Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 4 5 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Plyty S7 (Read 8712 times)
kva.pl
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 356
Location: Warszawa
Joined: 03. Oct 2017
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #15 - 05. May 2021 at 11:48
Print Post  
andy101 wrote on 04. May 2021 at 09:53:
Witaj.
Dla tej drugiej płyty pamiętam były kości cache do procesora wpinane w slot. Występowały w kilku wersjach od kilku producentów. Czy one były ze sobą wymienne? W jakich wartościach one występowały i czy można było zwiększać cache używając innych modułów niż te dostarczone z płyta?


Dobrze pamietasz Smiley Mam je plus pare innych, ale jeszcze tematu nie zglebialem.
  
Back to top
 
IP Logged
 
kva.pl
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 356
Location: Warszawa
Joined: 03. Oct 2017
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #16 - 06. May 2021 at 11:44
Print Post  
Plyta z "TX Pro" ma swoje plusy i minusy.
Plusy:
- 1MB cache L2 i 11bit TAG RAM = 512MB ramu cachuje bez problemu Cheesy
- potrafi dzialac z SIMM i DIMM jednoczesnie
- ma 'graficzny' BIOS wiec mozna pokazac jako ciekawostke
- potrafi dzialac z tylko jedna koscia SIMM, nie wiedzialem ze cos takiego jest mozliwe poza plytami 386  Huh
Minusy:
- jedno z gniazd SIMM nie dziala, w ogole nie widzi RAMU w nim Sad
- przy moich pamieciach SIMM 64 MB wywala bledy w memtescie nawet na najwolniejszych timingach, 32MB dzialaja bez problemu. Same pamieci sa na pewno sprawne, jakas niekompatybilnosc widac. Jest to problem bo przez uszkodzone gniazdo przy modulach 32MB jest tej pamieci za malo, bede musial uzyc SDRAM.

Wlasnie konczy sie memtest na Pentium 200MHz + 512MB SDRAM, zaraz bede stawial XP  Cool
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #17 - 06. May 2021 at 12:16
Print Post  
Ja tam plusów w tej płycie nie widzę. To PCCips, ówczesny największy chłam dostępny na rynku. To oni podrabiali cache "write back", robili naklejki na chipsety nieznanych firm, czy jak tu rebrandowali inny chipset aby się upodobnić do produktu intela wprowadzając w błąd klienta.

Potrzebujesz 512MB RAM w Socket 7? i Windows XP?
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
kva.pl
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 356
Location: Warszawa
Joined: 03. Oct 2017
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #18 - 06. May 2021 at 12:25
Print Post  
Tak, S7 bedzie platforma przejsciowa tzn na nim bedzie i 98 do porownania ze starszymi platformami i XP jako punkt startowy do testow pod tym systemem.

Skoro memtest pokazuje ze '512MB cached' to chyba nic tu akurat podrobione nie jest Wink
  
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #19 - 06. May 2021 at 12:44
Print Post  
Pcchips obok ECS to moja ulubiona marka Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #20 - 06. May 2021 at 13:34
Print Post  
kva.pl wrote on 06. May 2021 at 11:44:
- przy moich pamieciach SIMM 64 MB wywala bledy w memtescie nawet na najwolniejszych timingach, 32MB dzialaja bez problemu. Same pamieci sa na pewno sprawne, jakas niekompatybilnosc widac. Jest to problem bo przez uszkodzone gniazdo przy modulach 32MB jest tej pamieci za malo, bede musial uzyc SDRAM.

olej to i uzywaj DIMM, przeciez i tak chcesz cisnac wiecej niz 64mb, a na SIMMach to raczej trudne,
jezeli chcesz sprawdzic roznice miedzy EDO a SDRAM, to mozesz uzyc innej plyty - sam bede to sprawdzal, z ciekawosci i zeby byc przygotowanym w przypadku, gdyy nie udalo mi sie poprawnie wymienic gniazda DIMM w EP-PT11

kva.pl wrote on 04. May 2021 at 01:01:
Tyan S1563
bez jaj,
wyniki beda mialy sie nijak do zwyklych plyt,
porownac z ciekawosci jakie sa roznice (dla plyt glownych) to tak, ale jako punkt odniesienia pracy standardowego zestawu to nie bardzo
  
Back to top
 
IP Logged
 
kva.pl
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 356
Location: Warszawa
Joined: 03. Oct 2017
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #21 - 06. May 2021 at 13:45
Print Post  
KGB wrote on 06. May 2021 at 13:34:
olej to i uzywaj DIMM, przeciez i tak chcesz cisnac wiecej niz 64mb, a na SIMMach to raczej trudne,
jezeli chcesz sprawdzic roznice miedzy EDO a SDRAM, to mozesz uzyc innej plyty - sam bede to sprawdzal, z ciekawosci i zeby byc przygotowanym w przypadku, gdyy nie udalo mi sie poprawnie wymienic gniazda DIMM w EP-PT11


Chyba nie mam innej ktora obsluguje i SIMM i DIMM. Najwyzej zrobie takie porownanie pod 98 przy 64MB RAM.

Quote:
bez jaj,
wyniki beda mialy sie nijak do zwyklych plyt,
porownac z ciekawosci jakie sa roznice (dla plyt glownych) to tak, ale jako punkt odniesienia pracy standardowego zestawu to nie bardzo


Dlaczego? Przeciez to plyta w sumie jak kazda inna, byla tez w wersji z jednym socketem.
  
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #22 - 06. May 2021 at 14:22
Print Post  
kva.pl wrote on 06. May 2021 at 13:45:
Dlaczego? Przeciez to plyta w sumie jak kazda inna, byla tez w wersji z jednym socketem.

w sumie to ona chyba jest na normalnym HXie, to moze wydajnosc bedzie standardowakva.pl wrote on 06. May 2021 at 13:45:
Chyba nie mam innej ktora obsluguje i SIMM i DIMM. Najwyzej zrobie takie porownanie pod 98 przy 64MB RAM.

a ta na VXie nie lyknie jednego modulu dimm 64mb ?
  
Back to top
 
IP Logged
 
kva.pl
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 356
Location: Warszawa
Joined: 03. Oct 2017
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #23 - 06. May 2021 at 14:29
Print Post  
Tak, normalny HX Smiley

Sprawdze, ale wydaje mi sie ze to nie jest SD RAM tylko EDO na DIMM.
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #24 - 06. May 2021 at 14:56
Print Post  
MarianX wrote on 06. May 2021 at 12:44:
Pcchips obok ECS to moja ulubiona marka Smiley


Miłej lektury, ale Ty pewnie wiesz. Tongue
(You need to Login or Register to view media files and links)

Na S7 do takich wymagań jak stawiasz, to nie ma dobrej płyty.

Np z ostatnich wypustów intela.
430HX - wg intela topowy obsługuje i cache'uje max 512MB RAM, ale tylko SIMM EDO i kontroler 16MB/s
430VX - ekonomiczna wersja, EDO + SDRAM max 128MB, cache'uje do 64MB. kontroler 16MB/s
430TX - ostatni wypust intela - EDO + SDRAM max 256MB, cache'uje 64MB, kontroler dysku 33MB/s.

Do tego porównaj sobie same płyty między sobą - może okazać się, że różnice między nimi będą na tyle duże, że Ci zafałszuje wyniki.

Wg mnie wciąż wypaczasz założenia testu aby znaleźć płytę, która pasuje Ci pod test. To coś jak do zadanej tezy szukać potwierdzenia. O zobacz jakie te P100 jest słabe, bo w truecrypt ma 1MB/s. A powinno być odwrotnie - szukasz topu z S7 i do niego dobierasz testy pokazujące różnice np w CPU, VGA czy innymi płytami.

Jak już się uparłeś na jedną płytę to weź płytę SS7 - jedną dla wszystkiego od P75 do K6-III+, która Ci to ogarnie jest np ASUS P5A 1.06 z chipsetem ALI Alladin V rev G - ma 512KB cache, cache'uje pełne 512MB RAM, oraz po dolutowaniu 1 rezystora obsługuje wszystkie CPU łącznie z K6 Plusami. Jak bazę będziesz miał jedną, to miejmy nadzieję, że różnica w wydajności poszczególnych CPU będzie wynikała jedynie z różnic między nimi, a nie różnicy CPU + Chipset + RAM i bóg wie co jeszcze.

  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
kva.pl
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 356
Location: Warszawa
Joined: 03. Oct 2017
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #25 - 06. May 2021 at 15:02
Print Post  
Ja nie wiem cos Ty tak negatywnie nastawiony Wink

Przeciez mam plyte SS7 na ktorej mam test od Pentium 100MHz wlasnie po K6-III+. Ale ona nie obsluguje Pentiuma 75, Cyrixa 120MHz i innych ktore maja FSB 50/60MHz. Tylko do takich potrzebuje plyty S7 i wlasnie szukam jak najlepszej. Tyan cachuje 512MB SIMM i szczesliwie mam takie moduly wiec nie jest wcale zla opcja. A porownanie wszystkich plyt na jednym procesorze tez zrobie, prawdopodobnie na Pentium 200 bo na nim wyjda najwieksze roznice.

Takze nie bardzo wiem co Ci sie nie podoba  Sad
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #26 - 06. May 2021 at 15:34
Print Post  
kva.pl wrote on 06. May 2021 at 15:02:
                        Ja nie wiem cos Ty tak negatywnie nastawiony Wink


Bynajmniej źle mnie zrozumiałeś. Widzę jaki to ogrom pracy jak czeka Ciebie aby takie porównanie wykonać. Chcę Ci pokazać pułapki gdzie możesz wpaść. Jeśli podstawy w tym sprzęt będą starannie dobrane, to wartość takiego porównania jedynie wzrośnie.

kva.pl wrote on 06. May 2021 at 15:02:
mam plyte SS7 na ktorej mam test od Pentium 100MHz wlasnie po K6-III+. Ale ona nie obsluguje Pentiuma 75, Cyrixa 120MHz i innych ktore maja FSB 50/60MHz.


A sprawdziłeś wszystkie ustawienia jumperków, nawet tych co nie ma w instrukcji? Np przytaczana przeze mnie P5A ma 4 jumeperki FS*- łącznie 2^4 ustawień czyli 16 pozycji. W instrukcji podane jest 11 ustawień, więc 5 jeszcze do odkrycia. Chipset ALI V wg datasheet obsługuje oficjalne 50MHz. Pozostała kwestia albo empirycznego testu, albo rozeznania generatora zegarów co potrafi.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
kva.pl
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 356
Location: Warszawa
Joined: 03. Oct 2017
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #27 - 06. May 2021 at 15:55
Print Post  
Tak, sprawdzilem wszystkie mozliwe.

No i ciekawostka, ten PC Chips taki znowu zly byc nie moze bo pod Linuksem jest sporo wydajniejszy od Freewaya Wink

Az dziwne jak bardzo:

(You need to Login or Register to view media files and links)

Po prawej M560TG  Huh
  
Back to top
 
IP Logged
 
kva.pl
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 356
Location: Warszawa
Joined: 03. Oct 2017
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #28 - 06. May 2021 at 16:29
Print Post  
W sumie to sie zgadza tez z danymi z memtestu - Freeway 102MB/s, PC Chips 130MB/s.
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Plyty S7
Reply #29 - 06. May 2021 at 16:56
Print Post  
Co do testu przepustowości to dosowy speedsys ogarnia to nieźle. Niestety tylko pierwsze 4MB RAM, co i tak wystarczy aby sprawdzić czy na płycie jest prawdziwy cache a nie podrobiony.

Ja sam tez szukam programu którym mógłbym sprawdzić np całe 512MB ramu aby sprawdzić zakres jaki jest cache’owany przez chipset. Jest cache check ale on ma na sztywno ograniczenie do 64MB.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 4 5
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top