Page Index Toggle Pages: 1 [2]  Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) pierdolone WD... (Read 3800 times)
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #15 - 08. Feb 2022 at 12:24
Print Post  
Najwygodniejsze w długiej perspektywie wg mnie są rozwiązania typu Synology. Mimo początkowej wysokiej ceny rekompensują ją niskim poborem energii i funkcjonalnością, wystarczy podstawowa wiedza do obsługi. Do tego mają wiele funkcji wykraczających daleko poza podstawowe zadanie w postaci przechowywania danych.

Natomiast jak masz jakiegoś PC z dużą ilością portów SATA (IDE) to możesz pokusić się o budowę z niego NASa w oparciu o TrueNAS lub OpenMediaVault. Oba rozwiązania wymagają nieco wiedzy, ale są za darmo. TrueNAS jest dodatkowo dość zasobożerny ze względu na system plików ZFS, ale też daje takie funkcje jak deduplikacja danych. Zapewne też taki NAS w oparciu o PC będzie pobierał więcej prądu niż dedykowane urządzenie.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #16 - 08. Feb 2022 at 14:26
Print Post  
Niekoniecznie, zależy od sprzętu jaki używasz. Pentium G4560 + Asus H170M-Plus z jedną kostką ramu i jednym ssd zużywa mi w spoczynku 11W. Kluczem jest zasilacz 250W 80 Plus Gold. Gdy porównasz to z dedykowanym urządzeniem na podobnej klasy procesorze, okazuje się że pobór energii jest taki sam. Atomy schodzą niżej, ale to nie ta liga.

Przy poborze prądu rzędu 15W, miesięczny koszt utrzymania zamyka się w 10zł z zapasem.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1750
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #17 - 08. Feb 2022 at 14:32
Print Post  
Mam drugiego PC na 2600K, 8GB Ram, na płycie Gigabye Z68 z 8 gniazdami SATA tylko, że... 2 xSATA IIIto pod kontrole Marvela, kolejna 2xSATA III to kontroler Intela, a kolejne 4 już SATA II również Intela, więc Raida sensownego tam nie zrobię. Dokupiłem takie ustrojstwo - ale jeszcze nie testowałem tego rozwiązania:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Za tę kartę dałem coś koło 120zł. Nie wiem czemu z tego linku taka droga.
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #18 - 08. Feb 2022 at 21:27
Print Post  
forteller wrote on 08. Feb 2022 at 14:26:
Niekoniecznie, zależy od sprzętu jaki używasz. Pentium G4560 + Asus H170M-Plus z jedną kostką ramu i jednym ssd zużywa mi w spoczynku 11W. Kluczem jest zasilacz 250W 80 Plus Gold. Gdy porównasz to z dedykowanym urządzeniem na podobnej klasy procesorze, okazuje się że pobór energii jest taki sam. Atomy schodzą niżej, ale to nie ta liga.

Przy poborze prądu rzędu 15W, miesięczny koszt utrzymania zamyka się w 10zł z zapasem.


W sumie racja - kwestia jaki się wybierze CPU i mobo. Tylko to też trochę kompromis, bo TrueNAS do obsługi ZFS wymaga mocnego procesora i idealnie by było włożyć coś szybkiego, ale oszczędnego w IDLE. No słusznie zasilacz aby pod pracował jak najczęściej w swoim zakresie największej sprawności.

@leosh - TrueNAS w ogóle wymaga kontrolera HBA - żaden RAID, nie wiem jak OMV. Nie mniej jak OMV nie ma obsługi i monitoringu kontrolera RAID to bym się nie pchał w taką kartę. Co z tego że będziesz miał RAID jak nie będziesz wiedział czy działa on czy nie.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #19 - 08. Feb 2022 at 22:42
Print Post  
Czy mam wylaczyc swojego TrueNASa jesli nie mam tam kontrolera HBA?
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: pierdolone WD...
Reply #20 - 09. Feb 2022 at 00:35
Print Post  
kazeobi wrote on 08. Feb 2022 at 22:42:
Czy mam wylaczyc swojego TrueNASa jesli nie mam tam kontrolera HBA?


Zbyt ogólnie - napisz co masz i jak skonfigurowane, jaki system plików...
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top