Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic Naprawa/wymiana nietypowego zasilacza (Read 721 times)
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Naprawa/wymiana nietypowego zasilacza
10. Jan 2022 at 11:29
Print Post  
W jednym ze starych Silicon Graphicsów mam padnięty nietypowy zasilacz. Nie da się go łatwo zastąpić czymś z PC, bo wymagane są 45A na 5V. Wiem, że naprawa zasilaczy jest problematyczna i zasadniczo nieopłacalna, wiem też, że ludzie próbują zastępować to zasilaczami przemysłowymi. Tu na zdjęciu jest na górze przerobiony, a na dole oryginalny:

(You need to Login or Register to view media files and links)

Ktoś wie może, czy da się coś takiego zrobić za mniej niż $500 (za tyle ten zasilacz znalazłem)? Pewnie gdyby to był innym komputer, to bym po prostu sprzedał truchło, ale to najstarszy Silicon Graphics, jakiego mam i jestem gotów włożyć w niego trochę czasu i pieniędzy, tylko wolałbym mniej niż więcej.
  
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Naprawa/wymiana nietypowego zasilacza
Reply #1 - 10. Jan 2022 at 15:49
Print Post  
teraz w drogich zasilaczach modne sa przetwornice DC-DC, wiec mozna pojsc ta droga i zbudowac taka przetwornice 12v->5v,
moze nie na LM7805 ,bo trzeba by bylo polaczyc rownolegle z 30szt, a trzeba stosowac jakies sztuczki,

dawno temu ECS budowal sekcje zasilania CPU na ukladzie KA7500B , ktory sterowal tranzystorami 60N03L i na wyjsciu sa diody SRS2020P,
dawali rownolegle 3 lub 4 tory i na pierwszy rzut oka sekcja wyglada bogato, a to tylko jedna "faza" ,bo tranzystory sa sterowane jednoczesnie,
KA7500 to dosc popularny uklad stosowany rowniez w zasilaczach do PC, wiec budowa takiej przetwornicy to raczej srednia trudnosc
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Naprawa/wymiana nietypowego zasilacza
Reply #2 - 10. Jan 2022 at 19:02
Print Post  
Otwórz go i zrób dokładnie inspekcję wizualną. Sprawdź wizualnie stan kondensatorów czy nie są np wybrzuszone i/lub wylane. Poszukaj jakiś wypaleń na elementach czy innych uszkodzeń od np przepalenia. Jak nie ma spalonego PCB to na 100% da się naprawić. Jak kondensatory całe, to trzeba kolejno posprawdzać elementy aktywne, jak diody, tranzystory, etc. Tylko zanim zaczniesz coś grzebać sprawdź woltomierzem, czy te największe kondensatory są rozładowane, bo może popieścić.  Shocked
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top