Poll
Poll  Question: Czy składałeś swój obecnie używany komputer?
bars   pie

Tak    
  14 (77.8%)
Nie    
  4 (22.2%)




Total votes: 18
This Poll ends automatically in 62 days, 1 hours and 45 minutes.
« Created by: GL1zdA on: 22. Jul 2024 at 10:04 »
Page Index Toggle Pages: [1] 2  Send Topic
Hot Topic (More than 10 Replies) Czy składałeś swoje obecnie używany komputer? (Read 653 times)
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1055
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
22. Jul 2024 at 10:04
 
Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad modernizacją kompa (i7-3820, składany w 2012), parę miesięcy kupiłem laptopa (ThinkPad X13 Gen 3 AMD) i okazało się, że praktycznie całą pracę, rozrywkę etc. robię na nim. Parę lat temu nie wyobrażałem sobie nie składać swojego PCta, a dziś (w sensie w 2024), nie widzę w tym szczególnej wartości dla siebie.

Stąd proste pytanie: kto z was składał swój obecny komputer (ten, z którego korzystacie najwięcej do pracy, rozrywki)? Mile widziany komentarz, co was do tego skłoniło, albo czemu wybraliście inaczej.
  
Back to top
IP Logged
 
314TeR
Senior Member
****
Offline


Zak®ęcony fan komputerów
;)

Posts: 1714
Location: Warszawa
Joined: 01. Apr 2019
Gender: Male
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #1 - 22. Jul 2024 at 11:48
 
Mam ten sam dylemat i kminię od jakiegoś miesiąca. Osobiście odpuszczam składanie. PC z windows dla mnie to 99,5% gry, bo pracuję na macu.

Obecne AMD mnie nie do końca przekonuje, a problemy intela z 13 i 14 gen skłaniają do poczekania na następną generację. Tym bardziej że za parę dni będzie premiera nowy procesorów AMD, a w we wrześniu czy październiku ma być już 15 gen. intela na nowym gniazdku.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Jenot
3dfx Friends
*****
Offline


Jenot

Posts: 1782
Location: Chełm
Joined: 15. Jan 2015
Gender: Male
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #2 - 22. Jul 2024 at 12:53
 
Miałem przerwę w składaniu swoich kompów gdzieś od 2003, może 2004, do 2018 (to był czas Maców, ale niekoniecznie z MacOS/OSX). Teraz na biurku znów stoi składak - wyrwałem się ze złotej klatki Apple.
  

ATC-5220, K6-III 400, 512MB RAM, Voodoo3 3000 AGP, GUS MAX 1MB, Terratec EWS64 XL, AWE32 CT2760, 3x40GB HDD, DVD TSSTcorp, FreeDOS, OS/2 Warp 4, Win95 OSR2
Back to top
GTalk  
IP Logged
 
kazeobi
3dfx Friends
*****
Offline



Posts: 3342
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #3 - 22. Jul 2024 at 16:29
 
Komputer jest cichutki podczas przegladania www (a nawet nie mam wodnego chlodzenia), a laptopy (helle) wyja jak diabli w tej temperaturze, zwlaszcza jak klape maja zamknieta.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
3dfx Friends
*****
Offline


Developing Engineer

Posts: 4245
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #4 - 22. Jul 2024 at 23:39
 
Nie wyobrażam sobie nie składania swojego nowego głównego zestawu. Kiedy chodzi o high performance, to tylko samodzielny dobór komponentów, konstrukcja i optymalizacja dla zmaksymalizowania stosunku wydajności do ceny, walorów estetycznych i akustycznych. Obecny złożyłem jesienią 2019 - przesiadka z Core 2 Quad i 750Ti na Zen+ i RX580. Na urodziny planuję upgrade do 5700X3D bądź 5900X i A770, chyba że Battlemage zdążą wyjść.

Z drugiej strony w klasie kompaktowej i ekonomiczno-biurowej podobają mi się gotowe rozwiązania SFF. Takim tanim kilkuletnim do pracy nie wymagającej ogromnej mocy obliczeniowej bym nie wzgardził.

A z trzeciej gdybym potrzebował serwera/kombajnu to też bym się babrał w bebechach z bananem na ryju Grin
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 32MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A, 256MB CF, Windows 95
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5", WinXP
Back to top
IP Logged
 
zami555
YaBB Newbies
*
Offline


Old computers rocks!

Posts: 169
Location: Poland, Olesnica
Joined: 01. Apr 2020
Gender: Male
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #5 - 23. Jul 2024 at 07:14
 
@GL1zdA Ciekawy temat poruszyłeś. Sam jestem mega ciekaw odpowiedzi. Kiedyś nie wyobrażałem sobie kupienia gotowca i składałem każdy swój komputer sam, ale to było na studiach albo zaraz po. A potem przyszła rodzina i ogólny brak czasu na cokolwiek. I to chyba był główny powód dla którego nie było sensu posiadać mocnej maszyny, na której można grać w wymagające gry. Dlatego jak już mój Athlon-XP zestarzał się i nadszedł czas na zmiany to wybór padł na laptopa. Ale później doszedłem do wniosku, że jednak na swoim biurku wolę stacjonarkę, stojącą sobie z boku z monitorem powieszonym na ścianie, byleby zyskać miejsce na zawsze za małym biurku. A że potrzebuję komputera typowo biurowego, co to uciągnie przeglądarkę, pakiet biurowy i z bardziej wymagających FreeCAD i KiCAD, to SFF od takiego Della, kupiony jako poleasingowy, wydawał się idealnym rozwiązaniem. I przyznam szczerze że takim właśnie się okazał. Teraz mam kolejnego SFF i to mi się sprawdza.
  
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Online


I Love YaBB 2.5

Posts: 1805
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #6 - 23. Jul 2024 at 08:44
 
Tylko pierwszego peceta kupiłem gotowego, a właściwie to Matka mi go kupiła (486). Złożony w większości z używanych podzespołów. Tylko obudowa, fdd i karta dźwiękowa były nowe.
Każdy kolejny - a było ich mnóstwo to już moje rękodzieło. Zresztą taką też mam specyfikę obecnej i poprzedniej pracy w sklepie komputerowym jako składacz i koleś od wszystkiego.
Myślę, że przez 23 lata złożyłem grubo ponad tysiąc jednostek.  Chciałem to kiedyś policzyć, ale jakoś nie mogę się do tego przyłożyć.
Niestety czasy takich małych sklepów się skończyły i właśnie przepracowuję ostatnie dni w tej pracy.

Obecny komputer to oczywiście własnoręcznie złożony AMD 5800X3D z 4070 i jest dopasowany do moich potrzeb. Podzespoły dokładnie takie jakie chciałem wliczając pewne przyzwyczajenia (kilka dużych dysków HDD czy karta dźwiękowa Sound Blaster)
Laptoków nie lubię Smiley Co stacjonarny to stacjonarny. Łatwo serwisować, modernizować itd


PS. A pamięta ktoś ten numer Bajtka ?
Oj działał na wyobraźnię... Do swojego pierwszego peceta jeszcze droga była daleka, ale ten numer studiowałem dziesiątki razy wyobrażając sobie, że składam swojego peceta Smiley
  

bajtek.jpg ( 127 KB | 3 Downloads )
Back to top
 
IP Logged
 
smola
3dfx Friends
*****
Offline



Posts: 689
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #7 - 23. Jul 2024 at 16:11
 
Tez dorzuce swoja cegielke, bo temat interesujacy. Moje wszystkie kompy pc byly zawsze wlasnorecznie skladane, nigdy sie nie zhanbilem kupowaniem gotowego zestawu Wink Komponujac wlasnego blaszaka mozna zaoszczedzic sporo grosza, miec lepsze i bardziej dopasowane podzespoly, wieksza wydajnosc oraz dodatkowo mozliwosc rozbudowy w ramach danej generacji.

Laptopa kupilem wlasciwie tylko 1 raz, bylo to kolo roku 2006, i byl to dell inspiron 15". Kompa mi ogarnal wtedy kumpel ze stanow, u nas kosztowal on ponad polowe wiecej, wtedy wyszedl on mnie ponizej 3k pln, to byla sroga roznica do 5k+. A kupilem go tylko dlatego ze trafila mi sie dobra oferta pracy za granica w IRL i tachanie tam blaszaka z monitorem bylo zbyt niewygodne Wink

2 lapka ktorego kupilem to byla raczej zabawka w postaci asusa eee-pc, to byl chyba pierwszy mikro lap (netbook?) i pamietam ze bylem strasznie najarany na niego. Zakupilem wtedy w carefurze na promce wersje z dyskiem hdd i do dzis go mam i czasem uzywam, bo ma s.p. win xp i nadaje sie idealnie do programowania roznych routerow przez jtag.

Pozniejsze lapki odkupywalem z pracy po paru przepracowanych latach, sa to kolejne biznesowe modele lenovo thinkpad, ale uzywam go/ich sporadycznie, wlasciwie tylko na wyjazdy/wakacje, no dobra, zona uzywa go do placenia rachunkow i robienia zakupow Wink Kazdy kolejny odkupiony za ulamek ceny z firmy przekazuje dalej, rodzince.

Pozostale "kompy" to rpi, wczesniejsze 3b+ uzywane jako player do tv z kodi, obecnie tylko 1 w uzyciu rpi4 ze starym tv sharp 60", ktory nie ogarnia 4k i hevc. Stare 3b+ leza i sie kurza. Obecnie juz nie potrzeba mi takich malych kompow, bo mozna kupic dowolny tv z andkiem, ktory juz obsluguje 4k i hevc sprzetowo, nf i amazon dzialaja ok, a kodi mozna doinstalowac ze sklepu.

Zas moj obecny komp jest ofkoz rowniez skladakiem, poczatkowo rysiek 9-3900x i rtx 1080ti, po upgradzie platforma wymaksowana z ostatnim r9-5950x, aio 280, 32gb ram, rtx 3080oc, 2x2gb nvme4 samsung 980 pro, mobo gigabyte x570 aorus master. Mialem zamiar niedawno modyfikowac calosc (wlasciwie to wymieniac all) ale jeszcze za wczesnie, czekam na nowe proce od amd i grafy od nvidia. Aha, zeby nie bylo, to kolejny komp to tez bedzie skladak Wink
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
smola
3dfx Friends
*****
Offline



Posts: 689
Location: krk
Joined: 16. Dec 2020
Gender: Male
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #8 - 23. Jul 2024 at 18:19
 
leosh wrote on 23. Jul 2024 at 08:44:
PS. A pamięta ktoś ten numer Bajtka?

pewnie Smiley (You need to Login or Register to view media files and links)
  

(You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links) :: (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1055
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #9 - 26. Jul 2024 at 11:49
 
Powiem szczerze, że nie spodziewałem się, że wynik będzie tak miażdżący dla gotowców, nawet na tym forum, ale to w sumie dobrze, bo chroni człowieka przed podejściem "wszyscy myślą tak jak ja". Wszyscy widzę potężne zestawy mają i w takim wypadku rzeczywiście pewnie bez budowania desktopa ani rusz. A nie irytuje was coraz mniejsza możliwość rozbudowy PC? Jak patrzę na "nowowczesne" obudowy, to tam w zasadzie jest przewidziane tylko miejsce na płytę główną, zasilacz i chłodzenie. Nawet jakbym chciał coś składać, to większość topowych obudów nie wsadzę nawet napędu optycznego (a akurat potrzebuję ze względu na kolekcję gier czy muzyki). Do tego mam wrażenie, że całe to rozbudowane chłodzenie jest niszczone przez wsadzoną w poprzek obudowy kartę graficzną, która blokuje cały przepływ powietrza. I owszem, widziałem rozwiązania przenoszące grafikę w różne miejsca obudowy, ale jakoś żadne mnie powaliło swoim pomysłem, tzn nie było niczego, robiłoby ładny przeciąg od wentylatorów z przodu, z dołu, przez CPU/GPU/PSU, do wylotu na górze.
  
Back to top
IP Logged
 
Neo
3dfx Friends
*****
Offline


Developing Engineer

Posts: 4245
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #10 - 26. Jul 2024 at 15:58
 
Mój zestaw jest w budzie mini-ITX Fractal Design Core 500 i jest to produkt na prawdę dobrze przemyślany. Mimo małych gabarytów mam pełny zasilacz ATX, dwuslotową grafę, napęd Bluray, dysk 3.5", normalnych rozmiarów cooler tower (z wentylatorem 120mm) i jeden napęd SATA 2.5", a jest jeszcze miejsce na 3 dodatkowe. Przewiew też jest ok - grafa bierze z zewnątrz przez boczną ścianę z dużym filtrem, zasilacz zasysa od spodu (też magnetyczny filter) i ma okienko po stronie wylotu. Wywiew domyślnie z tyłu dołączonym wentylatorem 140mm, ale na górze też są mocowania i filter - bez napędu optycznego można zamontować chłodnicę 240 lub 280mm.
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 32MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A, 256MB CF, Windows 95
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5", WinXP
Back to top
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1050
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #11 - 28. Jul 2024 at 20:30
 
od roku 2000 sam skladam swoje (czesto tez cudze) komputery, pierwszy w 1998 tez byl skladakiem, ale kupionym w calosci,
teraz to juz mozna mowic o komputerze wiodacym i reszcie, bo przeciez kilka ich jest,
wiodacy zlozylem w 2020 i sklada sie z grubsza z R5 1600AF, 16gb->32gb, R9 280X,

z MoBo mialem lekki dylemat, bo zazebiajac z watkiem obudowy - moja buda z pleksi, ktora mam od... chyba 18lat (moze dluzej) ma tylko standardowe mocowania na pelny wymiar ATX i mATX, a kazda wezsza plyta nie bedzie miala podpartych rogow,
z czym da sie zyc, ale cierpi na tym wyglad,
rozwazalem wiec MSI PRO/gaming B350/B450, Asrocki AB350M/B450M pro4, AB350/B450 pro4,
MSI jakos mocno jezdzilo z cenami i dostepnoscia, wiec w rezultacie wzialem Asrocka AB350 pro4 doplacajac 20pln wzgledem AB350M pro4, ktoremu niestety brakuje ~2cm szerokosci do pelnego ATX, ale to jakos przebolalem,
przebolalem tez brak PCI (MSI b350 ma), bo stwierdzilem, ze w nowym sprzecie jednak nie bedzie tego brakowalo, bo i tak nie ma do czego uzyc,
dostalem za to dodatkowe gniazdo pci-e 16x/4x, ktore ... okazalo sie bezuzyteczne, bo dzieli zasoby z M2 w ktorym mam nvm - tu sie zawiodlem, bo AB350M tez ma to dodatkowe gniazdo, ale podpiete do SB, wiec 2.0, jednak przy 4x to i tak dwa razy szybszy transfer niz 1x 3.0, w ktorym mam drugi dysk nvm,

wiec w sumie dylematow co do nowych obudow nie ma, jednak w 2020 kupilem tez obudowe do kompa dla brata,
wybralem DeepCool (taka biala z czarna siatka, byly tez czerwone i niebieskie) i jest calkiem spoko, chociaz tez mocowania HDD na wsuwanych ramkach to porazka, bo drzy i halasuje (z SSD problemu nie ma),
osobiscie mam awersje do obudow bez zaglebionej drabinki na karty graficzne - te wycieta na plasko i z wystajaca blacha na srubki sa obrzydliwe, a widze ze nawet bardzo drogie obudowy potrafia miec taka sciane tylna, ktora powstala chyba tylko po to, zeby obnizyc koszta produkcji
  
Back to top
 
IP Logged
 
forteller
3dfx Friends
*****
Offline


Overclocking since 2003

Posts: 3261
Location: Kraków
Joined: 28. Jan 2018
Gender: Male
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #12 - 31. Jul 2024 at 12:18
 
Ja ostatnio wyszedłem z "high-endu" i wymieniłem Ryzena 5900X oraz RTX 3080 na Ryzena 7700 oraz RTX 3050. Zmiana podyktowana tym, że nie gram a sprzęt bez sensu grzał sypialnie jak żona przeglądała Facebooka. Chwalę sobie zmianę - obecny pecet jest w zadaniach procesorowych szybszy niż poprzedni, o ile nie robi się czegoś co faktycznie zapina non stop wszystkie dostępne wątki (u mnie to kompresja i kodowanie filmów). W przyszłości pewnie zmienię na 9900X i odzyskam różnicę w wydajności Smiley

Pecety wszystkie składam sam. Przez chwilę używałem gotowego zestawu Fujitsu jako serwera ze względu na niski pobór energii, ale ostatecznie i tak wróciłem do składaka bo daje więcej możliwości odpowiedniego doboru komponentów pod własne potrzeby.
  

Mam za dużo zestawów i za dużo tekstu naprodukowałem aby to wszystko tutaj pomieścić...
Back to top
IP Logged
 
Callahan
3dfx Friends
*****
Offline



Posts: 8138
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #13 - 08. Aug 2024 at 11:47
 
Ja nie składam. Kupuje polizingowe workstation. Dokupuję tylko grafę.
20 lat tak robię, nigdy nie miałem problemu z takimi maszynami. Nie kręcą jakiś super wyników w stosunku do innych na tych samych bebechach, ale to zawsze działa.
W czasach świetności LGA775 miałem składaki, ale na płytach Asus serii workstation.
Teraz jakbym miał zmieniać też wziałbym gotowca, ale mnie top wydajność nie interesuje...
Teraz mamy Lenovo P520@W2135 i GF4060ti i synowi do grania wystarcza, a ja używam jeszcze starszej platformy na LGA771
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/73GB 15k + Panasonic DVD-RAM/SCSI/YamahaXG/Win2000
VS440FX P2-ODP/128MB/2940U2W+18GB 10k+Yamaha x8/SCSI/SB16/W98SE
Back to top
 
IP Logged
 
pawlak
Full Member
***
Offline


.

Posts: 469
Location: Starogard Gdański
Joined: 29. Jan 2018
Gender: Male
Re: Czy składałeś swoje obecnie używany komputer?
Reply #14 - 09. Aug 2024 at 01:42
 
W technikum miałem miesiąc praktyk w lokalnym sklepie komputerowym i tam były takie zwyczaje, że przy składaniu nowego kompa wkładało się wszystko super + jakiś element np kichowata grafika względem reszty, żeby to wypchnąć ;p W zeszłym roku miałem czas zakupu nowego kompa i przeglądać oferty ciągle mi coś nie pasowało. Jednocześnie nie od razu miałem pieniądze na wszystko, co zaplanowałem. Poskładałem sobie samemu przy czym pierwszy raz zbudowałem sobie kompa na nowych a nieużywanych podzespołach i akurat musiałem wdepnąć w i9 13900K. Do tej pory nie mam z nim problemów, ale jak czytam co się dzieje to mi się słabo robi ;p
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 
Send Topic