Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic karta CF 512MB do 386 i problem (Read 1290 times)
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1750
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
karta CF 512MB do 386 i problem
17. Feb 2020 at 10:18
Print Post  
Do tej pory z powodzeniem korzystałem z karty CF 256MB, ale ciasno się zrobiło i chciałem wykorzystać większą kartę w swoim 386DX. Karta poprawnie jest wykrywana w biosie, fdiskiem uruchomionym z pierwszej dyskietki MS-DOS 6.25 założyłem partycję, sformatowałem, zainstalowałem DOS, ale po restarcie system nie rusza. Jest tylko komunikat Starting Grub... i zwis.
Podłączyłem kartę do kompa, sprawdziłem programem do partycji (Mini Tool Partition Wizard) i poza tą jedną dosową nie ma innych ukrytych.
Dla pewności usunąłem wszystko i czystą kartę CD podłączyłem jeszcze raz do 386 i niestety to samo.

A i ciekawostka jeszcze. Na tej problematycznej karcie, kiedy po restarcie powinien wczytywać system to...komputer samoczynnie wyłącza TURBO, co widać na przednim panelu na wyświetlaczu zmienia się z 40Mhz na 8Mhz.
Dziw nad dziwy Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: karta CF 512MB do 386 i problem
Reply #1 - 17. Feb 2020 at 10:29
Print Post  
Temat był już wałkowany...

Czysty 386DX obsłuży kartę max 512MB to na początek.

Dwa - przestawienie bitu 'removable' dla karty jest niezbędne dla niektórych wersji BIOSu.

Trzy uruchom system z dyskietki z podpiętą kartą i wydaj polecenie - fdisk /mbr

Cztery przenieś system na tak przygotowaną kartę (sys a: c:) - oczywiście musi być na niej utworzona, sformatowana, aktywna partycja primary.

Ostatnia sprawa - XT-IDE Universal BIOS załatwi Ci prawie na pewno kwestię nie tylko za dużej karty w stosunku do tego co obsługuje BIOS komputera, ale też rozruchu z niej.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: karta CF 512MB do 386 i problem
Reply #2 - 17. Feb 2020 at 10:42
Print Post  
Jeśli wyświetla "starting GRUB", to wygląda jakby cały czas leżały na niej jakieś śmieci. Jeśli podpinasz ją do komputera z Windowsem, to wykonaj następujące polecenia z linii poleceń:
Code
diskpart
list disk
select disk X (gdzie X to cyfra dysku. Wybierz cyferkę stojącą przy karcie CF z polecenia powyżej)
clean
create partition primary
active
 


Celowo nie każę formatować, bo nie wiem czy w ten sposób można formatować pod tradycyjny FAT. Sformatuj sobie na docelowym kompie i spróbuj ponownie.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1750
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: karta CF 512MB do 386 i problem
Reply #3 - 17. Feb 2020 at 10:47
Print Post  
Dziękuję za zainteresowanie i pomoc. Po pracy spróbuję wszystkiego powyżej.
  
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1750
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: karta CF 512MB do 386 i problem
Reply #4 - 08. Mar 2020 at 08:56
Print Post  
Rzeczywiście zadziałało. Jedynie trzeba było jeszcze już pod 386 sformatować partycję i zainstalować DOSa.
Nadal nie mogę rozgryźć czemu za pierwszym razem się komputer nie uruchamia.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top