Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) pierdolone WD... (Read 3708 times)
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
pierdolone WD...
23. Dec 2021 at 09:50
Print Post  
Dziś zauważyłem, że jeden z dysków zewnętrznych do archiwizacji przestał działać. Jest WD MyBook 8TB (WDBBGB0080HBK-EESN)
Oczywiście już po gwarancji. Objaw taki, że w ogóle nie rozkręca się, brak napięcia. Sprawdziłem na innym zasilaczu od drugiego zewnętrznego dysku i to samo, a przed chwilą wyjąłem go z obudowy i podłączyłem do komputera poprzez SATA - również bez rezultatu.
Nie powiem, że finansowo boli taka strata, bo nie kosztował mało, ale czy ktoś naprawia takie dyski ? Obejrzałem od spodu płytkę z elektroniką i jeden element nie podoba mi się. Nie wiem czy tak ma wyglądać, bo nie mam niestety jak porównać do innego, a zdjęcie ciężko zrobić, bo to malutkie ustrojstwo, ale chodzi o ten element po lewej górnej stronie czarnego scalaka.

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #1 - 23. Dec 2021 at 10:56
Print Post  
A może jednak to nie to co myślałem na początku tylko któryś z elementów pod złączem zasilania sata.
Widziałem podobny problem i koleś tak to naprawił:
(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #2 - 23. Dec 2021 at 11:30
Print Post  
No i pytanie czy komuś z forumowiczów by chciało się wymienić ten element. Jest szansa, że on blokuje start. Zapłacę za czas i pracę bez względu na wynik.
Mówię o wymianie zaznaczonych na czerwono elementach lub elemencie:
(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
zami555
Junior Member
**
Offline


Old computers rocks!

Posts: 143
Location: Poland, Olesnica
Joined: 01. Apr 2020
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #3 - 25. Dec 2021 at 12:55
Print Post  
Wybierasz się na zlot? Jak tak to możemy wymienić na zlocie, wezmę lutownicę ze sobą. Tylko musisz zrobić jakieś lepsze zdjęcia, żeby zidentyfikować komponenty...
  
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #4 - 25. Dec 2021 at 13:51
Print Post  
Podesłałem dysk naszemu forumowemu magikowi. Zobaczymy czy czary pomogą. Jeśli nie to może faktycznie będzie to dobry powód aby w końcu się na zlocie pojawić Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
zami555
Junior Member
**
Offline


Old computers rocks!

Posts: 143
Location: Poland, Olesnica
Joined: 01. Apr 2020
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #5 - 30. Dec 2021 at 20:09
Print Post  
Ja na zlocie byłem tylko raz i już nie mogę się doczekać tego kolejnego. Każdy powód będzie dobry by się zjawić  Cheesy
  
Back to top
 
IP Logged
 
pawlak
Full Member
***
Offline


.

Posts: 463
Location: Starogard Gdański
Joined: 29. Jan 2018
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #6 - 17. Jan 2022 at 01:47
Print Post  
Kiedyś miałem dysk z identycznym problemem i podobny element w tym miejscu upalony. Jakiś WD 2TB. Co ciekawe dysk ożył po jego wylutowaniu i nie zastępowaniu niczym. Dziwne bo oznaczony był jako F cos tam, co chyba oznaczało bezpiecznik i nie powinien ruszyć po wylutowaniu... A najważniejsza uwaga to to że długo tak nie podziałał. Jakiś miesiąc ;p
  
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #7 - 17. Jan 2022 at 08:19
Print Post  
pawlak wrote on 17. Jan 2022 at 01:47:
Kiedyś miałem dysk z identycznym problemem i podobny element w tym miejscu upalony. Jakiś WD 2TB. Co ciekawe dysk ożył po jego wylutowaniu i nie zastępowaniu niczym. Dziwne bo oznaczony był jako F cos tam, co chyba oznaczało bezpiecznik i nie powinien ruszyć po wylutowaniu... A najważniejsza uwaga to to że długo tak nie podziałał. Jakiś miesiąc ;p


Zwróciłem się do naszego forumowego magika o pomoc, zamówiłem w Chinach sprawne  PCB do tego dysku. Może dysk ożyje po przelutowaniu biosu. Mam taką nadzieję...
A skoro jesteś to masz tego K7N420 Pro ?
  
Back to top
 
IP Logged
 
pawlak
Full Member
***
Offline


.

Posts: 463
Location: Starogard Gdański
Joined: 29. Jan 2018
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #8 - 17. Jan 2022 at 11:18
Print Post  
leosh wrote on 17. Jan 2022 at 08:19:
A skoro jesteś to masz tego K7N420 Pro ?

Niestety nie mam
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 615
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #9 - 07. Feb 2022 at 16:38
Print Post  
Dobre wiesci: dysk odratowany, dane sie kopiuja, wieczorem wrzuce raport.

edit: (You need to Login or Register to view media files and links)
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #10 - 08. Feb 2022 at 09:32
Print Post  
smola wrote on 07. Feb 2022 at 16:38:
Dobre wiesci: dysk odratowany, dane sie kopiuja, wieczorem wrzuce raport.

edit: (You need to Login or Register to view media files and links)


A jeszcze chciałbym poruszyć temat przyczyny tej usterki. W oryginalnej obudowie tego dysku WD MyBook nie ma włącznika.
Może to ja coś źle zrobiłem, ale dla wygody wszystkie dyski zewnętrzne jakie mam podpięte są do osobnej listwy przeciwprzepięciowej. Dla wygody, bo po włączeniu na listwie przełącznika to po chwili wszystkie mi się uruchamiały i były widocznej w systemie.
Czy jest to błąd, że w taki sposób te dyski uruchamiam ? W sumie od lat tak robię. Kiedy tylko mam potrzebę coś zgrać na dyski zewnętrzne to robiłem pstryk na listwie i po chwili wszystkie były gotowe do pracy. Aż do ostatniego razu... kiedy padł ten WD. I czemu nie zadziałały zabezpieczenia ?
Szczerze to nie wiem teraz jak teraz to rozwiązać. Czy wyjąć te wszystkie dyski z kieszeni i zamontować na stałe w kompie ? Czy osobno podłączać każdy ? Czy zainwestować w lepszą listwę?
Ciekawi mnie i zastanawia czemu ten dysk tak padł. Czy to może po prostu taka słaba jakość elektroniki ?
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #11 - 08. Feb 2022 at 09:38
Print Post  
Zainwestuj w NAS z jakąś formą redundancji dysków oraz rób backup.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #12 - 08. Feb 2022 at 09:57
Print Post  
forteller wrote on 08. Feb 2022 at 09:38:
Zainwestuj w NAS z jakąś formą redundancji dysków oraz rób backup.


Rozglądałem się za NASem, ale gotowce nawet używane są dość drogie. Poza tym jak z grubsza policzyłem to żeby zrobić kopię wszystkiego musiałbym mieć kolejne 50TB wolnego miejsca.
Jakiś czas temu kupiłem nagrywarkę Bluray do zgrania ultra ważnych rzeczy na płyty BD.
Uzbierało mi się też kilkanaście dysków 2,5 z laptopów to te w najlepszym stanie umieszczę w takim czymś co też ostatnio dorwałem:
[url] (You need to Login or Register to view media files and links)[/url]
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #13 - 08. Feb 2022 at 12:08
Print Post  
Ja po prostu używam peceta z openmediavault. Można też wykorzystać TrueNAS, Xpenology lub inne tego typu rozwiązania. Koszta nie muszą być bardzo wysokie.

Pytanie też co jest takie ważne i często potrzebne. Zawsze można archiwizować na taśmach, choć urządzenia są drogie. Co Ty takiego masz, że potrzebujesz robić kopię 50TB danych? Tongue Tzn to Twoja sprawa, ale swoją twórczość, czyli rzeczy których nie pobiorę sobie z neta, trzymam na dwóch NASach, łącznie wszystko zajmuje około 500GB.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1748
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #14 - 08. Feb 2022 at 12:16
Print Post  
forteller wrote on 08. Feb 2022 at 12:08:
Ja po prostu używam peceta z openmediavault. Można też wykorzystać TrueNAS, Xpenology lub inne tego typu rozwiązania. Koszta nie muszą być bardzo wysokie.

Pytanie też co jest takie ważne i często potrzebne. Zawsze można archiwizować na taśmach, choć urządzenia są drogie. Co Ty takiego masz, że potrzebujesz robić kopię 50TB danych? Tongue Tzn to Twoja sprawa, ale swoją twórczość, czyli rzeczy których nie pobiorę sobie z neta, trzymam na dwóch NASach, łącznie wszystko zajmuje około 500GB.


Same zdjęcia i filmiki z ostatnich 20 lat to ponad 2TB. Do tego scena PC/C-64/Amiga, emulacja wielu platform z obrazami gier, gry PC, instalki, trochę filmów i seriali które uważam za ważne. Do tego kopie dysków systemowych z mojego kompa oraz laptopa KONKUbiny, wirtualne maszyny, skany książek, komiksów polskich i zagranicznych, skany pism komputerowych i masa innych ciekawych rzeczy.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top