Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic Nowy radiator i wentylator do Socket 3 (Read 849 times)
zami555
Junior Member
**
Offline


Old computers rocks!

Posts: 144
Location: Poland, Olesnica
Joined: 01. Apr 2020
Gender: Male
Nowy radiator i wentylator do Socket 3
22. Apr 2023 at 18:47
Print Post  
Znalezienie radiatora z wentylatorem pod Socket 3 nie jest już taką prostą sprawą. Nie pojawia się on za często na portalach aukcyjnych a jak już to czasami sprzedający trochę świrują z ceną.
W związku z tym postanowiłem poskładać chłodzenie do mojego Socket 3 z obecnie dostępnych części.

Udało mi się poskładać całość bazując na poniższych komponentach:
1. Ramka radiatora z zaczepami z druku 3D (jest jeden sprzedający na Allegro, co je sprzedaje, wg mnie jakość jest OK a cena 5zł w pełni do zaakceptowania)
2. Radiator aluminiowy o wymiarach 45mm x 45mm x 10mm, do kupienia na AliExpress (cena ok 8zł za sztukę)
3. Wentylator o rozmiarach 45mm x 45mm x 10mm ze złączem 3pin z AliExpress (cena ok 14zł). Według oferty z Ali to był model Evercool ES4510M12SA, ale Chińczyk przysłał mi coś co nazywa się Anchaopu ACP4510-12S. Ale działa, więc nie marudziłem.

Niestety nie jest to zestaw w 100% Plug and Play. Lista modyfikacji, które musiałem wykonać, żeby złożyć to do kupy:
1. Lekko przypiłowałem końcówki 4 zaczepów do radiatora w plastikowym koszyku. Według mnie były za szerokie i ciężko było wcisnąć procesor do środka ramki nie wyginając jego pinów.
2. Usunąłem klej z radiatora (w sumie, tak jak mi dobre dusze swego czasu radziły, można byłoby go przykleić do proca i w ten sposób nie bawić się z plastikową ramką, ale ja wolę mieć możliwość łatwego demontażu z procka).
2. Dremelem skróciłem wypustki w radiatorze, na których zaklikuje się plastikowa ramka. W moim przypadku musiałem spiłować tak, żeby od postawy radiatora miały 5.7mm.

Po powyższych modyfikacjach można już poskładać całość ze sobą. Najpierw procek wkładamy do środka ramki, potem montujemy radiator a następnie przykręcamy wentylator za pomocą 4 śrub M4 o długości max 15mm.

Dla leniwych jest też opcja przyklejenia radiatora i dokręcenia wentylatora. Pomijamy wtedy wszelkie walki z dremelem i pilnikiem. Co kto lubi.

W załączonych plikach dorzucam zdjęcia zestawu.

Edit:
Lista wentylatorów lepszych firm, które potencjalnie będą pasowały do 486:
  • SUNON MB45101V2-000U-A99
  
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1750
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Nowy radiator i wentylator do Socket 3
Reply #1 - 23. Apr 2023 at 09:56
Print Post  
Dobra robota !
Co do wentylatorków to widzę, że SPC czy raczej Endorphy oferuje wentylary 40mm 50mm z serii Zephyr. Pewnie da się je zaadoptować na potrzeby retro chłodzenia
  
Back to top
 
IP Logged
 
zami555
Junior Member
**
Offline


Old computers rocks!

Posts: 144
Location: Poland, Olesnica
Joined: 01. Apr 2020
Gender: Male
Re: Nowy radiator i wentylator do Socket 3
Reply #2 - 23. Apr 2023 at 10:33
Print Post  
W sumie super byłby, jakby udało się znaleźć bardziej firmowe wentylatory.
Z mojej strony mogę dodać, na podstawie moich poszukiwań, że wymiary 40 x 40mm są mega popularne. 50 x 50 mm już rzadziej, ale jest ich trochę. Natomiast 45 x 45 mm rzadko występują.
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
Senior Member
****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3251
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Nowy radiator i wentylator do Socket 3
Reply #3 - 23. Apr 2023 at 11:57
Print Post  
(You need to Login or Register to view media files and links)

Proszę bardzo Cheesy Jest też wariant 5V, ale można biorąc pod uwagę pobór mocy tych procesorów, najefektywniej byłoby podpiąć ten 12-woltowy wariant do 5V.

Jeśli chcesz rozwiązanie bez szlifowania, cięcia i rzeźbienia, to mogę pomóc w zaprojektowaniu i wydrukowaniu uchwytu do radiatora Smiley Mam z resztą kilka takich uchwytów, to miałbym na czym się wzorować.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1707
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Nowy radiator i wentylator do Socket 3
Reply #4 - 23. Apr 2023 at 17:24
Print Post  
Z Ciekawości kiedyś pytałem się sprzedawców tych ramek do Socket 3, z jakiego materiału je drukują. Odpowiedź PLA, to trochę zwątpiłem w sens jej. 486 lub otoczenie może się nagrzać do 50+ stopni, to ta ramka spłynie.

Natomiast co do pomysłu @ forteller - wydaje mi się, że najlepiej by było zaprojektować nowy uchwyt pod konkretny radiator i wentyjator i puścić to w przynajmniej PET-G lub najlepiej ABS/ASA (ze względu na potencjalne temperatury).

A śmigła, myślę, że w TME znajdzie się coś i będzie o niebo lepszej jakości niż badziew z aliexpress. Sunon maglev często nie ustępuje parametrami jakimś noctua czy be quiet a nie kosztuje garnka złotych monet.



  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Neo
Senior Member
****
Offline


OC freak

Posts: 4208
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Nowy radiator i wentylator do Socket 3
Reply #5 - 23. Apr 2023 at 21:42
Print Post  
314TeR wrote on 23. Apr 2023 at 17:24:
Odpowiedź PLA, to trochę zwątpiłem w sens jej. 486 lub otoczenie może się nagrzać do 50+ stopni, to ta ramka spłynie.


E... PLA zaczyna się topić powyżej 170 stopni. Do druku używa się temperatur lekko ponad 200. Sam sobie wydrukowałem kubek (z przeznaczeniem do mycia zębów) i jak się okazał lekko nieszczelny, to próbowałem nadtopić zapalniczką - efekty mierne. Trzeba było długo grzać a i tak dalej trochę ciekło. W końcu uszczelniłem woskiem. Można traktować wrzącą wodą bez żadnego ryzyka i w takiej temperaturze materiał jest wciąż twardy.
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
zami555
Junior Member
**
Offline


Old computers rocks!

Posts: 144
Location: Poland, Olesnica
Joined: 01. Apr 2020
Gender: Male
Re: Nowy radiator i wentylator do Socket 3
Reply #6 - 23. Apr 2023 at 22:31
Print Post  
forteller wrote on 23. Apr 2023 at 11:57:
(You need to Login or Register to view media files and links).

Proszę bardzo Cheesy Jest też wariant 5V, ale można biorąc pod uwagę pobór mocy tych procesorów, najefektywniej byłoby podpiąć ten 12-woltowy wariant do 5V.

Dzięki za namiary. Zrobiłem edit w głównej wiadomości i dodałem go jako potencjalną opcję.
  
Back to top
 
IP Logged
 
lukas12p
YaBB Newbies
*
Offline



Posts: 80
Location: Kraków
Joined: 27. Apr 2020
Gender: Male
Re: Nowy radiator i wentylator do Socket 3
Reply #7 - 26. Apr 2023 at 13:08
Print Post  
Ładnie to wyszło, gratuluję pomysłu i chęci Smiley
  

Socket3 - Socket939 Smiley
Back to top
 
IP Logged
 
zami555
Junior Member
**
Offline


Old computers rocks!

Posts: 144
Location: Poland, Olesnica
Joined: 01. Apr 2020
Gender: Male
Re: Nowy radiator i wentylator do Socket 3
Reply #8 - 26. Apr 2023 at 18:03
Print Post  
lukas12p wrote on 26. Apr 2023 at 13:08:
Ładnie to wyszło, gratuluję pomysłu i chęci Smiley


Dzięki serdeczne  Smiley
Hehe, przyznam, że największą motywacją była chęć "płynniejszej" gry w Quake na następnym zlocie. Płynniejszej niż na 486 DX33  Grin
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top