Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) Srednio udany zakup u cybertycza (Read 1969 times)
kva.pl
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 356
Location: Warszawa
Joined: 03. Oct 2017
Gender: Male
Srednio udany zakup u cybertycza
22. Apr 2021 at 12:27
Print Post  
Panowie kupilem sobie na urodziny prezent (do artykulu, a jakze... Cheesy ) na aukcji ponizej
(You need to Login or Register to view media files and links)
5

No i Houston mamy problem. Plyta ma wymienione kondensatory, ale nie wszystkie, a tylko cztery. Widac to nawet na aukcji i nie jest to dla mnie problem. Problemem jest niestety to, ze dwa oryginalne tez maja zacieki po wycieku elektrolitu wiec nadaja sie do wymiany, a co wazniejsze - oryginalne maja 3300uf, a te nowe maja 2700uf. I teraz nie wiem czy ktos takie wsadzil bo takie mial pod reka czy oryginalnie byly w tych miejscach 2700  Huh Cybertycz mi napisal ze 'nie ma do tego glowy i plyta przeszla testy' takze wiele nie pomogl. Szukalem w necie zdjec tej plyty ale na zadnym sie nie dopatrzylem jakie tam kondensatory byly.
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Srednio udany zakup u cybertycza
Reply #1 - 22. Apr 2021 at 12:54
Print Post  
A cóż to znowu za wynalazek? Tongue Nie kojarzyłem tej płyty.

Piszesz że szukałeś po fotkach w necie. Na stronie Asrocka te cztery kondensatory też są inne niż pozostałe:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Więc może wcale jednak nie były wymieniane?


Teraz przyjrzałem się o co chodzi. Faktycznie lipa. Wygląda na to, że mogli wziąć dobre kondzioły, ale przylutowali je nie tam gdzie trzeba i wszystkie w sekcji zasilania były wymieniane? Kto ich tam wie. Lepiej było kupić jakiś typowy model jak 775Dual-VSTA <- ich zdjęć w necie jest mnóstwo.

Ja mam 4CoreDual-VSTA, ale pewnie nie będę w stanie pomóc, bo jednak układ jest inny.

Może napisz do supportu Asrocka w tej sprawie? Nie wiązałbym wielkich nadziei, ale może może...
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Srednio udany zakup u cybertycza
Reply #2 - 22. Apr 2021 at 12:58
Print Post  
skoro pozostale sa 3300uF ,to i te wymienione takie byly - zreszta mozesz sprawdzic, czy te dwa brzegowe tez naleza do sekcji zasilania,
pewnie mjaster mial 2700 ,a nie mial 3300 to takie poszly - moze mu wymiary zewnetrzne pasowaly, szkoda ze koloru nie dobral  Tongue
generalnie nie ma tragedii, bo lepsze nowe 2700 niz wylane 3300,
a na tej plycie i tak proca nie pokatujesz, wiec do testow kart graficznych wystarczy,
tam pci-e z tego co pamietam jest 4x, wiec nie wszystkie grafy pojda  Wink
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Srednio udany zakup u cybertycza
Reply #3 - 22. Apr 2021 at 14:04
Print Post  
A to ten handlarz z czlowiekiem co siedzi w temacie od 1983 roku Wink Widac ze robi tez jak w tamtych czasach, zakladajac, ze to on naprawial ta plyte. Niestety nie mam boardview ani schematu tej plyty ale z fotek w necie wynika, ze wszystkie sa jednakowe 3300uF. Czasem sie trafiaja takie egzotyki jak 1200u->1500u, 1800u->2200u i jak sie nie ma, to sie wymienia na wyzsze pojemnosci, ale nigdy w dol. Podeslij pare fotek jak mozesz, lacznie z dolna czescia pod kondensatorami, ciekaw jestem jakosci lutowan tego czlowieka od tematow z 1983 Wink A wogole to bym taka plyte zwrocil, bo i tak wymaga pelnego recapu, czyli dodatkowy koszt, ~50-100zl zaleznie od serwisu.
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Online


OC freak

Posts: 4208
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Srednio udany zakup u cybertycza
Reply #4 - 22. Apr 2021 at 18:49
Print Post  
A ja bym się nie przejmował. No chyba że zabierasz się za ostre podkręcanie, ale Ciebie o to nie podejrzewam Wink Mój Foxconn G33M przed recapem miał zupełnie wylane/wyschnięte kondensatory 3300uF, po wylutowaniu je przemierzyłem - wskazania od 0 do 600uF max. I płyta działała. Przez lata. Nawet z podkręconym Quadem. Stabilność tylko lekko spadła przed upgradem całego kompa, rok później dopiero się zabrałem za recap przy nadmiarze czasu. Wlutowałem równolegle po trzy 1000uF, bo takie miałem darmowe pod ręką.

LGA775 zwłaszcza na chipsetach Intela to super stabilna platforma i nawet znaczna utrata pojemności na sekcji zasilania jej zbytnio nie wzrusza. Do testów na fabrycznym taktowaniu powinno być wszystko ok.
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8091
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Srednio udany zakup u cybertycza
Reply #5 - 22. Apr 2021 at 20:14
Print Post  
Podejrzewam nawet, że takiego złoma cybert wyrwał -a sam"recap" robił właściciel-ten pierwszy  Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Srednio udany zakup u cybertycza
Reply #6 - 22. Apr 2021 at 20:22
Print Post  
A ja bym sie przejmowal Wink To co podales Neo, to sa dowody anegdotyczne, czyli u mnie dziala, u niego tez, a kuzwa u mnie nie Wink Capsy maja zapewniac ciagla dostawe energii w przypadku jej braku - kompy, to sa uklady impulsowe a nie liniowe, gdzie napiecie i prad sobie plywaja lajtowo, jak np. w grzalce do akwarium. Smiley W kompach jest rzeznia, jedziemy w idlu na 1A i nagle trzeba dostarczyc 20A bo user myszka se machnal na pulpicie Wink One pracuja praktycznie na zwarciu, stad wymagania dla low ESR i wysoka temperatura pracy. Olewajac pojemnosci na poszczegolnych podzespolach, przeciaza sie najczesciej pojemnosci na zasilaczu oraz innych czesciach. Kompa trzeba rozpatrywac jako uklad naczyn polaczonych, masz ponizej ogolny zarys jak to wyglada. Po co niby sa robione sekcje zasilana wielowfazowe? Bo 1 faza nie starcza aby pompowac prad przy zadanym napieciu? W gownoplytach, czytaj tanich, masz 1-2-3 fazy max, w wypasach masz ich 4-8-12 i wiecej, wlasnie po to aby dawaly rade w ekstremalnych sytuacjach jak se user myszka ruszy Wink A capsy wlasnie zapewniaja dostawe "na biezaco" tej energii ktora jest akurat w impulsie potrzebna. Przez to ze pracuja w impulsie, to mierz ich pojemnosc i ESR w mierniku LCR na chociaz 100KHz i zobaczysz ze z 1000uF robi sie 500uF a to tylko 100KHz, gdzie przetwornice dzialaja czesto wyzej, nawet do 1MHz. Duze pojemnosci maja tez swoje bezwladnosci i stad tez potrzeba filtrowania na nizszych pojemnosciach, adekwatnie do czestotliwosci, ale to juz inna bajka Smiley Podsumowujac, wymieniajcie je, robcie recap aby nie obciazac niepotrzebnie innych podzespolow. I to szczegolnie w starych gratach, tzn. pieknosciach Cheesy
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8091
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Srednio udany zakup u cybertycza
Reply #7 - 22. Apr 2021 at 21:48
Print Post  
A tranzystory mają wytrzymywać "zwarciowe"  ładowanie tych kondziołrsów  Wink
Aaaa, ścieżki mieć powierzchnię odpowiednią dla takiego tranzytu Amperów  Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Online


OC freak

Posts: 4208
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Srednio udany zakup u cybertycza
Reply #8 - 22. Apr 2021 at 22:27
Print Post  
smola, wiem jak to działa. Zajmuję się elektroniką nie od wczoraj. Stwierdzam na podstawie obserwacji żywotności komputerów w różnych środowiskach i warunkach, że jest to platforma prawie nie do zajechania i robiona w większości przypadków nadmiarowo, a same procesory Core 2 mają dużą tolerancję na niedoskonałości w dostawach prądu. Z resztą same mają pod spodem trochę kondensatorów SMT. Prawda, przy badziewnym zasilaczu będzie kiepsko na złych kondziołach, ale każdy współczesny średniak z potwierdzonym certyfikatem 80+ dobrze wszystko wygładzi.
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Srednio udany zakup u cybertycza
Reply #9 - 22. Apr 2021 at 23:36
Print Post  
A swoją drogą czy kondensatory polimerowe są 'niezniszczalne' czy nie są? O ile nie zajedzie ich się zbyt wysoką temperaturą to można się spodziewać że będą działały do końca świata i jeden dzień dłużej? Tongue (oczywiście mają rating np 5000h w 105st.C, ale co 10st.C mniej żywotność się podwaja).
Mam taką płytę 775 full-polymer (GA-G41MT-D3), w zasadzie większość współczesnych konstrukcji też jest tak chyba robiona. Oczywiście każdy sprzęt może padać, ale nie wiem jak często z powodu takich właśnie kondensatorów. Elektrolity potrafią wyciekać, tantale wybuchać, a polimery?
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Srednio udany zakup u cybertycza
Reply #10 - 23. Apr 2021 at 17:25
Print Post  
adalbert wrote on 22. Apr 2021 at 23:36:
A swoją drogą czy kondensatory polimerowe są 'niezniszczalne' czy nie są? (...) Elektrolity potrafią wyciekać, tantale wybuchać, a polimery?

Tantale to tez polimery, ale obecnie najlepsze capsy to "ameliniowe" elektrolity polimerowe. Ich zywotnosc i parametry to miazga, ale niestety nie ma duzych pojemnosci. Przynajmniej na ali, szukalem dzis i max co jest w ofercie to 1000u i 2200u, cena za 10szt. ~50zl, z chin... W pl to pewnie x2, x3. Osobiscie nie widzialem uwalonego polimera, wg. ponizszej tabelki sa praktycznie "niesmiertelne", pelny artykul (You need to Login or Register to view media files and links).
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
kva.pl
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 356
Location: Warszawa
Joined: 03. Oct 2017
Gender: Male
Re: Srednio udany zakup u cybertycza
Reply #11 - 23. Apr 2021 at 19:48
Print Post  
Jutro odpisze i wrzuce zdjecia Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top