Page Index Toggle Pages: 1 [2]  Send TopicPrint
Very Hot Topic (More than 25 Replies) Rekord podkręcania 486 Socket3 - Q1 (Read 3520 times)
Varus
Forum Administrator
******
Offline


3dfx Collector

Posts: 3779
Location: Opole
Joined: 08. May 2012
Gender: Male
Re: Rekord podkręcania 486 Socket3 - Q1
Reply #15 - 09. Feb 2022 at 10:33
Print Post  
Łoooooo dopiero dzisiaj przeczytałem ten topic !!!!
Wieczorem wrzucam swoje wyniki, trzymajcie się mocno Cheesy:D
  

The Administrator.
Back to top
WWW  
IP Logged
 
lukas12p
YaBB Newbies
*
Offline



Posts: 80
Location: Kraków
Joined: 27. Apr 2020
Gender: Male
Re: Rekord podkręcania 486 Socket3 - Q1
Reply #16 - 09. Feb 2022 at 15:36
Print Post  
zami555 wrote on 09. Feb 2022 at 07:26:
Quote:
Oto zdjecia prockow z 1999 i 2002 roku, to są  te same rdzenie niezależnie od opisu

Piękne sztuki. To Twoje? Próbowałeś jak mocno się kręcą w górę?


Tak, moje, są często dostępne na ebay. Próbowałem tego po prawej, kreci sie jak przeciętny 133, czyli na 180 nie wstaje.
  

Socket3 - Socket939 Smiley
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: Rekord podkręcania 486 Socket3 - Q1
Reply #17 - 09. Feb 2022 at 16:04
Print Post  
Ło ja podkręcanie Am5x86 133MHz -  moja stara miłość (nie rdzewieje). (: Kiedyś eksperymentowałem w tym temacie i doszedłem do stabilnychh 180MHz z  wykorzystaniem Peltiera 89W. 200MHz niestety  nie udało mi się ustabilizować (nawet próbując pomóc peltierowi wystawiając cały komputer na mróz). W każdym razie na 180MHz było  wszystko ok  i ze wspomnianym Peltierem udało się zejść z temperaturą CPU poniżej 0C (co było problematyczne bo pod CPU zamarzała woda i po wyłączeniu kompa się roztapiała i trzeba było to suszyć). Ciekawe też było podkręcanie Cyrixa 5x86 na 150MHz na wspomnianym Peltierze, zamiatał on wtedy AM5x86@180MHz. Całość opisałem na forum Vogons, razem z wyliczeniami dla Peltiera jakich temperatur możemy oczekiwać (raczej dobrze to zrobiłem), niestety fotki ddokumentujące całą operację z imageshack się nie ostały (ciekawe, czy na którymś starym dysku je sobie zachowałem)...  Undecided
(You need to Login or Register to view media files and links)

Zaskakujące, że FSB 60/66MHz było dostępne także na chipsecie SIS (ja używałem płyt na UMC opartych). Znacie możliwości pracy innych chipsetów Socket 3 niż SIS i UMC z FSB 60/66MHz (np. Finali lub VIA)?
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1750
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Rekord podkręcania 486 Socket3 - Q1
Reply #18 - 09. Feb 2022 at 16:38
Print Post  
udam_u wrote on 09. Feb 2022 at 16:04:
Ło ja podkręcanie Am5x86 133MHz -  moja stara miłość (nie rdzewieje). (: Kiedyś eksperymentowałem w tym temacie i doszedłem do stabilnychh 180MHz z  wykorzystaniem Peltiera 89W. 200MHz niestety  nie udało mi się ustabilizować (nawet próbując pomóc peltierowi wystawiając cały komputer na mróz). W każdym razie na 180MHz było  wszystko ok  i ze wspomnianym Peltierem udało się zejść z temperaturą CPU poniżej 0C (co było problematyczne bo pod CPU zamarzała woda i po wyłączeniu kompa się roztapiała i trzeba było to suszyć). Ciekawe też było podkręcanie Cyrixa 5x86 na 150MHz na wspomnianym Peltierze, zamiatał on wtedy AM5x86@180MHz. Całość opisałem na forum Vogons, razem z wyliczeniami dla Peltiera jakich temperatur możemy oczekiwać (raczej dobrze to zrobiłem), niestety fotki ddokumentujące całą operację z imageshack się nie ostały (ciekawe, czy na którymś starym dysku je sobie zachowałem)...  Undecided
(You need to Login or Register to view media files and links)

Zaskakujące, że FSB 60/66MHz było dostępne także na chipsecie SIS (ja używałem płyt na UMC opartych). Znacie możliwości pracy innych chipsetów Socket 3 niż SIS i UMC z FSB 60/66MHz (np. Finali lub VIA)?



To jakie temperatury osiągał skoro było potrzebne ogniwo ?
  
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: Rekord podkręcania 486 Socket3 - Q1
Reply #19 - 09. Feb 2022 at 17:16
Print Post  
leosh wrote on 09. Feb 2022 at 16:38:
To jakie temperatury osiągał skoro było potrzebne ogniwo ?


Niestety nie miałem żadnego czujnika temperatury zamontowanego aby podać dokładne wartości (w dalszym planie było użycie ds18b20 z Atttiny2313, HOT433 miał nawet pod socketem otwory, którymi chciałem wyprowadzić przewody do mikrokontrolera - a sterowanie Peltierem miało być docelowo PWM też ze wspomnianego mikrokontrolera).
Wracając do tematu procesor po podkręceniu na 180MHz  z napięciem 4V wydzielał poniżej 7W ciepła a więc na chłodzeniu, które używałem (miedziany cooler z Socket A) musiał mieć niewiele więcej niż temperatura otoczenia (czyli załóżmy, że było to ~35C). Do normalnego użytku super temperatura. Nie pozwalało to jednak na stabilną pracę z zegarem 200MHz. Ogniwo było po to użyte aby uzyskać stabilne 200MHz, które na temperaturach bliskich temperaturom otoczenia nie było osiągalne z samplami, które posiadałem. W baaardzo dużym uproszczeniu obniżenie temperatury CPU pomaga ustabilizować procesor po OC ponieważ zmniejsza się jego wewnętrzna rezystancja i dzięki temu tranzystory mogą się szybciej przełączać. Tak samo zwiększenie napięcia w tym pomaga ale ma taką wadę, że wraz z jego wzrostem zwiększa się ilość generowanego ciepła (a to sprawia, że rezystancja chipu rośnie). Peltier miał za zadanie spowodować, że temperatura będzie poniżej temperatury otoczenia - takiej nie uzyskasz stosując nawet najlepszy tradycyjny cooler (to się udało osiągnąć, ponieważ pod CPU pojawiał lód) przy jednoczesnym zwiększeniu napięcia do 4V. Czyli były dwie rzeczy, które miały pomóc procesorowi w osiągnięciu stabilnych 200MHz. Niestety moje sample po schłodzeniu dalej nie chciały działać stabilnie z taką szybkością (próbowałem zarówno wersji ADW jak i ADZ)... (:
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1750
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Rekord podkręcania 486 Socket3 - Q1
Reply #20 - 09. Feb 2022 at 17:24
Print Post  
udam_u wrote on 09. Feb 2022 at 17:16:
leosh wrote on 09. Feb 2022 at 16:38:
To jakie temperatury osiągał skoro było potrzebne ogniwo ?


Niestety nie miałem żadnego czujnika temperatury zamontowanego aby podać dokładne wartości (w dalszym planie było użycie ds18b20 z Atttiny2313, HOT433 miał nawet pod socketem otwory, którymi chciałem wyprowadzić przewody do mikrokontrolera - a sterowanie Peltierem miało być docelowo PWM też ze wspomnianego mikrokontrolera).
Wracając do tematu procesor po podkręceniu na 180MHz  z napięciem 4V wydzielał poniżej 7W ciepła a więc na chłodzeniu, które używałem (miedziany cooler z Socket A) musiał mieć niewiele więcej niż temperatura otoczenia (czyli załóżmy, że było to ~35C). Do normalnego użytku super temperatura. Nie pozwalało to jednak na stabilną pracę z zegarem 200MHz. Ogniwo było po to użyte aby uzyskać stabilne 200MHz, które na temperaturach bliskich temperaturom otoczenia nie było osiągalne z samplami, które posiadałem. W baaardzo dużym uproszczeniu obniżenie temperatury CPU pomaga ustabilizować procesor po OC ponieważ zmniejsza się jego wewnętrzna rezystancja i dzięki temu tranzystory mogą się szybciej przełączać. Tak samo zwiększenie napięcia w tym pomaga ale ma taką wadę, że wraz z jego wzrostem zwiększa się ilość generowanego ciepła (a to sprawia, że rezystancja chipu rośnie). Peltier miał za zadanie spowodować, że temperatura będzie poniżej temperatury otoczenia - takiej nie uzyskasz stosując nawet najlepszy tradycyjny cooler (to się udało osiągnąć, ponieważ pod CPU pojawiał lód) przy jednoczesnym zwiększeniu napięcia do 4V. Czyli były dwie rzeczy, które miały pomóc procesorowi w osiągnięciu stabilnych 200MHz. Niestety moje sample po schłodzeniu dalej nie chciały działać stabilnie z taką szybkością (próbowałem zarówno wersji ADW jak i ADZ)... (:


Odniesiesz sie do tego ?

(You need to Login or Register to view media files and links)
  
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: Rekord podkręcania 486 Socket3 - Q1
Reply #21 - 09. Feb 2022 at 18:14
Print Post  
leosh wrote on 09. Feb 2022 at 17:24:
Odniesiesz sie do tego ?

(You need to Login or Register to view media files and links)


Wygląda to bardzo podobnie do mojego zestawu sprzed 11 lat... (: Z tym, że mój zestawik Peltiera nie leżał na stole tylko był normalnie zamontowany w obudowie i wszystko się trzymało jak należy (kultowy Collani Big Tower z nuklearnym włącznikiem) wraz z kartami rozszerzeń, napędami, wszystkie sloty pamięci obsadzone. Autor tutaj pod procesor włożył gąbeczkę czerwoną, jest to właśnie to problematyczne miejsce, gdzie u mnie lód się osadzał pod CPU. Wydaje mi się, że ta gąbka mogła pomóc ale docelowo w takiej implementacji jak ja chciałem zrobić (czyli komp do normalnego użytku a nie tylko do bicia rekordu) to by to trzeba było jeszcze lepiej zaizolować (tak aby powietrze nie miało dostępu do CPU całkowicie). Ciekawe, że autor używa procka ADW (te mają nizszą dopuszczalną temperaturę pracy) ale może przy takich niskich temperaturach te się lepiej sprawwują (ja miałem zdecydowanie więcej sampli ADZ).
Chciałbym kiedyś wrócić do tematu moje procki na takiej płycie przetestować (bo może to była kwestia zastosowanej płyty - wielkiej Shuttle HOT 433) a może jednak moje CPU nie były na tyle dobre. Am5x86 były bardzo długo produkowane (prawdopodobnie do systemów wbuddowanych) i najnowsze wersje mogły być wyprodukowane nawet w 99 roku (na filmiku człowiek ma 96 rok 29 tydzień). Skoro przy 0c na takim zestawie dało się uzyskać stabilne 200MHz to na ciekłym azocie, 5V i temperaturze dużo poniżej 0C 240MHz a może i 266MHz jest osiągalne. [:
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
leosh
Senior Member
****
Offline


I Love YaBB 2.5

Posts: 1750
Joined: 19. May 2019
Gender: Male
Re: Rekord podkręcania 486 Socket3 - Q1
Reply #22 - 09. Feb 2022 at 19:50
Print Post  
Dzięki Smiley Ciekawe czy ten zestaw z filmu faktycznie jest stabilny na dłuższą metę.
  
Back to top
 
IP Logged
 
lukas12p
YaBB Newbies
*
Offline



Posts: 80
Location: Kraków
Joined: 27. Apr 2020
Gender: Male
Re: Rekord podkręcania 486 Socket3 - Q1
Reply #23 - 10. Feb 2022 at 11:54
Print Post  
udam_u wrote on 09. Feb 2022 at 16:04:
Ło ja podkręcanie Am5x86 133MHz -  moja stara miłość (nie rdzewieje). (: Kiedyś eksperymentowałem w tym temacie i doszedłem do stabilnychh 180MHz z  wykorzystaniem Peltiera 89W. 200MHz niestety  nie udało mi się ustabilizować (nawet próbując pomóc peltierowi wystawiając cały komputer na mróz). W każdym razie na 180MHz było  wszystko ok  i ze wspomnianym Peltierem udało się zejść z temperaturą CPU poniżej 0C (co było problematyczne bo pod CPU zamarzała woda i po wyłączeniu kompa się roztapiała i trzeba było to suszyć). Ciekawe też było podkręcanie Cyrixa 5x86 na 150MHz na wspomnianym Peltierze, zamiatał on wtedy AM5x86@180MHz. Całość opisałem na forum Vogons, razem z wyliczeniami dla Peltiera jakich temperatur możemy oczekiwać (raczej dobrze to zrobiłem), niestety fotki ddokumentujące całą operację z imageshack się nie ostały (ciekawe, czy na którymś starym dysku je sobie zachowałem)...  Undecided
(You need to Login or Register to view media files and links)

Zaskakujące, że FSB 60/66MHz było dostępne także na chipsecie SIS (ja używałem płyt na UMC opartych). Znacie możliwości pracy innych chipsetów Socket 3 niż SIS i UMC z FSB 60/66MHz (np. Finali lub VIA)?


o!
Ja kręcę AMD DX5 160 (pewnie chińska podróba, ale za to selekt), przy 10C komp odpala na 200 MHz, przy ok 5C ładuje DOS, a żeby przejść Quake1 timedemo to potrzebuje 2C. Musze podziałać z odprowadzeniem ciepła z ogniwa, żeby zejść poniżej zera i może uda się polepszyć jeszcze timingi.
Jest kilka maszyn stabilnych na @200 MHz pod Windows, ale nie nadają się do normalnego użytku przez kondensację właśnie.

Co do Cyrix 5x86 to na powietrzu mam 2x66 i z włączonymi instrukcjami jest nawet szybszy od 486@180, ale nie działają wtedy karty dźwiękowe pod Windows Sad
  

Socket3 - Socket939 Smiley
Back to top
 
IP Logged
 
udam_u
Full Member
***
Offline


“Here Be Dragons”

Posts: 397
Location: Wrocław
Joined: 17. Jul 2018
Gender: Male
Re: Rekord podkręcania 486 Socket3 - Q1
Reply #24 - 10. Feb 2022 at 13:05
Print Post  
leosh wrote on 09. Feb 2022 at 19:50:
Dzięki Smiley Ciekawe czy ten zestaw z filmu faktycznie jest stabilny na dłuższą metę.


Proszę. (: Faktycznie ciekawe jak by to na dłuższą metę sobie dawało radę - czy np. CPU by się po czasie nie zdegenerował itd...

lukas12p wrote on 10. Feb 2022 at 11:54:
o!
Ja kręcę AMD DX5 160 (pewnie chińska podróba, ale za to selekt), przy 10C komp odpala na 200 MHz, przy ok 5C ładuje DOS, a żeby przejść Quake1 timedemo to potrzebuje 2C. Musze podziałać z odprowadzeniem ciepła z ogniwa, żeby zejść poniżej zera i może uda się polepszyć jeszcze timingi.
Jest kilka maszyn stabilnych na @200 MHz pod Windows, ale nie nadają się do normalnego użytku przez kondensację właśnie.

Co do Cyrix 5x86 to na powietrzu mam 2x66 i z włączonymi instrukcjami jest nawet szybszy od 486@180, ale nie działają wtedy karty dźwiękowe pod Windows Sad


Jakiego konkretnie Peltiera używasz? Chłodzenie na Peltiera widziałem, że masz położone konkretne ale sam moduł musi mieć odpowwiednią wyajność (tak na prawdę to te moduły sprawdzają się dobrze, gdy obiekt, który chhłodzą mało ciepła wydziela, czyli takie 486 jest ok), w wprzeciwnym wypadku można doprowadzić nawet do sytuacji, że będzie on podgrzewał CPU zamiast go chłodzić. No ale w Twoim wypadku wygląda na to, że chłodzi, pytanie tylko, czy nie dałoby się mocniejszego ogniwa zastosować? Odnośnie Cyrixa i problemu z kartami muzycznymi przy magistrali 2x66MHz, czy zastosowałeś dzielnik częstotliwości magistrala/PCI 1/2? PCI 50MHz niektóre karty jeszcze mogą znieść ale 66MHz to bardzo duża wartość i dla kart i dla kontrolerów dysków.
  

Zestawy:
  • W opracowaniu???
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
  • (You need to Login or Register to view media files and links)
Back to top
 
IP Logged
 
KGB
Senior Member
****
Offline


Kyro - HE NEVER SLEEPS

Posts: 1027
Joined: 03. Sep 2019
Gender: Male
Re: Rekord podkręcania 486 Socket3 - Q1
Reply #25 - 10. Feb 2022 at 19:57
Print Post  
lukas12p wrote on 10. Feb 2022 at 11:54:
Co do Cyrix 5x86 to na powietrzu mam 2x66 i z włączonymi instrukcjami jest nawet szybszy od 486@180, ale nie działają wtedy karty dźwiękowe pod Windows

moze to problem sterownika, do SB Live jest latka do sterownika z obsluga procesorow Cyrix,
nie wiem o jaki model proca chodzi, nie sprawdzalem, czy do 6x86MX jest potrzebna, ale moze wlasnie do starszych modeli musi byc
  
Back to top
 
IP Logged
 
lukas12p
YaBB Newbies
*
Offline



Posts: 80
Location: Kraków
Joined: 27. Apr 2020
Gender: Male
Re: Rekord podkręcania 486 Socket3 - Q1
Reply #26 - 17. Feb 2022 at 14:46
Print Post  
lukas12p wrote on 10. Feb 2022 at 11:54:
o!
Ja kręcę AMD DX5 160 (pewnie chińska podróba, ale za to selekt), przy 10C komp odpala na 200 MHz, przy ok 5C ładuje DOS, a żeby przejść Quake1 timedemo to potrzebuje 2C. Musze podziałać z odprowadzeniem ciepła z ogniwa, żeby zejść poniżej zera i może uda się polepszyć jeszcze timingi.
Jest kilka maszyn stabilnych na @200 MHz pod Windows, ale nie nadają się do normalnego użytku przez kondensację właśnie.

Co do Cyrix 5x86 to na powietrzu mam 2x66 i z włączonymi instrukcjami jest nawet szybszy od 486@180, ale nie działają wtedy karty dźwiękowe pod Windows Sad


Jakiego konkretnie Peltiera używasz? Chłodzenie na Peltiera widziałem, że masz położone konkretne ale sam moduł musi mieć odpowwiednią wyajność (tak na prawdę to te moduły sprawdzają się dobrze, gdy obiekt, który chhłodzą mało ciepła wydziela, czyli takie 486 jest ok), w wprzeciwnym wypadku można doprowadzić nawet do sytuacji, że będzie on podgrzewał CPU zamiast go chłodzić. No ale w Twoim wypadku wygląda na to, że chłodzi, pytanie tylko, czy nie dałoby się mocniejszego ogniwa zastosować? Odnośnie Cyrixa i problemu z kartami muzycznymi przy magistrali 2x66MHz, czy zastosowałeś dzielnik częstotliwości magistrala/PCI 1/2? PCI 50MHz niektóre karty jeszcze mogą znieść ale 66MHz to bardzo duża wartość i dla kart i dla kontrolerów dysków.  [/quote]

Peltierów próbowałem kilka o różnych mocach, ale to wszystko wymyślone parametry  Chińczyków.. Nie daję więcej niż 12,5V i 5A, bo sprawność spada.

Co do Cyrixa, chodzi oczywiście o pracę karty dźwiękowej na ISA Smiley gdzie zegar można ustawić na stałe. Nie interesuje mnie PCI.
  

Socket3 - Socket939 Smiley
Back to top
 
IP Logged
 
Page Index Toggle Pages: 1 [2] 
Send TopicPrint
 
  « Board Index ‹ Board  ^Top