Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Szybki HDD dla szybkiego retro kompa. (Read 5479 times)
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #15 - 08. Oct 2022 at 00:44
Print Post  
GL1zdA wrote on 06. Oct 2022 at 08:36:
Ale zajeździłeś kiedyś tak dysk? Bo teorie znam, a praktyka jest tak, że dotychczas nie padł mi żaden SSD z powodu "zajeżdżenia".

nie zajezdzilem, ale nie eksperymentowalem,
wylaczylem wirualna, bo starsze windowsy maja tendencje do niepotrzebnego korzystania z wirtualnej, gdy duzo ramu lezy odlogiem,
a ze mialem 4gb z czego winXP i tak widzial 3gb, to mu nie brakowalo

VooDooMan wrote on 07. Oct 2022 at 21:23:
Zrobiłem jeszcze testy na szybszym kompie i wychodzi, że
- na złacza IDE/ata z UDMA 133 maks to 95 MB/sec

jest o co walczyc wydajac kupe siana na kontrolery, dyski i ... co nastepne, zlote kable ?
jak u audiofili, one sa zlote,srebrne czy tytanowo-magnezowe  Grin
zazdroszcze czasu na roztrwonienie  Cool
  
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #16 - 08. Oct 2022 at 18:26
Print Post  
KGB wrote on 08. Oct 2022 at 00:44:
jest o co walczyc wydajac kupe siana na kontrolery, dyski i ... co nastepne, zlote kable ?


Co to w ogóle za laickie pytanie tutaj na forum o retro kompach? Cheesy Coś w stylu "Paaanie no co Panu tylko komputerów?" które słyszę od każdego śmiertelnika... 

Trochę dziwne, że muszę to tłumaczyć, ale przecież WSZYSTKO co tutaj robimy to działanie dla jakiejś idei, BEZSENSOWNE z racjonalnego punktu widzenia... Jeden zbiera pod dany kolor podzespoły i składa kompy z danej epoki, drugi podkręca i testuje, trzeci naprawia wszystko co się da... i co ma to jakiś znaczenie? Cheesy NIE! Ale skoro robisz coś co sprawia Ci frajdę to po co się w tym doszukiwać głębszego sensu.

No ale tłumaczę... tak jak pisałem an początku chcę wycisnąć MAKSYMALNIE ile się da z tej płyty i teraz przyszedł czas na dyski twarde Wink

A co do kosztów... To też bez sensu odniesienie... Kupiłeś coś przed retro boomem - jesteś szczęściarz, nie kupiłeś a teraz chcesz mieć - płacisz jak za zborze Wink I tyle. Ja się zbytnio nie przejmuje bo swoją kolekcje uzbierałem za grosze a teraz jest warta 4-5 razy tyle więc jak od czasu do czasu przepłacę to nie będę płakać Cheesy


KGB wrote on 08. Oct 2022 at 00:44:
zazdroszcze czasu na roztrwonienie  Cool


Nooo Panie w kategoriach roztrwaniania wolnego czasu to ja jestem mistrzem Cheesy Popatrz tylko na inne moje tematy hehe Tongue

W ramach tematu - czekam na nowy kontroler Kontorler RAID PCI SATA PROMISE FastTrak TX2300 i zobaczę czy będzie chociaż 1 MB/sec więcej Wink

P.S. nigdzie nie mogę poszukać ZŁOTYCH KABLI hehe Tongue



EDIT:

Powiedzcie mi jak to jest, że taka gówniana firma jak ECS, robiąca taki paskudny syf typu ECSP6S5AT jakich mało, totalne DNO i kilometr mułu tworzone dla plebsu za grosze byleby się tylko sprzedało robi produkt, który (jak zaraz zobaczycie) bije pod praktycznie każdym względem płyty takich producentów jak ABIT czy ASUS? Cheesy To, że pod względem wydajności w grach ECS rządzi na S370 to już dawno wiemy... ale to, że nawet konrtoler dysku ma lepszy to bym się nie spodziewał Tongue Co prawda różnica w wydajności znikoma i w sumie nic nie znaczy... no ale sam fakt - że pewnie więcej niż na tym ECSie nie wyciągnie się na niczym podobnym jest zatrważający Cheesy

Ok, w odniesieniu do tego posta: 3dfx.pl/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1664656411#11

Zrobiłem analogiczne testy na ASUS TUSL2C (uważaną przez wielu za najlepszą płytę pod S370). No i oczywiście ASUS został z tyłu Tongue

FSB 100 - ASUS: 78,3 MB/sec MAX   vs    ECS 81,1 MB/sec
(You need to Login or Register to view media files and links)


FSB 133 -  ASUS: 79,1 MB/sec MAX   vs    ECS  81,7 MB/sec
(You need to Login or Register to view media files and links)


FSB 166  - ASUS 80,3 MB/sec MAX    vs    ECS  82,4 MB/sec
(You need to Login or Register to view media files and links)


FSB 200 - ASUS 82,0 MB/sec MAX   Vs ECS (na razie brak testów)
(You need to Login or Register to view media files and links)


Testy robione oczywiście na tym samym dysku. Jedynie ASUS miał ciut szybszy procek. Jak widać podkręcanie nie wypływa na konroler IDE po tych testach(Bo jego maks to teoretyczne 100 MB/s ?)
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #17 - 09. Oct 2022 at 20:09
Print Post  
forteller wrote on 04. Oct 2022 at 23:12:
Podkręć szynę PCI to zobaczysz należyte transfery  Wink


Forteller jesteś wielki Cheesy

Oczywiście podkręcenie szyny PCI dało ZNACZNY wzrost wydajności na Kontrolerze SATA PCI (na kompie, który nie ma dzielników prawidłowych dla PCI), co mnie tylko i wyłącznie utwierdziło w tym, że ECS ma prawidłowe dzielniki przy 166 MHz Wink ale zobaczcie sami Smiley




Testy na ASUS TUSL 2-C, która wiadomo, że nie ma dzielników powyżej 133

Testy na "wolnym" dysku Kingston SSD

100 FSB (PCI 33MHz) - 75,5 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)

133 FSB (PCI 33MHz) - 76,4 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)

166 FSB (PCI 41MHz) - 103,8 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)

200 FSB (PCI 50MHz) - 104,7 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)


Testy na SZYBKIM ssd SAMSUNG 850 PRO:

100 FSB (PCI 33MHz) - 88,0 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)

133 FSB (PCI 33MHz) - 89,2 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)

166 FSB (PCI 41MHz) - 120,4 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)

200 FSB (PCI 50MHz) - 123,1 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)


Wnioski:
Wzrost z FSB 100 na 133 jest minilany (1,2 % - 1,4 %) i wynika z wyższego taktowania procka. Natomiast wzrost z 133 na 166 (taktowanie PCI skacze z 33 MHZ do 41 MHz) jest OGROMNY bo aż o 39 % w przypadku wolnego dyski i 35 % w przypadku SAMSUNG 850 PRO Smiley Kolejny skok już mniejszy z 166 MHz na 200 MHz bo ogranicza nas sam kontroler. Ale test ten pokazuje IDEALNIE, że jeżeli nie masz prawidłowych dzielników dla PCI to wydajność wzrośnie ZNACZNIE!

W takim razie jak to wygląda na ECS P6S5AT? Oczywiście wzrostu nie będzie bo ECS MA DZIELNIKI 5 dla PCI 166! Cheesy


KINGSTON:

133 FSB (PCI 33MHz) - 78,2 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)

155 FSB (PCI 30MHz) - 71,3 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)

166 FSB (PCI 33MHz) - 78,7 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)


SAMSUNG:

133 FSB (PCI 33MHz) - 92,4 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)

155 FSB (PCI 30MHz) - 83,3 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)
166 FSB (PCI 33MHz) - 92,6 MB/sec MAX
(You need to Login or Register to view media files and links)


Wnioski:
jak pokazuje ta tabelka:
(You need to Login or Register to view media files and links)
ECS ma Dzielnik 4 dla FSB 133 MHz i 5 dla FSB 166 i FSB 150. W przypadku 166 dzielnik 5 nie jest problemem, jednak w przypadku 150 to już mamy niedotaktowanie... bo AGP ma zaledwie 30MHz a AGP tylko 60 MHz, co wpływa w jakimś stopniu na wydajność. Jednak dla dla dobra sprzętu myśle, że lepiej jak jest lekkie niedotaktowanie, niż spore przetaktowanie Tongue Dlatego ECS rządzi Cheesy hehe

Testy na kontrolerze SATA PCI wydają się idealne do sprawdzania dzielników płyty jeśli nie ma się oscyloskopu Wink
  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4209
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #18 - 09. Oct 2022 at 20:23
Print Post  
Bredzisz, przetaktowanie jest zawsze lepsze Tongue
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #19 - 13. Oct 2022 at 20:42
Print Post  
Ten Promise zapewne znióśłby i 66MHz PCI  Wink
ALe reszta pewnie by padła... Roll Eyes
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #20 - 14. Oct 2022 at 10:11
Print Post  
Callahan wrote on 13. Oct 2022 at 20:42:
Ten Promise zapewne znióśłby i 66MHz PCI  Wink
ALe reszta pewnie by padła... Roll Eyes


Nawet nie zapewne, a na pewno. PROMISE FastTrak TX2300 ma obsługę PCI 66MHz oraz SATA II. Także jedynym wąskim gardłem staje się magistrala w kompie.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
ssdt
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 22
Joined: 15. Jul 2022
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #21 - 19. Oct 2022 at 17:55
Print Post  
Kiedyś miałem podobny pomysł aby wymaksować podsystem I/O. Poszedłem jednak w stronę SAN a dokładniej FibreChannel.

Troche info tutaj: (You need to Login or Register to view media files and links)

Kilka zalet:
- moge montować obraz dysku na linuksie i kopiować pliki do woli
- nie musze martwić się trimem, obraz dysku retro maszyny to zwykły plik po stronie linuksa
- moge kupic jeden duzy ssd i hostować kilka retro maszynek jednoczesnie
  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #22 - 19. Oct 2022 at 18:31
Print Post  
Super, tylko brakuje kropki nad i Wink Soft/src, byloby milo jakbys zaszarowal. Pozdrowka
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
ssdt
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 22
Joined: 15. Jul 2022
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #23 - 19. Oct 2022 at 20:58
Print Post  
Poki co nie ma jeszcze softu. Testowo jedynie postawilem środowisko i komendy wklepywalem z palca. System już dawno temu rozebrany na częsci. Czekam caly czas na nowa generacje HEDT od Intela. Jak tylko sie pojawi to sprzedaje nerke i robie system od nowa, już w pełni zautomatyzowany.
  
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #24 - 19. Oct 2022 at 21:26
Print Post  
ssdt wrote on 19. Oct 2022 at 20:58:
Czekam caly czas na nowa generacje HEDT od Intela.

przeciez to jest kompletny pasztet juz od pojawienia sie pierwszego Threadripper'a

HEDT intela to sie teraz oplaca kupowac uzywane u kitajcow : CPU z rozbiorki i nowe plyty na najubozszych chipsetach za ~300pln doprawione ddr3 lub ddr4 w zaleznosci czy to haswel czy skajlajk,
tylko to jakos sie broni niska cena
  
Back to top
 
IP Logged
 
ssdt
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 22
Joined: 15. Jul 2022
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #25 - 19. Oct 2022 at 23:11
Print Post  
Tak, obecne HEDT Intela wypada blado na tle konkurencji (i9-10980XE).
Dlatego czekam do czasu pojawienia sie Sapphire Rapids czyli pewnie do Q1 2023. Nie potrzebuję ekstremalnej ilości wątków (ani ekstremalnego TDP) czyli tego za co ludzie pokochali Threadrippery. Jedyne co mnie urządza to 64 linie PCIE bo muszę wsadzić 5 kart pcie do jednej maszyny (maksymalnie 7). Nawet jeśli procek będzie miał 8 rdzeni to jest to dla mnie ok - serwer będzie słuzył jako baza do research & development. Druga kwestia - chce troche poresearchować nowe funkcje security w nadchodzących Xeonach SR + zmodyfikować KVMa w kilku miejscach bo niedomaga w specyficznych zastosowaniach.

  
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #26 - 20. Oct 2022 at 09:09
Print Post  
ssdt wrote on 19. Oct 2022 at 20:58:
Poki co nie ma jeszcze softu. Testowo jedynie postawilem środowisko i komendy wklepywalem z palca.

Chodzilo mi o stery o ktorych pisales na vogons, akurat mam podobna karte bez wsparcia dla w98 i moglyby sie przydac po niewielkiej modyfikacji. A robic rewerserke i klepac kod od zera mi sie nie chce Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
ssdt
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 22
Joined: 15. Jul 2022
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #27 - 03. Nov 2022 at 00:00
Print Post  
No nie wiem, nie wiem. Pomyślę nad udostępnieniem kompletu plików jak j***** Intel wyda nowe HEDTy i postawię w końcu serwer Smiley

Na zajawkę załączam jeden plik - odczyt z NVRAMu karty. Pisane pod Windows XP z W98 DDK. Debugowane po COMie na W98 SE.
  
(You need to Login or Register to view media files and links) ( 3 KB | 5 Downloads )
Back to top
 
IP Logged
 
smola
Full Member
3dfx Friends
***
Offline



Posts: 618
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #28 - 03. Nov 2022 at 17:30
Print Post  
Stary, wrzuc calosc a nie jatrzysz Wink Albo jak w perlu negatywny warunek, nie zacytuje, bo znasz pewnie [... or ...] Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Szybki HDD dla szybkiego retro kompa.
Reply #29 - 03. Nov 2022 at 19:46
Print Post  
ssdt wrote on 03. Nov 2022 at 00:00:
No nie wiem, nie wiem. Pomyślę nad udostępnieniem kompletu plików jak j***** Intel wyda nowe HEDTy i postawię w końcu serwer Smiley

Na zajawkę załączam jeden plik - odczyt z NVRAMu karty. Pisane pod Windows XP z W98 DDK. Debugowane po COMie na W98 SE.


Załóż projekt na githubie, wrzuć co masz, a ktoś pomoże w okiełznaniu. Temat jest ultra niszowy i wątpię aby było zainteresowanie takim rozwiązaniem poza paroma fanatykami.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top