Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ (Read 3212 times)
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
21. Sep 2021 at 18:26
Print Post  
Jest sobie płyta GA-5AX, w slotach siedzi sobie FX 5700U (bo potrzebne DVI), 3Com 3c509 w PCI, GUS MAX i AWE CT2760.
GUS ustawiony na 220h, IRQ7, DMA1, DMA 16bit - 1,
AWE: 240H, IRQ5, DMA3, DMA 16bit - 5

I teraz tak - bios PnP ustawia sieciówkę z automatu na IRQ5, nie wiedząc że siedzi tam AWE. W DOSie nie ma to znaczenia, bo nawet jak załaduję packet driver to najwyżej mi AWE nie zagra - przeżyję.
Schody robią się pod OS/2, który Plug'n'Play nieby obsługuje, ale nie do końca. Boot zawisa na sterowniku AWE (konflikt, bo wcześniej załadował się sterownik 3Com), bez sterownika AWE wszystko działa bez zarzutu.

Jak to obejść? Wydaje mi się, że próbowałem już prawie wszystkiego - rezerwowałem IRQ5 dla ISA - niby fajnie, 3Com wziął sobie IRQ3 (Serial mam wyłączony), ale przestał działać AWE, nawet w DOSie. Okazuje się, że ten AWE jest PnP, ale nie zgłasza, że rezerwuje zasoby co powoduje błędy, zresztą specjalnie dla tego modelu dla sterownika OS/2 trzeba zapodać przełącznik /P (broken PnP). Próbowałem kartę wkłądać do innych slotów PCI - uparcie "kradnie" IRQ5, próbowałem ją wymienić na Realteka RTL8139C (i 8139D) - ten sam efekt. Próbowałem zmienić IRQ we wszystkich sieciówkach ich narzędziami konfiguracyjnymi - IRQ jest niekonfigurowalne - programy każą mi się walić, bo karty są PnP. W biosie wybierałem PnP OS yes i no, resources na auto i manual - bez zmian. Nie ma opcji przypisania INT do slotów PCI.

Mogę coś jeszcze zrobić, bo pomysły mi się skończyły?
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #1 - 21. Sep 2021 at 20:34
Print Post  
Jenot wrote on 21. Sep 2021 at 18:26:
Mogę coś jeszcze zrobić, bo pomysły mi się skończyły?
                   

Zmień płytę... Wink  żart...

Piszesz o 3C905? bo 509 to ISA. 905 występują też w paru jeśli nie parunastu rewizjach. Z mojego doświadczenia, a przewaliłem akurat 905 dosłownie setki, to są to jedne z najmniej problematycznych kart. #IRQ przypisuje początkowo BIOS płyty, z reguły konkretny slot PCI = konkretne IRQ. Jak chciałem uzyskać konkretne IRQ, to zaczynałem od wywalenia wszystkie z kompa oprócz VGA, potem reset ESCD* (o ile w BIOSie jest), a następnie dodaję po jednej karcie sprawdzając jaki IRQ jest jej przydzielany. Jak nie pasuje, to zmiana slotu PCI i reset ESCD.

*Czasami są w BIOSie śmieci w ESCD do tego stopnia że płyta pogtrafi nie wstać, pomaga wtedy wydłubać bios i przeflashować go dziewiczą wersją z strony producenta.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #2 - 21. Sep 2021 at 20:40
Print Post  
No właśnie na tej płycie tak to nie działa. Każdy slot PCI - IRQ5. Udało mi się przekonać bios do zmiany IRQ dopiero przez wyłączenie USB, z którego i tak w zasadzie nie korzystam. Teraz jeszcze pozostaje ożywienie AWE pod OS/2 bo uparł się, że będzie korzystał z IO 220h i DMA1, gdzie akurat "siedzi" GUS. Zaraz mnie coś trafi...

Co do sieciówki to tak, 3c905, mam kilka, z każdą to samo, to nie problem kart, tylko płyty głównej. Jakimś rozwiązaniem byłaby karta na ISA, ale mam same padła...
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #3 - 21. Sep 2021 at 21:05
Print Post  
Jaką dokładnie masz 5AX i jakie 905? Możesz wrzucić fotki?

Mam 5AX po jednej w rewizji 4.x i 5.x, może udało by mi się zasymulować u siebie ten problem. 905 za to masę, intele też. W razie czego mogę Ci jakaś sprezentować.

BTW - tak czy siak jak masz programator przeflashuj kość BIOS lub wręcz możesz spróbować zamienić ją na inną.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #4 - 21. Sep 2021 at 21:43
Print Post  
Rev. 3 o ile pamiętam. Fotki zrobię jutro. Pod DOSem nie ma już żadnego problemu - zero konfliktów (Po wyłączeniu USB 3com dostał IRQ 10). Sterownik pod OS/2 dalej się burzy, nawet po wyjęciu GUSa. BIOS na gigusiu jest najnowszy (z obsługą "plusów"). Problem leży głębiej - chyba sterownik AWE jest zrypany - albo wywala mi rejestry na ekran, albo sypie komunikatem, że nie może zresetować AWE do ustawień, które mam zapisane jako parametry sterownika (a próbowałem różnych).
Jutro na drugim dysku spróbuję zainstalować Warpa na nowo, chociaż to droga przez mękę - system, Fixpaki systemu, Fixpaki TCP/IP, fixpaki MMOS2 i dopiero można zabrać się za konfigurację. Wolę pod OS/2 AWE, bo działa lepiej niż GUS - zero problemów w sesjach DOS czy WinOS/2, działa MIDI z bankami SBK, jest masa softu. GUS ma tylko sterownik dla programów OS/2, w sesjach DOS/Windows jest głucha cisza.
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #5 - 21. Sep 2021 at 22:54
Print Post  
Ja nie rozumiem dlaczego GUS konfigurujesz na adresie 220 i DMA 1. Wiele gier pod tymi ustawieniami (i irq 5) spodziewa się sound blastera, a nie spotkałem się żeby z gusem były problemy jeśli jest ustawiony na adres 240, irq 7, DMA 3. Jest jakiś powód, dla którego masz to na odwrót?
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #6 - 22. Sep 2021 at 11:39
Print Post  
Hmm, jak jest poprawnie skonfigurowana zmienna BLASTER, to większość gier nie posiadających konfiguratorów sobie z tym radzi bez problemu.

Takie ustawienie GUSa jest dla mnie najwygodniejsze jak łączę go z innymi kartami  (EWS64, PAS16, Soundscape, SB PCI). Mam gotowe konfigi, nie chce mi się już tego zmieniać.

Ale, zdaje się znalazłem powód dla którego nie działa AWE. Wcześniej miałem SB32 PnP (nie pamiętam oznaczenia) i działał pod OS/2 bez problemu. Ten mój CT2760 to takie ni to PnP, ni to nonPnp - IO ustawia się zworką, resztę robi sterownik (DMA, IRQ), i pod OS2 to nie działa, ani ze sterownikiem od PnP, ani od zwykłego AWE. Albo nie może ustawić IO (jak wybiorę sterownik PnP), albo IRQ (jak wybiorę nonPnP), mam komunikat "can't reset AWE32 device" i wisi, albo od razu wywala rejestry.

Z GUSem czy PAS16 problemów nie ma. Nowszych sterowników nie ma. Muszę się pogodzić z tym, że mój AWE jednak nie zadziała z Warpem.
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #7 - 22. Sep 2021 at 12:38
Print Post  
Będę sprzedawał CT3990 który jest pełnym PnP jak coś, aczkolwiek nie ma oryginalnego OPL3.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #8 - 22. Sep 2021 at 15:18
Print Post  
No te starsze karty trzeba ustawiać konfiguratorem, tylko czy to się nie robiło aby raz i nie pamiętał ustawień?

Osobiście mam od nowości AWE32 CT3980 - ostatnie AWE32 z OPL3 (no prawie) i jak czytam o problemach z kartami P&P to ja chyba byłem dziwny, bo nie miałem z nią jazd jakie przypisujecie kartom P&P, ale fakt, używana była od ~P75 na płycie SOYO 5TF, która ten P&P posiadała.

@forteller - wiesz, że CT3990 da się przerobić z CQM na OPL3 - ba nawet laminat ma miejsce na oryginalny chip Yamahy. Creative po prostu poskąpił $$$ i dlatego nie ma na większości kart układów OPL3, ale były egzemplarze, które miały. W tym wątku znajdziesz informacje potrzebne do przeróbki: (You need to Login or Register to view media files and links).
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #9 - 22. Sep 2021 at 15:27
Print Post  
Jakoś nie mam SB16 którego mógłbym poświęcić Tongue Z resztą, samo AWE32 nie jest dla mnie na tyle wartościowe, żeby robić transplantację z innej karty - gdybym miał SB16 z prawdziwym OPL3, to po prostu jej bym użył zamiast AWE32. Jakoś nie rajcuje mnie zmienianie soundfontów po prostu Smiley

Niemniej, tematu nie znałem i jest bardzo ciekawy!

EDIT:
Hmm... części (a konkretniej - kostki Yamaha) można zamówić. Może zastanowię się nad tym tematem w takim razie! Dzięki!
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #10 - 22. Sep 2021 at 15:37
Print Post  
forteller wrote on 22. Sep 2021 at 15:27:
Hmm... części (a konkretniej - kostki Yamaha) można zamówić. Może zastanowię się nad tym tematem w takim razie! Dzięki!
                   

Bardzo proszę - i ewentualną pomocą jakbyś potrzebował przy montażu. BTW mi osobiście wydaje się, że CT3990 z OPL3 jest o wiele ciekawszym eksponatem niż np CT3980 które go miały standardowo, a przy dozie wiedzy i umiejętności modyfikację można zrobić tak, że nikt niczego nie pozna, że było dokładane... no chyba, że ktoś mi wytknie, że zrobiłem za dobrą cyną bo się bardziej świeci niż reszta połączeń.  Wink Cheesy
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #11 - 22. Sep 2021 at 15:54
Print Post  
Na razie trzeba zamówić części póki są dostępne. Trafi pewnie do pudła rzeczy "na kiedyś" razem z poprawieniem umiejętności w lutowaniu Smiley Ale dzięki Tobie podejmuję decyzję o wstrzymaniu sprzedaży mojego CT3990 Smiley Ze wszystkich moich kart Creative na ISA szumi najmniej - mniej nawet niż AWE64 Gold i Value.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Jenot
Senior Member
****
Offline


Jenot

Posts: 1778
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #12 - 23. Sep 2021 at 16:54
Print Post  
Dla mnie AWE to karta dobra tylko w jednym - w emulacji SB16. Poza tym to same problemy. Póki co optymalny zestaw to GUS (demoscena, gry które go obsługują) i EWS64 (midi, emulacja SBPro i WSS do gier). AWE na razie poleciał - nie mam siły z nim walczyć. Ciekawostka - EWS64 to karta w zasadzie full PnP i działa bez problemu, ale w programie konfiguracyjnym da się z niej zrobić nonPnP ustawiając zasoby z palca, i też działa. Zero problemów, czyli da się, a Creative to niestety była i jest padlina. Że też taki Aureal czy Ensoniq musiały upaść...
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #13 - 23. Sep 2021 at 19:58
Print Post  
Jenot wrote on 23. Sep 2021 at 16:54:
Dla mnie AWE to karta dobra tylko w jednym - w emulacji SB16

Bo to jest SB16 + WaveBlaster na jednej płytce. Tongue
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: SS7 dużo sprzętu konflikt IRQ
Reply #14 - 23. Sep 2021 at 23:33
Print Post  
chyba nie do końca , awe32 miał próbki 512kb , wave blaster w wersji 1 miał 4mb a a wersji 2 2mb próbek
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top