Page Index Toggle Pages: [1] 2 3  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000 (Read 3349 times)
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
05. Jan 2023 at 14:55
Print Post  
Zebrałem się trochę w sobie i zacząłem kompletować na nowo zestaw, który zacząłem składać już ponad rok temu, ale w wyniku różnych okoliczności, poszedł w kąt. Docelowo plan jest taki, że komputer ma zastąpić mi zestaw K6-III+ jeśli chodzi o gry DOS / Windows 98.

Możliwość dostosowywania VIA C3 pod względem wydajności jest wszystkim znana, dlatego nie będę się nad tym rozpisywał. Dla mnie podstawowymi argumentami są 60-90% wyższa wydajność w porównaniu z K6-III+ 550MHz oraz możliwość bezproblemowego odpalenia Lotusa. W końcu też Quake III jest płynny na wysokich ustawieniach Smiley

Grubszym tematem jest płyta główna. Gigabyte 6BXC, który jest potwierdzone, że działa poprawnie z Nehemiahem nie jest już łatwo dostępną płytą (a przynajmniej nie był jak ja jej szukałem, teraz widzę że dostępność jednak jest). Udało się kupić od Batyry płytę w rewizji 1.9, która niestety ma regulator napięcia obsługujący 1,8V wzwyż. Ponadto, szybko okazało się, że razem z moim Voodoo 3 jest niestabilna, choć bliźniacza pod względem zasilania AGP GA-5AX działała bez problemu przez lata.

Ostatecznie wykonałem na płycie następujące modyfikacje:
- wymiana regulatora vcore na HIP6004BCB obsługującego napiecia od 1,3V
- zmostkowanie regulatora napięcia AGP na sztywno z linią 3,3V z zasilacza
- wgranie zmodyfikowanego BIOSu bazującego na Award 6.00 (oryginalnie był 4.51, który nie lubi się z Nehemiahem)

Po tym wszystkim udało się potwierdzić, że platforma działa stabilnie wielogodzinnym torturowaniem za pomocą Quake 3.

Następnym krokiem, który sobie umyśliłem, była decyzja o postawieniu na nośnik SATA SSD. Nie chciałem używać kontrolera wbudowanego w chipset BX440, ponieważ obsługuje jedynie ATA33, więc padło na kontroler SATA PCI. Po traumatycznych doświadczeniach z VIA, padło na SIL3114. Tutaj też otarłem się o porażkę, ponieważ po wielu eksperymentach z różnymi wersjami firmware/sterownikami, zawsze kończyło się korupcją danych na dysku po kilku restartach od instalacji Windows 98. Kluczem okazała się wymiana dysku Intel E5100s 64GB na Crucial MX100 256GB. Po tej wymianie system odzyskał stabilność i przestał tracić dane.

W tym stanie, zestaw został zdekompletowany i części wylądowały w szufladzie, lecz zrobiłem kolejne podejście do jego postawienia. Czeka mnie jeszcze długa przygoda, ponieważ planuję zmodyfikować AWE32 CT3990 by wstawić oryginalny chip Yamahy od OPL3. Muszę też wymienić zasilacz, ponieważ obecny Fortron potrafi wystrzelić z napięciem na linii +12V w okolice +12,9V gdy obciąży się procesor i kartę graficzną. Problem zdaje się wynikać z faktu, że w zasadzie nie mam niczego podpiętego pod linię +12V (pomijając chyba tylko wentylatory). Podpięcie talerzowego dysku twardego zbija napięcie o 0,5V w dół.

Wrzucam dwie fotki z testów wczoraj. Naskrobię coś jeszcze jak będą jakieś postępy Smiley
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #1 - 05. Jan 2023 at 16:13
Print Post  
A nie myślałeś aby w miejsce Gigabyte 6BXC wziąć ASUSa CUBX(-E)?

Jest wciąż na 440BX, ma bezpośrednio S370, odpada adapter do SLOT-1, nowe zmodyfikowane BIOSy z vogons dobrze wspierają VIA C3. Pełne CUBXy mają dodatkowy kontroler ATA - CUBX ma CMD, a CUBX-E ma Promise z ATA100. Na nim można użyć adaptera z ATA na SATA i odpada Ci kapryśny kontroler SATA.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #2 - 05. Jan 2023 at 16:35
Print Post  
Rozmawialiśmy o tym, ale są trzy argumenty przemawiające za 6BXC:
- Już ją mam Cheesy
- Poświęciłem sporo zachodu żeby ją umodzić, ale działa tak jak tego chciałem
- Jest potwierdzone, że działa regulacja FSB spod DOSa, więc mogę sterować częstotliwością od 4x66MHz do 10,5x133 nie restartując nawet komputera!
Ponadto, z CUBX jest jeszcze kwestia tego, że musiałbym utrafić taką, która ma 2x ISA.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4208
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #3 - 05. Jan 2023 at 19:55
Print Post  
O! Następny ciekawy zestaw Smiley
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
zami555
Junior Member
**
Offline


Old computers rocks!

Posts: 144
Location: Poland, Olesnica
Joined: 01. Apr 2020
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #4 - 05. Jan 2023 at 20:11
Print Post  
forteller wrote on 05. Jan 2023 at 14:55:
Muszę też wymienić zasilacz, ponieważ obecny Fortron potrafi wystrzelić z napięciem na linii +12V w okolice +12,9V gdy obciąży się procesor i kartę graficzną. Problem zdaje się wynikać z faktu, że w zasadzie nie mam niczego podpiętego pod linię +12V (pomijając chyba tylko wentylatory). Podpięcie talerzowego dysku twardego zbija napięcie o 0,5V w dół.


W zasilaczach z czasów ATX 1.x główną linią zasilania, która była używana do regulacji napięć wyjściowych, była linia 5V. Tam był w większości zasilaczy tylko jeden transformator, w którego odczepów tworzono linie 12V, 5V, -12V i -5V. W najgorszych zasilaczach regulacja byłą tylko na +5V a reszta pływała sobie w zależności od mocy wziętej z 5V. W lepszych sztukach byłą cross-regulacja, gdzie większość regulacji zależała od linii 5V ale część była również regulowana przez 12V. Nie widziałem "topowych" konstrukcji. Może tam stosowano osobne trasformatory dla +12V i +5V?

To bardzo dobrze tłumaczy Twoją sytuację. Minimalne obciążenie na +12V powoduje odpływanie napięcia na tym wyjściu w górę, bo transofrmator jest wspólny dla +5V i +12V i sterownik pcha moc na wejście trafa, by zaspokoić zapotrzebowanie mocy na +5V. Ale odczep na trafo od +12V też widzi ten strumień magnetyczny w rdzeniu trafa i nie ma co zrobić z energią indukowaną w swoim uzwojeniu, więc idzie napięcie do góry.
Ciekawe czy ten Fortron ma jakąś cross-regulację między +5V i +12V. Można byłoby to sprawdzić. Trzeba byłoby podpiąć zasilacz do rezystorów obciążających i sprawdzić co się dzieje z napięciem na wyjściu +12V przy zupełnym braku obciążenia na +12V i dociążaniu +5V. Jeśli kolejne dociążanie +5V sprawi, że napięcie na +5V jest w miarę stałe a na +12V wzrośnie powyżej 13.5V to masz zasilacz z regulacją tylko z +5V. Jeśli natomiast dojdziesz do punktu, w którym zasilanie na +12V ustabilizuje się (np. 13.2V), a dalsze dociążanie +5V powoduje spadek napięcia +5V to masz zasilacz z cross-regulacją.

Aktualizacja:
Sorki, powyższy opis pasuje bardziej do zasilaczy AT. w ATX jest jeszcze linia +3.3V, która może być w cross-regulacji z linią +5V (tanie zasilacze), albo ma osobną sekcję przetwornicy DC-DC zasilaną z +5V.
  
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #5 - 05. Jan 2023 at 20:47
Print Post  
wykleic bude w srodku tasma ledowa, podlaczyc pod 12v i problem napiecia zostanie olsniony
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #6 - 06. Jan 2023 at 12:12
Print Post  
zami555 wrote on 05. Jan 2023 at 20:11:
To bardzo dobrze tłumaczy Twoją sytuację. Minimalne obciążenie na +12V powoduje odpływanie napięcia na tym wyjściu w górę, bo transofrmator jest wspólny dla +5V i +12V i sterownik pcha moc na wejście trafa, by zaspokoić zapotrzebowanie mocy na +5V. Ale odczep na trafo od +12V też widzi ten strumień magnetyczny w rdzeniu trafa i nie ma co zrobić z energią indukowaną w swoim uzwojeniu, więc idzie napięcie do góry.


Nie znam się, ale też zaobserwowałem taką własność w trakcie podkręcania Athlonów XP na płytach z zasilaniem CPU pociągniętym z 5V. Przy naprawdę solidnym OC (2,7GHz @ 2,1V) nawet zasilacze, które rzekomo mają 40A na linii 5V, potrafiły się wyłączać przez odjechane napięcie na linii +12V (13V+). Zauważyłem jednak, że strzeliłem gafę - zasilacz to Delta a nie Fortron.

Wczoraj udało się zrealizować coś, czego nie udawało mi się zrobić przez przynajmniej kilka lat:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Tak jak narzekałem na zlotach, nigdy nie udało mi się wcześniej doprowadzić do tego, by demko Second Reality przeszło do końca - niezależnie od komputera, czy platformy. Okazało się, że winowajcą był DOS 7.1. Nawet z wyczyszczoną pamięcią (dostępne ~600kB), w trybie DOS Windowsa 98 nie byłem w stanie obejrzeć tego demka do końca. Dlatego na chwilę obecną plan jest na triple-boot DOS6.22 + Windows 98 + Windows XP z jednego dysku twardego. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu, bo na razie postawiłem samego DOSa z domyślnymi ustawieniami (więc sformatował mi pierwsze 504MB dysku twardego). Chcę zrobić układ partycji podstawowych 2GB+8GB+16GB+reszta (odpowiednio DOS/FAT + W98/FAT32 + XP/NTFS + dane/FAT32). Na resztę będę miał do dyspozycji jakieś ~200GB na tym SSD, więc pewnie zrobię partycję 120GB żeby nie robić problemów pod 98.

Dokonałem kilku zakupów do komputera:
- Obudowa Sharkoon Rebel 9 - idealna ze względu na dowolność w układaniu napędów w zatokach. Komputer stoi w miejscu, gdzie biegnie belka wzmacniająca biurko, tak więc w dotychczasowych obudowach miałem problem, że nie miałem dostępu do wszystkich zatok 3,5/5,25". W tej obudowie jest ich tyle, że jakoś się to poukłada Smiley
- Wentylator Sunon KDE1206PFV3 - to najwolniejsze śmigło 60x10mm które udało mi się znaleźć. Mam niskoprofilowe chłodzenie miedziane, ale pasują do niego tylko śmigiełka o grubości 10mm, a fabryczny wentylator ma 5000RPM i przy próbie obniżania napięcia, bardzo szybko przestaje wstawać (tzn. nie startuje już przy ~9V, a gdy popchnie się go palcem, to wciąż wyje)
- Nowy zasilacz FSP350-60HHN - to nowoczesna konstrukcja i tylko 105W na 3,3/5V, ale komputer bierze podczas grania ~50W z gniazdka, więc nie powinno być problemów. Jednak C3 to C3 Smiley
- Kontroler USB 2.0 na układzie VIA - w zestawie K6-III+ mam kontroler ALI, który ma wyprowadzenia na przednie porty USB. Okazuje się, że bardzo trudno kupić taką kartę. Wszystkie które widziałem, mają zwykłe porty USB typu A wewnątrz. Bezsens.

Nie mogę się doczekać aż to wszystko poprzychodzi. Ciekaw jestem zwłaszcza zasilacza i głośności tego wentylatora Sunon. Póki co, podsyłam dwie fotki zrobione wczoraj.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #7 - 06. Jan 2023 at 19:21
Print Post  
forteller wrote on 05. Jan 2023 at 16:35:
Rozmawialiśmy o tym, ale są trzy argumenty przemawiające za 6BXC:
- Już ją mam Cheesy
- Poświęciłem sporo zachodu żeby ją umodzić, ale działa tak jak tego chciałem
- Jest potwierdzone, że działa regulacja FSB spod DOSa, więc mogę sterować częstotliwością od 4x66MHz do 10,5x133 nie restartując nawet komputera!
Ponadto, z CUBX jest jeszcze kwestia tego, że musiałbym utrafić taką, która ma 2x ISA.


Argument posiadania zamyka kwestię definitywnie.

CUBXów były 2 rodziny z PCB pod CMD a później pod Promise. Obie rodziny miały swoje podwersje z tymi kontrolerami lub bez, oraz z różnymi konfiguracjami liczby ISA/PCI. Nie mniej CUBX-E z Promise jakie widziałem zawsze miały 2 x ISA.

Zdradź sekret jak regulujesz clockgena z DOSa? Może i CUBX dało by się zmusić.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #8 - 06. Jan 2023 at 20:15
Print Post  
Służy do tego Rayer SMB.

Dzisiaj poległem na próbie postawienia partycji 2GB pod Dosem. Czego bym nie robił, dos widzi jedynie 503MB dysku twardego i próba stworzenia partycji 2GB FAT16 nawet fdiskiem Windowsa 98 kończy się tym, że pod Dosem nie widać typu partycji.

Limitacja prawdopodobnie kontrolera, tylko siakaś dziwna. Zapinając dysk pod wbudowany w chipset kontroler, widzę tak jak trzeba 8GB dysk pod Dosem i mogę tworzyć partycje 2GB.

Tak jakby kontroler nie obsługiwał LBA? Tylko dlaczego pod dos 7 już nie ma tego problemu i mogę tworzyć duże partycje? Cóż, będę musiał oszczędnie obchodzić się z przestrzenią na dysku i zrezygnować z Windows 3.11.

W każdym razie, na razie instaluję Windows 98 co powinno dać mi pierwszy poziom dual - boot. Potem zostaje XP. Trochę jednak kusi, żeby wstawić osobny dysk dla dosa tak aby mieć jednak więcej przestrzeni.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
zami555
Junior Member
**
Offline


Old computers rocks!

Posts: 144
Location: Poland, Olesnica
Joined: 01. Apr 2020
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #9 - 06. Jan 2023 at 23:19
Print Post  
forteller wrote on 06. Jan 2023 at 20:15:
Czego bym nie robił, dos widzi jedynie 503MB dysku twardego i próba stworzenia partycji 2GB FAT16 nawet fdiskiem Windowsa 98 kończy się tym, że pod Dosem nie widać typu partycji.


A może spróbujesz coś w stylu XT-IDE? Ja w 486 w ten sposób pokonałem ograniczenia BIOS
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #10 - 07. Jan 2023 at 00:08
Print Post  
To u mnie raczej nie pomoże, bo bios karty widzi dysk bez problemu. Tutaj raczej będę potrzebował czegoś w stylu Ontrack Disk Manager, albo ez-drive.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
zami555
Junior Member
**
Offline


Old computers rocks!

Posts: 144
Location: Poland, Olesnica
Joined: 01. Apr 2020
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #11 - 07. Jan 2023 at 10:07
Print Post  
forteller wrote on 07. Jan 2023 at 00:08:
To u mnie raczej nie pomoże, bo bios karty widzi dysk bez problemu. Tutaj raczej będę potrzebował czegoś w stylu Ontrack Disk Manager, albo ez-drive.


U mnie BIOS w 486 też widział geometrię dysku bez problemu, ale mimo tego DOS nie obsługiwał więcej niż 503MB.

Z tego co rozumiem to XT-IDE działa bardzo podobnie jak Ontrack Disk Manager i EZ-Drive. Tyle, że XT-IDE jest sprzętowym rozwiązaniem.

Ale swoją drogą to bardzo dziwne w Twoim przypadku, bo przecież Twoja płyta jest z czasów gdzie ewentualnie jednym problemem BIOSu mógłby być limit 8GB albo raczej 137GB a nie 503MB. Może coś się zrypało w MBR dysku??
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #12 - 07. Jan 2023 at 10:27
Print Post  
Z tego wszystkiego kupiłem kolejny kontroler SATA na układzie Promise. Zobaczymy, może to rozwiąże moje problemy.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #13 - 08. Jan 2023 at 18:41
Print Post  
SILy są wredne, mają różne rewizje chipsetów i masę wersji BIOSów i sterowników. Ja też się z nim kopałem, ale finalnie przegrał i miałem Win98 na Gigabyte Slot1 - czyli bardzo blisko Twojego sprzętu.

Niektóre biosy z tamtego okresu mają też dziwny limit powyżej ~32GB. Próbowałem wziąć mniejszy dysk <32GB i zobaczyć jak się zachowa?

forteller wrote on 06. Jan 2023 at 20:15:
Służy do tego Rayer SMB.

Bosko - wg znalezionego info stąd: (You need to Login or Register to view media files and links)

"few supported PLL chips: Winbond 83194R-02/04/39/39A, 83195R-08, ICS 9148-26 and CY 28349"

Na moim CUBX-L mam jeden z wspieranych PLL: Winbond 83195R-08.

No to mi zrobiłeś mega miłą extra niespodziankę.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: VIA C3 Nehemiah/Gigabyte 6BXC/256MB/V3 3000
Reply #14 - 09. Jan 2023 at 12:33
Print Post  
314TeR wrote on 08. Jan 2023 at 18:41:
Niektóre biosy z tamtego okresu mają też dziwny limit powyżej ~32GB. Próbowałem wziąć mniejszy dysk <32GB i zobaczyć jak się zachowa?

Próbowałem wziąć poniżej 137GB i na dysku 100GB SATA jest identyczny problem. To ograniczenie dotyczy BIOSu płyty głównej i dysków podpinanych do kontrolera wbudowanego w mostek południowy. Dysk 80GB widzi bez problemu, podpięcie dysku 200GB zawiesza ekran POST tuż przed wykrywaniem dysków.

Jeśli chodzi o SILa, to tak jak pisałem - też długo się z nim kopałem aż udało się zrobić, że Windows 98 jak i XP działają poprawnie. Jeśli nie uda mi się zmusić DOSa do zobaczenia partycji 2GB, to zamontuję jakiegoś 8-gigowego twardziela na IDE, bo ostatnio jak sobie posłuchałem starych filmików gdzie męczyłem 486, to zrobiło mi się rzewno na serduszku słysząc starego twardziela, który budzi się do życia Cheesy
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top