Page Index Toggle Pages: 1 Send Topic
Normal Topic problem z napięciem VCORE dla płyty ASUS P2B-F (Read 1665 times)
speety
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 6
Joined: 26. May 2016
problem z napięciem VCORE dla płyty ASUS P2B-F
09. Jun 2016 at 10:56
 
Przepraszam za długi wpis
Pisze tutaj bo nie mam się kogo poradzić w kwestiach retro sprzętu wiec uznałem ze skoro jest dział to opiszę całą moją sytuację.  Jestem raczej amatorem niż profesjonalnym informatykiem. Trochę się znam ale nie dużo, od razu to napisze.
Sprawa dotyczy kompletacji zestawu pod retro zestaw.  Celuje w rok 98’.
Zakupiłem cały komputer : płytę z prockiem, ASUS P2B-F i procek PII 400. Do tego ati 3d rage pro 8MB.  I reszta mniej ważnych rzeczy.  Całość przyszła kompletna, uruchomiłem, trzeba było system zainstalować , wgrałem 98 se, kilka gier i pograłem z 45min.   Wcześniej zrobiłem partycje dyskowe, i z 20 x uruchamiałem go i nic się nie działo !. Później zapragnąłem dołożyć kieszeń na dysk, następnie sieciówkę, i przy tych operacjach zauważyłem, że podczas uruchamiania nie mogę normalnie uruchomić komputera - > VCORE ma wartość 3,7V. jeśli dam ignoruj normalnie idzie dalej, uruchamia się, zrobiłem raz na próbe, więcej nie robiłem bo się boje że to dla procka za dużo. Podczas dokładania elementów – starałem się być ostrożny, wyłączyłem zasilanie, i ogólnie nie dotykałem nic niepotrzebnie.
Zacząłem od sprawdzenia zasilacza, myślałem że on jest wadliwy, niestety na nowym też płyta daje napięcie 3,7V. Sprawdziłem więc procek, włożyłem celerona 333, i on też został potraktowany 3,7V. Mam drugi komp, ma on płyte GIGABYTE, do niego włożyłem celerona 333 napiecie VCORE 2V. Do tego również włożyłem PII aby sprawdzić czy czasem on nie jest zepsuty i na płycie GIGABYTE ma 2V w VCORE.
Wniosek płyta zepsuta.  Sprawdziłem wszystkie kondensatory  zero wycieków, zero spuchnięcia bios – nie robiłem żadnego upgrade, nic nie wylałem , nie było zwarcia, nie ma okopceń, żadnych overclockingów, zmian szyny czy mnożnika, cały czas 4x100 , słowem działa normalnie, wszystko inne OK  – tylko to napięcie VCORE 3,7V.   Poradzcie co można jeszcze zrobić ??
Ona działa, jest wporządku tylko to VCORE, można jakoś obiżyć do 2V , może gdzieś sie jakos da ???
wszelkie podpowiedzi, uwagi, sugestie mile widziane.

I drugia historia,  zmartwiony tym problemem, Zakupiłem samą płytę poprzez gumtree, też ASUS P2B tym razem zwykły P2B.  i co się okazało również nie działa, nic się nie uruchamia, wszystkie rzeczy sprawdzone, ram, grafika, procek i zasilacz sprawdzone.  Po podłączeniu do zasilania, obraca się wiatrak w zasilaczu, i wiatrak na karcie graficznej, procesor nie startuje nie obraca się wentylator na nim, ani po przepięciu w gniazdo od zasilacza, nie ma charakterystycznego PIP , nic się nie dzieje, nie ma wylanych i opuchłych kondensatorów,  ta jest na pewno spalona….chyba że można cos zrobić jeszcze czego nie robiłem ??

pozdrawiam, dzieki za przeczytanie,
i proszę o komentarze, porady
pozdrawiam wszystkich
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
3dfx Friends
*****
Online



Posts: 8102
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: problem z napięciem VCORE dla płyty ASUS P2B-F
Reply #1 - 09. Jun 2016 at 13:39
 
Bios krzyczy o nieprawidłowym Vcore? A Everest co?
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
VS440FX P2-ODP/128MB/ATA100/riva128/W98se
Back to top
 
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Online


Old games!

Posts: 3610
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: problem z napięciem VCORE dla płyty ASUS P2B-F
Reply #2 - 09. Jun 2016 at 18:11
 
celuje w uszkodzoną sekcje zasilania .Kondensator nie musi być wylany , ani spuchniety .Wystarczy że bedzie wyschniety i możliwe że przez to masz takie skoki napięcia.Cały komplet dobrych kondków to ok 9-15 zł .Jeśli kiedys cokolwiek lutowałeś to z elektrolitem sobie poradzisz .
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
speety
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 6
Joined: 26. May 2016
Re: problem z napięciem VCORE dla płyty ASUS P2B-F
Reply #3 - 12. Jun 2016 at 22:48
 
jeszcze mam zapytanie do forumowiczów, otóż dostało mi się do sprawdzenia karta diamond viper v550 pci 16MB.  założyłem do retro kompa , działa, tylko problem chyba ze sterownikami.

pobrałem z tąd (You need to Login or Register to view media files and links) i  z tąd (You need to Login or Register to view media files and links)

ale , niby karta jest zainstalowana dzięki tym sterownikom, ale gry ...idą bardzo kiepsko. normalnie takie pixele jadą jak na s3trio64+ 2MB co miałem w 97roku.

w zasadzie 3d ati rage pro 8MB - działa dużo lepiej (agpx2) , bardzo ładnie tekstury cieniuje,

 

i tak porównanie international rally championship 2  na ATI idzie bardzo ładnie 800x600 16bit

na v550 idzie okropnie, widać straszne pixele.

motoracer na Ati 640x480 16bit idzie bardzo ładnie

na v550 w menu ok, jak wczyta grę - nie idzie wcale.

 

jedno zauważyłem, w InterRallyChampio2 w ATi działa mi 16 bit acelerate, natomiast przy v550 mam tylko 8bit dlaczego ?
nie mogę odpalić w 16bit + acelarate...?

może ma ktoś z forumowiczów sterowniki dobre do v550 ?

i proszę o wyjaśnienie dlaczego topowa karta z 1998 r idzie gorzej niz karta ati z 1997r :/
czy viper v550 nie jest w technologi 3d ?
pozdr.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
3dfx Friends
*****
Online



Posts: 8102
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: problem z napięciem VCORE dla płyty ASUS P2B-F
Reply #4 - 13. Jun 2016 at 08:17
 
Bo idzie na 8bit software, bez akceleracji.
Ze wskazanych stron nigdy nie pobieram sterowników, zawsze tam jest co innego w środku niż opisują. Albo spyware.

Na dzień dobry to masz na stronie nvidii ostatni referencyjny driver TNT/TNT2 pod w98:
(You need to Login or Register to view media files and links)

A jak chcesz oryginał diamond'a to muszę dłużej poszperać na dysku.

Nie pobieraj więcej z tamtych stron, bo zaraz założysz wątek: Jaki antywirus pod win98  Cool


EDIT:
Mam detonator 3, 3MB zajmują, a det 2 mniej niż 1MB.
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
VS440FX P2-ODP/128MB/ATA100/riva128/W98se
Back to top
 
IP Logged
 
speety
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 6
Joined: 26. May 2016
Re: problem z napięciem VCORE dla płyty ASUS P2B-F
Reply #5 - 13. Jun 2016 at 09:11
 
dzięki Smiley za info, zassałem te co poleciłeś, jak bede w domu (w tym tyg może) to sprawdze.

  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic