Page Index Toggle Pages: 1 [2]  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Zasilacz DC-DC DIY (AT) (Read 7489 times)
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4208
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #15 - 23. Jan 2021 at 10:27
Print Post  
Wow, taki sprzęt to przebój Cheesy
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #16 - 23. Jan 2021 at 12:07
Print Post  
adalbert wrote on 23. Jan 2021 at 03:08:
Płyta Baby AT SS7 mi weszła, 4DPS też mieści się idealnie, fajnie będzie zrobić 486 w takiej obudowie

Swietny pomysl z ta obudowa, mala, ladna, solidna i cena nie zabija. Jakby jeszcze znalezc firme co by mogla wykonac tylna blache z poprawnymi sledziami na pci oraz mocowaniem zasilacza nad plyta, w miejsce wiatraczkow - sfx moze sie nie zmiescic ale flex atx na bank - ma niecale 4cm wysokosci, to by byla bomba Smiley Chyba mnie namowiles na nia i zrobie zakup Smiley
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #17 - 23. Jan 2021 at 12:42
Print Post  
Tylko trzeba mieć na uwadze że maksymalna szerokość płyty to 19cm (a lepiej jeszcze mniej bo tu już dotyka blachy), są takie ale nie wszystkie Smiley No i przy maksymalnej szerokości trzeba usunąć dwa plastikowe zaczepy od frontu obudowy (przymocowane na wkręty więc wystarczy odkręcić) i jakoś inaczej ten front tam przymocować.
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #18 - 23. Jan 2021 at 13:52
Print Post  
A moglbys zmierzyc jeszcze jaki jest przeswit nad ta gorna polka oraz jej szerokosc? Cos czuje ze tam by idelanie sie wpasowal zasilacz i mozna by wiatraczki i cdrom zostawic w spokoju, tylko wyciac fragment blachy pomiedzy pci a dziura na sfx aby odblokowac dostep do zlacza. A jakbys jeszcze zrobil 2 fotki tej polki z dolu i z gory to by bylo extra Smiley Dzieki
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #19 - 23. Jan 2021 at 14:14
Print Post  
Wysokość 27,2mm, szerokość 110mm Smiley

PS a licząc od górnej krawędzi płyty głównej (tak jakby ta półka była wycięta) jest ok. 36mm
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #20 - 23. Jan 2021 at 15:16
Print Post  
Ciasno panie Wink Liczylem ze te 4cm bedzie, bo moznaby wtedy gotowego flexa uzyc, a one maja przecietnie 4x8x15cm. Po zdjeciu obudowy moze by sie zyskalo te 0.5cm ale to juz niebezpieczne, bo wszystko jest na wierzchu + wiatraczek typu gwizdek, ktory nie chlodzi elementow w obudowie, tylko jazgocze Wink No i trzeba dobrze izolowac plytke aby sobie ani kompowi nie zrobic przypadkiem darmowej defibrylacji Wink

Pozostawaloby tylko pico albo ten mini zasilacz o ktorym wczesniej pisalem, wlasciwie tylko on, bo do pico jakos nie mam przekonania. Czemu niby? Ten pico to mala plyteczka, gesto upakowana smd. Brak radiatorow oraz wentylacji, co jest normlane w zwyczajnych zasilaczach - widzial ktos, kiedys zasilacz do PC bez radiatorow? No chyba ze jakies najtansze z czarnej listy, ktore waza po 200 gram Wink

Takze cala moc wydzielona na mosfetach, dlawikach, przetwornicach i kondensatorach "idzie w plytke", ta zas moc jest oddawana przez piny od zlacza atx do plyty glownej. Ofkoz mozna wymusic zew. chlodzenie wiatraczkiem jakims, ale to juz rzezba. Ta moc, ciezko powiedziec jaka to jest wartosc, bo producent pisze tylko "Highly efficient design, does not produce a lot of heat", do tego wiekszosc strat jest na zew. kostce 230/12V.

Mysle ze jakies 80% skutecznosci moze byc, a to znaczy ze 20% idzie "w komin", czyli w postaci ciepla grzeje nasza plyte glowna. Upraszczajac, 20% z zasilania 100W, to bedzie 20W - czy to malo czy duzo? Mozna sprawdzic organoleptycznie Wink Bierzemy zarowke 12V/20W i podpinamy do zasilacza na 12V, prad powinien plynac ~1.67A (P=U*I). Dotykamy ja reka i sami oceniamy czy ta iloscia ciepla chemy dogrzewac sobie plyte Wink Tak, wiem, ze to lekkie przegiecie ale z grubsza oddaje rzeczywistosc Wink

No i 2 sprawa z pico, ta gestosc upakowania elelmentow smd, w srodowisku zaplylony/zakurzonym, wilgotnym, z czasem bedzie powodowac zwarcia i puszczac z dymem nasze klocki. A pytanie to nie czy, tylko kiedy Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #21 - 23. Jan 2021 at 15:24
Print Post  
P3 Coppermine 650MHz to jakieś 17W (z linii 5V), Voodoo 3 ok. 15W (z linii 3.3V), ze wszystkim powinno pobierać w granicach 50W więc chyba do przeżycia Smiley żeby odciążyć pico to można w teorii nawet puścić zasilanie dysków z osobnej przetwornicy 12V -> 5V.

Od wielu lat zasilałem różne płyty z zasilacza 12V 5A + pico i przy takim poborze nie było problemu (kompy np. P1 233 MMX + V1, K6-2+ i V Banshee, niezliczona ilość 386 i 486 które pobierają czasami jedynie kilkanaście wat). Używałem zarówno "chińczyków" jak i tego "oryginalnego", nie pamiętam żeby parzyły. Ale mogę zmierzyć temperatury przy okazji.

Ale np. Pentium 2 i Voodoo 2 SLI już nie ma opcji z tego zasilić.

BTW zobacz na fotkę, złącze ATX jest w moim przypadku blisko otworów na 2 wentylatory 60mm Wink

//edit: jeszcze sprawdziłem datasheet "oryginalnego" pico (You need to Login or Register to view media files and links) i podają sprawności powyżej 91% przy szczytowym użyciu
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #22 - 23. Jan 2021 at 15:48
Print Post  
Dzieki wielkie za swietne info z retrospekcji oraz za pdfa Smiley Ja glownie montuje nieco mocniejsze sprzety i stad moje dylematy - nie bralem zupelnie poprawki na sprzety sprzed kilku dekad Wink Moze nawet zaczne uzywac tych pico do retro stuffu, ale raczej kitajskich wersji. A jak wyglada kwestia braku -5V? Spotkales sie kiedys z tym przypadkiem? Bo na COMy to -12V w sam raz
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #23 - 23. Jan 2021 at 16:00
Print Post  
Chyba nawet za bardzo nie mam sprzętów potrzebujących -5V, ale przerobiłem na wszelki wypadek dwa zasilacze. W jednym dodałem przetwornicę na MC34063, a w drugim moduł charge pump LM2662, który zamienia +5V w -5V:

(You need to Login or Register to view media files and links)

Dałem diodę schottky na wyjściu na wszelki wypadek, co prawda obniża napięcie, ale nie wiem jakie jest "failure mode" tego modułu, a poza odwracaniem napięcia może też pracować jako voltage doubler i 10V bym nie chciał tam mieć Tongue

Nie zaszkodziłoby tam pewnie dolutować większy kondensator.
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #24 - 23. Jan 2021 at 19:14
Print Post  
Z kart które wymagają - 5V to np Sound Blaster CT1350
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #25 - 20. Apr 2021 at 23:23
Print Post  
Trochę jeszcze wracam do tematu, znalazłem kontroler przetwornicy LTC7803 który w datasheecie miał schemat jak zrobić step-down 5V/10A albo i więcej. Jest też wersja LTC7802 gdzie można zrobić 2 fazy i 24A, ale zrobienie dobrego PCB to pewnie już grubsza zabawa... Poza tym ma wbudowane różne zabezpieczenia, w tym nadnapięciowe (wewnętrzny crowbar).

Próbuję na razie zrobić PCB dla pojedynczej przetwornicy które byłoby zgodne ze sztuką, próbowałem poczytać jaki powinien być rozkład elementów, pól masowych ale to dla mnie nowe tematy i nie ogarniam wszystkiego Tongue wrzuciłem na razie to co widać na r/AskElectronics Tongue
(trzeba by było też jakieś chłodzenie dośrubować później)

//edit: zmieniłem już układ po wskazówce z reddita bo poprzedni był trochę niefortunny Tongue
  
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #26 - 22. Apr 2021 at 19:38
Print Post  
Powiedzmy że linia +5V ogarnięta, to pora na mikrokontroler, pomiędzy wyląduje mosfet załączający +12V oraz linie -5V i -12V, te dwie ostatnie chyba nie z przetwornicy ale układu charge-pump żeby było prościej i mniej zakłóceń...

Mikrokontroler ma osobne zasilanie i ma mierzyć wszystkie napięcia, sprawdzać czy są OK a jak nie to odcinać zasilanie wejściowe (mosfetem, jak się zmieści to 'na zapas' dam też przekaźnik), dodam też chyba sondę na kablu, którą można podłączyć do mosfetu zasilającego procesor na płycie głównej - i jakiś potencjometr do regulacji poziomu bezpiecznego napięcia Tongue raz miałem płytę ze zwartym regulatorem i poszedł mi 233 MMX...

Będzie też funkcja 'soft power-on', czyli można raz kliknąć włącznik i zasilacz się odpala (to do obudów ATX)

Te złącza które widać wylecą później
  
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Zasilacz DC-DC DIY (AT)
Reply #27 - 26. Apr 2021 at 03:09
Print Post  
Ogarnięte -12V i -5V, mosfety wejściowe 12V, mierzenie napięć (prawie), trzeba jeszcze poprzestawiać trochę rzeczy pewnie, dodać pola miedzi, ale krok po kroku staram się nad tym pracować Tongue
Tutaj będą same przesadnie drogie komponenty z Mouser... (w tym kondensatory polimerowe)
Oczywiście zagadka jak to będzie działało, w zasadzie powinno, tylko nie wiem jak z zakłóceniami, EMC itd, nawet nie mam oscyloskopu Smiley (przetwornica 5V na 350kHz ale można to zmienić, starałem się ułożyć mosfety i cewkę tak jak podpowiadali; -12V ncp3063 75kHz)
Chłodzenie to będą 2 radiatory do dysków NVME złożone w kanapkę (góra i dół, ześrubowane i termopad - tak naprawdę dolny jest ważniejszy, bo ciepło będzie szło przez przelotki na PCB) - obejmie cewki i mosfety
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top