Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 4 Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Moduły MIDI (Read 18522 times)
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Moduły MIDI
23. Jul 2017 at 16:17
Print Post  
Postanowiłem zrobić nowy wątek specjalnie dla modułów MIDI.

Jak zaczynałem zbierać, na allegro był jeden "nie wiadomo czy sprawny" moduł Roland SC55-mkII za jakieś 200zł. Widziałem takie "pudełko" na vogons i na YouTube, poza tym "Roland" mówi dużo. Kupiłem tą skrzyneczkę aby zobaczyć do czego to służy... Dość długo leżała niepodłączona ale w końcu ją uruchomiłem i odebrało mi mowę. To jak brzmią gry na tym to kosmos. Do tego SC55mk-II ma w miarę działającą emulację MT-32 więc od Doom'a po Monkey Island.

Generalnie czym są moduły midi?
To urządzenia zdecydowanie bardziej ze świata muzyki niż komputerów. Keyboardy w wielu przypadkach to tylko "klawisze" - nie chodzi mi o takie keyboardy z wbudowanymi modułami ale zasada jest ta sama. Uderzasz w klawisz a moduł midi generuje dźwięk. Jaki? Taki jak sobie ustawimy więc może to być kilka rodzaj pianin, saksofony, trąbki, gitary itp. itd. No i właśnie do tego służą moduły MIDI. To one odpowiadają za brzmienie. Więc mogę mieć super keyboard podłączony pod niego moduł, ale z jak mam ochotę to mogę podłączyć inny i mieć inne brzmienia.

Bardzo często przy tworzeniu muzyki do gier siadał sobie muzyk, ustawiał perkusje, itp. i nagrywał ścieżkę dźwiękową. Tak było w przypadku Doom'a czy Monkey Island gdzie obie ścieżki dźwiękowe zostały o ile mi wiadomo nagrane właśnie na keyboardzie do którego podpięty był Roland. Więc tylko na takim urządzeniu można odsłuchać ścieżki tak jak była wymyślona przez autora. Z reguły to najlepsze możliwe brzmienie. Reszta wariantów to "transkrypcje" pod inne karty czy systemy...

Teraz kwestia podłączenia.
Generalnie moduły jak już pisałem podłączało się pod keyboardy. Aby podłączyć je do PC potrzebne jest urządzenie obsługujące standard wysyłaniu instrukcji midi tzw.  MPU-401 (MIDI Processing Unit). Większość kart dźwiękowych z wyjściem joystick'a pozwalało na podłączenie takiego modułu. Choć w wielu przypadkach jest to jedynie kompatybilność czy emulacja MPU w tak zwanym trybie "nie inteligentnym"... Dlatego korzystamy kart MPU-401 od Rolanda lub ich klonów typu MidiMan, MusicQuest (które teraz są z dużym sukcesem klonowane np. przez użytkownika Vogons i AmiBay o nicku Keropi). Niektóre karty miały tez tzw. "semi-inteligent mode" UART - np. karty od Ensoniq. Ogólnie chodzi tutaj o to, że jak włączam Monkey Island przez "monkey r" to gra szuka urządzenia z MPU i wysyła mu sygnały... to urządzenie przekazuje je dalej. I w wielu przypadkach innych kart tego intercafe'u, który jest "kompatybilny" lub "emulowany" po prostu nie widać.

Kila modułów które mam. Oczywiście z nich też będą próbki. A fotki niedługo podmienię na swoje.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Moduły MIDI
Reply #1 - 24. Jul 2017 at 07:56
Print Post  
Mam SC-55mkII. Najczęściej używam z DOSBoxem podpiętego do USB przez Roland UM-ONE MKII. Sporo gier było komponowanych na tym sprzęcie więc brzmią one świetnie.
  
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Moduły MIDI
Reply #2 - 12. Aug 2017 at 13:25
Print Post  
Żeby móc robić "wincyj testuff" prosto ze źródła czyli z Kraju Kwitnącej Wiśni leci do mnie Moduł Midi Yamaha MU100

(You need to Login or Register to view media files and links)

Moduł o tyle fajniejszy od MU80 i MU90, że tutaj można podłączać karty PLG które rozszerzają brzmienia - taki yamahowy wavetable ale już skierowany do segmentu pro. Karty można podłączać też pod Yamahe SW1000GX więc jeśli sobie takie sprawie będą miały podwójne zastosowanie.

Karta wygląda mniej-więcej tak:
(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Moduły MIDI
Reply #3 - 13. Aug 2017 at 00:18
Print Post  
SW1000XG to już typowo muzyczna karta, pamiętam jak ją opisywali w gazetach i właśnie te moduły PLG. Z tego co pamiętam tam były nie tylko plug-iny wavetable ale też wyspecjalizowane moduły typu vocoder. Nie jestem ekspertem jeśli chodzi o profesjonalne audio, ale chyba później wszystko poszło w software, ewentualnie wspomagany kartami z procesorami DSP (chyba tak robił to AVID w swoich stacjach).
  
Back to top
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Moduły MIDI
Reply #4 - 13. Aug 2017 at 00:38
Print Post  
Sw1000 to cudo jakich mało... w dalszym ciągu podobno nie ma nic lepszego jeśli chodzi o midi - dlatego karta jest ceniona wśród profesjonalistów... w gry na tym nie pograsz ale midi posłuchasz - a brzmią super.

Karty plg to przede wszystkim rozszerzenia do keyboardów jak np yamaha motif i one były różne np plg-100 VH to vocal and horus czy jakoś tak ( wiem wiem chorus przez ceha)...

To już trochę za wysoka polka jak potrzeby retro gier Wink ale jak zabawa to zabawa Smiley
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Moduły MIDI
Reply #5 - 30. Aug 2017 at 10:17
Print Post  
Przesyłka z Japonii dotarła, ale oni fajnie pakują swoje produkty Smiley i te dziesiątki naklejek itp. itd... A w [rzesyłce Yamaha MU100

MIDI Tower nabiera nowego znaczenia Smiley
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Nem84
Junior Member
**
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 191
Joined: 17. Apr 2016
Gender: Male
Re: Moduły MIDI
Reply #6 - 26. Sep 2017 at 20:22
Print Post  
(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Moduły MIDI
Reply #7 - 27. Sep 2017 at 10:14
Print Post  
@Nem84

Świetnie się ogląda ten filmik. Tym bardziej, że on omawia podobne moduły do moich... z tym, że ja nie mam (jeszcze) MT-32.

Korg NS5R to uboższa wersja mojego NX5R, który ma yamahę db51.
Yamaha MU80 to uwoższa werja mojego MU100, do którego można wpinać karty XPlug.

Będzie trzeba sobie tego MT32 sprawić  Wink

EDIT:
fajowe ma te głośniki rolanda... choć muszę przyznać że podłączył je w bardzo "skomplikowany" sposób... nie lepiej ze zwykym switchem? Ja tam nie słyszę żadnych zakłuceń... ew. można tez pod mikser je podpiąć.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
sajmon
Forum Administrator
******
Offline


Old games!

Posts: 3597
Location: Czeladź / Śląsk
Joined: 22. Mar 2016
Gender: Male
Re: Moduły MIDI
Reply #8 - 27. Sep 2017 at 20:55
Print Post  
Ns5r też ma db51?
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Moduły MIDI
Reply #9 - 27. Sep 2017 at 21:13
Print Post  
sajmon wrote on 27. Sep 2017 at 20:55:
Ns5r też ma db51?


Nie. Tym się właśnie różni od NX5R.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Moduły MIDI
Reply #10 - 29. Sep 2017 at 16:25
Print Post  
(You need to Login or Register to view media files and links)

tak zaznaczam "w razie czego" że poluję na ten moduł, bo nie mam jeszcze nic od Casio. Zaznaczam że będę się o niego stro bił...  Angry Angry
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
kazeobi
Senior Member
****
Offline



Posts: 3328
Location: Warszawa
Joined: 14. Jan 2017
Gender: Male
Re: Moduły MIDI
Reply #11 - 30. Sep 2017 at 11:20
Print Post  
Roland SC-8820.

Jest to tańsza wersja SC-8850, wykrojona z wyświetlacza i masy przycisków, która co ciekawe, jest bardziej kompatybilna ze starszymi modułami niż jego większy brat. Na vogons nawet przez to bardziej lubią ten moduł, bo ma przycisk instant map, który przełącza pomiędzy mapą SC-55, SC-88 i SC-8820 - takiej funkcjonalności nie ma SC-8850. Posiada sterowniki USB działające na 98-Vista, a dają się uruchomić nawet na 8.1 w trybie kompatybilności.

Trudno mi brzmienie porównać do innych, bo nie mam innego modułu do porównania, a do tego jeszcze nie mam ucha Smiley

Sterowniki USB: (You need to Login or Register to view media files and links)
  

]
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Moduły MIDI
Reply #12 - 03. Oct 2017 at 21:34
Print Post  
@kazeobi - jak sobie poczytałem ciutkę o tym module to na prawdę super. Jeden z najwyższych (obok 8850) modeli rolanda jakie są... cudeńko... jedynie szkoda, że taki nowy Smiley hehe... gratuluję.

A tak z innej beczki - ustrzeliłęm tego Casio GZ-50... bardzo się cieszę bo to rzadka sprawa. Casio też jest (był) producentem keyboardów - podobnie jak "giganci" dżwiękowi czyli Yamaha, Roland, Ensoniq.

Moduły casio pojawiają się bardzo rzadko. Co siekawe Casio popełniło nawet kartę córkę, którą można by podłączyć pod wavetable... ale nawet nie spotkałem się w sieci z żadnym jej zdjęciem...

Foto z neta:
(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Moduły MIDI
Reply #13 - 13. Oct 2017 at 19:40
Print Post  
Ale ładnie gra to Casio... taki maluszek a tak łądnie gra... jestem bardzo zadowolony. Ekstra.
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Moduły MIDI
Reply #14 - 02. Nov 2017 at 11:53
Print Post  
Kolekcja kart dźwiękowych i modułów bez tej pozycji jest jak rosół bez pietruszki... Roland MT-32 nowsza wersja (to dobrze, ta starsza była mniej kompatybilna) razem z oryginalnym europejskim zasilaczem i manualem Smiley

(foto sprzedającego)
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: [1] 2 3 4
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top