Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic Emulacja SB w Windows98/98SE/ME (Read 3686 times)
merceny
Junior Member
**
Offline


Not So Retro

Posts: 190
Location: Pomorskie
Joined: 17. Feb 2018
Gender: Male
Emulacja SB w Windows98/98SE/ME
04. Aug 2018 at 13:11
Print Post  
Wątek w celu informacyjnym, nie odkrywam ameryki, chciałbym tylko w jakimś stopniu sprostować nieprawdziwe informacje, ktˇre można znaleźć w internecie i uporządkować to co udało mi się do tej pory odkryć.

1. W sieci można znaleźć informacje dot. nowszych układˇw typu AC97 (np VIA Vinyl, SIS 7012) lub innych podobnych, że jeśli w BIOSie płyty nie znajdziemy opcji do włączenia emulacji 'Legacy Audio'/'SB Emulation' lub podobnej, to na tych układach nigdy nie uzyskamy dźwięku w starych grach, dosowych itp. pod systemami 98/98SE/ME. Na pewno na te same informacje trafił @Neo przy okazji szukania rozwiązania problemˇw z dźwiękiem na swojej platformie z Transmetą Smiley (You need to Login or Register to view media files and links)

Uspokajam, to nie prawda Smiley

Zagłębiając się w historię rˇżnych sterownikˇw, datowania biosˇw itp. wyciągnałem luźne wnioski, ktˇre w jakimś stopniu można nawet potwierdzić. Otˇż, z moich analiz wynika tyle, że opcje emulacji, ktˇre znajdowały się w BIOSie oraz dedykowane do tego sterowniki, były tak naprawdę projektowane pod Windowsa95. W ramach tych emulacji do pakietu sterownikˇw pod Windowsa95 dodawane były sterowniki VXD do emulacji SB, czasem dodatkowe aplikacje pod autostart, ktˇre tę emulację aktywowały w systemie. W żadnym wypadku nie znalazłem konkretnego potwierdzenia, że te opcje były dedykowane do używania w systemach 98/98SE/ME. Nawet gdy zawartość Readme wskazywały na taką opcję, to przeglądajac zawartość sterownikˇw nie widziałem niczego co bezpośrednio wskazywałoby na to, że taka emulacja miała być faktycznie obsługiwana. Jeśli ktoś szuka potwierdzenia - proponuję ściagnąć sterowniki Realteka do AC97 pod Windows98 oraz pod Windowa95. W tym drugim znajdziecie VXD, w INI są wpisy dotyczące urządzenia emulującego Sound Blastera, a jeszcze jako ciekawostkę dodam, że te sterowniki obsługują rˇwnież układy AC97 brandowane przez innych producentˇw (np. SIS 7012 - rˇwnież do sprawdzenia INI).

2. Skoro nie taka, to jaka inna emulacja?
Patrząc na nowsze sterowniki do rˇżnych układˇw, można zauważyć, że w pewnym momencie zniknęły VXD do emulacji, zniknęły też aplikacje asystujące w emulacji, a z nimi zniknęły też opcje w BIOSie, mimo tego, że często były to te same układy audio. Historycznie - można to traktować jako etap, w ktˇrym zaprzestano większego wsparcia dla Windowsa95 i skupiono się na Windowsie98, a dalej na 98SE/ME.

I tutaj podstawowa informacja - Windows98\98SE\ME posiada zintegrowaną emulację Sound Blastera - odpowiada za to SBEMUL.SYS, ktˇry jest automatycznie "aktywowany" i konfigurowany przez system w momencie instalacji sterownikˇw WDM. (You need to Login or Register to view media files and links)
Ostatnia informacja jest bardzo ważna - na forach często można spotkać się z sugestią instalowania starych sterownikˇw, o ile nawet w przypadku SIS 7012 zainstalowanie minimalnie starszej wersji ma ogromny sens, ponieważ pozwala pozbyć się frustrujących przywieszeń, ktˇre pojawiają się podczas odtwarzania jakichkolwiek dźwiękˇw, to nie należy iść zbyt daleko w tym kierunku. Bardzo stare sterowniki nie są zgodne z WDM, a co za tym idzie - wbudowana w system emulacja Sound Blastera nie zostanie włączona. W tym wypadku być może lepiej zacząć od najnowszych sterownikˇw i schodzić w dˇł tylko jeśli coś jest nie tak. Stan emulacji można sprawdzić poprzez odpalenie okienka command i wpisanie echo %BLASTER%. Jeśli emulacja jest włączona to otrzymamy informacje o mapowania wirtualnego Sound Blastera, w formie takiej samej jak ma to miejsce we wpisie SET BLASTER często dodawanym do autoexeca.

3. Mam sterowniki WDM i dalej nie mam dźwięku w grach DOS, nie wykrywa mi nawet karty. Co robić?
Osobiście posiadam boxy Windowsa98SE w wersji angielskiej i na żadnej z testowanych platform sbemul nie działał poprawnie na świeżo zainstalowanym systemie.
W grach wygląda to tak, że w popularnych dosowych konfiguracjach dźwięku wyrzuca brak odpowiedniej karty, a jeśli ktoś wymusi jej ręczne dodanie i sprˇbuje odtworzyć dźwięk to z reguły wyskoczy okienko informujące, że program wykonał niedozwolną operację, w detalach znajdziemy wskazanie na składnik sbemul.

Z moich doświadczeń wynika, że ten problem rozwiązuje zainstalowanie aktualizacji i poprawek do systemu.
W moim przypadku:
  • Instaluję paczki Windows Installera
  • Instaluję DX7.0a
  • Instaluję vcredist (Visual C++ 6.0 Run-time Components)
  • Instaluję Main Updates/Fixes z paczki Unofficial Windows 98 Second Edition Service Pack 3


Jeśli chodzi o trzy pierwsze punkty to z jakiegoś powodu, gdy raz zapomniałem je zainstalować przed SP3, po instalacji SP3 wywaliły mi się widoki webowe w Eksploratorze (brak ikonek, biała ściana,á tylko niebieska chmurka z lewej pozostała)

I to właściwie tyle. Byłoby miło gdyby ktoś z podobnymi problemami sprawdził czy np. zainstalowanie popularnego SP2 dla Win98 w wersji Polskiej też wystarczy.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Batyra
VIP Member
*****
Offline


collection.batyra.pl

Posts: 7067
Location: Lublin
Joined: 11. Jul 2016
Gender: Male
Re: Emulacja SB w Windows98/98SE/ME
Reply #1 - 04. Aug 2018 at 13:53
Print Post  
Super tekst, bardzo mi się przyda - dzięki!
Ja to bardzo chętnie sprawdze jak będę teraz windę instalował na greenDragonie bo tam mam karty i pod dos i nowsze na aurealu.


Masz może link do tej najlepszej / najnowszej paczki service pack do win98se?
  
Back to top
WWW  
IP Logged
 
merceny
Junior Member
**
Offline


Not So Retro

Posts: 190
Location: Pomorskie
Joined: 17. Feb 2018
Gender: Male
Re: Emulacja SB w Windows98/98SE/ME
Reply #2 - 04. Aug 2018 at 14:16
Print Post  
Batyra wrote on 04. Aug 2018 at 13:53:
Super tekst, bardzo mi się przyda - dzięki!
Ja to bardzo chętnie sprawdze jak będę teraz windę instalował na greenDragonie bo tam mam karty i pod dos i nowsze na aurealu.


Masz może link do tej najlepszej / najnowszej paczki service pack do win98se?


98SE SP3 jest dostępny pod: (You need to Login or Register to view media files and links) / (You need to Login or Register to view media files and links) Niestety nie wiem czy można go instalować na wersji 98SE PL, nie mam takiej żeby sprawdzić. Z tego co czytałem na innym forum, kiedyś cos robili przy nim, żeby działał na rˇżnych wersjach językowych.

98SE SP2 są dostępne tutaj, w rˇżnych wersjach językowych:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Edit: Przy okazji znalazłem info KB242937 dotyczył aktualizacji WDM Audio, m.in. sbemul.sys.
Pˇźniejszy update dot. tego samego jest chyba tutaj: (You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
zyga64
Full Member
***
OfflinePosts: 450
Location: Sul─Öcin, lubuskie
Joined: 29. Dec 2017
Gender: Male
Re: Emulacja SB w Windows98/98SE/ME
Reply #3 - 05. Aug 2018 at 21:46
Print Post  
Jest jeszcze wersja alpha VDMSound dla Windows 9x
(You need to Login or Register to view media files and links)

nie testowałem, ale może jest to jakaś alternatywa ?
  


- C64 /1541 II /Pi1541 /SD2IEC /EasyFlash3 /WiC64
- SCAMP /286@20 /4MB /CL-GD5422 /CMI8330
- i420EX /486DX33 /16MB /TGUI9440 /YMF718+GUS
- i430FX /K6-2@400 /64MB /Rage Pro PCI /ES1370+ALS100
- i440BX /P!!!750 /256MB /MX440 /SBLive!+Vibra16s
- iB75 / i5 3470s /4GB /HD7750 /ALC662
Back to top
 
IP Logged
 
merceny
Junior Member
**
Offline


Not So Retro

Posts: 190
Location: Pomorskie
Joined: 17. Feb 2018
Gender: Male
Re: Emulacja SB w Windows98/98SE/ME
Reply #4 - 06. Aug 2018 at 20:14
Print Post  
zyga64 wrote on 05. Aug 2018 at 21:46:
Jest jeszcze wersja alpha VDMSound dla Windows 9x
(You need to Login or Register to view media files and links)

nie testowałem, ale może jest to jakaś alternatywa ?

Prˇbowałem tego ale z moich obecnych doświadczeń wynika tyle, że jeśli nie puściłem aktualizacji Win98 w celu rozwiązania problemˇw z sbemul, to sama alpha1/2/3 VDMSound pod Win9x nic mi nigdy nie dała Smiley

Natomiast pytanie czy w ogˇle jest sens takiej alternatywy? Skoro Windows98\98SE\ME posiada wbudowaną emulację Sound Blastera to czy nie warto szukać rozwiązań z niej korzystających? Nie uważam, że emulacja jest jakkolwiek idealnym rozwiązaniem ale fakt, że iluś producentˇw zregyznowało z własnych rozwiązań tego typu pozwala myśleć, że albo było to opłacalne (przy czym mˇwimy o tym, że ktoś rezygnuje ze swoich dotychczasowych rozwiązań i dostosowuje się pod rozwiązania osˇb trzecich co jednak jest jakimś kosztem w wymiarze ekonomicznym) albo byli przekonani, że to rozwiązanie oferuje podobne "wrażenia" do tych, ktˇre oferowały ich rozwiązania przy czym jest bardziej przyszłościowe/uniwersalne. Być może jedno i drugie o tym decydowało albo jeszcze inne czynniki...

Tak czy inaczej, mam w planach sprawdzić coś, co wydaje mi się w tym kontekście dużo bardziej sensowniejsze. Zakładając hipotetycznie sytuację, w ktˇrej posiadamy kartę dźwiękową bez sterownikˇw WDM i bez kompatybilności z Sound Blasterem - jesteśmy skazani na szukanie alternatywnych rozwiązań. Mam już jasność co do faktu, że Windows 98 posiada obsługę urządzeń audio USB oraz jest przynajmniej w jakimś stopniu kompatybilny z UAC (USB Audio Class) - (You need to Login or Register to view media files and links) (są tam też zaznaczone rˇżnice między Win98 a Win98SE\ME w tym zakresie). W internecie można kupić tanią kartę dźwiękową na USB w cenach od 2-10zł w zależności od stosowanego układu, liczby wyjść itd. Pozostaje więc sprawdzić na ile te karty są kompatybilne z UAC, jak poradzi sobie z nimi Windows98 SE i czy zintegrowane lub jakieś inne sterowniki pozwolą na "aktywowanie" wbudowanej w system emulacji Sound Blaster. Jeśli tak to wydaje mi się, że byłoby to całkiem proste i tanie rozwiązanie w stosunku do problemˇw niektˇrych użytkownikˇw, ktˇrych zintegrowane audio nie pozwala na dźwięk w grach, a jednocześnie mają za mało slotˇw na montowanie dodatkowych kart dźwiękowych na PCI. Niestety, obecnie jestem dosyć mocno pochorowany więc testowanie będę musiał odłożyć na pˇźniej.
  
Back to top
 
IP Logged
 
luk1999
YaBB Newbies
*
Offline


I Love Beer

Posts: 7
Location: Pabianice
Joined: 13. Mar 2020
Gender: Male
Re: Emulacja SB w Windows98/98SE/ME
Reply #5 - 17. Mar 2020 at 15:48
Print Post  
Wtr─ůc─Ö swoje 2 grosze Smiley

Ostatnio pr├│bowa┼éem uruchomi─ç emulacj─Ö SB na HP T5720 (SiS 7012). Korzysta┼éem z Win 98SE PL i po kilku podej┼Ťciach uda┼éo mi si─Ö to osi─ůgn─ů─ç.

Poniżej "procedura", która u mnie zadziałała:
* Instalacja vcredist oraz Windows Installera
* Instalacja SP3 3.56, ale zaznaczyłem jedynie DMA PATA (można go pobrać np. ze strony Phila: (You need to Login or Register to view media files and links))
* Instalacja sterownik├│w audio w wersji 1.06 (najnowsza to 1.12)
I po wej┼Ťciu w tryb MSDOS i wpisaniu set widz─Ö SET BLASTER=..., a w Doomie s─ů efekty d┼║wi─Ökowe (SB) i muzyczka przez General MIDI Smiley

Mam nadziej─Ö, ┼╝e komu┼Ť to pomo┼╝e Smiley
  

Pentium 4 2.4C, ASUS P4C800-E Deluxe, 2 GB RAM, GF FX5700 128 MB AGP, SB Audigy, Chieftec GPS-400AA-101A, Win XP SP2
Athlon XP 2000+, MSI KT2 Combo, 256 MB RAM, GF FX5600 128 MB AGP, FM801, FSP 400-60PFN, Win 98SE
Back to top
 
IP Logged
 
GL1zdA
Senior Member
****
Offline


Alpha Powered

Posts: 1049
Location: Warszawa
Joined: 14. Apr 2017
Gender: Female
Re: Emulacja SB w Windows98/98SE/ME
Reply #6 - 18. Mar 2020 at 07:56
Print Post  
R├│┼╝nica 95 vs 98 wynika bardziej z tego, ┼╝e 95 nie wspiera WDM, a wraz z nowszymi Windowsami WDM sta┼éo si─Ö preferowanym standardem. 95 OSR2 mia┼é pohackowane pseudo-wsparcie dla WDM, ┼╝eby dzia┼éa┼éo USB, ale nie wiem, czy kto┼Ť pr├│bowa┼é uruchomi─ç jakiekolwiek inne. Dla "fajnych" (typu SB Live!) kart typowo raczej instaluje si─Ö na 98 sterowniki VXD, bo te WDM s─ů okrojone i np. w przypadku Live! nie maj─ů wsparcia EAX.
  
Back to top
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Emulacja SB w Windows98/98SE/ME
Reply #7 - 18. Mar 2020 at 12:15
Print Post  
GL1zdA wrote on 18. Mar 2020 at 07:56:
R├│┼╝nica 95 vs 98 wynika bardziej z tego, ┼╝e 95 nie wspiera WDM, a wraz z nowszymi Windowsami WDM sta┼éo si─Ö preferowanym standardem. 95 OSR2 mia┼é pohackowane pseudo-wsparcie dla WDM, ┼╝eby dzia┼éa┼éo USB, ale nie wiem, czy kto┼Ť pr├│bowa┼é uruchomi─ç jakiekolwiek inne. Dla "fajnych" (typu SB Live!) kart typowo raczej instaluje si─Ö na 98 sterowniki VXD, bo te WDM s─ů okrojone i np. w przypadku Live! nie maj─ů wsparcia EAX.


Z WDM to jest tak, ┼╝e jak instalujesz WDM to de facto wszystkie sterowniki urz─ůdze┼ä w systemie musisz mie─ç WDM bo mieszanie VXD i WDM to proszenie si─Ö o problemy. A nigdy nie by┼éo tak, ┼╝e do wszystkich urz─ůdze┼ä WDMy by┼éy dost─Öpne w epoce (bo zawsze kto┼Ť mia┼é jak─ů┼Ť star─ů d┼║wi─Ök├│wk─Ö, albo interfejs od ulubionego skanera).
  

"Dzi┼Ť to ju┼╝ kompletnie inna maszyna i coraz wi─Öcej b├│lu/p┼éaczu/t─Ösknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
XTac
YaBB Newbies
*
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 78
Joined: 08. Jul 2018
Gender: Male
Re: Emulacja SB w Windows98/98SE/ME
Reply #8 - 19. Mar 2020 at 23:08
Print Post  
Ogolnie sterowniki WDM Creative'a sa skopane. Pod 98 nie ma EAX jak juz wspomniano. Pod ME niby wszystko dziala (nawet wymuszaja instalacje sterownikow WDM - przynajmniej sterowniki Audigy2), ale sa przypadki typu NFS4 gdzie efekty EAX po prostu brzmia nieprawidlowo.

Ze wzgledu na to raczej ME odpada jesli chodzi o karty Sound Blaster, chyba ze sytuacja wyglada lepiej z kartami Live!/Audigy1.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top