Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic Ciekawy topic o zasilaczach (Read 571 times)
zyga64
Full Member
***
Offline



Posts: 462
Location: Sulęcin, lubuskie
Joined: 29. Dec 2017
Gender: Male
Ciekawy topic o zasilaczach
22. Sep 2021 at 08:25
Print Post  
Przeglądając vogons znalazłem ciekawy temat na niemieckim forum traktujący o zasilaczach: (You need to Login or Register to view media files and links)
Do czytania przez translatora, no chyba że ktoś rozumie język Goethego...
  


- C64 /1541 II /Pi1541 /SD2IEC /EasyFlash3 /WiC64
- SCAMP /286@20 /4MB /CL-GD5422 /CMI8330
- i420EX /486DX33 /16MB /TGUI9440 /GUS+ALS100+MT32Pi
- i430FX /K6-2@400 /64MB /Rage Pro PCI /ES1370+YMF718
- i440BX /P!!!750 /256MB /MX440 /SBLive!+Vibra16s
- iB75 / i5 3470s /4GB /HD7750 /ALC662
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Ciekawy topic o zasilaczach
Reply #1 - 22. Sep 2021 at 14:42
Print Post  
Dzięki za podrzucenie materiału, ciekawe wnioski można wyciągnąć, ale w/w wątek wg mnie nie wyczerpuje tematu.

Ograniczę się tylko do samego tematu w/w wątku. Jasne jest, że tętnienia mniej lub bardziej mają wpływ na wytrzymałość sekcji zasilania na płytach. Im większe tętnienia to tym ciężej muszą pracować tranzystory ładując/rozładowując kondensatory. Im większe prądy tam płyną, a kondensatory nie są wysokiej jakości to mają wysokie rezystancje, przez co jak wynika z prawa ohma wydzielane jest mnóstwo ciepła, a to prowadzi do szybszego zużycia kondensatorów, to znów prowadzi do spalenia tranzystorów i domino leci...

Generalnie mam pewne nie tyle zastrzeżenia, co niepewność, czy aby pomiary zostały tam, wykonane tak jak powinny. Na samym początku pokazywane są przebiegi na oscyloskopie pokazujące jakie to gigantyczne są piki, a dopiero po parokrotnym zwróceniu uwagi autorowi, że nie bierze pod uwagę pojemności układu, na ostatniej stronie autor wreszcie odnosi się do dokumentacji technicznej intela, w której opisany jest sposób dokonywania pomiarów i że między obciążeniem a źródłem muszą być wstawione 2 kondensatory. Sam ten fakt podważa wnioski z pomiarów z pierwszej strony. Następnie nie jestem pewien czy pomiary nie powinny być RMS a nie pik to pik. Sam auto też doczytał, że nie ma oscyloskopu jaki jest zalecany do pomiaru.

To tyle jeśli chodzi o trochę "klikbajtową" naturę tematu.

Jakie wnioski można wyciągnąć - jak zawsze - są udane modele średnich firm i wpadki takich znanych jak np Fortron. Warto zajrzeć do zasilacza i nawet jak ktoś nie zna się, wymienić chociaż kondensatory na jakieś markowe low esr. A kto się zna powinien zainteresować się transoptorem i zastąpić go szybszym. Warto sprawdzić też napięcia krzyżowe, często w starszych sprzętach mocno obciążamy tylko jedną linię 5V, kiedy to 3.3V ma zero a 12V z zasilacza trafia jedynie do płyty głównej i np goteka. To powoduje że przy obciążeniu krzyżowym kiedy obciążamy tylko jedną linią, druga potrafi odjechać sporo poza specyfikację i mamy np 15V zamiast 12V.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top