Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic WC na GPU (Read 1103 times)
pawelemtica
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1118
Joined: 30. Jan 2018
Gender: Male
WC na GPU
10. May 2022 at 23:20
Print Post  
Witam,

Po paru miesiącach, w sumie to blisko rok czekało leżało i się doczekało. Kilka dni mierzenia, wiercenia, przycinania, wycinania radiatorów i jest.

Lubię ciszę i niskie temperatury więc postanowiłem obniżyć temp na rx 570 od saphire bo 75-80 to jakoś mi nie pasowały, a karta dobra w sensie inżynieryjnym, więc nie chciałem jej ubić termicznie, bo jak inżynier wymyślił to fabryka produkowała bez cięć budżetowych i usuwania z pcb elementów, żeby zaoszczędzić 5 centów.

Na górze radiator od accelero twin turbo iii odpowiednio oblepiony termopadami, odciąga połowę ciepła z sekcji zasilania, rdzenia itd. Dół aio od coler master + zesztukowane radiatory. Sekcja zasilania zimna, podczas gdy to ona w sporej części podbijała temperaturę bo fabryczny radiator miał styk z gpu, pamięciami i sekcją jednocześnie.

Efekt jest lepszy niż myślałem, furmark przez godzinę zgrzał ją do max 49 stopni, metro exodus utrzymywało ją w przedziale 41-43 stopnie. W tej sytuacji undervolting nie robi różnicy na temperaturach chyba, że jeden stopień, który można potraktować jako błąd pomiaru.

Pozdr.

  

Jeśli są błędy w moich postach to znaczy, że piszę z tel Smiley
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: WC na GPU
Reply #1 - 11. May 2022 at 00:02
Print Post  
ten duzy czarny radiator to dla ozdoby jest przy takich dystansach  Roll Eyes
calkiem fajnie wyglada ten uklad dwoch WC, ale jednak sporo kosztowal (~200pln/szt), a taniej i lepsze efekty mozna uzyskac na wspolnym ukladzie dla CPU i GPU - chociaz w sumie dawno nie sprawdzalem jak z dostepnoscia blokow, wiec nie wiem czy na pewno taniej,
tutaj masz taki plus, ze mozesz oddzielnie wyjmowac elementy tzn. karte graficzna mozesz wyjac, wygodne jezeli ktos ma taka potrzebe,

ciekawa zapinka na CPU, jedna dla s754, s939, s940, AM2, AM3 i AM4 - ja kupilem uzywane AiO zdjete z intela bez zapinek i kombinuje jak zamontowac to na AM2 i AM4

P.S.
odwroc chlodnice karty kroccami wezy do dolu, zeby uklad nie zapowietrzal sie
  
Back to top
 
IP Logged
 
pawelemtica
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1118
Joined: 30. Jan 2018
Gender: Male
Re: WC na GPU
Reply #2 - 11. May 2022 at 00:43
Print Post  
KGB wrote on 11. May 2022 at 00:02:
ten duzy czarny radiator to dla ozdoby jest przy takich dystansach  Roll Eyes


Nie, robi robotę Smiley Zabrakło mi folii do wyłożenia na kartę, żeby w razie czego nie było zwarcia przez radiator gdyby za mocno ścisnęło termopady i zrobiłem dwie warstwy na jakieś 60% powierzchni karty.

Co do zapowietrzenia to wg wielu opinii są zapowietrzone i prawdopodobnie będę zdejmował jedną rurkę, żeby z michy płyn zaciągała i w tedy się dobrze odpowietrzy jak będzie przez pewien czas.

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

Jeśli są błędy w moich postach to znaczy, że piszę z tel Smiley
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: WC na GPU
Reply #3 - 11. May 2022 at 23:11
Print Post  
nie ryzykowalbym takiej zabawy jak na filmie,
powietrze w ukladzie spelnia swoja role, a mianowicie bufora przestrzeni na ciecz,
jezeli pozbedziesz sie powietrza, to nagrzewajaca sie woda powiekszajac swoja objetosc zapewne zechce sie wydostac z ukladu, co moze zakonczyc sie prysznicem,

wystarczy,ze odwrocisz chlodnice kroccami do dolu i pompka nie bedzie miala mozliwosci zapowietrzenia sie,
chlodnica na gorze ma troche gorzej, ale tu jest szansa,ze grawitacja zalatwi sprawe
  
Back to top
 
IP Logged
 
pawelemtica
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1118
Joined: 30. Jan 2018
Gender: Male
Re: WC na GPU
Reply #4 - 14. May 2022 at 12:05
Print Post  
Masz dużo racji, wcześniej przejrzałem parę filmów dotyczących montażu, góra czy dół, push/pull, ale wszyscy z uporem maniaka polecali węże do góry w przypadku montażu pionowego.

Chłodnica górna na cpu jest cicha i pompa nie bulgocze raz na jakiś czas chociaż ta chłodnia była rozszczelniona i napełniania, więc podejrzewam, że jest bardziej zapowietrzona niż w przypadku napełniania u producenta.

Dolna chłodnica od gpu nie była otwierana, ale pompka od czasu do czasu potrafi pobulgotać.

(You need to Login or Register to view media files and links)

W tego opisu wynika, że polecane ustawienie zmniejsza wydajność i żywotność Wink

Także jak polecałeś, chłodnicę obrócę o 180 stopni wężami w dół, ale zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz.

Będzie miało znaczenie umiejscowienie chłodnicy tak, żeby wejście na węże było by na równo w pompą czy wejścia na węże dać niżej niż pompa? Bo mam miejsce na regulację góra-dół.

Jak w załączeniu.
  

Jeśli są błędy w moich postach to znaczy, że piszę z tel Smiley
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: WC na GPU
Reply #5 - 14. May 2022 at 13:13
Print Post  
nie ma znaczenia czy chlodnice umiescisz wyszej, rowno czy nizej niz blok-pompa, bo to uklad zamkniety - moc do przetloczenia wody jest praktycznie taka sama na kazdej wysokosci,

w ukladzie otwartym mialby to znaczenie
  
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4208
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: WC na GPU
Reply #6 - 28. May 2022 at 12:50
Print Post  
Pompę w miarę możliwości powinno się instalować najniżej jak się da w loopie. Powietrze idzie do góry, więc jak pompa jest na samym dole, to zawsze będzie pełna wody.
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top