Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic adapter do starych dysków pata - do sata (Read 1973 times)
ciamcia
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 7
Joined: 04. Oct 2019
adapter do starych dysków pata - do sata
22. Oct 2020 at 00:10
Print Post  
Cześć, ktoś może ma do polecenia sprawdzony adapterek służący podłączanie starych dysków ide do sata?
Dyski mam najróżniejsze nawet z epoki 386 i chciał bym pozgrywać dane zanim ostatecznie padną, pojemności od 100MB wzwyż.
Testowałem już trzy adapterki z allecoś , i kiepściutko, być może z tej przyczyny iż celowałem w najniższą półkę cenową
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: adapter do starych dysków pata - do sata
Reply #1 - 22. Oct 2020 at 03:54
Print Post  
A nie masz jakiejkolwiek płyty głównej np Pentium, Pentium II? Podłączył być nowszy większy i starsze dyski i ogień z kopiowaniem.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
ciamcia
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 7
Joined: 04. Oct 2019
Re: adapter do starych dysków pata - do sata
Reply #2 - 22. Oct 2020 at 13:49
Print Post  
Mam, lecz liczyłem że odpalę jakiegoś partition magica na współczesnym kompie i zrobię kopie zapasowe. Planuję też poprzenosić wszystko z retro 90 (286-486) na karty CF tak jak mam na Amigach.
Zadziwia mnie że te adaptery ide-sata tak tragicznie lub wcale działają
  
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: adapter do starych dysków pata - do sata
Reply #3 - 22. Oct 2020 at 14:08
Print Post  
Ja długi czas używałem obudowy na przenośny dysk 2,5 IDE na USB i działała bez zarzutu, co prawda tylko z laptopowymi dyskami. Może coś na USB byłoby lepsze?
  
Back to top
 
IP Logged
 
ciamcia
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 7
Joined: 04. Oct 2019
Re: adapter do starych dysków pata - do sata
Reply #4 - 22. Oct 2020 at 14:18
Print Post  
adalbert wrote on 22. Oct 2020 at 14:08:
Ja długi czas używałem obudowy na przenośny dysk 2,5 IDE na USB i działała bez zarzutu, co prawda tylko z laptopowymi dyskami. Może coś na USB byłoby lepsze?


Właśnie jedzie do mnie paczka z adapterem ide 40 /44 na usb i będę sprawdzał

  
Back to top
 
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: adapter do starych dysków pata - do sata
Reply #5 - 22. Oct 2020 at 14:40
Print Post  
Wydaje mi się, są małe szanse na działanie adapterów na USB lub SATA z dyskami nie-LBA. Z tego co widzę w internetach, to nawet są problemy z kontrolerami IDE na późnych płytach... Myślę, że może uda się odczytac dyski CHS w nowyszym komputerze przy pomocy zestawu kieszeń 5,25 + kontroler na PCI, który będzie tak stary, żeby CHS rozumieć.
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: adapter do starych dysków pata - do sata
Reply #6 - 21. Nov 2020 at 20:51
Print Post  
Kupiłem teraz do starych dysków laptopowych tę obudowę USB ( (You need to Login or Register to view media files and links)) bo starej nie mogłem znaleźć i jakby co opiszę moje doświadczenia:

dołączony kabel USB to jakiś żart, bo spada na nim napięcie na tyle, że stare dyski się w ogóle nie rozkręcą. Ale miałem swój dobry kabel i jest lepiej. Jednak do stabilnego działania trzeba przylutować kondensator low ESR między pinami USB. Najlepiej by było w sumie dolutować jeszcze jedną wtyczkę USB żeby był większy prąd.

Na próbę zgrałem obraz z dysku Toshiba MK1003MAV (1083MB). Trwało to kilka minut, ok. 4MB/s.
Zgrany obraz w pliku .img wrzuciłem do emulatora PCem, rozpoznał dysk poprawnie i zabootował się (ale tylko do linii komend, pewnie windows już był zepsuty bo ustawiłem CGA jako grafikę Tongue) Smiley

Menadżer dysków wykrywa poprawnie rozmiar, ale partycja była w niestandardowym formacie (przez dynamic disk overlay) więc dało się ją tylko usunąć. Po usunięciu normalnie założyłem i sformatowałem partycję FAT16. Pliki się przenoszą i są dalej widoczne po odłączeniu adaptera.

Dysk IBM 810MB sformatowany FAT od razu pokazał się w systemie i można było go przeglądać. Ale dopiero za 3cim razem się rozkręcił, znowu kwestia zbyt małego prądu.

Nie mam dysków poniżej 504MB do sprawdzenia więc trudno powiedzieć czy by sobie z nimi radził, pewnie nie.

"Nowoczesne" dyski z cichymi silnikami oczywiście działają normalnie.

Chip sterujący to: Moai M110e (You need to Login or Register to view media files and links)
do dysków 3,5" trzeba by mieć jeszcze zasilacz i adapter.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: adapter do starych dysków pata - do sata
Reply #7 - 22. Nov 2020 at 20:32
Print Post  
Ja mam dwa kombajny do dysków 3,5", jeden markowy drugi tania chińszczyzna. Droższy na USB 3.0, tańszy 2.0. Oba mają zasilacze zewnętrzne. Żaden nie widzi mojego dysku z 486, ani 120MB Maxtora.
Chętnie się dołączę do tematu o coś sprawdzonego.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: adapter do starych dysków pata - do sata
Reply #8 - 23. Nov 2020 at 00:12
Print Post  
Znalazłem dysk z laptopa 420MB i niestety komputer go nie widział. Zrobiłem też adapter do dużych dysków i dyski 20GB działały, natomiast Conner 120MB nie był widziany przez komputer. Więc może faktycznie nie ma rady na dyski CHS podłączane do USB... Na pewno nie z kontrolerem Moai M110e.

BTW napęd LS120 pokazał się w komputerze jako stacja dyskietek, ale nie czytał (error; choć testowałem tylko ze zwykłą 3,5"). CD-ROM działał normalnie.

  
Back to top
 
IP Logged
 
Dominiq
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 33
Joined: 24. Jan 2018
Re: adapter do starych dysków pata - do sata
Reply #9 - 30. Nov 2020 at 20:25
Print Post  
adalbert wrote on 23. Nov 2020 at 00:12:
Więc może faktycznie nie ma rady na dyski CHS podłączane do USB... Na pewno nie z kontrolerem Moai M110e.


Podobno na kontrolerach JMicron (niestety niektórych) CHS działa.
Od dłuższego czasu szukam takiego adaptera USB->HDD i... póki co nic... szukam dalej...
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top