Page Index Toggle Pages: 1 Send Topic
Hot Topic (More than 10 Replies) Retro Windows (Read 5033 times)
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3782
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Retro Windows
01. Nov 2013 at 20:45
 
Witam,
chcę się dowiedzieć jakie macie doświadczenia z systemami Windows 95 i Windows 98.
Planuję na retro sprzęcie zainstalować system i chciałbym, żeby to płynnie działało. Puki co wiem, że będzie to płyta z Socket7, procesor coś około Pentium 200, ram na SIMM EDO, na chwilę obecną 64MB. Zastanawiam się czy taką kombinację uciągnie bezproblemowo win98. Bardziej rozchodzi mi się o ogólne "namacalne" działanie i obcowanie z systemem niż pudełkowe minimalne wymagania. Macie jakieś własne doświadczenia ? Bo nie wiem czy bawić się w tą stronę, czy postawić po prostu win95 ?

Pozdrawiam
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Retro Windows
Reply #1 - 02. Nov 2013 at 16:36
 
Strzalka, miałem kiedyś kompa z celeronem 300 i 32 ram, na tym sprzęcie win98SE smigal bez problemu, po podłożeniu kolejnych 32 mb ram nie czułem różnicy. Delikatnie gorzej było z windowsem me, natomiast win 2000 ewidentnie potrzebował 64 mb ramu do komfortowej pracy. Z windowsem 95 tylko raz miałem styczność, kumpel miał laptopa z 486 i 4 mb ram,  system ladowal się trochę długo i nawet doom trochę mulil ale ogólnie tragedii nie było.

Podsumowując  myślę że windows 98 będzie najlepszy do tej konfiguracji
  
Back to top
 
IP Logged
 
swiety_1982_
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 46
Joined: 05. Jul 2012
Gender: Male
Re: Retro Windows
Reply #2 - 02. Nov 2013 at 19:38
 
Witam
Spokojnie instaluj, ja na swoim K6 200 + 32 simm i s3 trio 4mb (póżniej permedia 2 8mb) + V2, śmigał win spoko, z początku 95 a później 98. Dla 98 później załatwiłem sobie do tego samego zestawu dim 64 i minimalna różnica była na +.
Pozdrawiam
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3782
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Retro Windows
Reply #3 - 02. Nov 2013 at 19:51
 
A jak wygląda sprawa wydajności w porównaniu tych dwóch systemów ? Który będzie szybszy, np przy ładowaniu systemu ?

Pozdrawiam
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
swiety_1982_
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 46
Joined: 05. Jul 2012
Gender: Male
Re: Retro Windows
Reply #4 - 04. Nov 2013 at 20:54
 
Witam

Jeśli chodzi o wydajność, płynność hmm, ciężko będzie ocenić po tylu latach który win lepiej działał, u mnie sprzęt zakończył żywot 2001 z 98 na pokładzie. Jedynie pozostaje zainstalować i porównać. Wiadomo trochę zabawy ale, najwiarygodniej będzie jak sam ocenisz.

Pamiętam tylko tyle że dala NFS 4, podkręcałem K6 do magicznych 233MHZ i stawiałem zimą na parapecie przy otwartym oknie. Smiley.
Pozdrawiam

  
Back to top
 
IP Logged
 
Campaniero
Junior Member
**
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 116
Joined: 27. Apr 2013
Gender: Male
Re: Retro Windows
Reply #5 - 14. Nov 2013 at 14:57
 
Gdzieś do 2000r miałem kompa opartego o K5-PR90 poczatkowo z 8MB ramu chodził na win95 pokusilem się o instalacje win98 ale skrobał cały czas dysk (pamieć wirtualna) dlatego spowrotem wróciłem do 95. Win 98 miał taki plus że wszystkie sterowniki wgrywał z automatu. Po dołożeniu 8MB ramu zainstalowałem ponownie 98 i działał wówczas przyzwoicie ale nie super szybko. Super szybko zobaczyłem u kumpla który miał Pentium 166MMX i 32MB ramu Smiley Tak więc na swojej maszynce śmiało 98 instaluj będzie klimatycznie bo podzespoły właśnie z tego okresu. Win 95 instalował bym na komputerach poniżej 100MHz.

Obecnie mam takiego kompa na socket7 do przeglądania starych CD z gazet procek 150MHz bodajże i 32MB ramu .mam tam 98 i nie zauważylem by jakoś mulił.

Pozdrawiam


P.S

"Pamiętam tylko tyle że dala NFS 4, podkręcałem K6 do magicznych 233MHZ i stawiałem zimą na parapecie przy otwartym oknie. Uśmiech."

Jak miałem tego ceramicznego AMD PR90 kiedyś padł mi wentylator komp się wieszal przy graniu, kasy nie miałem akurat pewnie przed 1-szym i rodzice nie mieli. A głod grania był ! Miałem taką obudowę desktopową otwieraną jak maska samochodowa , więc otworzyłem obudowę i prosto na procesor kladłem szklankę z zimną wodą hehe. Dalo się pograć o wiele dłużej niż na samym radiatorze a w razie potrzeby power off pod kran spowrotem i power on  Grin
  
Back to top
 
IP Logged
 
swiety_1982_
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 46
Joined: 05. Jul 2012
Gender: Male
Re: Retro Windows
Reply #6 - 14. Nov 2013 at 19:37
 
Campaniero wrote on 14. Nov 2013 at 14:57:
ak miałem tego ceramicznego AMD PR90 kiedyś padł mi wentylator komp się wieszal przy graniu, kasy nie miałem akurat pewnie przed 1-szym i rodzice nie mieli. A głod grania był ! Miałem taką obudowę desktopową otwieraną jak maska samochodowa , więc otworzyłem obudowę i prosto na procesor kladłem szklankę z zimną wodą hehe. Dalo się pograć o wiele dłużej niż na samym radiatorze a w razie potrzeby power off pod kran spowrotem i power on 


Widzę, że już wtedy kolega miał zapędy (lub był prekursorem) do chłodzenia cieczą.

Pozdrawiam Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
Campaniero
Junior Member
**
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 116
Joined: 27. Apr 2013
Gender: Male
Re: Retro Windows
Reply #7 - 15. Nov 2013 at 10:39
 
Jak to mówia potrzeba matką wynalazku, polak potrafi i "teraz polska" Wink

Wracając do tematu jeszcze coś przemawia za windows 98 - można zainstalować kontroler USB i korzystać z pendriva do przenoszenia danych. Można co prawda przenosić dane na CD albo przez sieć ale chyba poprzez USB wygodniej i szybciej.
  
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3057
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Retro Windows
Reply #8 - 21. Nov 2013 at 22:38
 
Jeżeli 98, to w wersji SE; jezeli 95 to OSR 2.5. Różnica w szybkości dziłania odrobinę na korzyść 95 jednak wszystko to znika przy pierwszych próbach instalacji np benchmarków. Brakuje czesto bibliotek, trzeba aktualizować system od zera praktycznie. W 98SE jest jednak odrobinę lepiej i ten kierunek raczej bym polecał.
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
Forsaken
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 225
Joined: 06. Jul 2013
Gender: Male
Re: Retro Windows
Reply #9 - 22. Nov 2013 at 10:42
 
A może ma ktoś polskiego OSR2.5 tzn. wersję Windows 95 4.00.950C ? Udało mi się zdobyć niestety tylko angielskiego, wszystkie polskie jakie znalazłem to były tylko OSR2.1 tzn. 4.00.950B.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3782
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Retro Windows
Reply #10 - 30. Nov 2013 at 21:52
 
Szukam też tego Windowsa, jeśli tylko uda mi się go znaleźć to na pewno dam Ci znać.
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Callahan
3dfx Friends
*****
Offline



Posts: 8100
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Retro Windows
Reply #11 - 29. Mar 2014 at 23:43
 
Pisz pw.
EDIT:
OSR2.5 tylko ENG! Bootowalna.
Dokładnie jak pisałem do Varusa: wersja C różni się tylko ie4 na płycie. Na dodatek update robi się ręcznie. Usb support też trzeba doinstalować ręcznie-2 łatki. Za to lepsze stery są zintegrowane z cd.
OT:
przyzwoity sterownik vga to vbemp
(You need to Login or Register to view media files and links)
na virtualbox działa na 9x bez akceleracji, mają też pod nt4, obsługa kart bogata!
Tak samo ze sterownikami ata/serial ata pod nowsze systemy-uniata (You need to Login or Register to view media files and links)
Edit:
Ale jak słowo daję, nie widziałem polskiej osr2.5, a mam tego sporo  Cool
  

Zrzut_ekranu_z_2014-03-30_11:59:02.png (Attachment deleted | 0 Downloads )
Zrzut_ekranu_z_2014-03-30_11:15:32.png (Attachment deleted | 0 Downloads )

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic