Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) Dzieci a gry komputerowe (Read 4587 times)
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Dzieci a gry komputerowe
07. May 2020 at 15:47
Print Post  
Zastanawia mnie w jakim wieku zaznajomić dziecko z grami komputerowymi?

Kiedy jest zdecydowanie za wcześnie, albo zbyt późno?
Czy może lepiej wcale nie oswajać dziecka z grami bo to nie wpłynie w żaden pozytywny sposób na jego rozwój albo przyniesie same szkody?

Jak to jest / było z wami i waszymi dziećmi? Spędzaliście za dużo czasu na grach?

U mnie to było tak, że miałem jakoś 5 lat kiedy ojciec kupił amigę no i się zaczęło... Ciężko mi stwierdzić czy to mi wtedy zaszkodziło, czy bardziej rozwinęło ale pamiętam, że jakieś 5 lat później kiedy pojawił się PCet to już nieźle uzależniłem... mając te 10 lat potrafiłem jakieś 8-10 godzin przed kompem czasem spędzić, a to z pewnością mi nie wyszło na zdrowie Tongue

Jeśli chodzi o moje obecne dylematy, to córeczka właśnie kończy 4 lata i 2 miesiące. Do tej pory nie wiedziała prawie co to komputer/laptop, tableta na oczy nie widziała, nawet smartphone ją jakoś nie interesuje bo myśli, że tym się tylko zdjęcia robi i dzwoni Smiley

Może by ją jednak powoli z tym oswajać? Ostatnio byłym w szoku jak 2 miesiące temu w pociągu widziałem na przeciwko siebie około roczne dziecko które samo sobie na smartponie bajki zmieniało Cheesy Moje dziecko ten etap ominęło, w moim przekonaniu to dobrze, ale nie chcę też, żeby za jakiś czas czuła się, że w jakiś sposób odstaje od reszty...

W zeszły weeknd pykałem w jakąś strzelankę na retro i mi się spytała co robię Tongue Powiedziałem, że gram, to ona na to czy też może ? Cheesy Od razu wyłączyłem tą rypankę i powiedziałem, że może zagrać ale w coś dla dzieci Tongue To jej Mario odpaliłem hehe - czyli pierwsza inicjacja już za nami Wink Oczywiście nie za bardzo wiedziała jak grać, potrafiła albo iść w jedną stronę albo skakać wiec tak graliśmy w 2 osoby chyba z 10 minut ale za bardzo ją nie wciągnęło, bo na drugi dzień nic na ten temat nie mówiła.

Jeśli miałbym ją wciągać w ten świat to co najlepiej dziecku pokazać? Polecacie jakieś konkretny gry edukacyjne?  Oczywiście na retro wszystko Tongue
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
pawelemtica
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1118
Joined: 30. Jan 2018
Gender: Male
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #1 - 07. May 2020 at 16:58
Print Post  
Ja będę jak zgred choć mam 37 lat, kiedyś sporo grałem i poszło na to dużo czasu, wtedy nie miałbym nic przeciwko, że by moje przyszłe dziecko też mogło sobie posiedzieć przed klawiaturą czy z padem w ręce. Ale w chwili obecnej patrząc jak dzieciaki są uzależnione od smartfonów i tabletów to bym się mocno wstrzymał, mamy teraZ dwa różne światy, kiedyś glownie rozrywka off-line, teraz od małego profilowanie.
  

Jeśli są błędy w moich postach to znaczy, że piszę z tel Smiley
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #2 - 07. May 2020 at 19:18
Print Post  
Dostałem kompa chyba jak byłem w siódmej klasie, grałem ile się dało xD na szczęście gdy wyrosły mi prawdziwe wąsy ruszyłem po inne przygody xD dziś uważam tamten czas na stracony. Granie nie rozwija, co innego dłubanie w kompie czy prawdziwa nauka. Ale dzięki temu dziś zbieram 3dfx Grin Parę lat temu wychodziłem od starych, pod klatką na ławce siedziało kilku chłopaków i wszyscy grali na smartfonach. Ja za małolata w "Fifę" grałem z kumplami na boisku. Zabrać dzieciakowi telefon to nawet lekcji nie odrobi porządnie bo w głowie jest jedna rzecz.

Nie mam telewizora bo to zjadacz czasu dla dzieci i dla dorosłych. Granie jest nagrodą, max parę godzin w tygodniu. Starsza córa lubi Minecraft, młodsza cukierki Cheesy Jak to się mówi czego oczy nie widzą... Czasem zasiadam z córa do klocków, mam jeszcze moje 30-letnie COBI Cool
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #3 - 08. May 2020 at 08:08
Print Post  
Im później tym lepiej...
Multimedia w wieku do 13 lat powodują zgąbczenie. I nie ma znaczenia czy to CoD czy Mc. Sprawiają, że dziecko zapomina o świecie realnym i nie ma zainteresowań.
Sieci społecznościowe chyba nie, bo to jednak kontakt z innymi ludźmi.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
8art33z
Full Member
***
Offline


Retro since 1979

Posts: 793
Location: Zjednoczony Poznań
Joined: 20. Mar 2018
Gender: Male
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #4 - 08. May 2020 at 11:51
Print Post  
Hej, ja byłem mocno wciągnięty w gry, od czasów podstawówki przez całe LO (wtedy było najmocniej, liczyły się tylko gry komputerowi i nic poza tym, nie potrzebowałem nic więcej), potrafiłem grać cały dzień i pół nocy Smiley aż do czasów studiów. Wtedy zaczęło mi się trochę nudzić i na parę dobrych lat porzuciłem zupełnie granie. Wróciłem kilka lat temu, teraz to już typowo rekreacyjnie, przyznam szczerze, że obecnie trochę szkoda mi czasu na to, czasem w coś pogram ale już nie tak mocno. Mam trójkę dzieci i poza komputerami także inne zajawki więc nawet jak mam czas to nie zawsze mi się chce. Bardziej kręci mnie obecnie odnawianie retro sprzętu Smiley

Z perspektywy czasu (dzisiaj) nie uważam tamtego czasu za stracony, pomimo, że z pewnością na mnie to wpłynęło i mnie zmieniło to dzisiaj mam bardzo dużo dobrych wspomnień z gier Smiley Dzięki serii Fallout (1,2) nieźle podszkoliłem angielski (grałem ze słownikiem papierowym na kolanach). Jakkolwiek chyba (studia) ocknąłem się w ostatnim momencie i nie stałem się totalnym odludkiem, a mogło tak być.

Co do moich dzieci (córki) 3,6 i 8 lat daje im trochę pograć bo uważam, że i tak od tego (nie uciekną), a zabranianie im na siłę jest jeszcze gorsze. Niech poznają "ten świat" ale bez przesady. Widzę moment, w którym mają dość, bo prawda jest taka, że mogłyby cały czas. Grają na tablecie w gry + oglądają trochę bajki na YT. Z najstarszą córką czasem pogram we dwójkę w jakieś wyścigówki lub Giana Sisters.

Myślę, że wszystko jest dla ludzi, ale bez przesady i trzeba jednak mieć kontrolę. W tej chwili oczywiście grają trochę więcej bo jesteśmy dużo w domu.
  

486SX-33MHz / BEK-P405 / 64MB / Sound Blaster 16 (CT2290) / S3 Trio64V+
Pentium MMX 200@250MHz / PcPartner 35-8333 / 128MB / Sound Blaster AWE64 (CT4520) / Matrox Millenium II + 3Dfx Voodoo 4MB
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4203
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #5 - 08. May 2020 at 11:53
Print Post  
Moja córka woli patrzeć jak ja gram na kompie niż sama próbować. Jakoś ją to zbytnio nie wciąga. Czasem pogra z 15 minut w Settlers 2 lub strzeli z łuku w Tomb Raiderze (współczesnym), ale niewiele ponad to. Na tablecie operuje od wieku ok 2 lat, ale więcej ogląda YouTube Kids niż gra. Ostatnio zachciała Nintendo Switcha żeby grać w Minecrafta - kolega z klasy ma i czasem gra przed szkołą. Rozważam zakup na urodziny lub pod choinkę.
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #6 - 08. May 2020 at 14:23
Print Post  
8art33z wrote on 08. May 2020 at 11:51:
Dzięki serii Fallout (1,2) nieźle podszkoliłem angielski (grałem ze słownikiem papierowym na kolanach)

Miałem to samo Grin

Zamiast zabraniać grać proponuję starszej córce coś innego, w pobliżu są dwa orliki, zimą jest lodowisko w centrum. Mam jeszcze koło ratunkowe w postaci wyjazdu na wieś, gdzie można dziadkowi cały dzień kopać piłką w bramę xD Jeśli widzę że nie obejdzie się to proponuję rozwiązanie zadania z matmy w zamian za pykanie Smiley Tu każdy coś dostanie. Mam jeszcze myk taki jak z falloutem, można oglądać po angielsku Smiley Minecraft jest spoko
  
Back to top
 
IP Logged
 
pawlak
Full Member
***
Offline


.

Posts: 463
Location: Starogard Gdański
Joined: 29. Jan 2018
Gender: Male
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #7 - 08. May 2020 at 14:39
Print Post  
Chyba najlepiej poprostu unikać gier które tworzą jakies uniwersum gdzie gracz wciela się w kogoś. Wtedy zmniejszy się szanse na oderwanie od rzeczywistości. Podrzucać jkaies gry arcade które mimo chwilowej sporej dawki zabawy po niedługim czasie odpuchaja i dziecko6samo będzie szukać innych zajęć. A gry będa tylko raz na jakiś czas.
  
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #8 - 10. May 2020 at 13:26
Print Post  
U mnie pogrywa cała trójka. W granicach rozsądku, nawet nie codziennie, nie jest to główny punkt dnia czy czasu wolnego. Głównie Scrap Mechanic, Universe Sandbox, Kerbal Space Program, EuroTruck Symulator, Osmos, Plague Inc., Minecraft. Czasem jakiś ścigałki na Switchu, ale to bardzo rzadko.
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8089
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #9 - 10. May 2020 at 14:04
Print Post  
Jedzie ze scorched earth  Grin kąty, siła, wiatr...
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4203
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #10 - 10. May 2020 at 16:19
Print Post  
Córa (lat prawie 7) dziś pograła trochę w Simsy 4, a potem w klona Mario na 386. Uważam że przynosi to dużo korzyści, bo wyrabia zręczność, koordynację i ogólne ogarnianie. Sam zaczynałem też od Mario na Pegazusie w wieku 5 lat, komp się pojawił w domu jak miałem 7. Grałem w platformówki i ścigałki, a w wieku 9 lat wciągnęly mnie gry ekonomiczne. Spędziłem dziesiątki godzin przy Airline Tycoon i Pizza Syndicate i zdaje się, że wyszło mi na dobre. Teraz za każdym razem wygrywam w Monopoly, a w realnym życiu mam spore oszczędności. FPPków się bałem, do Quake'a przekonałem się dopiero pod koniec podstawówki.
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #11 - 10. May 2020 at 17:13
Print Post  
Callahan wrote on 10. May 2020 at 14:04:
Jedzie ze scorched earth  Grin kąty, siła, wiatr...

Musisz przetestować:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Mogę wrzucić na FTP.  Wink
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #12 - 10. May 2020 at 18:55
Print Post  
Wrzuc, poproszę Smiley
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3056
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #13 - 10. May 2020 at 21:09
Print Post  
kazeobi wrote on 10. May 2020 at 18:55:
Wrzuc, poproszę Smiley

Zapraszam do /katalog_testowy_konku/Blast_Doors_1&2.zip
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
Lou Fontaine
Full Member
***
Offline



Posts: 285
Joined: 07. Nov 2019
Gender: Female
Re: Dzieci a gry komputerowe
Reply #14 - 15. May 2020 at 13:28
Print Post  
Nie posiadam dzieci i nie zamierzam, jakkolwiek z obserwacji znajomych czy ludzi z pracy wiem, że dzieci plus gry to nie taka prosta kwestia. Za moich czasów Cheesy było łatwiej, ale wtedy za całe zło tego świata obwiniano fakt, że dzieci oglądają telewizję. Potem przyszły komputery, konsole, teraz telefony... I tak pewnie będzie do końca świata, zawsze się znajdzie jakieś bezosobowe zło, które robi z dzieci psychopatów.

Moim zdaniem, po prostu, gry powinny być dostosowane do wieku i żadnego "młody kwiczy, to dam mu tablet i będą 3 godziny spokoju", bo potem zdziwienie, że mamy kolejnego Angry German Kida. Wink Jakkolwiek wiem, jakie dzieciaki potrafią być cwane i pomysłowe, żeby tylko kupić dodatkowe 5 minut grania.
I chyba też warto pokazywać dzieciom, że są inne formy rozrywki i spędzania czasu, niż granie. Ja jestem zwłaszcza za rozwijaniem zdolności artystycznych typu rysowanie etc. Smiley

No ale nie mam takich problemów, na swoje szczęście. Tylko po prostu mówię co obserwuję dookoła. Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top