Page Index Toggle Pages: [1] 2 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370 (Read 8595 times)
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
31. May 2021 at 22:17
Print Post  
Ciekawi mnie jak by mobilne się podkręcały... widziałem fotki takich adapterów, ale na żywo nigdy nie spotkałem.
  
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #1 - 01. Jun 2021 at 16:58
Print Post  
Wow, co to w ogóle jest i czy to ma prawo działać? Cheesy Wiedziałem o adapterach Pentium M 479 na Pentium 4 s478 ale o czymś takim NIGDY WCZEŚNIEJ Tongue Jeśli to istnieje i działa to muszę to mieć!!! jak to się nazywa? Wink
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #2 - 01. Jun 2021 at 18:41
Print Post  
W Chinach sprzedawali całą masę w roku 2007-2008 (You need to Login or Register to view media files and links)

spytałem na vogons ale dzisiaj nikt nic chyba nie wie (You need to Login or Register to view media files and links)

Jak minie rok-dwa to może zbiorę się żeby taką płytkę wykonać Wink o ile 4 warstwy by starczyły. Na razie rozpisałem sobie piny Tongue
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #3 - 01. Jun 2021 at 20:39
Print Post  
Mobilne procesory w stacjonarnym opakowaniu wypływają od czasu do czasu po dziś dzień Smiley

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #4 - 01. Jun 2021 at 23:19
Print Post  
Zacząłem przygotowywać układ PCB pod mobilnego Tualatina i cholera, Tual (s. 479) się nie mieści Sad nachodzi na piny s370. Więc nie da się do tego "prostej" płytki zrobić. Jak już to adapter na slot, ale to chyba hardkor, lub płytka ze ślepymi przelotkami i lutowanie BGA. Coppermine natomiast jest mniejszy (s. 495) i może dałoby się po prostu wsadzić piny w dziury i je polutować, bez zabawy w BGA... i piny do 370 też wsadzić od góry i przylutować.

W ogóle nie wiem czy zauważyliście, ale adapter którego fotę przesłałem wcześniej miał wsadzony proc od XBOXa, strasznie mnie ciekawi jak to działa w normalnym pececie Wink

//edit dobra, nie wiem czy ma się sens w to bawić Tongue jedynie mogę autorouter zapuścić i zobaczyć czy szczęśliwie będzie potrafił sam rozplanować ścieżki
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #5 - 02. Jun 2021 at 00:07
Print Post  
adalbert wrote on 01. Jun 2021 at 23:19:
W ogóle nie wiem czy zauważyliście, ale adapter którego fotę przesłałem wcześniej miał wsadzony proc od XBOXa, strasznie mnie ciekawi jak to działa w normalnym pececie Wink


Miałem napisać wcześniej, ale widzę że już dodałeś to info.

Długości ścieżek też jak widzę mają znaczenie, widać na adapterze jak niektóre się wiją jak snake w starej nokii. W plastikowych PIII nóżki są lutowane od spodu, tylko jak to samemu przylutować tak 370 nóżek aby się trzymały? Sito, hotair? Jakąś tam 1/2 nogi da radę tak wymienić, ale wszystkie 370? szaleństwo.  Shocked
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #6 - 02. Jun 2021 at 00:37
Print Post  
314TeR wrote on 02. Jun 2021 at 00:07:
tylko jak to samemu przylutować tak 370 nóżek aby się trzymały?


Myślałem żeby odlutować opalarką piny z jakiegoś zepsutego celerona, a do adaptera użyć możliwie możliwie cienkiego PCB (np. 0,8mm), żeby nawet przy wsadzeniu pinów od góry (bo tak jest łatwiej) dotykały socketu. Można by wziąć jakiś slotket albo płytę s370 żeby posłużyła za podstawkę, i wsadzać piny od góry, żeby przechodziły jednocześnie przez adapter i wchodziły w socket... a potem zamknąć socket żeby unieruchomić piny, i je lutować od góry normalną lutownicą. Nie wiem czy to jest jasne, ale tak sobie myślałem Tongue
Żeby to od spodu przylutować to pewnie jakieś specjalne sito i nie wiadomo co jeszcze byłoby potrzebne. Nie wiem skąd się bierze nowe piny do takich procesorów.

314TeR wrote on 02. Jun 2021 at 00:07:
Długości ścieżek też jak widzę mają znaczenie, widać na adapterze jak niektóre się wiją jak snake w starej nokii.

W kicad są opcje które mogą wężyki wstawiać, żeby dopasować długość.
  
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #7 - 02. Jun 2021 at 08:28
Print Post  
Od spraw technicznych nie mam pojęcia co gdzie i jak... a ale jedno wiem na pewno - NIE REZYGNUJ Z TEGO PROJEKTU ! Cheesy Jestem z Tobą w 1000 % Smiley

Jakbym załatwił takiego cudo gotowe jak na tych aukcjach co podesłałeś, to będzie coś łatwiej? Bo ja rozumiem, że to nie jest "adapter" jako tako, tylko zintegrowana podstawka s370 z procem mobilnym na stałe?
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #8 - 02. Jun 2021 at 10:15
Print Post  
Tak, wygląda na to że jest proc wlutowany. Fajnie by było zobaczyć jak to od spodu wygląda, bo na razie żadnej takiej fotki nie widziałem - dałoby się patrząc na ścieżki ocenić, czy to jest płytka czterowarstwowa czy więcej, i czy te procki mobilne są lutowane jako BGA czy z pinami. Oraz czy to jest zwykłe połączenie pinów sygnałowych, czy jakieś inne triki tam wchodzą w grę.

Jakbyś takiego załatwił to w sumie nic tylko się cieszyć i po prostu używać  Grin ale nie wiem w jakich wariantach te procki były robione, można by było zrobić nowy adapter i wsadzić tam coś mocniejszego. Jak już wspomniałem bardziej realny wydaje się Coppermine, one wszystkie były z FSB 100, max 1 GHz. Jeśli mobilny adapter Tualatin nie istnieje, to trzeba by go robić od podstaw i kombinować, ale tu są wspomniane już problemy.
  
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #9 - 02. Jun 2021 at 14:43
Print Post  
Dobra, masz moje pełne wsparcie w tym projekcie! Poruszę wszelkie kontakty, żeby zdobyć takiego procka Tongue

Wiesz, najlepiej byłoby zrobić taki uniwersalny adapter... gdzie sobie wkładasz jaki chcesz procek a nie na stałe, ale dobre i to Smiley Oczywiście na mobilnych Tualatinach by mi bardziej zależało ze względu na lepsze osiągi ale nie wiem na ile oceniasz swoje zdolności, ja tam w Ciebie wierzę Tongue

Nigdy nie miałem do czynienia z Mobilnymi Pentium III - czy one nie mają czasem odblokowanego mnożnika? Cheesy

Tak przy okazji o takim Pentium M (Banias) to nawet nie ma co marzyć na S370 -bo to nie kompatybilne, prawda? Tongue
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #10 - 02. Jun 2021 at 17:11
Print Post  
Chyba mobilne mają odblokowany mnożnik w dół Wink mam mobilnego Tualatina 1200 w Inspironie 8100, muszę sprawdzić jakie tam są opcje OC, może programowo da się to ogarnąć.

Wiem też że są adaptery stacjonarnych tualatinów do xboksów w miejsce mobilnego BGA. Więc da się to też w drugą stronę zrobić. Poszukam jeszcze jakichś fotek adapterów, powodzenia też życzę z szukaniem takiego do zakupu Wink

Baniasa raczej na pewno się nie odpali Smiley on ma fizycznie taki sam socket jak mobilny tualatin, ale nie działa w laptopach z tualem.
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #11 - 02. Jun 2021 at 17:53
Print Post  
Nie no, nie ma o czym mówić. Inna jest szyna, potrzebne są inne chipsety.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #12 - 04. Jun 2021 at 14:01
Print Post  
Ok, zacząłem się już coś więcej głowić nad adapterem do mobilnego Tualatina, zrobiłem symbole do socketu mobilnego i stacjonarnego, połączyłem większość pinów w schemacie.  Niemal wszystko jest identyczne, jest tylko parę różnic nad którymi trzeba będzie się zastanowić (czy wystarczy pominąć pin, czy podciągnąć coś do GND czy VCC).

Regulacja napięcia będzie musiała być zrobiona przez zworki na adapterze, bo mobilne i stacjonarne inaczej identyfikują napięcia.

Żeby zmieścić mobilnego Tuala, trzeba będzie wlutować socket BGA - np. taki (You need to Login or Register to view media files and links)

Piny do s. 370 chciałbym lutować "hybrydowo" tzn. te najbardziej wewnętrzne byłyby lutowane powierzchniowo (bo inaczej nachodziłyby na mobilny socket), a reszta na wylot...

Próbuję z płytką 4 warstwową, idealnie by było 6 warstw ale to za drogo, panie Tongue (robiłem też przelotki pod padami BGA, nie wiem czy to dobry pomysł) Zapuściłem autorouter, wszystkich połączeń nie znalazł, generalnie może być sieczka bo nie ustawiałem jeszcze żadnych limitów długości ścieżek, ale większość połączeń znajduje... Do optymalizacji jeszcze długa droga, ale na razie tak to wygląda Tongue
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #13 - 04. Jun 2021 at 21:17
Print Post  
Gratki za wyobraznie, imho, to projekt z gatunku "z motyka na ksiezyc" Wink Moze zadzialac, ale kompatybilnosc elektryczna to nie to samo co funkcjonalna, mostek moze nie dac rady nie mowiac juz o biosie. A ustawianie napiecia vidami, to formalnosc, wystarczy przemapowac piny, ew. dac mozliwosc userowi wybor vcore na zworkach, albo pojechac po calosci i zaprogramowac jakis GAL aby to sam robil. Do tego dochodza stany energetyczne Cx i Sx, mobilki w lapkach tego uzywaja, desktopy niekoniecznie - kwestia implementacji zapewne. Ja bym sprawdzil najpierw kompatybilnosc sygnalow i porownal mostki z tych cpu, o biosie nie wspominam, bo moze sie okazac, ze nie zadziala ci to na zadnej plycie. Inna sprawa, to ze mobilki maja mniejsza wydajnosc od "normlanych", wiec taka troche sztuka dla sztuki wsadzac mobilka do desktopa. Ale nadzieja umiera ostatnia - ciekaw jestem co ci z tego wyjdzie i trzymam kciuki, bo sam bym sie nie rzucil na taka gleboka wode Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Adapter: Pentium III Mobile - Socket 370
Reply #14 - 04. Jun 2021 at 22:00
Print Post  
A co ma nie działać albo wolniej działać? Coppermine jak Coppermine, choć nie wiem jak z Tualatinem.

Mobilny p3 włożony do płyty bez obsługi SpeedStep będzie działał na najniższym mnożniku. Tak było w laptopach.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top