Page Index Toggle Pages: 1 Send TopicPrint
Normal Topic Uniwersalny rig testowy (Read 2011 times)
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Uniwersalny rig testowy
25. Aug 2019 at 23:03
Print Post  
Projektuję riga (test bench) do testów płyt i kart, będę zamawiał wycinankę z laminatu 3 mm - mogę zamówić od razu kilka sztuk oczywiście, jeśli ktoś reflektuje (w tej chwili kolega już zadeklarował, że też jednego weźmie). Będzie to taki semi-DIY czyli samodzielnie będziecie musieli uzbroić w kilka elementów z Castoramy (np. profile aluminiowe czy kątowniki). Rig w założeniu ma być uniwersalny czyli obsługiwać wszystkie typowe formaty płyt AT i ATX (a w każdym razie większość).

Generalnie kilka opcji chodzi mi po głowie i nie zdecydowałem się jeszcze co do paru rzeczy...

Przykładowo - format (You need to Login or Register to view media files and links) czy (You need to Login or Register to view media files and links)?

Full AT będzie znacznie bardziej 'pojemny' jeśli chodzi o akcesoria na 'parterze' (napędy, zasilacz etc), Baby AT natomiast zajmie mniej miejsca... Inna sprawa, że płyt Full AT jest jak na lekarstwo (ja w zasadzie nie mam żadnej).

Kolejna rzecz - zasilacz - pełny ATX? mATX czy ITX? Ja skłaniam się ku temu ostatniemu, ale w mocniejszych setupach może nie wystarczać... więc ew. mogę zaprojektować to tak, że wejdzie dowolny tyle że jednostkowy koszt pójdzie do góry kilkadziesiąt złotych ze względu na dodatkowe elementy do wycięcia (laminat jest drogi, a za cięcie płaci się od cm).

Ponadto - macie może dokładną rozpiskę odległości otworów montażowych płyt AT, ATX, mATX, ITX? Ja znalazłem tylko dla typowej Full AT i ATX ale przydało by się też dla pozostałych (choćby po to, aby opisać miejsca pod kołki) - wolałbym uniknąć mierzenia 'z natury' bo to nie wyjdzie zbyt precyzyjnie...

PS: W załączniku bardzo wstępna koncepcja (wersja 1, mniej oszczędna) zwymiarowana pod Full AT - w założeniu 'parter' pomieści zasilacz ITX, napęd 5,25", 2 napędy 3,5"
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
Callahan
VIP Member
*****
Offline



Posts: 8092
Location: Świętokrzyskie
Joined: 29. Mar 2014
Gender: Male
Re: Uniwersalny rig testowy
Reply #1 - 26. Aug 2019 at 13:51
Print Post  
To wyjdzie taniej niż gotowiec?
  

(You need to Login or Register to view media files and links)
HP XU 6/200 2x PII-ODP/512MB/VB/SCSI/NT 4.0
PR440FX 2x PII-ODP/1GB/V4/SCSI/NT 4.0 CS4237B+CT1920
Super S2DG2 2x550@2MB/1GB/V5/SCSI/YamahaXG/Win2000
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Uniwersalny rig testowy
Reply #2 - 26. Aug 2019 at 16:29
Print Post  
Callahan wrote on 26. Aug 2019 at 13:51:
To wyjdzie taniej niż gotowiec?


Gotowce mają to do siebie że są duże i nie są dostosowane pod montaż płyt AT. Tutaj nad gabarytem mam kontrolę i zamontuję dokładnie to czego potrzebuję.
Nie, nie wyjdzie taniej (wycięcie ramy do drona z mniejszej ilości cieńszego materiału kosztowało mnie parę lat temu chyba 150 zł).
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
bobdylan
Junior Member
**
Offline


386 MMX istnieje

Posts: 106
Location: Kraków
Joined: 21. Mar 2018
Gender: Male
Re: Uniwersalny rig testowy
Reply #3 - 27. Aug 2019 at 22:05
Print Post  
Jakie są wymiary wersji 1?
  
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Uniwersalny rig testowy
Reply #4 - 27. Aug 2019 at 22:31
Print Post  
bobdylan wrote on 27. Aug 2019 at 22:05:
Jakie są wymiary wersji 1?


Tak jak Full AT + zakładka 1-5 cm dookoła.
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
bobdylan
Junior Member
**
Offline


386 MMX istnieje

Posts: 106
Location: Kraków
Joined: 21. Mar 2018
Gender: Male
Re: Uniwersalny rig testowy
Reply #5 - 29. Aug 2019 at 00:24
Print Post  
Znalazłem taki dokument z opisem formatów Baby AT, ATX, mATX i prawdopodobnie reszty:
(You need to Login or Register to view media files and links)

Co do zasilacza to zdecydowanie ATX. Jest w nich wybór, w przeciweństwie do ITX, a czasami trzeba mocną linie 3,3 i 5v.
  
Back to top
 
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Uniwersalny rig testowy
Reply #6 - 04. Sep 2019 at 22:29
Print Post  
ten testrig wyglada podobnie do mojego szroto- prototypu(tylko duzo bardziej pro  Grin

tak na szybko wrazenia z uzywania:
przyciski przesun zeby nie byly za kartami no  i glosniczek zamontuj zeby nie przeszkadzal Wink - chyba ze uzywasz takiego buzzerka wpinanego w mb bez kabelkow
na dole zostaw miejsce zeby dalo sie w rozne miejsca przestawiac napedy i zasilacz Wink jak bedzie "na sztywno" moze zabraknac kilku cm kabli/tasmy

a jak juz lecisz w laminat to najlatwiejszy sposob montazu ustrojstwa to by byly gwintowane prety kilka podkladek i nakretek +gwintowane stopki ewentualnie jeszcze jakies tulejki dla estetyki i zachowania wymiaru Wink i tylko jeden alu katowniczek jako podporka dla kart (nie ugina sie tak jak plaskownik no i wygodniej zrobic zabezpieczenie kart jakis kawalek profila przekroj kwadrat i klamerka Cool
  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
HanJammer
Senior Member
****
Offline


Retro sretro

Posts: 2369
Location: Warszawa
Joined: 21. Aug 2018
Gender: Male
Re: Uniwersalny rig testowy
Reply #7 - 05. Sep 2019 at 00:15
Print Post  
m4us wrote on 04. Sep 2019 at 22:29:
ten testrig wyglada podobnie do mojego szroto- prototypu(tylko duzo bardziej pro  Grin

tak na szybko wrazenia z uzywania:
przyciski przesun zeby nie byly za kartami no  i glosniczek zamontuj zeby nie przeszkadzal Wink - chyba ze uzywasz takiego buzzerka wpinanego w mb bez kabelkow
na dole zostaw miejsce zeby dalo sie w rozne miejsca przestawiac napedy i zasilacz Wink jak bedzie "na sztywno" moze zabraknac kilku cm kabli/tasmy

a jak juz lecisz w laminat to najlatwiejszy sposob montazu ustrojstwa to by byly gwintowane prety kilka podkladek i nakretek +gwintowane stopki ewentualnie jeszcze jakies tulejki dla estetyki i zachowania wymiaru Wink i tylko jeden alu katowniczek jako podporka dla kart (nie ugina sie tak jak plaskownik no i wygodniej zrobic zabezpieczenie kart jakis kawalek profila przekroj kwadrat i klamerka Cool


Profile alu wybrałem głównie ze względu na estetykę, ale pręty gwintowane też są opcją - dodatkowy bonus to możliwość regulacji rozstawu półek...
  

"Dziś to już kompletnie inna maszyna i coraz więcej bólu/płaczu/tęsknoty za dawnymi czasami." Cry
(You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
m4us
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1372
Joined: 21. Jan 2019
Re: Uniwersalny rig testowy
Reply #8 - 05. Sep 2019 at 12:40
Print Post  
.. na (prawie) dowolna wysokosc zalezna od zasilacza Wink


  

Dell 420 MT 2x PIII 1Ghz 2GB RIMM GF2MX
nieretro SZUFLE Cheesy
Lap 486DX2 4MB Ram i kilka innych WiP
MB  Procomp BVC1A-H ktore lubi sie przywiesic zamienie
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top