Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600 (Read 773 times)
serdzio
YaBB Newbies
*
Offline


Tualatin <3

Posts: 16
Location: Basel, Switzerland
Joined: 15. May 2023
Gender: Male
PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600
01. Jun 2023 at 14:33
Print Post  
Siemanko,

Zapragnąłem sobie zbudować taki build z przeznaczeniem do starych gierek, zabawy w OC. Chciałem mieć wszystkie karty rozszerzeń z ASUSA i w jednakowym kolorze i udało się zebrać taki zestaw:

Mobo to TUSL2-C więc myślę, że nie trzeba go przedstawiać. Jest tam P3 1.4 z 512KB cache L2 oraz 512MB SDR w jednej kości.

Póki co platforma jest złożona na pająka bo nie mam do niej jeszcze żadnej retro obudowy ale szukam powoli. Niestety tu gdzie mieszkam jest ciężko z takimi rzeczami. Będę polować jeszcze na ten panel przedni od ASUSa bo wiem, że są do kupienia i generalnie jakbym ogarnął obudowę i napęd z ASUSa to też się nie obrażę. Nie pytajcie skąd to zboczenie asusowe ale nie jestem fanboyem tej firmy  Cheesy

Tak to wygląda złożone na pająka:

(You need to Login or Register to view media files and links)

Tutaj karta dźwiękowa ASUS PCI-AXP201 z maksymalnie rozbudowaną pamięcią:
(You need to Login or Register to view media files and links)


Karta graficzna ASUS V9560 czyli tak naprawdę GeForce FX5600 z 128MB DDR na pokładzie. Myślę, że na tualatina to i tak jest overkill. Czaję się jeszcze na Asusowską wersję GF 4200 TI bo też jest i chyba bardziej ta karta będzie pasować do tego buildu niż FX.

(You need to Login or Register to view media files and links)

Tu widzimy kartę sieciową model ASUS PCI-L101:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Jak widać karta ma gniazdo na jakąś dodatkową pamięć chyba. Ktoś wie co to może być? Może warto dołożyć.
EDIT: Gadałem z gościem, od którego ją kupiłem. Podobno jest to dodatkowe miejsce na BOOT-ROM jeśli chcemy bootować przez sieć. Swoją drogą tak planowałem zainstalować windowsa bo nie mam napędu CD a ten ASUS z USB nie bootuje. Hmm chyba muszę się rozglądnąć za tą kością Smiley

Generalnie to płyta postuje i można połazić po biosie więc wygląda, że wszystko działa ale okaże się jak dojdzie adapter do SSD i zainstaluje windowsa. Myślę, że postawię to póki co na XPku. Oczywiście muszę ogarnąć jeszcze jakieś chłodzenie do tego. Ma ktoś coś z Was może na s. 370? Ciężko znaleźć coś w necie a chętnie bym widział tam jakiegoś zalmana pod złoty kolor mobo. Jest taki jeden model ale niestety nie znam konkretnego kodu modelowego.

PS: Proc postuje na FSB155. Muszę ogarnąć chłodzenie bo na pasywnym leci powyżej 70 stopni więc nie ma sensu taka zabawa Smiley
Pozdrawiam i zapraszam do komentowania Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600
Reply #1 - 01. Jun 2023 at 17:58
Print Post  
Gratulacje zacięcia do poskładania na komponentach tylko ASUSa, szczególnie że w tamtych latach ASUS głównie przykładał się do płyt.

Mam parę sztuk TUSL2-C, bardzo solidna płyta.

Natomiast karty sieciowej bardzo Ci zazdroszczę. Przez parę lat obserwuję portale aukcyjne, ale nie udało mi się jej ustrzelić. To miejsce wolne, jest na bootrom, pozwala uruchomić komputer z sieci. Mam u siebie środowisko sieciowe z działającym PXE, dzięki czemu mogę odpalać masę komputerów bezpośrednio z NASa. Szalenie ułatwia diagnostykę, instalacje, etc... W teorii da się też postawić po sieci windows, ale to dość dużo zabawy w przygotowaniu środowiska PXE, zdecydowanie łatwiej zdobyć CD/DVD i zainstalować płyty.

PS Muszę poszukać, może mam jakiś napęd CD/DVD od ASUSa.
PSS Gorąco polecam załączać zdjęcia do samego postu na forum.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
serdzio
YaBB Newbies
*
Offline


Tualatin <3

Posts: 16
Location: Basel, Switzerland
Joined: 15. May 2023
Gender: Male
Re: PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600
Reply #2 - 01. Jun 2023 at 19:12
Print Post  
Co to boot romu to rozumiem, że tam pasuje jakaś kość, którą trzeba zaprogramować po prostu odpowiednim wsadem, tak?
Jeżeli tak to czy wiesz może jaka to konkretnie kość i wsad ma być? Chętnie bym sobie to dokupił.

Co do instalacji windowsa - robiłem to już bodajże na poprzednim TUSL2-C z 10 lat temu właśnie przez PXE i kupiłem tę kartę tylko i wyłącznie po to, bo w dzisiejszych czasach po prostu ciężko znaleźć nagrywarkę i nawet czasami płytę czystą Cheesy

Dodam, że obie karty kupiłem na vogonsie od jednego gościa z Ukrainy. Jestem ciekaw jak ta dźwiękówka będzie działać.


PS: Są jeszcze złote ramy od ASUSa ale były tylko 64mB więc nie brałem  Cheesy
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600
Reply #3 - 02. Jun 2023 at 00:25
Print Post  
Karta jest oparta na Intel 82558. W dokumentacji do tej karty nie ma infortmacji jaki powinien być eprom, tu masz kopię z ftp asusa: (You need to Login or Register to view media files and links)
Sterownikami się nie przejmuj, bo to intel i wystarczy zaaplikować stosowne z proset.

Po zdjęciach kart intelowskich na tym chipie można znaleźć taką stronę: (You need to Login or Register to view media files and links)
Jest tam napisane, że akurat na tym egzemplarzu został użyty AMD AM29F010, 1Mbit Flash Memory. Natomiast potrzebowałbyś wsad. Nie wiem, jak zachowałyby się narzędzie intela, czy by potrafiły wgrać bootprom, do czystej kości. Mogę poszukać czy nie mam takiej karty intela z biosem wyjmowalnym i zgrać z niej zawartość. Wtedy jakbyś miał programator, to wystarczy zaprogramować.

Jednak uprzedzam, łatwiej będzie Ci kupić i nagrywarkę i płyty, lub nawet inną kartę sieciową np. 3Coma 3C905C z eepromem, lub intela, niż kombinować z uzbrojeniem tej.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
zuomiash
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 13
Joined: 17. Feb 2023
Re: PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600
Reply #4 - 02. Jun 2023 at 14:59
Print Post  
Bardzo ładny build. Mam dwie takie karty graficzne - identyczne. Niestety jedna sypie artefaktami. Były montowane m.in. do zestawów Sony VAIO z P4 2.6GHz.
  
Back to top
 
IP Logged
 
serdzio
YaBB Newbies
*
Offline


Tualatin <3

Posts: 16
Location: Basel, Switzerland
Joined: 15. May 2023
Gender: Male
Re: PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600
Reply #5 - 12. Jan 2024 at 01:03
Print Post  
Niestety mam problem z dyskiem i ktoś mi na forum dobrze podpowiedział, że z uwagi na stary bios płyta nie widzi dysków większych niż 128gB. Zamówiłem SSD 32gB bo do celów tego builda taka pojemność w zupełności wystarczy więc zobaczymy czy to zadziała na przejściówce, którą mam. Wleciał też napęd FDD, docelowo chciałbym ASUSa ale nie wiem w jakim kolorze bo nie mam koncepcji na budę jeszcze a też chciałbym ASUSa. Buda chyba będzie biała bo do TUSL2-C są takie panele na przód dostępne, które tam pokazują jakieś postkody i inne temperatury i z tego co kojarzę to jest to białe.

W między czasie doszło też chłodzenie więc mimo, że nie mam żadnego systemu mogłem w końcu pobawić się trochę w OC. Nie ma to sensu do końca bez obciążenia ale chociaż wiem przy ilu postuje.

Bez problemu układ postuje 166MHZ synchronicznie z RAM na standardowym napięciu 1.45V i jest to max na jaki pozwala płyta synchronicznie z RAM. Asynchronicznie dobiłem do 168 FSB na defaultowym Vcore jednak już wtedy są zwiechy. Wydaje mi się, że sam proc dałby radę więcej ale zapewne karta graficzna nie wyrabia wysokiego taktowania AGP/PCI. Wg dzielnika z biosu jest już wtedy 42MHZ a to chyba dość sporo.

Czekam na dysk i spróbuję postawić Win 98 na tym. Będzie przygoda bo ostatni raz robiłem to w okolicach 2003 roku Smiley

PS: Zapomniałem jakie te procki są zimne. Mój ma 37C na 166 FSB w biosie.
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600
Reply #6 - 12. Jan 2024 at 20:24
Print Post  
Jak chodzi Ci stabilnie PIII 1.4 na @166MHz FSB, to mega gratulacje. Mam kilka sztuk 1.4 i żadna mi nie chce działać na @166MHz.

Natomiast płyta jak pamiętam, powinna przyjmować dyski większe niż 128 MB. Może kwestia BIOSu. Masz ostatni, jaki wyszedł?
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3597
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600
Reply #7 - 13. Jan 2024 at 00:30
Print Post  
baja Grin @voodooman kolega się pyta o ciebie  Grin
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
serdzio
YaBB Newbies
*
Offline


Tualatin <3

Posts: 16
Location: Basel, Switzerland
Joined: 15. May 2023
Gender: Male
Re: PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600
Reply #8 - 13. Jan 2024 at 07:35
Print Post  
314TeR wrote on 12. Jan 2024 at 20:24:
Natomiast płyta jak pamiętam, powinna przyjmować dyski większe niż 128 MB. Może kwestia BIOSu. Masz ostatni, jaki wyszedł?


Tak jak pisałem mam stary BIOS i dlatego nie wykrywa natomiast nie posiadam innego kompa z FDD, żeby nagrać dyskietkę z biosem ani póki co nie mam działającego dysku na tę platformę aby zaktualizować bios więc czekam aż dojdzie ten SSD 32gB Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600
Reply #9 - 16. Jan 2024 at 01:09
Print Post  
Aktualizacji nie musisz robić z dyskietki. Wystarczy odpalić kompa w czystym DOSie np. wciśnij F5 przy starcie. Pliki z upgrade BIOSu możesz mieć na HDD.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600
Reply #10 - 16. Jan 2024 at 22:04
Print Post  
serdzio wrote on 12. Jan 2024 at 01:03:
Bez problemu układ postuje 166MHZ synchronicznie z RAM na standardowym napięciu 1.45V i jest to max na jaki pozwala płyta synchronicznie z RAM. Asynchronicznie dobiłem do 168 FSB na defaultowym Vcore jednak już wtedy są zwiechy. Wydaje mi się, że sam proc dałby radę więcej ale zapewne karta graficzna nie wyrabia wysokiego taktowania AGP/PCI. Wg dzielnika z biosu jest już wtedy 42MHZ a to chyba dość sporo


Ładny wynik Smiley Napisałeś "postuje" na 166 MHz na domyślnym Vcore, ale czy chodzi 100 % stabilnie wtedy w Windowsie?

Opcje z grafą możesz na pewno odrzucić. Przy 200 MHz miałbyś problemy z GeForce FX, ale nie przy 166 MHz Wink Nie wyświetlił by Ci się po prostu obraz, jeśli masz zawiechy na 166 MHz to:
- procek potrzebuje więcej papu
- skończyły Ci się pamięci i potrzebujesz lepszych Smiley

Albo któraś z tych opcji, albo jedno i drugie...

  

"...ale najpierw zrozumcie mój ból"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
serdzio
YaBB Newbies
*
Offline


Tualatin <3

Posts: 16
Location: Basel, Switzerland
Joined: 15. May 2023
Gender: Male
Re: PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600
Reply #11 - 17. Jan 2024 at 13:55
Print Post  
VooDooMan wrote on 16. Jan 2024 at 22:04:
Napisałeś "postuje" na 166 MHz na domyślnym Vcore, ale czy chodzi 100 % stabilnie wtedy w Windowsie?


Tak jak mówiłem czekam jeszcze na dysk bo z uwagi na stary BIOS nie wykrywa mi mojego SSD 240gB więc nie wiem ale zakładam, że raczej nie będzie stabilny w Windowsie.
  
Back to top
 
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1705
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: PIII 1.4 Tualatin / TUSL2-C / 512 SDR / FX5600
Reply #12 - 19. Jan 2024 at 19:19
Print Post  
A programatora nie masz? Bo to najlepsza i najpewniejsza opcja w tej klasie sprzęcie.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top