Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic Specyficzna awaria SSD (Read 741 times)
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Specyficzna awaria SSD
11. Jul 2019 at 13:31
Print Post  
W komputerze zainstalowany jest dysk SSD Corsair Force MP300 (jako dysk systemowy). I teraz tak - klientowi nagle zaczęły znikać zapisywane na nim pliki. Tj. są do czasu restartu, a po restarcie już ich nie ma - dysk wraca do stanu sprzed restartu. Problem nie występuje na drugim dysku (HDD). Do tego jest jakiś problem z formatowaniem podczas instalacji Windows itp. Wygląda to generalnie bardzo podobnie (no w zasadzie identycznie) do zachowania dysku zabezpieczonego jakimś programikiem czy kartą zabezpieczającą często stosowaną w kafejkach internetowych itp. Nawet inne symptomy (spowolnienie ładowania systemu, błędy że "pamięć nie może być read" przy uruchamianiu niektórych programów są jednakowe, przy czym gość poza instalacją CCleanera nie zaśmiecił komputera za bardzo i nie zauważyłem żadnych niepokojących programów poza nim (choć oczywiście jakiś malware też wchodzi w grę). Wsadziłem mu inny dysk M.2 i wszystko na nim chodzi poprawnie... Gość twierdzi, że problem zaczął się od momentu jak nie powiodła się instalacja aktualizacji Windows 10 (przy czym użytkownicy lubią demonizować aktualizacje windows czy oprogramowanie antywirusowe).
Generalnie to co jeszcze mi do głowy przychodzi to to, że dysk zachowuje zmiany w cache, ale nie wprowadza ich do pamięci NVM.
Dodam, że dysk ma z 10 miesięcy dopiero i pracuje w normalnym komputerze biurowym.
Na ten moment dysk wymontowałem i jeszcze nie testowałem go w innym sprzęcie (przed ew. RMA) więc tak z ciekawości - spotkaliście się z takim problemem?
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1750
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Specyficzna awaria SSD
Reply #1 - 11. Jul 2019 at 20:08
Print Post  
A próbowałeś zaktualizować firmware tego SSD ? Z takim problemem się nie spotkałem ale to co napiszę, zabrzmi jak truizm, ale dyski SSD padają i to w najróżniejszy sposób. Sporo się ich sprzedaje, ale tylko w ostatnim miesiącu na RMA wysłałem kilka sztuk. Najczęściej najtańsze budżetowe, ale bywały i te droższe. Do diagnozowania najlepiej wybrać Victoria HDD Info, który pokaże SMART dysku i przeskanuje dysk pokazując czas dostępu do poszczególnych sektorów. Jednym z pierwszych objawów padającego SSD są wydłużone czasy dostępu.
  
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top