontrolera dysku,
moze mSATA jest traktowany jak kazdy dysk zewnetrzny, ale M.2 to zlozony problem
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #39 - 04. Feb 2023 at 10:59
Print Post  
Skoro instalowałeś to na względnie świeżym Ryzenie, to problemem nie był przypadkiem kontroler dysku, a nie sam dysk? Może jak byś podłożył drivery do chipsetu w trakcie instalacji, to by zobaczył ten dysk nawet na starszym wydaniu Windows 10, a może nawet i Windows 7?
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Phenom II X2/MSI 790FX-GD70/8GB/GTX280
Reply #40 - 04. Feb 2023 at 12:04
Print Post  
plyta na B450, wiec problemow z win7 nie powinno byc,
to trwalo kilka godzin, moze przekladalem ten dysk do swojego kompa z B350 (i dzialajacym przeciez win7), ale nie pamietam dokladnie - za duzo kombinacji wykonalem, zeby wszystko zapamietac,
za to jasnym bylo, ze polegl win10 starszy niz dysk M.2
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 2 [3] 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top