Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/R7500/V2/SB Live! (Read 3185 times)
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/R7500/V2/SB Live!
05. Feb 2023 at 22:35
Print Post  
Witam,

PROLOG:
Jako, że na ostatnim zlocie miałem dobrze działający ale minimalistyczny build (co poradzić, że płyta z NForce 2 miała w sobie większość potrzebnych mi rzeczy wbudowanych Tongue) i ból używania Win9x jakoś mniejszy się wydaje po latach (czas leczy rany...). Postanowiłem, że złoże maszynę, która będzie miała w sobie 3DFx'a (a nawet 2 ^^).
Za dzieciaka zawsze jarałem się Xeonami Slot 2. Co prawda nie było mnie wtedy stać nawet aby kupić Celerona na Slot 1 ale w głowie zawsze chodziło - ciekawe jak by to było odpalić popularne tytuły na procku, który ma cache full speed i do tego nawet 2MB. Ogromna obudowa tego procka dodawała mu jeszcze "uroczystości". ^^
Szczęśliwie dzięki Batyrze wszedłem w posiadanie odpowiedniej płyty. GA-6GXU, czyli single Slot 2 na chipsecie 440GX, dodatkowo wyposażona w SCSI. Początkowo planowałem obsadzić na niej (tak samo jak Paweł) P3 Xeon Cascades (czyli Coopermine na sterydach, z 2MB cache "on die"). Niestety po wielu próbach modowania biosu doszedłem do tego, że Cascades bootował się (na ostatnim oficjalnym BIOS była zawsze zwieszka) prezentując się jako Celeron 2 400MHz. Procesor całkowicie ignorował dip switche od ustawiania mnożników. Tongue Wycofałem się więc z tego rozwiązania i postanowiłem, że skoro płyta nie pozwala na użycie najszybszych Xeonów P3 (Tanner 550 jakoś mnie nie przekonywał) to postanowiłem, że zrobię z tego wypasioną maszynę z roku 1998. W skład potworka miały by wchodzić następujące podzespoły:

CPU: P2 Xeon 450MHz 2MB (Drake)
Mobo: Ga-6GXU
RAM: 2x 512MB PC133 CL2
VGA: Ati Rage 128 32MB
Akcelerator: Gainward Dragon 2x Voodoo 2 12MB
Muzyka: SB Live!
Dysk Twardy:CF 4GB (system), SCSI Seagate Cheatach 18GB 10k RPM (dane)
CDROM: SCSI 32x
Karta sieciowa: 3Com Parallel Tasking II!
PSU: Enermax EG265AX-VE
Obudowa: Akasa Eclipse-62

Co do grafik to brałem jeszcze pod uwagę Rive TNT oraz Matrox G200 ale po odpaleniu Rage 128 zyskał on moją aprobatę dzięki dobrej jakości obrazu, 32MB VRAM oraz mniejszym spadkom FPS przy przejściu z 16bit na 32bit kolor (do 16 bit są Voodoo 2).

W załączniku fotka obrazująca sytuację. (:

EPILOG:
Pewnie nie raz tak mieliście, że to co kiedyś wydawało się fajne nie przetrwało próby czasu. Tak dla mnie wygląda sprawa gier 3D z okresu 1996-1998.
Raczkujące wtedy 3D z kanciastymi, pokracznie animowanymi modelami dzisiaj wygląda co najwyżej zabawnie. ^^
Moja nowa maszyna chociaż potężna jak na rok 1998 nie pozwalała cieszyć się płynną rozgrywką w nowszych tytułach (przykładowo w moim ulubionym Sacrifice z 2000 roku lub lubianym Red Faction z 2001).
Postęp jaki dokonywał się w latach 1996 - 2004 był oszałamiający a skok jaki się dokonał  między 1998 a 1999 chyba największy w historii.
Zacząłem więc znowu rozmyślać nad umieszczeniem szybszego procesora. Znalazłem osobę, która potrafi modyfikować kod BIOS i osoba ta zmieniła w sposób w pełni świadomy wsad biosu tak, aby obsługiwał P3 Xeon z rdzeniem Cascades.
Niestety procesor 700MHz dalej był wykrywany jako 400MHz. Po długich analizach dokumentacji Intela okazało się, że aby płyta prawidłowo "załapała" mnożnik 7x musi spełniać określone wymagania odnośnie tymingów na kilku liniach sygnałach procesora, które w momencie wciśnięcia przycisku power pełnią przez chwilę inną funkcję niż normalnie.
Wygląda na to, że GA-6GXU nie spełnia tych wymagań. Prędkość 400MHz według dokumentacji jest prędkością "awaryjną", gdy wymagane stany logiczne nie są zdefiniowane. Szczęśliwie w międzyczasie zdobyłem Xeona 900MHz 2MB z rdzeniem Cascades, który wspomnianą fazę ignoruje i na sztywno ma mnożnik 9x ustawiony.
Tak maszyna powróciła do łask, z procesorem 900MHz mogę teraz odpalać gry z roku 1999-2001, co całkowicie zaspokaja moje oczekiwania.
Jako grafikę użyłem Radeona 7500 64MB (GPU/MEM:290MHz/460MHz) jako najszybszą kartę ATI DX7.0 (rozważałem też Radeona 8500 bo epokowo by się zgadzał ale konflikty przerwań mnie od tego sutecznie odwiodły). Taka to była historia. (:

A więc finalna konfiguracja wygląda następująco:
CPU: P3 Xeon 900MHz 2MB (Cascades)
Mobo: Ga-6GXU
RAM: 2x 512MB PC133 CL2
VGA: Ati Radeon 7500 64MB
Akcelerator: Gainward Dragon 2x Voodoo 2 12MB
Muzyka: SB Live! CT4620
Dysk Twardy:CF Transcend CF200I 4GB (system), SCSI Seagate Cheatach 18GB 10k RPM ST118202LW (dane)
CDROM: SCSI 32x IBM CDRM00203
Karta sieciowa: 3Com 3C905B-TX Parallel Tasking II!
PSU: Enermax EG265AX-VE
Obudowa: Akasa Eclipse-62

Wrzuciłem poniżej screen z wynikiem Q1 z paczki Phila (Dosbench): (You need to Login or Register to view media files and links)
Aby uzyskać wyniki do porównania ze mną w przypadku procesorów Intela na rdzeniu P6 (PPRO,P2,P3) najpierw trzeba wybrać opcję "V" (aby aktywować Fastvid) a następnie C, czyli timedemo Quake. Możecie wrzucić w wątku swoje wyniki jak macie Athlona lub P3 złożonego. Wrzucam także plik obrazujący wielkość rdzeni poszczególnych generacji procesorów P3, jak widać Cascades ze swoimi 385mm^2 był ogromnym ciachem. xD
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/Rage128/V2/SB Live!
Reply #1 - 06. Feb 2023 at 15:48
Print Post  
Więcej fotek poproszę! Cheesy
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/Rage128/V2/SB Live!
Reply #2 - 06. Feb 2023 at 18:03
Print Post  
Wywal kartę CF, one są dobre conajwyzej do DOSa Wink

W związku z 1GB RAMu zakładam, że Windows 98 będzie patchowany?

Zakładam, że skoro to dopiero prolog, to więcej zdjęć jest w drodze Wink Intryguje mnie to lustrzane odbicie w tylnej części obudowy.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/Rage128/V2/SB Live!
Reply #3 - 06. Feb 2023 at 18:35
Print Post  
udam_u wrote on 05. Feb 2023 at 22:35:
postanowiłem, że zrobię z tego wypasioną maszynę z roku 1998

raczej absurdalna maszyna,
te wersje z 2mb L2 to chyba juz 1999 zaczepily,
na mnie tez zrobily duze wrazenie, ale glownie cena,
nie pamietam, czy to byly P2xeon czy P3xeon, w cenniku byly od 11000pln do 22000pln,
te 22k to zapewne wersje 2mb i dla nastolatka majacego od niedawna swoj pierwszy PC z Cyrixem PR233 (~300pln) wydawalo sie, ze to musi byc niesamowicie wydajne,
tyle samo kosztowal nowy Polonez w salonie, ktory jak sie okazalo, mimo ze produkowany od 20lat, znacznie lepiej spelnial swoja funkcje z uplywem czasu,

dosc szybko przekonalem sie o tym i uswiadomilem absurdalnosc ceny Xeona - ~2.5 roku pozniej kupilem Durona 650 za 290pln wydajniejszego pod kazdym wzgledem od P3xeon 450,
nabylem tez 3letniego Poloneza za 11000pln,

tak wyleczylem sie z fascynacji topowym sprzetem, bo gdy za 1000% ceny dostajesz 110% wydajnosci to rachunek ekonomiczny wciagnela czarna dziura

forteller wrote on 06. Feb 2023 at 18:03:
W związku z 1GB RAMu zakładam, że Windows 98 będzie patchowany?

na 1gb dziala, dopiero gdy przekraczasz to sie wysypuje
  
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/Rage128/V2/SB Live!
Reply #4 - 06. Feb 2023 at 20:34
Print Post  
Quote:
Więcej fotek poproszę! Cheesy

Dorzuciłem kilka. (:

Quote:
Wywal kartę CF, one są dobre conajwyzej do DOSa Wink

W związku z 1GB RAMu zakładam, że Windows 98 będzie patchowany?

Zakładam, że skoro to dopiero prolog, to więcej zdjęć jest w drodze Wink Intryguje mnie to lustrzane odbicie w tylnej części obudowy.

Hmmm dobrze u mnie karta CF się sprawuje. Mam taką lepsiejszą z pamięcią SLC. (:

Z patchem próbowałem ale nie widziałem większych korzyści więc obecnie jedyne co to mam wgrany patch dodający obsługę pendrive. Tongue
1GB RAM działa bez problemów pod Win98 jeżeli wyedytujesz plik System.ini i w sekcji [vcache] ustawisz zmienną MaxFileCache, ja dałem ją u siebie na 262144. W przeciwnym wypadku system krzyczy, że ma za mało pamięci przy próbie odpalenia aplikacji ("super partia" tzn. system operacyjny Tongue).
Hmmm szczerze to nie mam pewności, który element w odbiciu zwrócił Twoją uwagę.

Quote:
raczej absurdalna maszyna,
te wersje z 2mb L2 to chyba juz 1999 zaczepily,
na mnie tez zrobily duze wrazenie, ale glownie cena,
nie pamietam, czy to byly P2xeon czy P3xeon, w cenniku byly od 11000pln do 22000pln,
te 22k to zapewne wersje 2mb i dla nastolatka majacego od niedawna swoj pierwszy PC z Cyrixem PR233 (~300pln) wydawalo sie, ze to musi byc niesamowicie wydajne,
tyle samo kosztowal nowy Polonez w salonie, ktory jak sie okazalo, mimo ze produkowany od 20lat, znacznie lepiej spelnial swoja funkcje z uplywem czasu,

dosc szybko przekonalem sie o tym i uswiadomilem absurdalnosc ceny Xeona - ~2.5 roku pozniej kupilem Durona 650 za 290pln wydajniejszego pod kazdym wzgledem od P3xeon 450,
nabylem tez 3letniego Poloneza za 11000pln,

tak wyleczylem sie z fascynacji topowym sprzetem, bo gdy za 1000% ceny dostajesz 110% wydajnosci to rachunek ekonomiczny wciagnela czarna dziura

Mam P2 Xeon 450MHz 2MB wyprodukowany 16.12.1998, dlatego uznałem, że można jeszcze uznać go za procesor z 1998 roku (pomimo to, że większość źródeł podaje jego premierę jako początek 1999 roku - pewnie wtedy dotarł na półki sklepowe).
Procesor ten w dniu premiery kosztował 3692USD przy zamówieniu 1000szt a więc majątek. (: Oczywiście, że jest to z ekonomicznego punktu widzenia absurd ale...dla mnie retro zabawy z PC trochę do tego służą. Sprawdzanie podzespołów, które kiedyś były poza moim zasięgiem.

3 letniego "trapeza" miałeś - na tamte czasy rześki samochód a dzisiaj faktycznie sporo warty w dobrym stanie zachowany. (;

Dorzuciłem do opisu kompa nowe fotki oraz EPILOG. Zachęcam do zaglądnięcia. ^^
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/Rage128/V2/SB Live!
Reply #5 - 06. Feb 2023 at 22:10
Print Post  
udam_u wrote on 05. Feb 2023 at 22:35:
skok jaki się dokonał  między 1998 a 1999 chyba największy w historii.

nigdy w zyciu, nic spektakularnego nie wydarzylo sie, a w sumie najwiekszy dowod na to jest taki, ze wspolistnialy na rynku wlasciwie trzy platformy (ss7, slot1/s370 i slotA) z ktorych mozna oczywiscie wskazac lidera wydajnosci, ale nie takiego, ktory podwazalby istnienie pozostalych,
rok pozniej ss7 wypadl z gry i zastapil go sA z Duronami, pojawila sie slepa uliczka s423,
to byla normalna ewolucja, chciaz bardzo szybka, bo nowe procesy technologiczne pozwalaly mocno podbijac zegary

udam_u wrote on 05. Feb 2023 at 22:35:
Wrzucam także plik obrazujący wielkość rdzeni poszczególnych generacji procesorów P3, jak widać Cascades ze swoimi 385mm^2 był ogromnym ciachem. xD

coppermine i cascades to to samo jadro, tylko w xeonie jest 8 blokow po 256kb i po bokach jadra jakies interface, pewnie do multiCPU,
1.75mb pamieci zajmuje tyle, co 2.5x caly coppermine  Shocked

udam_u wrote on 05. Feb 2023 at 22:35:
Niestety procesor 700MHz dalej był wykrywany jako 400MHz...Szczęśliwie w międzyczasie zdobyłem Xeona 900MHz 2MB z rdzeniem Cascades...Mam P2 Xeon 450MHz 2MB wyprodukowany 16.12.1998
...
Oczywiście, że jest to z ekonomicznego punktu widzenia absurd ale...dla mnie retro zabawy z PC trochę do tego służą. Sprawdzanie podzespołów, które kiedyś były poza moim zasięgiem.

niezle sie zafiksowales na ten slot2, a patrzylem ze nadal te proce drobniakow nie kosztuja,
patrze,ze jeden to nawet w folii jeszcze  Roll Eyes,
moja najwieksza maniana to kupienie K6-2 500 za 70pln, nie wiem po co i co mi odbilo, ale stalo sie,
pozniej jeszcze kupilem K6-2 366 za 40pln, ale do 4 dych to jeszcze jakies stare padaki moge kupic, choc i tak staram sie pilnowac,
no dobra, tez sobie sprawilem wypas serwer kiedys za milion miliardow, a dzis 200pln: 2x s940 z Opetronami oczywiscie,
i zaczalem przegladac oferty szybszych prockow, jednak w pore strzelilem sie po pysku, zeby ochlonac,
dwa lata lezy w pudle i nie wiem co z tym zrobic - kiedys moze przyjdzie ten czas, zeby cos ruszyc

udam_u wrote on 06. Feb 2023 at 20:34:
3 letniego "trapeza" miałeś - na tamte czasy rześki samochód a dzisiaj faktycznie sporo warty w dobrym stanie zachowany.

no wiesz, gdyby lezal sobie w pudelku zafoliowany, to dzis bylby wart wiecej niz wtedy (nawet liczac z inflacja),
procesory maja znacznie lzej, gdy leza na suchej polce, bo co najwazniejsze nie rdzewieja,
ale na szrocie i tak mozna wyciagnac wiecej niz dzisiaj placa za proca slot2  Tongue


udam_u wrote on 05. Feb 2023 at 22:35:
ako grafikę użyłem Radeona 7500 64MB (GPU/MEM:290MHz/460MHz) jako najszybszą kartę ATI DX7.0 (rozważałem też Radeona 8500 bo epokowo by się zgadzał ale konflikty przerwań mnie od tego sutecznie odwiodły).

ta plyta ma AGP i sa problemy z przerwaniami dla karty graficznej  Huh
dziwne, raczej sie jeszcze z czyms takim nie spotkalem,
nakreslisz blizej problem?

udam_u wrote on 05. Feb 2023 at 22:35:
Wrzuciłem poniżej screen z wynikiem Q1 z paczki Phila (Dosbench): (You need to Login or Register to view media files and links)
Aby uzyskać wyniki do porównania ze mną w przypadku procesorów Intela na rdzeniu P6 (PPRO,P2,P3) najpierw trzeba wybrać opcję "V" (aby aktywować Fastvid) a następnie C, czyli timedemo Quake. Możecie wrzucić w wątku swoje wyniki jak macie Athlona lub P3 złożonego.
odpala sie to poprostu z pliku na dysku pod dos7 i dziala ?
przez problemy z wersjami Q1 dalem sobie spokoj i postanowielem uzywac Q2 do testow, ale jak jest jakas gotowa kompilacja, to czemu by nie uzywac do porownania wynikow z innymi osobnikami


  
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/R7500/V2/SB Live!
Reply #6 - 06. Feb 2023 at 23:15
Print Post  
Quote:
nigdy w zyciu, nic spektakularnego nie wydarzylo sie, a w sumie najwiekszy dowod na to jest taki, ze wspolistnialy na rynku wlasciwie trzy platformy (ss7, slot1/s370 i slotA) z ktorych mozna oczywiscie wskazac lidera wydajnosci, ale nie takiego, ktory podwazalby istnienie pozostalych,
rok pozniej ss7 wypadl z gry i zastapil go sA z Duronami, pojawila sie slepa uliczka s423,
to byla normalna ewolucja, chciaz bardzo szybka, bo nowe procesy technologiczne pozwalaly mocno podbijac zegary

No właśnie to był ten moment w życiu. Wtedy prawo Moora było nawet przekraczane, szybkość procesorów podwajała się w 12 miesięcy a nie 18. Zobacz jak później wszystko staneło, w epoce Intel Core wydajność z generacji na generację rosła o ~15% i tak jest do dziś. Poza tym w 1999 pojawiło się T&L pod strzechami. Ocywiście na rezultaty trzeba było trochę poczekać ale zobacz sobie np. moją ulubioną grę Sacrifice, która przez wielu jest uważana za pierwszą w pełni korzystającą z dobrodziejstwa T&L. Super oświetlenie oraz animacje postaci - w końcu moc CPU mogła być porzytkowana na to a nie na liczenie geometrii. Modele mogły mieć 2500 trójkątów zamiast 100. Ta gra przetrwała próbę czasu i dziś dalej wygląda bardzo dobrze. Warto sobie uruchomić, ustawić detale na najwyższe i nawet nie grać tylko w menu zostać, po chwili odpali się demko. [: To samo Red Faction - T&L pozwoliło na użycie CPU na inteligencje przeciwników, którzy chowają się za przeszkodami itd. To dla mnie robiło różnicę.

Quote:
coppermine i cascades to to samo jadro, tylko w xeonie jest 8 blokow po 256kb i po bokach jadra jakies interface, pewnie do multiCPU,
1.75mb pamieci zajmuje tyle, co 2.5x caly coppermine


Tak, z grubsza był to Coopermine z 8x większą pamięcia cache oraz obsługą SMP ponad 2 CPU. Zresztą jak przyjrzysz się samemu core to jest praktycznie identyczne do tego co w Katmai - pomimo to, że kilka usprawnień poza cache on die było dodanych. ^^

Quote:
niezle sie zafiksowales na ten slot2, a patrzylem ze nadal te proce drobniakow nie kosztuja,
patrze,ze jeden to nawet w folii jeszcze  Roll Eyes,
moja najwieksza maniana to kupienie K6-2 500 za 70pln, nie wiem po co i co mi odbilo, ale stalo sie,
pozniej jeszcze kupilem K6-2 366 za 40pln, ale do 4 dych to jeszcze jakies stare padaki moge kupic, choc i tak staram sie pilnowac,
no dobra, tez sobie sprawilem wypas serwer kiedys za milion miliardow, a dzis 200pln: 2x s940 z Opetronami oczywiscie,
i zaczalem przegladac oferty szybszych prockow, jednak w pore strzelilem sie po pysku, zeby ochlonac,
dwa lata lezy w pudle i nie wiem co z tym zrobic - kiedys moze przyjdzie ten czas, zeby cos ruszyc

Przyznać muszę, że koszt budowy tego retro kompa zbliżony byłby do ceny współczesnej maszyny średniej klasy. Nie oszczędzałem, dysk SCSI był kupiony jako nowy, CPU też oraz płyta, obudowa... Ale jaka przyjemność z rozpakowywania i składania ^^

Quote:
no wiesz, gdyby lezal sobie w pudelku zafoliowany, to dzis bylby wart wiecej niz wtedy (nawet liczac z inflacja),
procesory maja znacznie lzej, gdy leza na suchej polce, bo co najwazniejsze nie rdzewieja,
ale na szrocie i tak mozna wyciagnac wiecej niz dzisiaj placa za proca slot2  Tongue

Całe szczęście, dzięki temu mogłem zbudować te platformę bez wyrzutów sumienia (mimo to, że tanio nie było). Tongue

Quote:
ta plyta ma AGP i sa problemy z przerwaniami dla karty graficznej  Huh
dziwne, raczej sie jeszcze z czyms takim nie spotkalem,
nakreslisz blizej problem?

Problem taki, że komputer ma 15 przerwań a tutaj korzystam z kilku dodatkowych kart oraz USB oraz SCSI. Powodowało to, że grafika lądowała na jednym przerwaniu z kontrolerem SCSI oraz jakąś funkcją ACPI. Driver ATI od Radka 8500 nie potrafił się w tej sytuacji odnaleźć... Jak wyjmowałem inne karty to grafika działała ale psuło mi to stylistykę zestawu... Radeon 7500 w miare dobrze sobie tutaj radzi, chociaż wiem z testów, że Radeon 8500 też by się nie nudził.

Quote:
odpala sie to poprostu z pliku na dysku pod dos7 i dziala ?
przez problemy z wersjami Q1 dalem sobie spokoj i postanowielem uzywac Q2 do testow, ale jak jest jakas gotowa kompilacja, to czemu by nie uzywac do porownania wynikow z innymi osobnikami

Tak, z czystego DOS to odpalasz, taki zamysł tej paki aby testować na tym samym sofcie i tych samych ustawieniach, Szczerze polecam. (:
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/R7500/V2/SB Live!
Reply #7 - 06. Feb 2023 at 23:48
Print Post  
Na pierwszej fotce widać odbicie układu chłodzenia jak w lustrze Smiley

W 1998 roku topem był Pentium II 450MHz oraz Voodoo 2. W 1999 roku - Athlon bardzo szybko zbliżający się do bariery 1GHz oraz GeForce 256. Jeśli to nie jest postęp, to ja nie wiem co nim jest Tongue

Napisałem tego posta na Internet Explorer 6.0 spod Windowsa 98SE na laptopie podpiętym do sieci zabezpieczonej WPA2 Smiley Kiedyś IE6 było oznaką lamerstwa, teraz to hipsterstwo Tongue
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/R7500/V2/SB Live!
Reply #8 - 07. Feb 2023 at 00:56
Print Post  
udam_u wrote on 06. Feb 2023 at 23:15:
No właśnie to był ten moment w życiu. Wtedy prawo Moora było nawet przekraczane, szybkość procesorów podwajała się w 12 miesięcy a nie 18. Zobacz jak później wszystko staneło, w epoce Intel Core wydajność z generacji na generację rosła o ~15% i tak jest do dziś.

zobacz jednak co bylo wczesniej:
nie moje czasy, ale slyszalem ze epokowym krokiem bylo 386, bo to przejscie z 16bit na 32bit i jeszcze cos tam zawieral (You need to Login or Register to view media files and links)
na samym koncu lat 90' najlepsze w rynku PC bylo to, ze sprzet znacznie stanial i coraz wiecej ludzi moglo sobie pozwolic na zakup komputera (w tym moi rodzice),
to wazniejsze niz przyrost mocy, zwlaszcza, gdy trzeba za to placic - przykro patrzec, gdy nowy sprzet kupiony za ciezko zarobione i ciagle bardzo duze pieniadze po miesiacu ma swoich mocniejszych nastepcow w cennikach, a po pol roku juz niedomaga w nowym oprogramowaniu,
wole juz te 15% rocznie - siedze sobie teraz na sprzecie, ktorego komponenty sa starsze niz 10lat i bez problemu korzystam z internetu, filmikow czy nawet gier (nie nowych, ale wymagajacych),
na swoim wypasionym slot2 w 2004 juz mialbys bardzo ciezko, a w 2009 niemozliwe na win98 (na winXP mordega)

udam_u wrote on 06. Feb 2023 at 23:15:
Poza tym w 1999 pojawiło się T&L pod strzechami. Ocywiście na rezultaty trzeba było trochę poczekać
cos tak czulem, ze w tych 98-99 pijesz do kart graficznych, ale to byl strzal jednego producenta z tym T&L,
ktore w ubieglym wieku pasowalo jak swini siodlo - no bo wiesz, skoro moc procesorow tak szybko rosla, to rola T&L byla marginalna  Tongue
marketingowo to sie nV udalo i dzieki mocnej pozycji na rynku na sile to wdrozyli - na ile faktycznie z tego skorzystalismy nie wiemy, ale widac na ile to pomoglo nV w drodze do dominacji i sprzedazy malych tanich w produkcji padaczek w postaci wszelakich MX-ow,
gdyby to bylo wprowadzane w innej atmosferze, to moze mialbym lepszy stosunek, ale nie bylo i T&L kojarzy mi sie slabo,
najgorsze, ze sobie przypomnieli i postanowili powtorzyc akcje w postaci RT, tylko jakos oporniej idzie, bo nie ma juz kogo wykosic z rynku, a jedyny konkurent dosc szybko zareagowal, a sama nV mocno niedomaga wydajnosciowo w RT, wiec zaczal sie wyscig na rozmydlacze ekranu,
sytuacja jest zla, albo i nawet tragiczna, bo jest to antypostep techniczny, a dodatkowo mamy odwrotnosc konca wieku pod wzgledem dostepnosci cenowej kart graficznych

udam_u wrote on 06. Feb 2023 at 23:15:
Tak, z grubsza był to Coopermine z 8x większą pamięcia cache oraz obsługą SMP ponad 2 CPU. Zresztą jak przyjrzysz się samemu core to jest praktycznie identyczne do tego co w Katmai - pomimo to, że kilka usprawnień poza cache on die było dodanych. ^^

katmai ma takie same jednostki, tylko troche inaczej rozmieszczone, ale tulipan to jest normalnie miniaturka coppermina z doklejonym na boku dodatkowym blokiem 256kb,
niezle wrazenie robi obserwowanie "na zywo" roznic rozmiarow przy takich samych obiektach,
tutaj miedzy skrajnymi 250nm i 130nm jest tylko ~2x (4x powierzchnia), a dzisiaj klepia jakies 10x mniejsze niz 130nm (100x powierzchnia), wiec duzo pamieci cache stanowi polowe lub wiecej rdzenia, co pomaga odprowadzic cieplo - provlemy nieznane dwie dekady temu

forteller wrote on 06. Feb 2023 at 23:48:
Napisałem tego posta na Internet Explorer 6.0 spod Windowsa 98SE na laptopie podpiętym do sieci zabezpieczonej WPA2 Smiley Kiedyś IE6 było oznaką lamerstwa, teraz to hipsterstwo Tongue

cos krecisz, chyba w 2012 probowalem podpiac sie pod neta w akademiku na laptoku z win98se (cos mialem sciagnac na dysk),
uzycie IE zawieszalo polaczenie LAN

P.S.
jaka wersja IE jest wbudowana w w98se, 5 czy 6 ?

  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/R7500/V2/SB Live!
Reply #9 - 07. Feb 2023 at 07:54
Print Post  
KGB wrote on 07. Feb 2023 at 00:56:
forteller wrote on 06. Feb 2023 at 23:48:
Napisałem tego posta na Internet Explorer 6.0 spod Windowsa 98SE na laptopie podpiętym do sieci zabezpieczonej WPA2 Smiley Kiedyś IE6 było oznaką lamerstwa, teraz to hipsterstwo Tongue

cos krecisz, chyba w 2012 probowalem podpiac sie pod neta w akademiku na laptoku z win98se (cos mialem sciagnac na dysk),
uzycie IE zawieszalo polaczenie LAN

P.S.
jaka wersja IE jest wbudowana w w98se, 5 czy 6 ?


A po cóż miałbym kręcić w takich sprawach? Huh Win98SE standardowo przychodzi z IE4.0
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/R7500/V2/SB Live!
Reply #10 - 07. Feb 2023 at 11:32
Print Post  
forteller wrote on 07. Feb 2023 at 07:54:
KGB wrote on 07. Feb 2023 at 00:56:
forteller wrote on 06. Feb 2023 at 23:48:
Napisałem tego posta na Internet Explorer 6.0 spod Windowsa 98SE na laptopie podpiętym do sieci zabezpieczonej WPA2 Smiley Kiedyś IE6 było oznaką lamerstwa, teraz to hipsterstwo Tongue

cos krecisz, chyba w 2012 probowalem podpiac sie pod neta w akademiku na laptoku z win98se (cos mialem sciagnac na dysk),
uzycie IE zawieszalo polaczenie LAN

P.S.
jaka wersja IE jest wbudowana w w98se, 5 czy 6 ?


A po cóż miałbym kręcić w takich sprawach? Huh Win98SE standardowo przychodzi z IE6.0

moze zeby pochwalic sie jakims routerem skonfigurowanym tak, ze da sie uzywac neta na przegladarce nie wspieranej od grubo ponad dekady  Wink
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/R7500/V2/SB Live!
Reply #11 - 07. Feb 2023 at 15:03
Print Post  
A co ma router do przeglądarki? Nie te warstwy sieci...

Natomiast wic właśnie polegał na tym, że podpiąłem się do dzisiejszego routera wspierającego 802.11ax / Wi-Fi 6, do którego nie da się podpiąć wbudowanym w Windows XP Wireless Zero Configiem Smiley

Pisząc rano musiałem jeszcze być nieprzytomny, bo wpisałem IE6 zamiast IE4. Poprawiłem swój post.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/R7500/V2/SB Live!
Reply #12 - 07. Feb 2023 at 17:59
Print Post  
forteller wrote on 07. Feb 2023 at 15:03:
A co ma router do przeglądarki?

nie wiem, nie znam sie na tym, ale...forteller wrote on 07. Feb 2023 at 15:03:
Natomiast wic właśnie polegał na tym, że podpiąłem się do dzisiejszego routera wspierającego 802.11ax / Wi-Fi 6, do którego nie da się podpiąć wbudowanym w Windows XP Wireless Zero Configiem

...gdy komputer jest podpiety do urzadzenia, ktorego procesor jest wydajniejszy (przynajmniej w zadaniach ktore realizuje) od podpietego komputera, to zaczynam cos podejrzewac  Tongue

rozumiem, ze forum jest na tak malo wymagajace, ze sprzet adekwatny do win98se moze sobie z tym poradzic - w sumie cos mi swita, ze tak moze byc, wymagania forow rosly z czasem, ale pozostawaly na bardzo niskim poziomie,
z pejsbukiem juz raczej sobie nie poradzi, a przypomnialem sobie, ze tym starym laptokiem chcialem wejsc na poczte i sciagnac pliki, czyli polegl na poczcie interii i to juz dekade temu,
wiec ciagle sie zgadza, ze normalnie uzywac internetu juz dawno sie nie da

udam_u wrote on 06. Feb 2023 at 23:15:
roblem taki, że komputer ma 15 przerwań a tutaj korzystam z kilku dodatkowych kart oraz USB oraz SCSI. Powodowało to, że grafika lądowała na jednym przerwaniu z kontrolerem SCSI oraz jakąś funkcją ACPI. Driver ATI od Radka 8500 nie potrafił się w tej sytuacji odnaleźć... Jak wyjmowałem inne karty to grafika działała ale psuło mi to stylistykę zestawu... Radeon 7500 w miare dobrze sobie tutaj radzi, chociaż wiem z testów, że Radeon 8500 też by się nie nudził.

to r7500 wbija sie na inne przerwanie, czy na tym samym ze SCSI dzieli sie zasobami bez przeszkod ?

ogolnie to jest slabe, ze AGP nie ma przerwania na wylacznosc, jak w sumie sporo urzadzen plyty takich jak COMy,LPT czy nawet FDD,
pol biedy, gdy zwolnione zasoby poprzez ich wylaczenie da sie przypisac do konkretnego urzadzenia dolozonego, ale najczesciej nie ma takiej opcji w sterownikach

  
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/R7500/V2/SB Live!
Reply #13 - 07. Feb 2023 at 18:47
Print Post  
Quote:
zobacz jednak co bylo wczesniej:
nie moje czasy, ale slyszalem ze epokowym krokiem bylo 386, bo to przejscie z 16bit na 32bit i jeszcze cos tam zawieral (You need to Login or Register to view media files and links)
na samym koncu lat 90' najlepsze w rynku PC bylo to, ze sprzet znacznie stanial i coraz wiecej ludzi moglo sobie pozwolic na zakup komputera (w tym moi rodzice),
to wazniejsze niz przyrost mocy, zwlaszcza, gdy trzeba za to placic - przykro patrzec, gdy nowy sprzet kupiony za ciezko zarobione i ciagle bardzo duze pieniadze po miesiacu ma swoich mocniejszych nastepcow w cennikach, a po pol roku juz niedomaga w nowym oprogramowaniu,
wole juz te 15% rocznie - siedze sobie teraz na sprzecie, ktorego komponenty sa starsze niz 10lat i bez problemu korzystam z internetu, filmikow czy nawet gier (nie nowych, ale wymagajacych),
na swoim wypasionym slot2 w 2004 juz mialbys bardzo ciezko, a w 2009 niemozliwe na win98 (na winXP mordega)

Ja pisałem w kontekście czasu, gdy sprzęt bardzo szybko się rozwijał i pozwoliło to na wprowadzenie do gier elementów, które wcześniej nie mogły być zaimplementowane. Myśle, że wiele osób tak to odbiera i dlatego najpopularniejszym retro kompem jest Coopermine 1GHz a nie najszybszy Katmai. A odnośnie 386 to owszem była to też rewolucja - procesor ten został wyposażony w MMU, co pozwalało uruchamiać na nim zaawansowane systemy operacyjne, w których było kilka procesów pracujących na raz a każdy widział sprzęt jakby działał samodzielnie, pomimo to, że procesor w rzeczywistości przełączał się pomiędzy procesami a MMU zapewniało wyłączną pamięć dla każdego procesu. To pozwoliło Linusowi T. tworzyć jądro Linuxa na PC. A co do 15% to gdyby tak było to bylibyśmy w tej chwili na poziomie wydajności z 2006 roku. Ja jednak wolę szybki rozwój a to, że sprzęt się starzeje - to już koszt szybkiego rozwoju wliczony w rachunek. [:

Quote:
cos tak czulem, ze w tych 98-99 pijesz do kart graficznych, ale to byl strzal jednego producenta z tym T&L,
ktore w ubieglym wieku pasowalo jak swini siodlo - no bo wiesz, skoro moc procesorow tak szybko rosla, to rola T&L byla marginalna  Tongue
marketingowo to sie nV udalo i dzieki mocnej pozycji na rynku na sile to wdrozyli - na ile faktycznie z tego skorzystalismy nie wiemy, ale widac na ile to pomoglo nV w drodze do dominacji i sprzedazy malych tanich w produkcji padaczek w postaci wszelakich MX-ow,
gdyby to bylo wprowadzane w innej atmosferze, to moze mialbym lepszy stosunek, ale nie bylo i T&L kojarzy mi sie slabo,
najgorsze, ze sobie przypomnieli i postanowili powtorzyc akcje w postaci RT, tylko jakos oporniej idzie, bo nie ma juz kogo wykosic z rynku, a jedyny konkurent dosc szybko zareagowal, a sama nV mocno niedomaga wydajnosciowo w RT, wiec zaczal sie wyscig na rozmydlacze ekranu,
sytuacja jest zla, albo i nawet tragiczna, bo jest to antypostep techniczny, a dodatkowo mamy odwrotnosc konca wieku pod wzgledem dostepnosci cenowej kart graficznych

T&L było rewolucją a to, że Nvidia zaczęła nieuczciwie konkurwać z twórcami Kyro to już inna historia. W starszych grach, gdzie CPU ogarniał niezbyt skomplikowaną geometrię Kyro było lepiej dostosowaną konstrukcją ale w nowszych typu Sacrifice, które potrafiły zrobić użytek z tej technologii tak jak należy, było odwrotnie.
Odnośnie RT to jest to technologia, którą w realtime nie da się szybko zrobić bez sztuczek i uproszczeń typu DLSS. Jak inaczej naśladować nieskończoną ilość promieni poruszających się z prędkością światła, skoro elektrony napędzające GPU nie poruszają się szybciej? Grafika tradycyjna nie ma już za wiele nic nowego do zaoferowania.

Quote:
to r7500 wbija sie na inne przerwanie, czy na tym samym ze SCSI dzieli sie zasobami bez przeszkod ?

ogolnie to jest slabe, ze AGP nie ma przerwania na wylacznosc, jak w sumie sporo urzadzen plyty takich jak COMy,LPT czy nawet FDD,
pol biedy, gdy zwolnione zasoby poprzez ich wylaczenie da sie przypisac do konkretnego urzadzenia dolozonego, ale najczesciej nie ma takiej opcji w sterownikach


Tak to już jest z tymi starymi sprzętami. Płyta jest z 1998 roku, nie jest to coś w stylu dopracowanych konstrukcji BX 3 generacji. Za dużo nie można od niej wymagać. Radeon 7500 widocznie ma inaczej driver napisany. Nie obraziłbym się, gdyby to działało z R8500 ale nie działa i trzeba się z tym pogodzić. [:

Quote:
Na pierwszej fotce widać odbicie układu chłodzenia jak w lustrze Smiley

W 1998 roku topem był Pentium II 450MHz oraz Voodoo 2. W 1999 roku - Athlon bardzo szybko zbliżający się do bariery 1GHz oraz GeForce 256. Jeśli to nie jest postęp, to ja nie wiem co nim jest Tongue

Napisałem tego posta na Internet Explorer 6.0 spod Windowsa 98SE na laptopie podpiętym do sieci zabezpieczonej WPA2 Smiley Kiedyś IE6 było oznaką lamerstwa, teraz to hipsterstwo Tongue

Ta obudowa jest dość dopracowana, blacha do której się montuje płytę jest ładnie chromowa. Zobaczysz na zlocie. (: Odnośnie używania IE6 dziś - to nie hipsterstwo tylko hardcore! ^^

Odnośnie postępu to dokładnie tak samo to widzę. Działo się wtedy. Kupowałeś kompa i nim dotarłeś do domu był już przestarzały. ^^


Nikt nie wrzuci screen z Quake 1 dla odniesienia (może być i z Tuala)? ^^
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1026
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Na zlot:Xeon Slot2/GA-6GXU/1GB/R7500/V2/SB Live!
Reply #14 - 07. Feb 2023 at 20:37
Print Post  
udam_u wrote on 07. Feb 2023 at 18:47:
Tak to już jest z tymi starymi sprzętami. Płyta jest z 1998 roku, nie jest to coś w stylu dopracowanych konstrukcji BX 3 generacji. Za dużo nie można od niej wymagać. Radeon 7500 widocznie ma inaczej driver napisany. Nie obraziłbym się, gdyby to działało z R8500 ale nie działa i trzeba się z tym pogodzić.

az mi sie przypomnialy przeboje z MPV3,
nie moglem zmusic mojej VA-503+ do owocnej wspolpracy z kartami AGP, ktore mogly teksturowac przez AGP,
w rezultacie tylko Voodoo3 dzialalo tak jak trzeba (chociaz nie mialem okazji sprawdzic Kyro),
co ciekawe, w nielicznych grach, ktore raczej tej funkcji nie mialy, nie bylo problemu na Savage3D - NFS3 smigal jak szalony,
quake'i juz wcale, wiec brak pelnej satysfakcji z nowych zakupow gwarantowany

udam_u wrote on 07. Feb 2023 at 18:47:
Nikt nie wrzuci screen z Quake 1 dla odniesienia (może być i z Tuala)?

cierpliwosci, musze wygrzebac maszyne i zainstalowac system, a to troche potrwa,
mozesz za to wybrac sobie czestotliwosc taktowania Athlona w zakresie 500-1000MHz, bo mostki mam juz chyba zamalowane olowkiem  Cool
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top