Page Index Toggle Pages: 1 Send Topic
Hot Topic (More than 10 Replies) Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC. (Read 137 times)
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC.
30. Sep 2022 at 21:40
 
Temat będzie dotyczył potencjału OC płyt pod socket A z chipsetami VIA. Byłem ciekawe ile każda generacja tych układów miała jeszcze w zapasie OC Smiley

Po ogólnej rozkmince chaotycznego nazewnictwa chipsetów VIA pierwszy na tapetę leci chipset VIA KT133A w postaci ABIT KT7A-RAD REV 1.3.

KT133A oficjalnie wspiera 133 MHz FSB zarówno dla CPU jak i RAM, powyżej tego brak dzielników (4 dla PCI i 2 dla AGP maks)

Samą płytkę posiadam od około 12 lat, trzymana w pudełku i nigdy nie była przeze mnie wcześniej podkręcana. Kędziorki wyglądają OK, ale pewnie już dawno wyschły...

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)

Testowane na Bartonie, BIOS płyty nie był najnowszy. Windows 98SE. żeby ustawiać dzielniki ręcznie (np w CrystalCPU) trzeba edytować Offset 55 ustawiając go na 8D: (You need to Login or Register to view media files and links)

No ale lecimy z tematem Wink Na początek delikatnie na 150 MHz z luźnymi timingami:
(You need to Login or Register to view media files and links)

160 MHz:
(You need to Login or Register to view media files and links)

162 MHz:
(You need to Login or Register to view media files and links)

aż udało się dobić do 166 MHz ciasnymi timingami:
(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

Ostatecznie dobiłem do 170 MHz, ale tutaj zaczeły już pojawiać się problemy...
(You need to Login or Register to view media files and links)

Żeby osiągnąć takie wyniki musiałem ustawić I/0 volatage na 3.70v (rozumiem, że w ten sposób dowoltowuję chipset?) bez tego (normalnie jest 3,4) to maksymalnie na 160 MHz chodziło.

(You need to Login or Register to view media files and links)

Myślę, ze te stabilne 166 MHz to i tak bardzo dobry wynik jak na tak niedojrzały chipset VIA pod Socket A Smiley
Niestety, wczesne układy VIA miały to do siebie, że nie lubiły się z grafami AGP... i np nie wiedzieć czemu wyskakuje mi błąd w 3D MARK 2001 - że niby za mało pamięci... nie chciało mi się już męczyć z ustawieniami w BIOSIE/sterownikami i nie robiłem testów w 3D Markach z tego powodu na Ti 4600. Ustawienie 4x AGP to w ogóle kicha dla graf była, u mnie nie chciało chodzić nawet na 2x i FSB 133 MHz (być może inne sterowniki chipsetu potrzebne, miałem też "starą" instalkę Windows)

Poniżej wyniki z ustawieniami 166 MHz x 10,5 (odpowiednik TUALGOD)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)


Na koniec dosyć konkretnie taktowany proc - 2500 MHz Smiley

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)


Podsumowanie:
- Płyta bardzo ładnie się kręci, ale trzeba trochę dowoltować chipset co na dłuższą metę pewnie mu zaszkodzi.
- Można korzystać stabilnie z kompa po OC jednak kosztem przetaktowanego PCI i AGP.
- KT133A wymaga dopieszczenia i odpowiedniej konfiguracji BIOSu/sterowników żeby pracował poprawnie z grafami na AGP.
- Za płytą przemawiać może port ISA jak i możliwość zainstalowania wysoko taktowanego proca, jednak mnie osobiście te pierwsze chipsety VIA odpychają swoją niedojrzałością...
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Online


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1034
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC.
Reply #1 - 30. Sep 2022 at 22:06
 
VooDooMan wrote on 30. Sep 2022 at 21:40:
Myślę, ze te stabilne 166 MHz to i tak bardzo dobry wynik jak na tak niedojrzały chipset VIA pod Socket A

wynik bardzo dobry, wiekszosc plyt na KT133A zatrzymuje sie na fsb150-155,
chipset ma takie osiagi, bo jest dojrzala konstrukcja, dojrzewal od KX133 przez KT133,
jest ostatnia i najlepsza konstrukcja na sA pod SDRAM,
sa nowsze chipsety obslugujace SDRAM i jednoczesnie DDR takie jak KT266 i SIS735 ,ale nie sa lepsze od KT133A

VooDooMan wrote on 30. Sep 2022 at 21:40:
Żeby osiągnąć takie wyniki musiałem ustawić I/0 volatage na 3.70v (rozumiem, że w ten sposób dowoltowuję chipset?) bez tego (normalnie jest 3,4) to maksymalnie na 160 MHz chodziło.

I/O to zasilanie wszystkich sygnalow, ktore normalnie traktowane sa napieciem 3.3v,
podniosles napiecie nie tylko chipsetu, ale przede wszystkim dla SDRAM, co pewnie mialo najwiekszy wplyw na mozliwosci pracy z takim taktowaniem

VooDooMan wrote on 30. Sep 2022 at 21:40:
Niestety, wczesne układy VIA miały to do siebie, że nie lubiły się z grafami AGP... i np nie wiedzieć czemu wyskakuje mi błąd w 3D MARK 2001 - że niby za mało pamięci... nie chciało mi się już męczyć z ustawieniami w BIOSIE/sterownikami i nie robiłem testów w 3D Markach z tego powodu na Ti 4600. Ustawienie 4x AGP to w ogóle kicha dla graf była, u mnie nie chciało chodzić nawet na 2x i FSB 133 MHz (być może inne sterowniki chipsetu potrzebne, miałem też "starą" instalkę Windows)

cos ta grafa problemowa jest,
moj KT133 to pierwszy chipset VIA, ktory nie sprawial problemow z grafikami AGP - dzialal Savage4 (creative, wiec agp2x), KyroI agp4x, Voodoo3 , jakies rivy czy geforsy agp4x,
tylko po dwoch, czy trzech latach, gdy spuchl kondzior przy przetwornicy AGP, a ja go chyba wylutowalem,czy zmienilem tranformatorowka, to zaczely sie krzaczyc karty agp4x, ale savage4 agp2x nadal smigal bezproblemowo
  
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC.
Reply #2 - 30. Sep 2022 at 22:17
 
KGB wrote on 30. Sep 2022 at 22:06:
wynik bardzo dobry, wiekszosc plyt na KT133A zatrzymuje sie na fsb150-155,

Dzięki, też się dziwiłem, że tak gładko poszło za pierwszym razem kiedy się tylko za to zabrałem Smiley

KGB wrote on 30. Sep 2022 at 22:06:
chipset ma takie osiagi, bo jest dojrzala konstrukcja, dojrzewal od KX133 przez KT133,
jest ostatnia i najlepsza konstrukcja na sA pod SDRAM,

No pod tym względem, to rzeczywiście masz racje, że jest to ostatni chipset typowo tylko pod SDR. Mi jednak chodziło o to, że ie tylko ja miałem problemy z AGP na tym chipsecie i przez to niedojrzały Tongue Być może u mnie to akurat wina sterowników - te od chipsetu VIA nie lubią się z tymi od nVidia? nie wiem... nie miałem motywacji, żeby drążyć temat do końca, a chciałem ruszyć z tematem do przodu Smiley Na pewno nie jest to układ z którym na "dzień dobry" wszystko idzie na maksa, BIOS jest bardzo bogaty i tych ustawień jest mnóstwo... co jest z jednej strony na plus (jak jesteś w temacie) a jednej na minus (dla laików, którzy nie wiedzą co jak ustawić)

KGB wrote on 30. Sep 2022 at 22:06:
I/O to zasilanie wszystkich sygnalow, ktore normalnie traktowane sa napieciem 3.3v,

No to grubo Cheesy Czyli to tak jakbym sobie zmodował zasilacz żeby na lini 3,3v dawał więcej papu? Cheesy No to płyta na pewno trochę po dupie dostała przez to Tongue Całe szczęście to był jednorazowy występek Wink





  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Online


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1034
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC.
Reply #3 - 30. Sep 2022 at 22:43
 
w plytach KT133/A sporo modeli mialo regulacje napiecia I/O,
Abit, Soltek, chyba Asus tez,
Abit z tego co pamietam to mial az do 3.9v,
nie sadze, by takie wartosci mialy uszkodzic plyte, gdyby tak bylo, to by nie dawali takich opcji
  
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
3dfx Friends
*****
Offline


Developing Engineer

Posts: 4214
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC.
Reply #4 - 01. Oct 2022 at 11:54
 
Sterowniki AGP to podstawa. Bez tego na Via grafy chodzą w trybie PCI.
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3612
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC.
Reply #5 - 05. Oct 2022 at 08:27
 
no niezły ten twój  abit  Shocked
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC.
Reply #6 - 09. Oct 2022 at 18:43
 
Przyszedł czas na KT266A Smiley Testy na płycie od ABITA KR7A z RAIDem.

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)


Płyta znacznie bardziej przyjazna od poprzedniczki w moim odczuciu Tongue BIOS bardziej intuicyjny no i żadnych  problemów z odpaleniem gier czy problemami z AGP. Zadziałało na pierwszych lepszych sternikach VIA i ulubionymi sterami 44.03 od Nvidia.

Płytka wspiera DDR, ale brak dzielników powyżej 133, co ma swoje plusy i minusy Tongue Kompa na podkręconej bym nie złożył, ale do bicia rekordów na podkręconych grafach się nadaje idealnie Cheesy

No to lecimy z podkręcaniem Wink Do ile uda mi się dobić tym razem na ciasnych timingach?

166 MHz wypluło BEZ PROBLEMU na dzień dobry Wink
(You need to Login or Register to view media files and links)

185 MHz też daje rade:
(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)

186 MHz poszło:
(You need to Login or Register to view media files and links)

187 MHz to absolutny MAX jaki mi się udało uzyskać na cisnych timingach:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Myślę, że nie jest źle ale chciało by się trochę więcej Tongue

Ostateczny stabilny wynik lecz na luźnych timingach to 192 MHz:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Może egzemplarz nie trafił mi się najlepszy i z pewnością są lepsze płyty na tym chipsecie do OC (EPOX?) ale jest to już jakiś postęp względem starczego KT133A Smiley

Osobiście traktuję ten chipset z obojętnością gdyż KT133A - ma złączę ISA, a KT333 jest praktycznie najszybszą natywną platformą pod 3DFX dzięki AGP uniwersal.

Zobaczymy jak pójdzie na KT333 Cheesy
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
forteller
3dfx Friends
*****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3252
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC.
Reply #7 - 09. Oct 2022 at 19:12
 
Słaby egzemplarz KT266A Ci się trafił Wink Ja wolę KT266A od KT333 bo ten pierwszy zazwyczaj jest szybszy przy tym samym taktowaniu szyny.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Online


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1034
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC.
Reply #8 - 09. Oct 2022 at 21:38
 
192MHz na KT266A to bardzo dobry wynik, wiekszosc plyt na KT333 tyle nie osiaga,
8KHA+ jest oczywiscie lepszy, ale EPOX jest wyjatkowy

forteller wrote on 09. Oct 2022 at 19:12:
Ja wolę KT266A od KT333 bo ten pierwszy zazwyczaj jest szybszy przy tym samym taktowaniu szyny

to znowu jak porownasz innych producentow to moze tak byc, ale w przypadku Epoxa tak nie jest - pamietam test, w ktorym porownano osiagi na fsb166 ENMIC 8TCX2+ (Epox 8KHA+) i Epoxa 8K3A,
wyniki byly takie same, co swiadczylo o dopracowaniu 8KHA+, bo w przypadku innych producentow to modele na KT333 byly szybsze (na fsb133 oczywiscie, bo rzadko ktora plyta KT266A osiaga fsb166)

  
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC.
Reply #9 - 26. Oct 2022 at 22:19
 

Czas na KT333

Tym razem wersja od ABIT KX7-333 (muszę zrobić porównanie z ASUSem A7v333rev2.0)
(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)

To mój ulubiony chipset z tych 3 omawianych Tongue Dlaczego? Cheesy Bo jest AGP Universal, więc każdy 3dfx wejdzie no i jest prawidłowy dzielnik przy 166 MHz, więc szyny nie podkręcone Tongue Po za tym wersje od Epoxa (EP-8K5A2+)  i MSI (KT3 ULTRA 2) są na nowszym mostku południowy VIA VT8235 dzięki czemu USB jest już w wersji 2.0 to i tak wolę ASUSa A7v333rev2.0 i tego ABITa na starszym VIA VT8233A Tongue

[quote author=28213C3A2B22222B3C4E0 link=1664566832/7#7  Ja wolę KT266A od KT333 bo ten pierwszy zazwyczaj jest szybszy przy tym samym taktowaniu szyny. [/quote]

No ale to tylko i wyłącznie dla tego, że KT266A nie ma dzielnika 1/5 przy 166 MHz Wink Dla mnie to minus Tongue


Lecimy z podkręcaniem, na początek od razu 180MHz:
(You need to Login or Register to view media files and links)

182:
(You need to Login or Register to view media files and links)

184:
(You need to Login or Register to view media files and links)

i znowu 186 MHz wydaję się być najwyższym stabilnym wynikiem:
(You need to Login or Register to view media files and links)

MAX na ciasnych timingach to 188 MHz, ale tutaj już się robi niestabilnie:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Nie sprawdzałem na luźnych timingach jeszcze Tongue


No cóż wyniki identyczne prawie jak na KT266A... do 200 MHz sporo brakuje ;/
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
forteller
3dfx Friends
*****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3252
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC.
Reply #10 - 26. Oct 2022 at 23:07
 
Coś wyjątkowo marnie poszedł ten Abit, choć mi Epoxy 8K3A i 8K5A2 jakoś bardzo szyny 200MHz nie przekraczały. Jesteś pewien, że coś innego nie ogranicza? Podnosiłeś napięcie I/O?
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Online


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1034
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC.
Reply #11 - 26. Oct 2022 at 23:56
 
bez jaj z tymi timingami 2-2-2-5, co to za pamiec ?
mam jakies wypasione patrioty ddr400 2-3-2-5 robione w czasach s939, co wcale nie oznacza, ze tyle pojda na np. KT600,
co prawda na VIA nie probowalem, ale na nf2 nie ma szans na takie timingi,
nf2 jest specyficzny, Merlin do bicia rekordow sugeruje 2.5-4-4-11,

ale do czego zmierzam:
do sprawdzania FSB nawet na swietnych pamieciach ponizej (2)-3-3-6 nie powinno sie schodzic, zeby samemu sie nie oszukac
  
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Socket A: Chipsety VIA i możliwości OC.
Reply #12 - 27. Oct 2022 at 08:46
 
forteller wrote on 26. Oct 2022 at 23:07:
Coś wyjątkowo marnie poszedł ten Abit, choć mi Epoxy 8K3A i 8K5A2 jakoś bardzo szyny 200MHz nie przekraczały. Jesteś pewien, że coś innego nie ogranicza? Podnosiłeś napięcie I/O?


No też tak zaczynam myśleć, że coś źle robię... może zasilacz za słaby albo procek mnie jakoś ogranicza? :/ I/O nie ruszałem oczywiście Cheesy Kędziorki też słabe - widać, że spuchnięte... będę musiał powymieniać i zrobić kolejne podejście na lepszym zasilaczu Smiley


KGB wrote on 26. Oct 2022 at 23:56:
bez jaj z tymi timingami 2-2-2-5, co to za pamiec ?


Normalne jakieś GEILe zwykłe, nawet nie jakieś super wypasione Wink Przecież 2-2-2-5 to nic nadzwyczajnego dla DDR 200 MHz na takich kostkach jak Samsung TCCD czy Winbond BH-5 Wink
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic