Page Index Toggle Pages: 1 Send Topic
Normal Topic DIY eGPU za 20 złotych (Read 2519 times)
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
DIY eGPU za 20 złotych
15. Jul 2016 at 00:01
 
Dostałem za darmo laptopa z CoreDuo i zintegrowaną grafiką, postanowiłem dla zabawy zrobić mały recykling Radeona X800 kt髍ego nie używam od 10 lat i złożyłem prymitywny adapter do podłączenia tej karty pod laptopa (złącze expresscard).

Działa, bo nie ma prawa być inaczej Cheesy na razie testowo powtykałem kabelki zasilające w zasilacz pico atx ale docelowo można wrzucić dwie przetwornice step down po 5 złotych i ustawić je na 3,3V i 5V, a całość przykleić do jakiegoś plastikowego pojemnika śniadaniowego. Kable przylutowałem do pozostałości po jakiejś starej karcie expresscard i do przedłużacza PCIe.

Bawi mnie trochę zachodnie rozumienie DIY, bo jak się wpisze w google "DIY eGPU tutorial" to wyskakują poradniki kt髍e polegają na kupnie zestawu (ach te "DIY kity") za 65 dolar體 i podłączeniu trzech kabelk體 i prądu.

Sory za słabe fotki ale wygodniej mi było telefonem zrobić Tongue

PS tak czy siak osobiście uważam tego typu przer骲ki za absurdalne.
  

IMAG2079.jpg ( 1118 KB | 17 Downloads )
IMAG2076.jpg ( 1274 KB | 17 Downloads )
Back to top
 
IP Logged
 
WhitemanFX
Senior Member
****
Offline


3DFX maniac

Posts: 1839
Location: Toru艅
Joined: 14. Dec 2013
Gender: Male
Re: DIY eGPU za 20 złotych
Reply #1 - 15. Jul 2016 at 07:11
 
hej,
Niezła robota. Nawet bym nie wpadł, ze można coś takiego wykombinować.


Czy jesteś w stanie zrobić adapter z AGP na PCI?
  

Whiteman
(You need to Login or Register to view media files and links)

AMD K6 III 450 MHZ Socket7 Voodoo 2 creative 8MB
Back to top
IP Logged
 
Callahan
3dfx Friends
*****
Online



Posts: 8102
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: DIY eGPU za 20 złotych
Reply #2 - 15. Jul 2016 at 07:41
 
Ważne, że działa  Cool
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
VS440FX P2-ODP/128MB/ATA100/Riva128/SB16/W98SE
Back to top
 
IP Logged
 
VooDooMan
Forum Moderator
*****
Offline


Retro Martyr

Posts: 3061
Location: Wielkopolska
Joined: 30. May 2012
Gender: Male
Re: DIY eGPU za 20 złotych
Reply #3 - 15. Jul 2016 at 07:44
 
że niby jak to działa ? Cheesy to teraz weź zr骲 coś takiego na złączę AGP Smiley

Jeśli by to zadziałało z AGP to na prawdę mogą by to ułatwić życie (w małym mieszkaniu...) - Zamiast stacjonarki, lub płyty złożonej "na pajączka" jeden mały laptopik taka przejści體ka i prawie wszystkie karty można testować Cheesy
  

"...ale najpierw zrozumcie m贸j b贸l"
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: DIY eGPU za 20 złotych
Reply #4 - 15. Jul 2016 at 10:46
 
Już wszystko opisuję Wink niestety to za działa tylko ze złączem PCI express - jak poczytamy specyfikację, to się okaże że jest ono identyczne z ExpressCard, kt髍e mają laptopy (ale nie wszystkie) - ale działa tylko z prędkością 1x, więc ogranicza to wydajność. Po prostu należy zlutować odpowiednie piny ze sobą i tyle, żadnej elektroniki.

Niezbędne minimum do uruchomienia karty PCI express to tylko 16 kabelk體, w AGP jest tego ze 100 bo to złącze r體noległe Cheesy

Dlaczego pisałem, że uważam takie rozwiązanie za niejako absurdalne? Bo nie da się wyświetlać obrazu na monitorze laptopa, więc i tak trzeba całość do zewnętrznego monitora podłączyć, a wtedy trudno ustawić laptop w taki spos骲, żeby nie zasłaniał obrazu i jednocześnie wygodnie korzystało się z klawiatury, ponadto jeśli chcemy podłączyć bardzo prądożerną kartę, to trzeba by było dodać zasilacz ATX itd... Dlatego wydaje mi się, że jednak mała płyta gł體na wsadzona w pudełko może być wygodniejsza do test體. Chyba że wywalimy całkiem matrycę z laptopa i zostawimy sobie kadłubek, wtedy okej. Albo zrobimy dziurę w obudowie ekranu żeby m骳 podłączyć kabel VGA bezpośrednio do matrycy laptopa Tongue (da się tak zrobić z użyciem konwertera)

Tak teraz sobie myślę... jeśli by znalazł się adapter z AGP na PCI express to może i by AGP poszło.

(You need to Login or Register to view media files and links)

Widzę, że jest adapter na PCI - ciekawe czy to faktycznie działa. Ten kabel USB jest tylko do połączenia wewnętrznego. Jeśli byśmy chcieli mieć laptopa tylko z PCI to wystarczyłoby obciąć wtyczkę z tego kabla USB i przylutować do odpowiednich pin體 expresscard i powinno zadziałać.

No ale do test體 to można sobie taki mały komputerek kupić
(You need to Login or Register to view media files and links)

i ewentualnie przedłużać PCIe przykleić na zewnątrz obudowy, żeby się większa karta zmieściła Tongue
  
Back to top
 
IP Logged
 
konku
Senior Member
****
Offline


All dimensions FX

Posts: 3057
Location: Podhale&Kresy
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: DIY eGPU za 20 złotych
Reply #5 - 15. Jul 2016 at 15:23
 
Adaptery PCI-PCIE podobno działają ale chyba nie z kartami grafiki. Gdzieś czytałem że szczyt możliwości takiej przelotki to karta dźwiękowa. Varus miał chyba jakiś egzemplarz gdy miałem na tapecie kupno takiej konstrukcji ale chyba nie zdążył jeszcze przetestować a u mnie temat trochę umarł.

Przelotki AGP-PCI to osobna historia... Była kr髏ka produkcja seryjna w Japonii teraz to zjawisko bardzo rzadkie i bardzo drogie. Jest przelotka AGP2PCI - była o tym dyskusja tu na forum.

(You need to Login or Register to view media files and links)
  

---=== All those moments will be lost in time, like tears in rain.===---
---===Time has wings. You know, when you realize that you need to appreciate the time, it still goes by fast.===---
-=="Ka偶dy z nas w g艂臋bi duszy pragnie by膰 jak ten obcy... przera偶aj膮co silny, pozbawiony sumienia, obdarzony czarnym sercem kosmosu, kt贸re pozwala prze膰 naprz贸d i niszczy膰." ==-
Back to top
 
IP Logged
 
adalbert
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 280
Joined: 01. Aug 2015
Gender: Male
Re: DIY eGPU za 20 złotych
Reply #6 - 15. Jul 2016 at 23:51
 
Ulepszyłem trochę ten zestaw, dodałem moduł zasilania i zrobiłem całość bardziej solidną. Grafika momentami się wieszała, zrobiłem ekranowanie i jest lepiej ale chyba będę musiał jeszcze raz wykonać kabel, zrobić go kr髏szym i nie zamieniać kolejności kabelk體 tylko prowadzić wszystko r體nolegle parami z GND bo widać że jest to wrażliwe na zakł骳enia.
  

1_024.jpg ( 888 KB | 18 Downloads )
2_021.jpg ( 785 KB | 8 Downloads )
Back to top
 
IP Logged
 
Neo
3dfx Friends
*****
Offline


OC freak

Posts: 4214
Location: Birkenhead
Joined: 04. Jan 2016
Gender: Male
Re: DIY eGPU za 20 złotych
Reply #7 - 16. Jul 2016 at 22:03
 
Ładne cacko. Dobre ekranowanie i ziemia między liniami transmisyjnymi zawsze pomoże, zwłaszcza że PCIe jest taktowane 2.5 GHz i więcej, zależnie od wersji
  

DIY woodbox: AMD 386DX40, 8MB RAM, Trident TVGA9000C 512kB, Aztech Pro16 ABI (AZT2316), Primax SoundStorm Wave M16B 1MB (GUS Classic clone), ST3491A
Socket 7: AOpen AP59s, Cyrix M II-300GP (225 MHz), 64MB SDRAM, SiS 6326 8MB SGRAM, SB32 CT3670 8MB, 9.1 GB IBM SCSI HDD, Win98FE
Socket A: WinFast K7S741, Sempron 2400+ @1960MHz water cooled, 1 GB DDR400, WinFast Geforce 6600 128MB, Audigy SB0090, PCI SATA card (SIL3114), 80GB IDE HDD 3.5", 160GB SATA HDD 2.5",
Back to top
IP Logged
 
rafal893dfx
Full Member
***
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 734
Joined: 12. Oct 2012
Gender: Male
Re: DIY eGPU za 20 złotych
Reply #8 - 17. Jul 2016 at 00:17
 
adalbert jesteś w stanie zam體ić mi to pci na usb 3.0 z ebaya
  

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send Topic