Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) Powitanie :) (Read 3487 times)
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Powitanie :)
19. Jan 2021 at 23:57
Print Post  
Hej!

Niniejszym chcialbym sie przywitac ze starymi i mlodymi bywalcami forum. Respect!

Trafilem tutaj dzieki jednemu z forumowiczow, ktorego zapoznalem przypadkiem na allegro Smiley Szukalem kart 3dfx a koles tagowal wszystkie swoje aukcje dodajac do tytulu tag 3dfx. Tylko ze to 3dfx to byly naklejki. Tak mnie z tym wpienil, ze zaczalem mu grozic konsekwencjami Wink A potem to juz zgadalismy sie na telach i poszlo jakos, notabene straszny gadula z niego Wink

O sobie cos moze. Jestem juz dosc stary, w branzy komputerowej od lat 80', pracuje jako analityk zagrozen, malware, wirusy komputerowe itp. pierdoly Wink Hobbystycznie zajmuje sie naprawa plyt glownych, czasem grafik, lapkow i ogolnie calej elektroniki. Moj ulubiony okres to slot1, s370, ostatnio socket a, ale zasadniczo to nie mam przeciwwskazan co do wieku/stanu danego sprzetu. W sumie im cos bardziej zajechane, tym wiecej zabawy przy naprawie, a wskrzeszanie staroci to jest wlasnie to co lubie.

Ze sprzetu do roboty mam praktycznie wszystko, 3 stacje lutownicze, 1 rozlutownicza, hot air, preheater, oscyloskop 4-kanaly, mikroskop stereoskopowy z kamera, mierniki i programatory rozniaste + adaptery + tasmy do lapkow, nawet programator i kasowarke do starych epromow z oczkiem Wink Jedynie czego nie moglem robic to duze bga i sockety procow, ale przelamalem sie i kupilem stacje ir8500, ma dojsc na koniec miesiaca, to bedzie mozna rzezbic na maxa juz wszystko Smiley

Co tam jeszcze moge napisac, w latach 90-00 pracowalem w serwisie komputerowym, sprzet znam na wylot, znam sie na programowaniu, asembler na wiele platform, hll jak c/c++, skryptowe rzeczy jak perl/python/bash, linux, windows itd. Zasadniczo zyje IT Wink Jak ktos jest dlugo w branzy, tak najmniej 20 lat, to moze moja ksywke kojarzyc Wink No to chyba tyle.

Pozdrawiam wszystkich,
Zdrowko,
smola

P.S. Nie linczujcie za brak pl znaczkow, stare nawyki z irca i linuxa ;p
P.S.2. To jeszcze moze dodam fotke na szybko z mojego balaganu Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Powitanie :)
Reply #1 - 20. Jan 2021 at 01:49
Print Post  
Siemanko stary wyjadaczu,
widze ze pierdolnik prawie jak u mnie, tylko jakos bardziej poukladane  Tongue

Nie napisales skad jestes, a to czasami moze sie przydac w kontakcie.

P.S.
masz jakas rade dla kogos, kto bedzie podchodzil do wymiany gniazda DIMM ? jeden modul popsul mi dwa gniazda, chce wylutowac oba i wlutowac jedno dobre, bo tyle wystarczy dla i430TX,
a pozniej to bym za SIMMy w innej plycie sie wzial, ale to moze byc prostszy temat,
no i oczywiscie najpierw musze pozyskac gniazda z innej plyty, a wiec problem zlozony
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Powitanie :)
Reply #2 - 20. Jan 2021 at 07:20
Print Post  
Haha, znam jegomościa od naklejek, razem wódkę piliśmy na zlotach Wink

Fajnie że na forum trafiają ludzie z tak bogatym doświadczeniem. Masz jakieś kompletne komputery z okresu który lubisz? Jakieś swoje perełki? Wink
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Powitanie :)
Reply #3 - 20. Jan 2021 at 12:00
Print Post  
KGB wrote on 20. Jan 2021 at 01:49:
Nie napisales skad jestes, a to czasami moze sie przydac w kontakcie.

Tam gdzie smok zionie ogniem i pije wode z wisly Wink

KGB wrote on 20. Jan 2021 at 01:49:
masz jakas rade dla kogos, kto bedzie podchodzil do wymiany gniazda DIMM?

Mozna zrobic to na pare sposobow, zaleznie jakim sprzetem sie dysponuje. Odradzam tylko narzedzia takie jak lutownica transformatorowa, suszarka, opalarka, kuchenki indukcyjne, gazowe i ze spirala grzewcza, zelazka, palniki gazowe itp. Smiley

To co jest niezbedne:
* stacja lutownicza z kontrola temperatury + gruby grot, najlepiej typu skalpel, temperatura 350*
* stacja hot air, 350*, nawiew 3-4/8
* lut niskotemperaturowy 138*C, na ali/alegroszu mozna kupic
* drobnica czyli: IPA, cyna czyli lutowie Sn63Pb37 w postaci pasty, plecionka, topnik 223, moze byc 559 ale on szybko sie wypala i zostawia syf Wink

To co pomaga i uprzyjemnia robote:
* rozlutownica, nie mylic z odsysaczem
* podgrzewacz/preheater, z braku takowego mozna uzyc piekarnika _elektrycznego_
* termometr elektroniczny z termopara do kontroli temperatury plyty glownej
* mikroskop, ew. lampa ze szklem powiekszajacym, lupa

Co z czym:
0. Z plyty zdejmujemy wszystko co sie da, czyli chlodzenie i mocowania procesora, procesor, plastiki, blaszki, radiatory, wentylatory itp. Wyjmujemy baterie! Plyte odkurzamy i czyscimy z brudu szczoteczka, pedzelkiem, co brudniejsze miejsca przemywamy IPA - uwaga na naklejki

1. Plyta glowna musi byc wygrzana rownomiernie do temperatury 100-120*. Unikamy jej naprezania/wyginania. Warto przyczepic termopare do wierzchniej strony plyty, na preheaterze ustawiamy temperature 120-140*C - delta pomiedzy grzejnikiem a plyta wynosi ~20*C, czyli jak grzejnik ma 120* to plyta bedzie miec ~100*

2. Nagrzana plyte rzucamy na blat i uzywajac lutu niskotemperaturowego jedziemy lutownica wszystkie piny od gniazda/slotu, nie zalujemy lutowia Wink

3. Wrzucamy plyte na preheater i grzejemy na 120* jak w punkcie 1. Nastepnie, kontrolujac, podbijamy temperature do ~140-150* - moze byc mniej/wiecej zaleznie od lutu, ale nie wiecej niz 160, bo moga sie zaczac elementy odklejac w starych plytach z przed bezolowiowej epoki ROHS. Olowiane luty sa blyszczace i ladne nawet po 40 latach, nowe gownoluty bezolowiowe sa matowe, popekane i brzydkie. Gniazdo powinno sie zaczac ruszac i delikatnie je podwazajac z roznych stron, wyciagamy je ostroznie aby nie uszkodzic pinow, padow i okolicznej drobnicy SMD

4. Uzywajac rozlutownicy albo plecionki, topnika i lutownicy sciagamy nadmiar lutowia z obu stron plyty, przytkane otwory mozna na goraco potraktowac igla. Oczyszczamy wszystko IPA

5. Wkladamy nowe gniazdo w plyte, delikatnie aby kazdy pin trafil w swoj otwor. Dociskajac rownomiernie gniazdo lutujemy 2 piny w skrajnych punktach. Jesli plyta zdazyla przestygnac, to znow podgrzewamy cala na 100-120*. Teraz bierzemy plyte "na plecy" i nanosimy na wszystkie piny paste lutownicza szerokosci nieco wiekszej niz rozstaw pinow i grubosci ~0.5mm - nie piescimy sie, dzialamy szybko, moze byc byle jak, byle by bylo rownomiernie Wink

6. Hot airem podgrzewamy paste "po calosci", kolisto-posuwisto-zwrotne ruchy Wink az sie cala pasta roztopi i spenetruje otwory. Jesli ktorys pin nie zalapie, to nie ma sie co martwic, bo na koniec poprawiamy wszystkie piny lutownica z grotem skalpel - bardzo wygodny, lapie od razu pare pinow

7. Po lutowaniu czekamy az plyta spokojnie wystygnie, zmywamy resztki topnika IPA i juz Smiley Warto zrobic jeszcze inspekcje pod mikrospopem/lupa czy nie ma jakis mikrozwarc, resztek cyny - rowniez w okolicy. Wskazane jest tez ponownie wygrzanie plyty przez 30m na 100-120* aby pozbyc sie naprezen wewnetrzynych - odpuszczanie

To taki ogolny opis, wariacje oczywiscie wskazane - ciezko w kilku zdaniach ujac caly proces ale mam nadzieje ze bedzie latwiej. Opis dotyczy rowniez plyty dawcy - wystarczy tylko zatrzymac sie na odpowiednim punkcie Wink I co jest wazne, to sie nie spieszyc, robic wszystko powoli i dokladnie. Aha, i jeszcze jedno, jak cos przy lutowaniu sie klei i nie chce odejsc, to znaczy ze temperatura jest za niska - szarpanie sie powoduje _zawsze_ uszkodzenia padow, sciezek, tulejek w otworach i ogolnie robi rzeznie, dlatego podgrzewanie plyty jest tak wazne

Podobna technike stosuje sie do wymiany kondensatorow, szczegolnie kiedy jest ich duzo - 2 dni temu mialem 22szt do wymiany w 1 plycie, rekord jak narazie Smiley Dla lepszej orientacji wrzucilem tez pare fotek (tylko 6 bo jest limit) z wymiany zlacza slot 1 w dziadku asus p2b-s oraz zdjecie preheatera w akcji.

Edit: literowki i doprecyzowania
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Powitanie :)
Reply #4 - 20. Jan 2021 at 12:52
Print Post  
Witaj na forum!  Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Powitanie :)
Reply #5 - 20. Jan 2021 at 12:55
Print Post  
forteller wrote on 20. Jan 2021 at 07:20:
Fajnie że na forum trafiają ludzie z tak bogatym doświadczeniem.
Hehe, ciezko znalezc forum na ktorym mozna sie ujawnic Wink

forteller wrote on 20. Jan 2021 at 07:20:
Masz jakieś kompletne komputery z okresu który lubisz? Jakieś swoje perełki?
Z braku miejsca nie kolekcjonuje calych komputerow, no z wyjatkiem amiski 1200 w towerce i monitorem 1484. Z plyt, to chyba najciekawsza jaka posiadam, to stary TYAN 2xPII 333 na Slot1 ze scsi i pieknym biosem od AMI - kiedys kupilem na ebay kompletnego trupa, no ale udalo sie go poskladac do kupy Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Powitanie :)
Reply #6 - 20. Jan 2021 at 13:20
Print Post  
Strzała @smola - witamy na tym niszowym i mocno nieszablonowym forum.

Super, że zaglądają i ujawniają się pasjonaci z wiedzą jak Ty.

Sam wróciłem niedawno do mojej pierwszej miłości, czyli elektroniki po blisko 25 latach od zakończenia szkoły. Coś kojarzę Twój nick, ale nie wiem czy to nie auto sugestia. Byłeś może bywalcem np pl.comp.pecet itp itd?
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4208
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Powitanie :)
Reply #7 - 20. Jan 2021 at 13:33
Print Post  
Witaj Smiley
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
magiarasta
Junior Member
**
Offline


TriOptimum Corporation

Posts: 142
Location: Bielsko-Biała
Joined: 18. May 2019
Re: Powitanie :)
Reply #8 - 20. Jan 2021 at 15:00
Print Post  
Cześć !
  
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Powitanie :)
Reply #9 - 20. Jan 2021 at 23:05
Print Post  
smola wrote on 20. Jan 2021 at 12:00:
To co jest niezbedne:
* stacja lutownicza z kontrola temperatury + gruby grot, najlepiej typu skalpel, temperatura 350*
* stacja hot air, 350*, nawiew 3-4/8
* lut niskotemperaturowy 138*C, na ali/alegroszu mozna kupic
* drobnica czyli: IPA, cyna czyli lutowie Sn63Pb37 w postaci pasty, plecionka, topnik 223, moze byc 559 ale on szybko sie wypala i zostawia syf

to mam problem, bo na wyposazeniu mam tylko oporowke z potencjometrem, oporowke z odsysaczem (swiezy zakup, jeszcze nie uzywalem), transformatorowke, kalafonie, cyne i palnik na butan,
myslalem o posmyraniu plyty palnikiem, powinno udac sie tak wylutowac gniazdo, to uszkodzone moze nawet zniszczyc sie,
dawca musi wyjsc w calosci, ale dawcow powiedzmy, ze jest kilka,
po takim wylutowaniu pozostaje problem otworow na gniazdo - czyszczenie 168 moze doprowadzic do rozstroju nerwowego, ale coz - sam doprowadzilem do tego, ze modul uszkodzil oba gniazda, moglem go w drugie nie wkladac, to bym mial jedno sprawne,

z palnikiem mam troche wprawy, bo udalo mi sie tak odlutowac 4 kosci pamieci z karty graficznej i wszytkie dzialaja po wlozeniu w gniazda Virge,
i tylko dwom kosciom przypalilem lekko obudowy  Wink
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Powitanie :)
Reply #10 - 21. Jan 2021 at 10:41
Print Post  
KGB wrote on 20. Jan 2021 at 23:05:
to mam problem, bo na wyposazeniu mam tylko oporowke z potencjometrem, oporowke z odsysaczem (swiezy zakup, jeszcze nie uzywalem), transformatorowke, kalafonie, cyne i palnik na butan,

Oporowka z potencjometrem, zakladam ze sluzy do regulacji temperatury, powinna dac rade. Natomiast zdecydowanie odradzam palnik, ciezko utrzymac stala temperature i predzej zniszczysz plyte niz naprawisz. Jako podgrzewacz uzyj piekarnika, przygotuj plyty jak pisalem w punkcie 0, potem owin folia aluminiowa, wloz do srodka sonde/termopare i do piekarnika, grzejesz na 120*, wyjmujesz i dalej juz wg. opisu.

(You need to Login or Register to view media files and links) masz tani termometr z Ikei za 25zl. Zonie pewnie sie tez przyda do pieczenia kurczaka Wink

A hota zawsze warto kupic jak sie nawet tylko od czasu do czasu cos dlubie, sa relatywnie niedrogie stacje ktore maja od razu hot oraz lutownice, czasem nawet "podbierak" podcisnieniowy. Koszt kolo 120-350zl na alegroszu. Kilka przykladow:
(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Aha, nie wspolpracuje z tymi sklepami, to tylko przyklady Wink

Zestaw grotow lepiej kupic na (You need to Login or Register to view media files and links), bo widze ze na alegroszu sklepy przeginaja palke z marza na poziomie 100-300%. Czasem jest kilka roznych grotow w komplecie ze stacja lutownicza/hotem, warto dolozyc te 20-30zl dla swietego spokoju Wink

Jeszcze slowko o odsysaczu. Nie polecam ani zwyklego ani elektrycznego do napraw plyt, bo:
1. w skutek odrzutu, przy odsysaniu zawsze wylatuja z niego drobinki starej cyny, ktore moga powodowac mikrozwarcia, trzeba potem dokladnie cala plyte ogladac pod mikroskopem i czyscic
2. przy wylucie gniazd, slotow itp. mozna sie literalnie zajechac, szczegolnie ze 1 otwor to nie 1 uzycie odsysacza ale czasem 2 i 3 razy Wink Plecionka daje lepsze efekty a na uporczywe zatwardzenia otworow, zwykla igla do szycia + lutownica
3. efektywnosc grzania elektryka jest i tak za niska, bo plyty sa wielowarstwowe i skutecznie odbieraja cieplo, lut sie "klei" a pady/sciezki urywaja. Do napraw zwyklych plytek jedno/dwustronnych tak, ale nie do sprzetu komputerowego.
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
zyga64
Full Member
***
Offline



Posts: 462
Location: Sulęcin, lubuskie
Joined: 29. Dec 2017
Gender: Male
Re: Powitanie :)
Reply #11 - 21. Jan 2021 at 11:11
Print Post  
Witaj smoła !

@KGB
Ja używam rozlutownicy ZD-8915 (kupiłem jak były przeszło 100zł tańsze). Dimmów co prawda nie wyciągałem, ale z SIMM 72 pin poradziła sobie bardzo ładnie i czysto.

Lutownicę mam taką: Zhaoxin 936AH. Wziąłem taką o nieco większej mocy, ze względu na to że czasem do dużych powierzchni masy grot potrafi "przymarznąć".

Hot-air mam chyba najpopularniejszy - 858D, warto przed grzaniem okleić okolice taśmą kaptonową.

Ogólnie cały czas się uczę, trzeba nabrać praktyki. Na początku zawsze się coś zepsuje (odklei jakaś ścieżka etc.). Warto testować na uszkodzonych sprzętach.
  


- C64 /1541 II /Pi1541 /SD2IEC /EasyFlash3 /WiC64
- SCAMP /286@20 /4MB /CL-GD5422 /CMI8330
- i420EX /486DX33 /16MB /TGUI9440 /GUS+ALS100+MT32Pi
- i430FX /K6-2@400 /64MB /Rage Pro PCI /ES1370+YMF718
- i440BX /P!!!750 /256MB /MX440 /SBLive!+Vibra16s
- iB75 / i5 3470s /4GB /HD7750 /ALC662
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Powitanie :)
Reply #12 - 22. Jan 2021 at 01:20
Print Post  
qrcze, już zdecydowalem sie na ta najtansza hot-air, ale od razu nie mialem jak kupic ,a pozniej monety zniknely - sporo dawali bo 8,
115pln to ciagle najtansza, ale juz mi sie nie spieszy, wiec moze w weekend ogarne,
w sumie przydatna rzecz, przyda sie do pospawania zderzaka czy pokrycia cyna blachy w aucie
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Powitanie :)
Reply #13 - 22. Jan 2021 at 03:16
Print Post  
KGB wrote on 22. Jan 2021 at 01:20:
przyda sie do pospawania zderzaka czy pokrycia cyna blachy w aucie

Mozesz tez przy okazji polutowac rynny na dachu i wiadro przy studni Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
8art33z
Full Member
***
Offline


Retro since 1979

Posts: 793
Location: Zjednoczony Poznań
Joined: 20. Mar 2018
Gender: Male
Re: Powitanie :)
Reply #14 - 27. Jan 2021 at 12:16
Print Post  
Witaj, fajnie Ciebie widzieć tutaj Smiley Pozdro z Poznania! rocznik 79 Smiley
  

486SX-33MHz / BEK-P405 / 64MB / Sound Blaster 16 (CT2290) / S3 Trio64V+
Pentium MMX 200@250MHz / PcPartner 35-8333 / 128MB / Sound Blaster AWE64 (CT4520) / Matrox Millenium II + 3Dfx Voodoo 4MB
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top