Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki"). (Read 7402 times)
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #15 - 20. Apr 2020 at 23:31
Print Post  
Obudowa wybielona, nie wyszło idealnie, są delikatne przebarwienia widoczne w słońcu/jasnym świetle dziennym... niestety dostało się też 'szybce' z pleksi - do wybielania chciałem ją zdemontować, nie chciała wyjść, mimo, że nie używałem dużej siły - pojawiły się delikatne 'ryski' jak to na pleksi... więc dalej jej nie męczyłem, żeby nie połamać... a w czyszczeniu zniknęły niektóre literki (odkleiły się po prostu).
A jak na złość po wybielaniu wyszła bez problemu ;/
Teraz jest opcja albo próby odnowienia tej co mam (cośtam podmalowałem z pędzla - potem wrzucę fotki), choć tych rysek już nie usunę, albo dorobienia nowej z pleksi + napisy na grawerce laserowej co też jest opcją.

Generalnie zostało mi rozwiązanie problemów z CDROMem, który na razie jest IDE (napęd Wearnes 2x speed) - nie znalazłem odpowiedniego SCSI w swoich zapasach. Driver OAKa i LG się wiesza - nie wiem czemu mają jakiś konflkt z kartą sieciową IBM (nie ma jednak w ustawieniach konfliktów IRQ czy portów). Muszę też wymienić albo przynajmniej potraktować płynem do tego przeznaczonym potencjometr głośności - trzeszczy i nie łapie równo obu kanałów. Redukcja szumu też się przyda, ale to temat na przyszłość.

Potem dorzucę trochę fotek...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #16 - 20. Apr 2020 at 23:51
Print Post  
Poszukaj oryginalnego drivera do CD-ROM, co pewnie nie jest łatwe, bo pierwszy raz słyszę o tej marce. Generalnie dla starszych napędów zauważyłem prawidłowość, że driver OAK lubi z nimi nie działać lub działa bardzo słabo.
  
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #17 - 21. Apr 2020 at 02:56
Print Post  
GL1zdA wrote on 20. Apr 2020 at 23:51:
Poszukaj oryginalnego drivera do CD-ROM, co pewnie nie jest łatwe, bo pierwszy raz słyszę o tej marce. Generalnie dla starszych napędów zauważyłem prawidłowość, że driver OAK lubi z nimi nie działać lub działa bardzo słabo.


Przestawiłem IRQ sieciówki z 11 na 9 i adres z 360h na 280h i zaczęło działać, chociaż CDROM nie widzi zawartości płyty (a napewno jest sprawny - w tej chwili podpięty jest do GUSa skonfigurowanego jako secondary IDE.

Co do kontrolera IDE to jednak jest to zwykły IDE nie EIDE, no cóż, trzeba poszukać EIDE (najlepiej w połączeniu ze SCSI na VLB - Adaptec takie robił) i na razie obejść limit BIOSu płyty za pomocą XT-IDE (o ile zadziała z tym kontrolerem).

Z kontrolerem też są jakieś jaja tzn. ma 3 tryby do wyboru podczas bootowania Turbo (domyślny), Fast i Normal. W trybie Turbo uruchamiał się z DOSem 7 z Win95 (z HDD), ale były problemy z kartą CF. W trybach Fast i Normal było OK. Natomiast po instalacji DOSa 6.2x zawiesza się przy bootowaniu w trybie Turbo, a w Fast i Normal leci normalnie...

A jakiegokolwiek śladu dokumentacji do niego w Internecie brak (w zasadzie nie wydaje mi się, żeby producentem był Promise - podejrzewam, że to kontroler podobny do DC2000 jednak nie mam pewności).
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #18 - 21. Apr 2020 at 11:11
Print Post  
Miałem kiedyś u zarania dziejów napęd tej firmy. Pamiętam wielgachną (jak na napędy) zieloną diodę. Może być tak, że nie czyta płyt nagrywanych, tyko wyłącznie tłoczone. Mój tak miał. (Inna sprawa, że nagrywarek wtedy prywatnie jeszcze nie było.)
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #19 - 22. Apr 2020 at 01:08
Print Post  
Nie testowałem z nagrywanymi, tylko z tłoczonymi i on płyty czyta (muzyka z CDAudio gra, jak też na drugim komputerze normalnie działał) tylko w tym ma jakieśproblemy.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #20 - 22. Apr 2020 at 20:21
Print Post  
Obiecane fotki:

Napędy jakie trafiły do obudowy - stacja JPN SMD-300 i CD-ROM Wearnes WCD-120A (2x speed):
(You need to Login or Register to view media files and links) (You need to Login or Register to view media files and links)

Poprawienia wymagały też głośniki - podkładki między głośnikiem a jego obudową były od nowości niedbale poskładane i nie spełniały swojej roli, musiałem je poprawić. Membrany były też odklejone, więc musiałem je przykleić.
(You need to Login or Register to view media files and links) (You need to Login or Register to view media files and links) (You need to Login or Register to view media files and links) (You need to Login or Register to view media files and links)

Wymiany wymaga też potencjometr głośności - jest to zwykły, dwukanałowy potencjometr 2x10k. Zapewne logarytmiczny jak to w sprzęcie audio.

Generalnie nie gra to źle (sorry za idiotyczne pionowe wideo):
(You need to Login or Register to view media files and links)

Tak jak pisałem, element z pleksi został uszkodzony przeze mnie w trakcie czyszczenia obudowy... Po pierwsze - od wody odleciały fragmenty napisów:

(You need to Login or Register to view media files and links)

Próbowałem je poprawić pędzlem... przed tym musiałem odtłuścić element - użyłem IPA co jak się okazało późnej było przyczyną powstania pęknięć na nim (a nie odkształcenie szybki podczas jej wyjmowania).

(You need to Login or Register to view media files and links) (You need to Login or Register to view media files and links)

Nie podobały mi się te poprawki więc stwierdziłem, że usunę w ogóle napisy razem z tym spękaniem za pomocą papieru ściernego i pasty polerskiej. Efekt byłby całkiem niezły, gdybym znowu na koniec nie postanowił odtłuścić elementu za pomocą IPA (i tu dowiedziałem się, że to było przyczyną tego efektu):

(You need to Login or Register to view media files and links)

No to jest nauczka: po pierwsze - jednak trzeba wyjmować te elementy z pleksi przed czyszczeniem (niestety nie mam z tym dobrego doświadczenia - w przeszłości parę razy mi coś pękło, ułamało się itd - dlatego nie chciałem tego robić z tą obudową), po drugie - nigdy nie czyścić ich za pomocą IPA :/

Będę musiał pokombinować z dorobieniem tej szybki z pleksi - zamówię jedną z wygrawerowanymi laserem napisami, a drugą bez do podłożenia napisów w formie wydruku pod szybką.

Obudowa wygląda na ten moment tak:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Do ogarnięcia pozostaje też jeszcze ten problem z CD-ROMem, o którym wcześniej pisałem...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #21 - 22. Apr 2020 at 20:52
Print Post  
heh no to jestem zaskoczony jakoscia glosniczkow, nie wygladaja jak bele co..
no i zawieszenia nie sparcialy przez te lata

ten VUmeter tez zajebiscie wyglada w komputerowej budzie (mam podobny w WSce u siebie)
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
XTac
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 78
Joined: 08. Jul 2018
Gender: Male
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #22 - 23. Apr 2020 at 02:23
Print Post  
Obudowa po renowacji i wypelnieniem napedami jest wrecz cudowna  Cool

  
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #23 - 23. Apr 2020 at 16:14
Print Post  
masz moze instrukcje do tej plyty na OPTi 82C495SX ?
mam taka sama i zworki sa ustawione identycznie, w twojej siedzial DX-40 w mojej siedzi DX2-66 i zastanawiam sie, gdzie jest haczyk, bo te procesory wymagaja innej FSB

mam pytanka co do pamieci,
krotkie SIMMy maja 3 kosci na sobie, jedna jest inna,
dlugie SIMMy tez maja dodatkowa inna kosc, mam dwa moduly po 4mb,
ale gdy wlozylem do plyty (innej niz ta wczesniej oczywiscie) dlugie SIMMy bez dodatkowych kosci to plyta normalnie wstala i zliczyla prawidlowo pamiec, nawet jeden modul wstaje,
czy 486 ma szyne pamieci 32-bit i mozna uzywac jednego modulu SIMM ?
co z uzywaniem normalnych modulow, tych nowszych bez dodatkowej kosci - czym to grozi, co powoduje ?
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #24 - 23. Apr 2020 at 16:19
Print Post  
Nie mam instrukcji do tej płyty, ale mogę poszukać. To jest płyta Shuttle w każdym razie ale nie wiem dokładnie jaki model.

Oraz: udało się odpalić CD-ROMa. Była to brakująca zworka i prawdopodobnie zły kontakt karty z taśmą (drugi CD-ROM poprawnie zezworkowany też nie działał w ten sam sposób). W każdym razie teraz wszystko gra.

486 ma szynę 32-bit więc bank pamieci to 4 SIMMy 30-pin (one są 8-bitowe) albo jeden SIMM PS/2 (72-pin) bo one są 32-bitowe (lub 36-bitowe).

Te 'inne' kostki są na bit parzystości. SIMMy PS/2 z tymi kostkami są dość rzadkie, w przeciwieństwie do 30-pinowych.

Możesz używać dowolnych modułów jeśli działają stabilnie to niczym to nie grozi.

Generalnie konfiguracja banków wygląda tak:
XT (8088): 1 SIPP/SIMM 30-pin (8088) - szyna danych 8-bit
XT (8086), 286, 386SX - 2 SIPP/SIMM 30-pin - szyna danych 16-bit
386DX, 486 - 4 SIMM 30-pin lub 1 SIMM 72-pin - szyna danych 32-bit
Pentium - 2 SIMM 72-pin - szyna danych 64-bit
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #25 - 23. Apr 2020 at 23:10
Print Post  
dzieki za wyklad o pamieciach - zawsze lepiej, gdy kto zorientowany wyluszczy konkrety, zamiast szukac po necie informacji,
zwlaszcza gdy zainteresowanie jest powierzchowne, bo wcale nie chce mocno sie zaglebiac w szczegoly 486, ale jakos mnie naszlo, zeby cos odpalic, bo znalazlem pare gratow i sprawdzam,
w sumie dobrze, ze jest szyna 32b i mozna stosowac zwykle dlugie SIMMy, bo w ten sposob da sie zlozyc 12mb, 16mb lub nawet 24mb,

gdzie szukasz instrukcji ? bo mam jeszcze inna plyte i tam jest wiecej zworek ; zasilanie na regulatorze sam ogarnalem miernikiem, ale nie wiem jak I/O (czy zawsze jest 5v ?), zmiana FSB czy mnoznika

P.S.
jednak jedna zworke mam inaczej : mam polaczona JP10, a na twojej jest rozlaczona

P.S.2
nie wiem, czy uzywales tej plyty, czyli czy wiesz jaki masz bios,
na mojej 11/11/92 ,wiec wiekszosc ukladow na plycie jest ponad rok nowsza od biosu,
gdybys jej uzywal i mial nowszy to prosilbym o pliczek,
jezeli ja mam nowszy i potrzebujesz to podesle
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #26 - 24. Apr 2020 at 01:57
Print Post  
KGB wrote on 23. Apr 2020 at 23:10:
dzieki za wyklad o pamieciach - zawsze lepiej, gdy kto zorientowany wyluszczy konkrety, zamiast szukac po necie informacji,
zwlaszcza gdy zainteresowanie jest powierzchowne, bo wcale nie chce mocno sie zaglebiac w szczegoly 486, ale jakos mnie naszlo, zeby cos odpalic, bo znalazlem pare gratow i sprawdzam,
w sumie dobrze, ze jest szyna 32b i mozna stosowac zwykle dlugie SIMMy, bo w ten sposob da sie zlozyc 12mb, 16mb lub nawet 24mb,

gdzie szukasz instrukcji ? bo mam jeszcze inna plyte i tam jest wiecej zworek ; zasilanie na regulatorze sam ogarnalem miernikiem, ale nie wiem jak I/O (czy zawsze jest 5v ?), zmiana FSB czy mnoznika

P.S.
jednak jedna zworke mam inaczej : mam polaczona JP10, a na twojej jest rozlaczona

P.S.2
nie wiem, czy uzywales tej plyty, czyli czy wiesz jaki masz bios,
na mojej 11/11/92 ,wiec wiekszosc ukladow na plycie jest ponad rok nowsza od biosu,
gdybys jej uzywal i mial nowszy to prosilbym o pliczek,
jezeli ja mam nowszy i potrzebujesz to podesle


TH99 to pierwsze miejsce do szukania ustawień. Jako, że to Shuttle, to powinny być bez problemów.

Tak, odpalałem ją, BIOS jest jak widać. Dziwi mnie trochę, że piszesz o napięciu CPU, bo ta moja... nie ma regulatora, więc obsługuje tylko 5V CPU. Aby napewno to taka sama płyta?

Edit: no niespełna minuta szukania: (You need to Login or Register to view media files and links)
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #27 - 24. Apr 2020 at 14:01
Print Post  
wielkie dzieki za instrukcje, prawie wszystko jasne, bo z tabelek wynika,ze plyta obsluguje tylko FSB 25 i 33 ,a twoj proc lata na 40 - czyli musze sprawdzic kombinacje JP10 i JP23,
a JP16 chyba odpowiada za zmiane mnoznika (dziwne ustawienia dla DX-50)

nie wiem, czy bym znalazl instrukcje, bo mam inny bios, ktory nawet nazwy firmy nie pokazuje

HanJammer wrote on 24. Apr 2020 at 01:57:
Dziwi mnie trochę, że piszesz o napięciu CPU, bo ta moja... nie ma regulatora, więc obsługuje tylko 5V CPU.

tu pisalem o inne plycie, gdzie jest wiecej zworek i jest na socket3,
tez nie wiem co to jest i potrzebna mi bedzie instrukcja, tylko nie wiem, czy wklejac do twojego tematu, czy zalozyc swoj  Huh
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #28 - 26. Apr 2020 at 01:16
Print Post  
KGB wrote on 24. Apr 2020 at 14:01:
wielkie dzieki za instrukcje, prawie wszystko jasne, bo z tabelek wynika,ze plyta obsluguje tylko FSB 25 i 33 ,a twoj proc lata na 40 - czyli musze sprawdzic kombinacje JP10 i JP23,
a JP16 chyba odpowiada za zmiane mnoznika (dziwne ustawienia dla DX-50)

nie wiem, czy bym znalazl instrukcje, bo mam inny bios, ktory nawet nazwy firmy nie pokazuje

HanJammer wrote on 24. Apr 2020 at 01:57:
Dziwi mnie trochę, że piszesz o napięciu CPU, bo ta moja... nie ma regulatora, więc obsługuje tylko 5V CPU.

tu pisalem o inne plycie, gdzie jest wiecej zworek i jest na socket3,
tez nie wiem co to jest i potrzebna mi bedzie instrukcja, tylko nie wiem, czy wklejac do twojego tematu, czy zalozyc swoj  Huh



Ano, taka sama płyta. Może załóż swój wątek, a @Varus przeklei posty na ten temat do niego.

BIOS Ci zgram przy okazji (pewnie jeszcze dziś), bo mój jest nowy 08/08/1993 tak jak widać w NSSI. BIOS nie pokazuje firmy - to da się rozszyfrować po BIOS ID string - NSSI właśnie tak to robi.

PS: ChipAwayAntiviurs to zło - wyłącz, bo powoduje tylko problemy.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Epicki MPC2 (czyli 486DX2@VLB "z epoki").
Reply #29 - 26. Apr 2020 at 01:45
Print Post  
bios zgrywasz/wgrywasz w jakis cywilizowany sposob, czy potrzebna jest stacja z dyskietka ?

na razie luzno doczepilem sie do watku Varusa, ale pewnie zaloze swoj o tych plytach, bo z ta socket3 jest wiekszy problem - na razie nie dokopalem sie do instrukcji na th99

co do ustawien biosu, to na razie odpalam same plyty w celu sprawdzenia, wiec nic w biosie nie przestawialem,
co ciekawe na jednej plycie bateria chyba zyje (jutro bede mial pewnosc) ,a plyta z 95, chociaz na sciezkach zielony nalot jest  Tongue
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top