Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Bynajmniej nie retro, ale jednak problem (Read 5778 times)
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
09. Jan 2020 at 17:55
Print Post  
Jak w temacie - sprzęt (jeszcze) nie retro, ale pojawił się pewien problem. Chodzi o mój komputer z windowsem XP, na którym grywam sobie czasami w stare gry.

płyta gł: ASUS P5G41T-M LE
procesor: Intel Core Duo E8400
ram: 4 GB DDR3 (a XP widzi ile widzi)
grafika: GeForce 9600 GT 512 MB
dysk: 300 GB (SATA)
zasilacz: 500W

W posiadanie procka i płyty głównej weszłam zupełnie przypadkiem i wtedy spontanicznie postanowiłam sklecić taką maszynkę. Płytę główną z procesorem dostałam od koleżanki (o tym za chwilę), kostkę ramu takoż, druga bliźniacza kostka jest kupiona na allegro, grafika jest z mojego poprzedniego komputera, dysk tak samo, a zasilacz to nówka ze sklepu.

Zanim przedstawię właściwy problem, a raczej dwa problemy, będzie cool story o płycie głównej i procesorze. Rzeczona koleżanka dostała kiedyś tam od kogoś tam trochę komputerowych części, niby do upgrade'u, ale okazało się, że to takie samo truchło jak jej obecny komputer, więc nie było właściwie czego zmieniać. Części dostałam w spadku ja. Stan płyty i procka był wizualnie tragiczny - tona kurzu i syfu, brakowało tylko wypalonych petów... Wzięłam to do domu, wyczyściłam od A do Z, wymieniłam pastę na procesorze (nigdy wcześniej tego nie robiłam, więc mało nie popuściłam ze stresu) i jakiś czas potem złożyłam z tego komputer. Komputer działa, ale...

Po pierwsze, używam go rzadko i praktycznie ZAWSZE po leżakowaniu nie odpala. Pomaga dopiero wypięcie i wpięcie kabelka power na grzebieniu. Co to może oznaczać?

Po drugie, kiedy już zaskoczy... No, spójrzcie sami na temperatury. Screen został zrobiony dosłownie 5 minut po uruchomieniu komputera (a ten leżakował od listopada). Wprawdzie podczas grania nigdy nie zdarzyło mu się wywalić bsoda, ale też nie gram za dużo na tym sprzęcie.
Co może powodować taki stan rzeczy? Sądząc po stanie płyty i procesora w chwili kiedy je dostałam, poprzedni właściciel nijak nie dbał o ten sprzęt.

Jakieś pomysły dlaczego truchełko się przegrzewa i jak można temu zaradzić?
  
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #1 - 09. Jan 2020 at 18:14
Print Post  
Marka zasilacza? Mocowanie radiatora na CPU?
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #2 - 09. Jan 2020 at 18:24
Print Post  
temperatury, to blad odczytu czujnikow - z takimi komp nie dzialalby,
tylko odczyt z czujnika na plycie (otoczenie, nazwane sys) wyglada na poprawny
  
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #3 - 09. Jan 2020 at 18:32
Print Post  
cpu fan 900rpm? troche chyba za mało
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #4 - 09. Jan 2020 at 18:44
Print Post  
konku wrote on 09. Jan 2020 at 18:14:
Marka zasilacza? Mocowanie radiatora na CPU?

Na zdjęciach (zasilacz to jakiś tańszy random, jak widać).

KGB wrote on 09. Jan 2020 at 18:24:
temperatury, to blad odczytu czujnikow - z takimi komp nie dzialalby,
tylko odczyt z czujnika na plycie (otoczenie, nazwane sys) wyglada na poprawny

No własnie jakieś to dziwne, ale już po krótkim czasie użytkowania obudowa jest faktycznie dość nagrzana.

sajmon wrote on 09. Jan 2020 at 18:32:
cpu fan 900rpm? troche chyba za mało

A ile powinno być? O ile ten odczyt w ogóle jest prawidłowy.
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #5 - 09. Jan 2020 at 19:05
Print Post  
Lou Fontaine wrote on 09. Jan 2020 at 18:44:
konku wrote on 09. Jan 2020 at 18:14:
Marka zasilacza? Mocowanie radiatora na CPU?

Na zdjęciach (zasilacz to jakiś tańszy random, jak widać).

KGB wrote on 09. Jan 2020 at 18:24:
temperatury, to blad odczytu czujnikow - z takimi komp nie dzialalby,
tylko odczyt z czujnika na plycie (otoczenie, nazwane sys) wyglada na poprawny

No własnie jakieś to dziwne, ale już po krótkim czasie użytkowania obudowa jest faktycznie dość nagrzana.

sajmon wrote on 09. Jan 2020 at 18:32:
cpu fan 900rpm? troche chyba za mało

A ile powinno być? O ile ten odczyt w ogóle jest prawidłowy.


Zasilacz po pierwsze mógłby być słabszy (500W nie jest potrzebne), a po drugie - mógłby być lepszy ;] iBox to najtańszy chłam. Przyzwoity (ale też taki co pupy nie urywa) zasilacz 500W kosztuje ponad 200 zł a tu masz sprzęt za niecałe 100 zł. I to w zasadzie tyle - nie mam więcej pytań. Spotkałem się z tym że taki cube (no nie dokładnie taki bo "Black Edition Cheesy) padł mi w komputerze który nie był używany - po prostu był tylko podłączony do gniazdka. No tyle że nie było to dla mnie żadnym zaskoczeniem... ;]

Czujnikami nie ma się co przejmować - wartość bieżąca (value) jest poprawna. Te wartości max. to błędy tak jak @KGB napisał.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #6 - 09. Jan 2020 at 19:11
Print Post  
HanJammer wrote on 09. Jan 2020 at 19:05:
Zasilacz po pierwsze mógłby być słabszy (500W nie jest potrzebne), a po drugie - mógłby być lepszy ;] iBox to najtańszy chłam. Przyzwoity (ale też taki co pupy nie urywa) zasilacz 500W kosztuje ponad 200 zł a tu masz sprzęt za niecałe 100 zł. I to w zasadzie tyle - nie mam więcej pytań. Spotkałem się z tym że taki cube (no nie dokładnie taki bo "Black Edition Cheesy) padł mi w komputerze który nie był używany - po prostu był tylko podłączony do gniazdka. No tyle że nie było to dla mnie żadnym zaskoczeniem... ;]

No tego się obawiałam.  Tongue
Z tym zasilaczem było tak, że jak zawsze chciałam zaoszczędzić, a gdzieś tam ktoś tam mi powiedział, że więcej mocy nie zaszkodzi no i padło na jakiś randomowy crap, pierwszy lepszy jaki mieli w sklepie.

A polecasz jakiś konkretny model, odpowiedni do takiego komputera?
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #7 - 09. Jan 2020 at 19:37
Print Post  
Sprzedali Ci to na czym jest największa marża.

To 500W na opakowaniu zasilacza - spoko, ale nie liczyłbym, że ten iBox tyle wydoli to raz, a dwa - moc zasilacza ma istotny wpływ na jego cenę. Jeśli nie zamierzasz korzystać z niego w przyszłości w jakiejś mocniejszej maszynie, to kupowanie 'na wyrost' nie świadczy najlepiej o oszczędności Wink

Ponadto mój ojciec mawia że skąpy płaci dwa razy tudzież, że biednego nie stać na kupowanie tanich rzeczy i to się niestety sprawdza... Na zasilaczu się nie oszczędza.

Zasilacze w miarę OK to np. FSP Fortron, beQuiet!, Chieftec (np. Smart Series), Enermax.

Może być 400-450 W do tej konfiguracji co z ceny zdejmie Ci 20-30 zł w stosunku do 500W.

Ja też nie mam awersji jak niektórzy do kupowania używanych zasilaczy na Allegro. Czasami można coś naprawdę markowego wyrwać za przyzwoite pieniądze (<100zł) nawet z gwarancją...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
zyga64
Full Member
***
Offline



Posts: 462
Location: Sulęcin, lubuskie
Joined: 29. Dec 2017
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #8 - 09. Jan 2020 at 19:46
Print Post  
Również mogę polecić markę Fortron. 400W wystarczy.
Fajnie jakby miał na naklejce "Noise Killer" Smiley
  


- C64 /1541 II /Pi1541 /SD2IEC /EasyFlash3 /WiC64
- SCAMP /286@20 /4MB /CL-GD5422 /CMI8330
- i420EX /486DX33 /16MB /TGUI9440 /GUS+ALS100+MT32Pi
- i430FX /K6-2@400 /64MB /Rage Pro PCI /ES1370+YMF718
- i440BX /P!!!750 /256MB /MX440 /SBLive!+Vibra16s
- iB75 / i5 3470s /4GB /HD7750 /ALC662
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8091
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #9 - 09. Jan 2020 at 19:59
Print Post  
400W Fortrona albo Deltę do tego zestawu kupisz po 30zł.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #10 - 09. Jan 2020 at 21:32
Print Post  
Co do CPU to chyba okolice 1400 obr, a jeśli to wentylator boxowy(czytaj słabizna) to nawet 2krpm
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #11 - 09. Jan 2020 at 22:26
Print Post  
HanJammer wrote on 09. Jan 2020 at 19:05:
Przyzwoity (ale też taki co pupy nie urywa) zasilacz 500W kosztuje ponad 200 zł

bez przesady, za 160pln  kupilem Thermaltake 500W 80+  w sklepie (teraz kosztuje 170pln) - a to nie jest jedyny (bardzo) przyzwoity model zasilacza 500W za ~150pln

tutaj zasilacza bym nie typowal na zrodlo problemow - jest nowy, czyli nie zmeczony zyciem i dzielac jego parametry przez dwa nadal jest w stanie dzwigac ten sprzet
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #12 - 10. Jan 2020 at 00:15
Print Post  
KGB wrote on 09. Jan 2020 at 22:26:
HanJammer wrote on 09. Jan 2020 at 19:05:
Przyzwoity (ale też taki co pupy nie urywa) zasilacz 500W kosztuje ponad 200 zł

bez przesady, za 160pln  kupilem Thermaltake 500W 80+  w sklepie (teraz kosztuje 170pln) - a to nie jest jedyny (bardzo) przyzwoity model zasilacza 500W za ~150pln

tutaj zasilacza bym nie typowal na zrodlo problemow - jest nowy, czyli nie zmeczony zyciem i dzielac jego parametry przez dwa nadal jest w stanie dzwigac ten sprzet


No to widzisz... ten mój Cube II też był nowy i niezmęczony życiem. Padł będąc nieużywanym ;] Nabyłem go tylko dlatego, że cena była jakaś śmieszna i kup teraz na Allegro...
Pół biedy, że wymienili mi na gwarancji i że nie działa w "strategicznym" zastosowaniu.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #13 - 10. Jan 2020 at 00:31
Print Post  
HanJammer wrote on 10. Jan 2020 at 00:15:
No to widzisz... ten mój Cube II też był nowy i niezmęczony życiem

w sumie... to takie nonamy to moze i juz lekko uzywane lepsze,bo przynajmniej sprawdzone  Tongue
sam kupuje tanie zasilacze, ale uzywane porzadne np. za 20pln+przesylka,czyli do 3 dych mozna juz upolowac Delte 350-400W  - przy takich juz dosc starych konstrukcjach trzeba jednak zwrocic uwage na moce poszczegolnych linii, zeby dobrac zasilacz odpowiednio do sprzetu,
takie nowe, nawet porzadne i drogie zasilacze nie nadaja sie do starego sprzetu, bo maja slabe linie 5v

z drugiej strony przerobilem juz troche nonamow i marek jak najbardziej uznanych, ale za chłam - tutaj akurat uwazam, ze nie slusznie wiesza sie psy na Codegenie, ktorego zasilacze dzielnie mi sluza,
najgorsze sa takie totalne noname o ktorych nikt nie slyszal, CUBE II do takich sie zalicza, ale przed wyrzuceniem, albo oddaniem na gware lepiej uzyc miernika  Wink
ostatnio zamontowalem Mustanga do kompa biurowego - troche mi to dolegalo psychicznie, ale pasowal mi dizajnersko idealnie, bo mial taka sama kratke jak obudowa, wiec nie znalalem lepszej opcji dla tego kompa  Tongue
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #14 - 10. Jan 2020 at 03:03
Print Post  
iBox to dość znana budżetowa marka w Polsce ;]

Co do Codegenów - zgadza się, u mnie też jakieś chodzą i nic z nimi się nie dzieje.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top