Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Zasilacz DC-DC DIY (AT) (Read 7419 times)
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Zasilacz DC-DC DIY (AT)
15. Aug 2020 at 02:49
Print Post  
Wysyłam to na różne fora ale ciężko uzyskać jakąś opinię  Smiley

Chciałbym zrobić zasilacz AT w stylu PicoPSU czyli taki który można wszędzie i we wszystko wepchnąć. Prototyp już użyłem w wielkim laptopie Toshiby gdzie padł wewnętrzny zasilacz no i sobie to śmiga.

Projekt zakłada zewnętrzny zasilacz 15-24V.
+5V, +12V robią przetwornice Pololu. Są drogie, ale niby mają wbudowane zabezpieczenie nadnapięciowe to ich teraz użyłem. Gdyby dodać do zasilacza dodatkowe zabezpieczenia, to teoretycznie można by było wziąć zwykłe przetwornice na 15A które da się za parę złotych kupić i ewentualnie dać lepsze kondensatory.
-12V i -5V jest z MC34063 i LM2662.

Wymyśliłem żeby zrobić takie zabezpieczenia:
-układ crowbar z tyrystorem do przepalania bezpiecznika przy wzroście napięcia; załączany jednocześnie zenerami i atmegą
-przekaźnik sterowany atmegą, który puszcza zasilanie do przetwornic: atmega mierzy napięcia zasilacz nie włączy się lub wyłączy się, jeśli cokolwiek jest nie tak
-diody TVS jako zabezpieczenie nadnapięciowe na linie -12V i -5V, do tego mały bezpiecznik polimerowy

czyli w sumie jeśli mamy przekroczone napięcie, to zadziała przynajmniej jedno z zabezpieczeń: rozłączenie przekaźnika i pewnie kilkanaście milisekund opóźnienia przy tym, albo natychmiastowe zwarcie zasilania do GND tyrystorem i to co nastąpi pierwsze: przepalenie bezpiecznika lub rozłączenie przekaźnika (jeśli atmega straci zasilanie to przekaźnik też się rozłączy)

Atmega (arduino nano albo po prostu sam chip AVR) generowałaby też sygnał Power OK gdy zmierzy napięcia po uruchomieniu zasilania. Dałaby też funkcję soft power on, tzn. do niej jest podłączony przycisk power i po przełączeniu odpala przekaźnik.

Niczego takiego zawodowo nie projektuję, jeśli ktokolwiek ma wiedzę i czuje się na siłach to byłbym wdzięczny za rzucenie okiem i powiedzenie czy to tak się powinno robić, czy nie bardzo Smiley projekt później wrzucę na githuba czy gdzie indziej żeby ludzie sobie korzystali. Do tej pory używałem takich zasilaczy (You need to Login or Register to view media files and links) ale do voodoo czy kart na agp już nie bardzo się nadają bo jest słabe +5V.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4203
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #1 - 15. Aug 2020 at 08:33
Print Post  
Jak dla mnie bomba!
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #2 - 15. Aug 2020 at 15:50
Print Post  
Fajny pomysł.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
zyga64
Full Member
***
Offline



Posts: 457
Location: Sulęcin, lubuskie
Joined: 29. Dec 2017
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #3 - 15. Aug 2020 at 20:51
Print Post  
PicoPSU AT ! Jak opublikujesz gerbery to będzie przebój. Wrzuć też na vogons.org !
Dobrze wiedzieć że na forum jest elektronik z pasją i wiedzą Smiley Szacun !
  


- C64 /1541 II /Pi1541 /SD2IEC /EasyFlash3 /WiC64
- SCAMP /286@20 /4MB /CL-GD5422 /CMI8330
- i420EX /486DX33 /16MB /TGUI9440 /GUS+ALS100+MT32Pi
- i430FX /K6-2@400 /64MB /Rage Pro PCI /ES1370+YMF718
- i440BX /P!!!750 /256MB /MX440 /SBLive!+Vibra16s
- iB75 / i5 3470s /4GB /HD7750 /ALC662
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #4 - 16. Aug 2020 at 16:47
Print Post  
No, ta elektronika to raczej kwestia pasji niż wiedzy dlatego wrzucam schemat i zbieram opinie Wink jest też na vogons (You need to Login or Register to view media files and links)

pojawiło się tam kilka podpowiedzi, pewnie nieprędko to złożę do kupy ale jak uda się to opublikuję pliki Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
retro77
Junior Member
**
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 168
Location: Chorzów
Joined: 26. Jun 2020
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #5 - 16. Aug 2020 at 23:16
Print Post  
Szacun !!!
  
Back to top
 
IP Logged
 
magiarasta
Junior Member
**
Offline


TriOptimum Corporation

Posts: 142
Location: Bielsko-Biała
Joined: 18. May 2019
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #6 - 26. Aug 2020 at 00:02
Print Post  
Świetny pomysł.
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 615
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #7 - 22. Jan 2021 at 01:23
Print Post  
Nie ujmujac wiedzy i doswiadczeniu komentujacych jak i autora, wsadze kij w mrowisko i podsumuje ten projekt 1 slowem: bullshit.

Dlugo sie zbieralem aby napisac ten text, zanim jeszcze laskawie admin zatwierdzil moje konto na tym forum. Ale po prostu nie wytrzymalem, bo pewne rzeczy trzeba pietnowac. Prosze nie traktowac tego wpisu jako ataku na kogos, ani jak tego goscia od papierosa elektronicznego z mema z elektrody, bo jestem daleki od takich wnioskow, a wiedze czerpie glownie z wlasnego doswiadczenia. Dlatego tez, jak widze takie kwiatki, to sie po prostu gotuje. Kubel wody na leb autora tego "czegos", ponizej konkrety.

Po pierwsze, to ten schemat zaklada uzywanie zew. modulow do stabilizacji napiec, kazdy wspolczesny modul posiada juz wlasne zabezpieczenia przed zwarciami, over/under voltage itp.

Ten schemat skupia sie tylko na zabezpieczeniach przez over voltage, under voltage zrealizowany jako 5 bezpiecznikow - napiecie spada, prad sie zwieksza, bezpiecznik sie pali, const R=U/I. Do tego w idotycznych miejscach np. pomiedzy stabilizatorem -15V a -12V... Rly? W XXI wieku mamy juz takie zajebiste mosfety ktore przepychaja 100A na poziomie miliomow, idealnie sie nadaja do wl/wyl poszczegolnych linii.

Arduino, kuzwa sterownik do tyrystora ktory ma przepalac bezpiecznik, geniale rozwiazanie... Juz bys tam przekaznik wsadzil i diode led jako error. A tak to za kazdym razem jak cos nie tak z napieciem, to wymieniamy bezpiecznik jak w latach 80' w koncowkach mocy we wzmacniaczach audio po zwarciu kabli glosnikowych.

Monitoring napiec: 5V i 12V, co z -5V i -12V? I znow, co z tolerancja +-5% i dektekcja?

Kondensatory i ich napiecia, 36V? Rly? Mamy na zamowienie od szejka arabskiego sciagac? Nominalne wartosci to sa 10, 16, 25, 40, 63V itd. Zbiezne do szeregu E6 jak pamietam. Poza tym kto uzywa 36V na linii 12V?, 16V starczy a na 5V - 6.3V, 10V max.

Wyjscia napiec: brak duzych elektrolitow rzedu 1000uF+ na wyjsciach, brak "szybkich" odsprzegaczy 10u/100nF na poszczegolnych liniach. nie uwzglednione spadki napiec na diodach wyjsciowych.

Napiecie wejsciowe/zasilajace, zakres 15-24V. Czemu tak? Po to aby aby uzyc zasilacza od laptopa 19V? Bo chyba nie do car-audio, gdzie napiecie jest na poziomie 12-15V. Bezuzyteczny crap.

Diody zenera, shottky'iego i podwojne, tego sie uzywa do niwelowania zaklocen ESD, gdzie moga wystepowac przepiecia/piki, na stykach interfejsow/zlaczy zew. W zamknietym ukladzie to sie nie dzieje. Przerost formy nad trescia.

Schemat: zle narysowany, niejasny, linia GND nieczytelna.

Podsumowujac, caly ten "konwerter" czy tez "pseudo zasilacz" dziala jako przepalacz bezpiecznika sterowany arduino i jest to jakies nieporozumenie. Total trash.

Proponuje 2 opcje:
A. Zdobycie schematu pico psu i zrobienie klona z odpowiednim "zapasem" mocy,
B. Kupienie/zbudowanie przetwornicy step-up 12-20V -> 230V i uzycie jakiegos miniaturowego zasilacza od PC, np. Flex ATX, ktory posiada juz wszytskie zabezpieczenia i ktory zostal zaprojektowany przez bande inzynierow co ogarniaja temat Wink

Mam wrazenie, ze jednak autor sobie zrobil po prostu beke z tego watku, albo jakis profesorek z elektroniki robi testy na studentach Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #8 - 22. Jan 2021 at 11:56
Print Post  
O, dzięki za odpowiedź i merytoryczną treść, sam już zauważałem uwstecznienie tego schematu bo zacząłem "poznawać" MOSFETy Grin Trudno dostać jakieś opinie poza Ok, maybe, no. A bardziej złożone projekty zazwyczaj wchodzą do komercyjnej produkcji, nie mają udostępnionych schematów i trudno człowiekowi się uczyć. Nawet na vogons.org większość nowych projektów sprzętowych (dźwiękówki etc.) ma komercyjny charakter. Nic przeciwko, ale zwłaszcza do hobbystycznych staroci podoba mi się jednak idea open hardware.


smola wrote on 22. Jan 2021 at 01:23:
Juz bys tam przekaznik wsadzil i diode led jako error.

Chciałem tak i na reddicie jednogłośnie pisali że przekaźnik jest za wolny... no to dałem crowbar


smola wrote on 22. Jan 2021 at 01:23:
Napiecie wejsciowe/zasilajace, zakres 15-24V. Czemu tak? Po to aby aby uzyc zasilacza od laptopa 19V? Bo chyba nie do car-audio, gdzie napiecie jest na poziomie 12-15V. Bezuzyteczny crap.

Tak, chodziło mi o zasilacz do laptopa. Powyżej 60W trudniej znaleźć coś w rozsądnej cenie na 12V, a do laptopów jest masa markowych tanich zasilaczy.

smola wrote on 22. Jan 2021 at 01:23:
A. Zdobycie schematu pico psu i zrobienie klona z odpowiednim "zapasem" mocy,

Teraz na allegro są tanie używane pico psu, to myślałem o użyciu zewnętrznej przetwornicy tylko do linii +5V. Tzn. pico byłby wsadzony do adaptera ATX-AT, ale kable +5V byłyby odcięte od płytki z pico i zamiast tego podłączone np. do D24V150F5 (która to zaś byłaby zasilana z linii +12V). Oczywiście pojawia się problem, że płytka pico nie będzie mogła już monitorować napięcia na tej przetwornicy. Ale moduł sam w sobie posiada OVP, to może wystarczy?

smola wrote on 22. Jan 2021 at 01:23:
Mam wrazenie, ze jednak autor sobie zrobil po prostu beke z tego watku


Nie taka moja intencja  Sad

smola wrote on 22. Jan 2021 at 01:23:
albo jakis profesorek z elektroniki robi testy na studentach


W tym problem że moja dyscyplina to sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki  Grin


PS w tym wszystkim chodzi tylko o to, żeby dało się np. zbudować peceta wielkości konsoli do gier (np. z obudową ciętą laserowo z tworzywa i elementami drukowanymi w 3d). Ostatnio jednak zacząłem myśleć o gotowych obudowach np. ITX z mocowaniem zasilacza SFX, które da się jednak przerobić w taki sposób, żeby weszła płyta babyAT czy mATX, a zasilacz można np. schować wewnątrz obudowy (oczywiście blisko otworów wentylacyjnych).

Gdyby gotowe obudowy tego typu dało się łatwiej kupić: (You need to Login or Register to view media files and links)
no to nie ma problemu, działa out of the box. Ale mam tylko dwie sztuki i nie da się ich więcej znaleźć.  A samemu jednak łatwiej zrobić obudowę pod pico niż pełnowymiarowy zasilacz (jest cięższy, trzeba go jakoś utrzymać itd). 

PS2 Arduino w zasadzie nigdy w projekcie jeszcze nie wykorzystałem, zawsze pisałem w C i programowałem czy to Atmegę czy ATTiny w zewnętrznym programatorze, a potem lutowałem do płytki. Ale patrząc na ceny płytek Arduino i fakt że wszystko tam jest już wyprowadzone na zewnątrz, to może już nie warto się w to wszystko bawić.
  
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #9 - 22. Jan 2021 at 14:47
Print Post  
ja to nie widze sensu robienia samodzielnie zasilacza, skoro na rynku jest wybor w przystepnych cenach,
dawno temu, gdy producenci plyt socketA przeoczyli, ze sekcje zasilania najlepiej zrobic na 12v, to chcialem zrobic dodatkowy zasilacz 5v z duzym zapasem wydajnosci -plynalem z pradem nomen omen,
na szczescie zanim zaczalem niedojadac, zeby realizowac plany (w czasach studenckich trzeba rozwazac takie opcje  Undecided) to doszedlem do wniosku, ze mocne zrodlo zasilania przylutowane do MoBo i tak ograniczone bedzie sekcja zasilania,
wiec nie ma sensu tracic czasu i zasobow - w razie naglej potrzeby mozna polaczyc dwa zwykle zasilacze,

tutaj jest podobnie, ale nie chodzi o laczenie zasilaczy, tylko o realne zapotrzebowanie na moc,
moc cieplna komputera to zespol naczyn polaczonych - w malej obudowie nie wyemitujesz duzej mocy, bo ograniczeniem bedzie temp.
najwezsza obudowa, jak mozesz zastosowac do plyty babyAT, to ~3cm miejsca wewnatrz, bo musi zmiescic sie RAM,
jezeli chcesz jakakolwiek karte rozszerzen, to juz min. 6cm, chyba ze zastosujesz adapter katowy PCI lub AGP to mniej - jezeli jednak karta ma miec jakas odczuwalna wydajnosc to raczej wracamy do min 6cm,
do czegos takiego zmiesci sie (You need to Login or Register to view media files and links)
98540?reco_id=fa910799-5cb0-11eb-9cf9-246e96847ea0&sid=041047f9c36843e364ecb91b4
5c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951
jezei sprzet nie jest pradozerny, to i tym pico psu opedzisz,

mozna tez obrac z obudowy zwykly zasilacz i jakos go wkomponowac, mozna odlutowac mosfety i diody chlodzone radiatorami i przylutowac na przewodach, umiescic w innym miejscu, zeby zmniejszyc wysokosc elementow na plycie,

w sumie jest tak wiele mozliwosci adaptacji istniejacych zasilaczy, ze szkoda skupiac swoja uwage na robieniu kolejnego
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #10 - 22. Jan 2021 at 14:58
Print Post  
To ma być zasilacz DC-DC AT z obsługą linii -5V oraz -12V. Trochę coś innego niż to co pokazałeś. Najbliżej temu do tego:
(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #11 - 22. Jan 2021 at 15:42
Print Post  
a to nie to samo kilka razy taniej ? (You need to Login or Register to view media files and links)
d=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_camp
aign=_ELKTRK_PLA_Komputery&ev_adgr=Inne&gclid=Cj0KCQiAjKqABhDLARIsABbJrGmSQsJq7R
Bjt8_E1OtepScwPTo8QzVh_9VcLRVcvzsiqYAPQh4-xlMaAqU9EALw_wcB
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 615
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #12 - 22. Jan 2021 at 16:10
Print Post  
Ja bym sie bal uzyc tego malenstwa na 160 watow w malej budzie, jak sie cos zacznie grzac na tej plytce to stopi zlacze i uwali plyte na amen Wink

Juz chyba  lepiej by uzyc czegos takiego jak na zdjeciach ponizej - u mnie to sprawdzilo sie przez wiele lat bezawaryjnej pracy 24/7, w domowym serwerku. Zasilanie w komplecie, klasyczna kostka 12V ew. aku, moc 60W ale widzialem ze sa tez 120W. No i cena jakies 10x mniej niz pico. Nabylem go wraz z mala obudowa uITX.

A kabelki mozesz przelutowac na AT, ew. przelotka. Zasilanie -5V jest chyba niepotrzebne, comy uzywaja -12V, a jak juz bedzie to koniecznosc to zapodasz kostke LM7905 (1A) lub LM79L05 (100mA) + pare kondensatorow i z -12V ci wyjdzie -5V.

Zobacz na ali - tam takie drobiazgi, w sensie male zasilacze, to kosztuja grosze, u nas wiadomo, cena jak za zloto Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 615
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #13 - 22. Jan 2021 at 23:32
Print Post  
adalbert wrote on 22. Jan 2021 at 11:56:
PS w tym wszystkim chodzi tylko o to, żeby dało się np. zbudować peceta wielkości konsoli do gier (np. z obudową ciętą laserowo z tworzywa i elementami drukowanymi w 3d). Ostatnio jednak zacząłem myśleć o gotowych obudowach np. ITX z mocowaniem zasilacza SFX, które da się jednak przerobić w taki sposób, żeby weszła płyta babyAT czy mATX, a zasilacz można np. schować wewnątrz obudowy (oczywiście blisko otworów wentylacyjnych).


Zobacz (You need to Login or Register to view media files and links), moze nie znasz, ladne rzeczy maja. Napewno taniej niz robienie na zamowienie. A w niektore ITX rzeczywiscie moga wejsc mniejsze mATX, ostatnio mialem taki przypadek, tyle ze trzeba bylo jechac flexem/dremelem bude, nowe otwory na dystanse itd. - troche zal niszczyc cos tak ladnego. A byla to (You need to Login or Register to view media files and links), cala z "amelinium"... Nie mialem serca, wiec lezy, kurzac sie w szafie i czeka na lepsze czasy Smiley
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #14 - 23. Jan 2021 at 03:08
Print Post  
Ojej, nie wchodziłem chyba z 10 lat na tę stronę, ale pamiętam, przejrzę co tam mają, dzięki  Grin

Popatrzę jeszcze za innymi gotowymi zasilaczami. Ale chwilowo jeszcze muszę coś pokazać, bo kupiłem tę obudowę (You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

i... o ludzie, węższe płyty wchodzą na styk Cheesy mieści mi się slot 1 z voodoo 3 bez żadnych modyfikacji, po prostu wystarczy nie używać zasilacza SFX  Cheesy

Zamiast napędu 5,25 cala dam laptopowy slim cd rom, laptopową stację dyskietek i nawet zmieści się 3-cyfrowy wyświetlacz MHz na górze (wymierzyłem - da się upchnąć). Pod klapkę z portami USB można dać np. kartę CF... jedynie dodrukuję uchwyty na dolne śrubki płyty głównej i coś żeby można było wkręcić śledzie z dodatkowych kart PCI/ISA. A, i 2 zaczepy plastikowego panelu trzeba ogarnąć w inne miejsce, bo wystają.

Mam nadzieję że Coppermine mi pójdzie na tej płycie (440ZX), nawet najwolniejszy bo ma tylko 13W. Katmai albo P2 już ciągnie sporo więcej (teraz tam jest P2 400MHz). Z Coppermine chyba zwykłe pico 120W bez żadnych kombinacji wszystko uciągnie Smiley

Płyta Baby AT SS7 mi weszła, 4DPS też mieści się idealnie, fajnie będzie zrobić 486 w takiej obudowie Cheesy
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top