Page Index Toggle Pages: 1 [2]  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Bynajmniej nie retro, ale jednak problem (Read 5752 times)
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #15 - 10. Jan 2020 at 04:44
Print Post  
W moim obecnym komputerze mam zasilacz be quiet! Pure Power L8-CM-630W i od 4 lat nic złego się z nim nie dzieje - odpukać - więc może kupię coś tej firmy...
Czy np taki się nada? (You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #16 - 10. Jan 2020 at 07:24
Print Post  
@ Lou Fontaine
Półtora kilo z przewodami...  Roll Eyes

Ale to chcesz kupić do tego zestawu - komp ma lata... jest sens inwestować ? Czy chcesz mieć nowy zasilacz, który przeżyje kompa i będziesz chciała jeszcze w czymś innym - po reinkarnacji - zastosować?
IMO te dzisiejsze bikłajety to zwyklaki, niczym się nie wyróżniają... trwałością na pewno nie.
Sam używałem Logic’ów jeśli nowe to nie-za-drogich sprzętów...

Starocie znowu jeśli dożyły dzisiejszych czasów to juz niewiele im zaszkodzi...
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #17 - 10. Jan 2020 at 07:46
Print Post  
Wy tak na serio z tymi zasilaczami? Codegen spoko? Przepracowana przez pół miliona godzin Delta też? Grin

Zmierzcie sobie co się dzieje z linią +12V gdy obciążacie +5V w tych "fajnych" zasilaczach.

Nówka zasilacz 500W za 170zł to również najczęściej crap o słabej efektywności i często parametrach bez pokrycia w rzeczywistości. Przykład: Corsair CX500 sprzed paru lat wyzional ducha po kilku minutach(!) torturowania go FurMarkiem i prime95 na 4670k i gtx770. Okazało się, że tranzystory na linii +12V maja wydajność na trochę ponad 300W, gdy na tabliczce widniało około 400W. I gdzie było OCP jak się spalił?

Patrzenie na wagę zasilacza to też takie podejście... Wątpliwe. Markowe zasilacze stają się coraz bardziej sprawne energetycznie, dzięki czemu są coraz lżejsze bo nie potrzebują dużych radiatorow w środku.

Wracając do meritum sprawy, wymiana zasilacza może pomóc. Z używkami zawsze jest ryzyko, większość jest wyeksploatowana i często mają wylane kondensatory nawet jeśli pozornie dobrze działają i są sprzedawane jako sprawne. Najbezpieczniejszym wyjściem istotnie są tanie Delty i Fortrony, ale to nie jest prawdą objawiona i często taki zasilacz potrafi przyjść uszkodzony.

Jeśli chcesz kupić nowy, jak najtańszy zasilacz o przyzwoitych parametrach, to mogę Ci polecić Antec VP500. Jeden z niewielu budżetowych zasilaczy, który jest zrobiony mądrze.

Edit:
Widzę że jest już niedostępny... Szkoda, poszukam jakiś alternatyw.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
zyga64
Full Member
***
Offline



Posts: 457
Location: Sulęcin, lubuskie
Joined: 29. Dec 2017
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #18 - 10. Jan 2020 at 09:16
Print Post  
To prawda że waga nie jest wyznacznikiem jakości. Proponuję poczytać "fake passive PFC". W skrócie, to kawał metalu (lub nawet cement) udający cewkę Smiley

Ostatnio kupiłem Fortrona 300W za 5zł. Działa, ale kondensatory ma wylane więc do wymiany. Cóż jakość adekwatna do ceny. Dla mnie wymienić to nie problem.
Kiedyś kupowałem naprawiane Fortrony od firmy/gościa z Wrocławia. Byłem zadowolony.
  


- C64 /1541 II /Pi1541 /SD2IEC /EasyFlash3 /WiC64
- SCAMP /286@20 /4MB /CL-GD5422 /CMI8330
- i420EX /486DX33 /16MB /TGUI9440 /GUS+ALS100+MT32Pi
- i430FX /K6-2@400 /64MB /Rage Pro PCI /ES1370+YMF718
- i440BX /P!!!750 /256MB /MX440 /SBLive!+Vibra16s
- iB75 / i5 3470s /4GB /HD7750 /ALC662
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #19 - 10. Jan 2020 at 10:11
Print Post  
PFC to żaden wyznacznik- nie płacimy za moc bierną w PL tylko za czynną.
A to przecież poprawa stosunku tych mocy na wejściu, a nie wyjściu.... akurat tego musiałem się uczyć, a potem wykorzystywać w energetyce. Czym chcielibyście to poprawiać jak nie cewką? Pfc to prezent dla elektrowni, a nie dla usera.

Slyszeli kiedyś co to cosFi dla prądu przemiennego? A zasilacz na wyjściu ma prąd stały...

Współczynnik mocy dla sieci w PL to 0,8...
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
zyga64
Full Member
***
Offline



Posts: 457
Location: Sulęcin, lubuskie
Joined: 29. Dec 2017
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #20 - 10. Jan 2020 at 10:23
Print Post  
Co do PFC zgadzam się. Tylko że w noname zasilaczach nie jest to cewka, tylko obciążnik, który wygląda jak cewka. Zaoszczędzili na miedzi.
  


- C64 /1541 II /Pi1541 /SD2IEC /EasyFlash3 /WiC64
- SCAMP /286@20 /4MB /CL-GD5422 /CMI8330
- i420EX /486DX33 /16MB /TGUI9440 /GUS+ALS100+MT32Pi
- i430FX /K6-2@400 /64MB /Rage Pro PCI /ES1370+YMF718
- i440BX /P!!!750 /256MB /MX440 /SBLive!+Vibra16s
- iB75 / i5 3470s /4GB /HD7750 /ALC662
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #21 - 10. Jan 2020 at 12:14
Print Post  
Nie kwestionuję zasady działania i korzyści płynących z wykorzystania PFC, ale chodziło o to o czym zyga pisze - że patrzenie na wagę zasilacza potrafi być zgubne.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #22 - 10. Jan 2020 at 13:01
Print Post  
forteller wrote on 10. Jan 2020 at 07:46:
Nówka zasilacz 500W za 170zł to również najczęściej crap o słabej efektywności i często parametrach bez pokrycia w rzeczywistości
jezeli niska efektywnosc to min 83% i 86% w szczycie, to jaka jest wysoka  Cool
nie wiem, co cierpisz do mojego zasilacza (You need to Login or Register to view media files and links)
ma zwykle kolorowe przewody w plecionce, gdyby mial plaskie czarne tasmy to kosztowalby ponad 200pln, gdyby byl polmodulowy to ponad 250pln, a gdyby modulowy to jak nic okolice 300pln - co, te same bebechy za 300pln bylyby juz fajne, a za 170pln sa slabe  Roll Eyes

P.S.
laczymy sie z Toba w bolu z powodu padniecia CX500, ale nie zmienia to faktu, ze sa to dobre zasilacze, tylko jak to u korsarza zbyt drogie jak na to co oferuja (kosztuje 260pln),
zepsuc sie moze kazdy sprzet - dlatego jest gwarancja, bo inaczej najdrozsze sprzety by jej nie potrzebowaly,
a jednak im sprzet drozszy, tym gwarancje ma dluzsza  Tongue
  
Back to top
 
IP Logged
 
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #23 - 10. Jan 2020 at 13:13
Print Post  
To w takim razie co tu wybrać? Generalnie nie chcę przepłacić, bo wiadomo że to tylko niewymagający komputer do starych gier (chociaż może kiedyś zyska miano retro, jeśli dobrze o niego zadbam  Cheesy), ale też nie chcę kupić znowu jakiegoś gie.
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #24 - 10. Jan 2020 at 13:19
Print Post  
Używany Fortron 400W z Allegro za grosze.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #25 - 10. Jan 2020 at 14:06
Print Post  
z nowych najtanszy godny uwagi to SilentiumPC Elementum E2 SI 350W za ~110pln
jednak uwazam,ze szkoda kasy i lepiej poszukac uzywanej Delty lub Fortrona na alledrogo,
a tak w ogole, to juz wydalas prawie stowe na tego kiuba2 ,to go uzywaj,
chcesz wyeliminowac zasilacz z potencjalnego powodu kiepskiego dzialnia, to przeloz zasilacz z nowego kompa na testy i bedziesz wiedziala, na czym stoisz
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #26 - 10. Jan 2020 at 14:25
Print Post  
Propozycję mam taką: kup Fortrona / Delte 400W z allegro, po otrzymaniu otwórz, zrób fotkę i wrzuć tu na forum i będziemy mogli ocenić w jakim jest stanie. Jeśli będzie lipa, to odeślij sprzedawcy / wymień na inną sztukę.

Zasilacze marki SzajsentiumPC słyną z tego, że potrafią zjarać sprzęt recenzentom, którzy otrzymują je do testów Wink

To nie był mój CX500 i to nie były dobre zasilacze, natomiast ten konkretny sam otwierałem i sprawdzałem. Nie wiem jak dobry zasilacz może mieć na tabliczce znamionowej podane wartości zupełnie oderwane od rzeczywistości. Nie wiem również jak w dzisiejszych czasach można sprzedawać zasilacz 500W, który na linii +12V ma rzeczywistą obciążalność rzędu 315W, którą jeśli się przekroczy dlugoterminowo, nie wyłączy się. CXy w ogóle mają bardzo kiepską renomę i to NIE SĄ dobre zasilacze.

Ten Twój Thermaltake z tego co widzę w zdjęciach w internecie nie jest zły. Ot solidny, budżetowy zasilacz, wart swoich pieniędzy. Nie brakuje jednak w podobnym przedziale zasilaczy, które na przykład mają fałszywe plakietki 80 Plus, albo kwiatki jak opisany powyżej CX500.

Powiadają, że nie ma produktów złych, tylko źle wycenione. Jednak w przypadku zasilaczy komputerowych to się nie sprawdza.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #27 - 10. Jan 2020 at 15:50
Print Post  
Chcesz coś markowego a jednocześnie nie przepłacać za logo firmy? Poszukaj używanego zasilacza Seasonica. Ta firma wyprodukowała chyba połowę zasilaczy montowanych w PC w historii. Wszystkie firmy typy Corsair, OCZ itp itd zaczynały swoją przygodę od markowania swoim logiem zasilaczy Seasonic, później jak im szła sprzedaż to tańsze konstrukcje zaczęli opierać o własne rozwiązania i zlecać produkcję tańszym producentom... efekt widać, piszczące cewki, padające zasilacze... Do tej pory kupując u wielu firm zasilacz z ich naklejką wcale nie oznacza, że to on je wyprodukował.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Bynajmniej nie retro, ale jednak problem
Reply #28 - 10. Jan 2020 at 16:17
Print Post  
314TeR wrote on 10. Jan 2020 at 15:50:
Chcesz coś markowego a jednocześnie nie przepłacać za logo firmy? Poszukaj używanego zasilacza Seasonica. Ta firma wyprodukowała chyba połowę zasilaczy montowanych w PC w historii. Wszystkie firmy typy Corsair, OCZ itp itd zaczynały swoją przygodę od markowania swoim logiem zasilaczy Seasonic, później jak im szła sprzedaż to tańsze konstrukcje zaczęli opierać o własne rozwiązania i zlecać produkcję tańszym producentom... efekt widać, piszczące cewki, padające zasilacze... Do tej pory kupując u wielu firm zasilacz z ich naklejką wcale nie oznacza, że to on je wyprodukował.


Na zasilaczu nie oszczędzałbym. Nawet najlepszy może się spieprzyć, ale zepsutego Seasonica to jeszcze nie widziałem. Z piszczącymi cewkami owszem, ale padniętego nie. Tańszy Seasonic to XFX. Też w miarę, ale to już nie ta sama jakość.
Mnie pół roku temu padł BeQuiet 650W Power Zone, ale nie tak całkiem tylko wyłączał się losowo w trakcie pracy komputera. Na szczęście miał 5 lat gwarancji i dostałem zwrot kasy i dopłaciłem do Corsaira hx750i.
Z tanich na pewno dobre są też te wspomniane zasilacze Antec VP500. Kilkadziesiąt ich sprzedałem luzem oraz w zestawach i ani jeden się nie zepsuł.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top