Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Hot Topic (More than 10 Replies) Windows 98SE i Me na jednym PC (Read 5890 times)
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Windows 98SE i Me na jednym PC
10. Feb 2014 at 13:59
Print Post  
Witam, chciałbym zainstalować na kompie kilka systemów, m.in. ma to być 98SE i Me, ale jeśli dobrze rozumiem to co jest napisane na stronie poniżej jest to niemozliwe. Chciałbym na C wrzucić win98 a na D winMe. Czy ktoś sprawdzał taką możliwość?

(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3057
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #1 - 10. Feb 2014 at 14:32
Print Post  
Możesz poeksperymentować z Grub2Win albo EasyBCD. Może zadziałać. Eksperyment, o ile znajdę czas, mogę przeprowadzić dopiero wieczorem.

Edit - tak sobie pomyślałem - może to być problematyczne ale nie tyle jeżeli chodzi o bootowanie ile o zależność systemów 9X od partycji c nawet gdy faktycznie jest instalowany na innej. Trzeba by się chyba bawić w ukrywanie partycji pod jednym systemem. Eksperyment mógłby być ciekawy.

Edit 2:
(You need to Login or Register to view media files and links)
Też ciekawy programik.
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #2 - 10. Feb 2014 at 17:02
Print Post  
Witam,
z tego co wiem to nie ma takiej możliwości na jednym dysku twardym. To tak samo jakbyś chciał zainstalować np: Win98 i win98SE na jednym dysku. Nie da się, są to technologicznie takie same systemy, z niewielkimi poprawkami dodatkowo zaleźne od litery dysku, jak wspomniał konku. Co do instalacji na innych partycjach, to systemy z rodziny win9x kopiują pliki operacyjne do katalogu Windows na innej partycji, ale wszystkie pliki systemowe pozostają na partycji macieżystej. Podczas doinstalowywania systemu z tej samej rodziny pliki są napisywane i poprzedni system szlak trafia, pomimo, że katalog Windows na innej partycji pozostanie nietknięty. Jeśli instalujemy np system z rodziny NT czyli NT4, Win2k, Xp itd, to system przejmuje pliki startowe i jest w stanie zainstalować się gdzieś indziej i bootować starszy/inny system. Tak samo Linuxy.

Szczerze wydaje mi się ta sprawa jest niemożliwa do zrealizowania.
Mniej problematyczne na pewno będzie dołożenie drugiego HDD.

Pozdrawiam
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #3 - 10. Feb 2014 at 18:52
Print Post  
A musisz mieć akurat 98SE i ME na jednym ? Te dwa systemy akurat zbytnio się nie różnią więc nie widzę praktycznego zastosowania takiej operacji... Nie lepiej wgrać np na partycji C Win 95/98/Millennium a na drugą 2000/XP? Z tym na pewno nie będzie problemu Wink Sam używam różnych konfiguracji na swoich zabawkach np na jednym kompie Win 98 i 2000 na drugim ME i XP i wszystko ładnie śmiga na tym samym dysku i dwóch różnych partycjach oczywiście.
  

"...ale najpierw zrozumcie mĂłj bĂłl"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #4 - 12. Feb 2014 at 16:41
Print Post  
Dzięki za rozjaśnienie tematu. Będę atakował sprawa na dwa dyski  Smiley
  
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #5 - 12. Feb 2014 at 18:49
Print Post  
No ale którą wersje chcesz wybrać w końcu? Zostajesz przy tym żeby instalować 2 systemy z tej samej "rodziny"?
  

"...ale najpierw zrozumcie mĂłj bĂłl"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #6 - 12. Feb 2014 at 20:58
Print Post  
Dwa dyski będą. Na jednym 98SE i 2000 a na drugim chcialbym Me i NT4. Może gdzieś wcisnę XP albo dołożę trzeci dysk. Chciałbym porównać wydajność systemów z tej samej linii.

Jaki service pack bedzie najodpowiedniejszy dla XP pod gierki z 99-2001? Czy systemy które wymieniłem bedą miały problem z obsługą dysku 160GB?
  
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #7 - 12. Feb 2014 at 21:16
Print Post  
No to widzę chcesz zaszaleć Cheesy do tak wielu systemów operacyjnych polecałbym jakiś zewnętrzny soft, bo wątpię żeby Ci się udało zainstalować i móc z nich korzystać za jednym razem(bez przepinania dysków). Najlepiej Acronis OS Selector .

tutaj możesz poznać szczegóły

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

"...ale najpierw zrozumcie mĂłj bĂłl"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #8 - 12. Feb 2014 at 21:42
Print Post  
Co do instalacji miałem zamiar przepinac dyski i ponownie przepinac do rozruchu wybranego systemu. Dzięki za program  Grin
  
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #9 - 12. Feb 2014 at 21:59
Print Post  
Co do programu to sam go nie próbowałem, ale jakiś czas temu ktoś mi polecał i wiem ze na pewno kilka systemów na raz mozna na tym odpalić Smiley a co do dysków to 160 gb wszystkie obsłużą Wink
  

"...ale najpierw zrozumcie mĂłj bĂłl"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #10 - 23. Mar 2014 at 17:36
Print Post  
Wpadłem na kolejny pomysł. Na jednym jednym dysku na pierwszej partycji zainstaluję win98SE a na drugiej partycji win2000. na trzeciej partycji będę miał kopie obu systemów (pod win98 skopiuję zawartość drugiej partycji a pod 2000 zawartość partycji pierwszej). Jeśli będę potrzebował świerzego win98 uruchomię win2000, sformatuję dysk c z win98 i przekopiuję wcześniej zachowaną kopię systemu.

Przejdzie takie coś?
  
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3057
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #11 - 23. Mar 2014 at 23:26
Print Post  
Proponowałbym do takich rozwiązań raczej Norton Ghost'a starszego (dostałem kiedyś z płytą Solteka pod Slot 1). Całkiem nieźle wypada w jego przypadku przywracanie partycji z obrazu. No i obrazy spakowane - można upchnąć coś jeszcze na partycji zapasowej.


Edit:
Znalazłem płytę - to wersja 5.1 c  Wink
Edit 2:
A nie to była jednak inna wersja,  z pakietu Norton Utilities. Została na wschodzie Polski  Tongue

Edit 3:
Na 99% było to Norton Ghost 2002
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Każdy z nas w głębi duszy pragnie być jak ten obcy... przerażająco silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, które pozwala przeć naprzód i niszczyć." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #12 - 23. Mar 2014 at 23:49
Print Post  
Dzięki, postaram sie sprawdzić na dniach Cheesy
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8096
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #13 - 29. Mar 2014 at 23:55
Print Post  
Może coś sie przyda.
Win9x&dos nie widzą więcej niz jedną partycję podstawową. Dlatego sa partycje rozszerzone, a w nich logiczne.
Do rzeczy.
W starych biosach była opcja botowania z C,D,CDROM,A itd. Tworzyłem dwie partycje podstawowe np: partition magic, pierwsza instalka np: w95 bez problemu,i nie widziała drugiej partycji, potem zmiana bootowania w biosie na D, znowu instalka np: w98-tu instalka nie widziała pierwszej partycji. Start systemu wybierałem z biosu zamieniając C na D i na odwrót. Rozszerzona partycja logiczna jako trzecia, a w niej logiczna była widziana zawsze, stąd tworzyłem ja po obu instalkach.
Z tego co pamiętam to bios przyporządkowywał flagę aktywności partycji startowej, był jakis problem z wielkością tych partycji podstawowych-chyba musiały być mniejsze niż 1GB, ale to było tak dawno...
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
MarianX
VIP Member
*****
Offline



Posts: 6930
Location: Hrubieszow
Joined: 31. May 2012
Gender: Male
Re: Windows 98SE i Me na jednym PC
Reply #14 - 05. Apr 2014 at 19:38
Print Post  
Dzięki, niestety narazie brakuje mi czasu na sprawdzenie podpowiedzi. Do tego dochodzą drobne problemy z kompem i chyba zanosi sie na wymianę płyty głównej. Pozdro
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top